TARİHTE BUGÜN

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

SSD Kullanmanın İncelikleri - Black-Wariror

'Black Warrior - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yardımsever
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
E5
Mesajlar:
12.127
Konular:
6505
Teşekkür (Etti):
1736
Teşekkür (Aldı):
2236
Ticaret:
(0) %
09-08-2014 09:51
#1
SSD Kullanmanın İncelikleri - Black-Wariror


SSD sürücüler (Solid State Drive – Katı Hal Sürücü) bilgisayar dünyasında kendilerini yavaştan kabul ettirecek olgunluğa ulaştılar diyebiliriz. Sürat açısından eksik bir yanları yok, kullanım ömrü ve güvenilirlik olarak da eskisiyle kıyaslanmayacak kadar geliştiler. Hafiflik, enerji tüketimi, fiziksel şoka dayanıklılık ve genel çalışma sürati açısından ise, klasik tamburlu disk sürücülerin asla ulaşamadığı kadar ileri bir seviyedeler. Bu yüzden özellikle yüksek performans isteyen kullanıcılar için SSD’ye geçiş yapmak artık kaçınılmaz oldu diyebiliriz.

Ne var ki SSD sürücüler halen gigabyte başına maliyet olarak tamburlu sabit disklerden daha yüksek bir maliyete sahipler. Bu da çoğu kullanıcı için nispeten düşük depolama kapasiteli bir SSD seçmek anlamına gelecektir. Bir örnek vermek gerekirse, ben bu satırları yazarken elimde 400 TL ile ne alabilirim, önce ona baktım. Bu parayla 3 TB kapasiteli 7,200 rpm devirli bir klasik sabit disk ya da 256 GB kapasiteli bir SSD arasında seçim yapabildiğimi gördüm. Üstelik ikisi de 400 TL sınırının altında kalıyordu.

Burada görünen sorun şu; aynı paraya 3 TB ile 256 GB arasında seçim yapmanız gerekirse, hangisini seçersiniz? Oysa pratikte durum böyle değil. Eğer bolca veri depolamak için ikinci bir sabit disk alıyorsanız, o zaman şüphesiz tercihiniz 3 TB kapasiteli klasik diskten yana olmalıdır. Ancak eğer işletim sistemini ve devamlı çalıştıracağınız hayati yazılımları kuracağınız bir ana disk alıyorsanız, o zaman SSD tek seçeneğinizdir. Çünkü aynı performansa ulaşabilen pek fazla klasik sabit disk yoktur. Çok yüksek performanslı sabit disklerin fiyatları ve veri depolama kapasiteleri ise neredeyse SSD’lere yakındır.

Bu durumda performans isteyen, sabit diskin veri yazma hızının oluşturduğu darboğazdan bunalan kullanıcılar için SSD tek seçenektir. Peki ama sisteme taktığınız SSD’den paranızın karşılığını en iyi ne şekilde alabilirsiniz? Sonuçta bunlar klasik sabit disklerden çok farklı bir teknolojiye sahipler ve eski bilgileriniz bu cihazlardan verim almanıza engel olabilir. İşte takip eden başlıklarda bunun ipuçlarını bulacaksınız.

-Black-Wariror-

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler