THT DUYURU

chat
ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Asp.Net Mvc Projesi Oluşturma

H3Uch1x - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Deneyimli Moderatör
Üyelik tarihi:
08/2015
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
6.486
Konular:
1410
Teşekkür (Etti):
1307
Teşekkür (Aldı):
1226
Ticaret:
(0) %
1
608
2 Hafta önce
#1


Visual Studio’ yu açtıktan sonra File → New → Project diyoruz.Gelen ekranda geliştirmek istediğimiz proje tipini seçiyoruz. Biz Asp.Net Mvc projesi geliştireceğimiz için Asp.Net Web Application(.Net Framework)’ı seçiyoruz.Karşımıza gelen ekranda Template’ini Empty olarak ve Core References’ını Mvc olarak seçiyoruz.

Başlangıç olarak Controller → Add → Controller → MVC 5 Controller-Empty adımlarını takip ediyoruz.Gelen model de aşağıdaki resimde yazdığım gibi baş kısmı eklemek istediğiniz duruma göre değişkenlik gösterebilir ama tüm controllerlar Controller ifadesiyle bitmek zorunda. Misal, HomeController/LoginController/RegisterController gibi.Add dediğimizde karşımıza Mvc’nin oluşturduğu Controller sayfamız gelir.Yukarıdaki resimde işaretlediğim alanlar Controller yapısını anlamamızı sağlayacak en önemli noktalar.Dikkat buyurun,

HomeController olarak tanımladığım Controller’ım Controller sınıfını kalıtım almış. Tanımladığım sınıfın Controller özelliklerini taşıması için bunu Mvc otomatik tanımlar.
ActionResult, geriye döndürdüğünüz tipe göre değişkenlik gösterebileceği gibi eğer siz geriye bir View döndürüyorsanız geri dönüş tipiniz de ActionResult olmalıdır.
Index(), oluşturacağımız sayfanın adını temsil eder.
View(), sayfalarımızı temsil eder.Bu yapıları ilerleyen anlatımlarım da daha detaylı anlatacağım.
Controllerı anladık da peki sayfa nerede dediğinizi duyar gibiyim. Controller sayfamıza geri döndüğümüzde Index() actionına sağ tıklayarak AddView diyoruz.Bu sayfayı da ilerleyen yazılarımda ayrıntılı anlatacağım şimdilik default geldiği gibi kalmalı sadece Use a layout page kısmı sizde seçili gelebilir. Şimdilik biz seçmeyeceğiz.Evet sayfamız oluştu. HomeController’ının Index sayfası. Gördüğünüz gibi aşina olduğumuz html sayfamız birkaç değişiklikle karşımızda. Artık burada ne yazarsak sayfamızda çıktı olarak almış olacağız.

Gelelim bir diğer ayrıntıya, oluşturduğumuz sayfanın uzantısı .cshtml . Bunun anlamı bu sayfada hem c# komutları yazılabilir hem Html komutları yazılabilir demektir.Bu anlattıklarıma ilaveten ekstra bir not koymak isterim araya.Bunun için projemizde bulunun App_Start altındaki RouteConfig’i açıyorum.Burada ne anlatıyor? Aslında burası bizim url’ imizin nasıl oluştuğunun tanımlandığı yer. Örnek bir url yazacak olursak;

Kod:
http://localhost:1111/Home/Index
Bu link aslında Home controllerindaki Index sayfasına gider. Yukarıdaki resimde url kısmında belirtildiği gibi localhosttan sonra Controller sonra Action eğer kullanma gereği duyarsanız 3. parametre olan id gelir.

Alıntıdır

---------------------
Devlet-i Ebed Müddet
SOLO-TÜRK

Ƴαĸαмoz1Յ1Գ
3vn2odzn Teşekkür etti.
erman147 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
11/2013
Nereden:
YALNIZLIK
Mesajlar:
962
Konular:
137
Teşekkür (Etti):
57
Teşekkür (Aldı):
158
Ticaret:
(0) %
2 Hafta önce
#2
Eline emeğine sağlık hocam.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler