İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

SSD’lerin Hızını Üç Katına Katlıyorlar!

'Black Warrior - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
E5
Mesajlar:
12.128
Konular:
6506
Teşekkür (Etti):
1736
Teşekkür (Aldı):
2235
Ticaret:
(0) %
09-08-2014 10:07
#1
SSD’lerin Hızını Üç Katına Katlıyorlar!


Chuo Üniversitesi’nden Profesör Ken Takeuchi tarafından yönetilen bir takım, yepyeni bir ara yazılım teknolojisi geliştiriyor. Bilim ve Mühendislik Fakültesi’nin Elektrik, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde görevli olan ekip, 2014 IEE IMW’de (International Memory Workshop) duyurdukları “NAND Flash Aware Data Management System for High-Speed SSDs by Garbage Collection Overhead Suppression” yani “Çöp toplama ek yük baskılama ile yüksek hızlı SSD’lerde NAND Flash Bilinçli Veri Yönetim Sistemi” ile dikkatleri üzerine çekti. Özetle biz buna SSD’ler için akıllı veri yönetim sistemi diyebiliriz.

İsimler uzun ancak getirileri büyük. Malum, SSD’ler klasik mekanik disklere göre çok hızlı ancak kullanılan NAND Flash’ların yazma ve kullanım ömrü kısıtlı. Teknik olarak veriler üst üste yazılamıyor, veriler önce boş alanlara yazılıyor, daha sonra eski verilerin bulunduğu alanlar siliniyor. Bu diskteki verilerin dağınık yazılmasına sebep oluyor. Ancak klasik mekanik disklerden daha hızlı olan SSD’lerde bu fragmantasyon yani dağılma okuma esnasında performans düşüşüne sebep olmuyor, yazma hızını düşürüyor ve daha fazla yazma- silme işlemi yüzünden disk ömrünü kısaltıyor.

100 milisaniye veya daha fazla süren bu işlemi ortadan kaldırmak için çalışmalara 2013 Eylül’ünde başlayan ekip, Storage Engine (SE) yani depolama motoru ve FTL’den yararlanıyor. Uygulama yazılımı bir depolama birimine eriştiğinde mantıksal adresler atayan SE ile, bu mantıksal adresleri SSD kontrolcü için fiziksel adreslere dönüştüren FTL (Flash Translation Layer) ara yazılımı birlikte çalışıyorlar. Takım LBA Scrambler isimli (Logical Block Address) ara yazılım sayesinde işletim sisteminin dosya sistemi ve FTL arasında çalışıyor. Yazılımın yaptığı iş FTL ile birlikte mantıksal veri adreslerini fragmantasyonu azaltacak şekilde çalışıyor.

Yeni veriler boş alanlara yazılmak yerine gelecek işlem döngüsünde silinmek üzere işaretlenmiş bloklara yazılıyor. Bu sayede sonradan silinmesi gereken blok sayısı azalıyor, kopyalanarak taşınması gereken dosya sayısının azalması da okuma yazma işlemlerini, çöp toplama ve diskin kendini düzenleme işlerini büyük ölçüde azaltıyor.

Peki ne kadar etkili? Simülasyonlara göre SSD’lerin yazma hızı yüzde 300 artıyor, enerji tüketimi yüzde 60 azalıyor ve diskin yazma silme döngüsü yani ömrü de yüzde 55 oranında artıyor. Üstelik en iyi gelişme bütün bunlar için yeni model bir SSD’ye gerek olmaması. Proje tamamlandığında mevcut herhangi bir NAND Flash bellek kullanan SSD’de kullanılabilecek. Yani sadece yazılım ile üç kat performans, iki kat ömür ve yarı yarıya az güç tüketimine kavuşacağız. 2013 Eylül ayında başlayan projenin, 2014 ortalarında bu seviyeye ulaşması da yeni teknolojie kısa sürede kavuşabileceğimizi gösteriyor.
-Black-Wariror-

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı