TARİHTE BUGÜN

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Bilgisayar Donanımlarının Kurulumu - Black-Wariror -

'Black Warrior - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
E5
Mesajlar:
12.127
Konular:
6505
Teşekkür (Etti):
1736
Teşekkür (Aldı):
2236
Ticaret:
(0) %
09-08-2014 21:51
#1
Bilgisayar Donanımlarının Kurulumu - Black-Wariror -Ekran Kartı Kurulumu

1- Bilgisayarı kapatın* tüm kabloları çıkartın ve pc kasasını açın. Önce eski ekran kartınızı bulun. Bu monitörünüzün bağlı olduğu genişletme kartıdır. Kartı kasaya tutturan vidayı açın ve kartı dikkatlice yuvanın dışına çekin.
2- Yeni ekran kartını boş AGP yuvasına oturtun. Bu işlem sırasında şiddete başvurmayın aksi taktirde karta zarar verebilirsiniz.
3- Kart yerine doğru oturduysa onu pc kasasının arka tarafına eski kartta olduğu gibi vidaları kullanarak sıkıca monte edin
4- Kasayı yeniden kapatın* tüm kabloları yerine bağlayın pc'nizi yeniden başlatın. Windows başlarken bilgisayarınız yeni bir donanım bileşeni eklendiğini kendi başına farkına varır. Tüm sürücüleri kendi başına kurar sizin yapmanız gereken kart ile birlikte gelen cd ile sürücüyü yükseltmektir

Ses Kartı Kurulumu

1- İlk yapmanız gereken eski ses kartınızı ait tüm izleri yok etmek olacak. Başlat menüsünden Ayarları tıklayın buradan Denetim Masası* gelen pencereden Ekle/Kaldır ikonuna tıklayın. buradan ses kartınızın yazılımını kaldırın. Eğer burada böyle bir yazılım yoksa kartınıza ait program klasörüne gidin ve buradan silin.
2- Eğer ses kartınız ana kart üzerine entegre olarak bulunmuyorsa* öncelikle ana kartınızın bu özelliğini iptal etmeniz gerekecek (ana kart ile gelen kitapçığı inceleyin). Pc'nizi kapatın* fişleri çekin* kasayı açın. Daha sonra pc'nizin içindeki hiç bir şeye dokunmadan üzerinizdeki statik elektriği atın (****l bir cisme dokunun). Eski ses kartınıza bağlı tüm kabloları sökün (ama yerlerini unutmayın). Ses kartını tutan vidayı sökün ve kartı yerinden dikkatlice çıkartın
Boş bir PCI yuvası bulun ve dikkatlice yeni satın almış olduğunuz kartı yavaşca yerine oturtun. Daha sonra vidala***** sağlamlaştırın.
3- Şimdi sıra yeni ses kartınızın tüm kablolarını bağlayacağız. Siz eski kartınızı sökerken neyi nereden çıkarttığınızı hatırlarsınız veya kartın kullanma kılavuzunda ayrıntılı bir şekilde bulabilirsiniz.
4- Artık pc'nizin kasasını kapatın ve windows'u başlatın. Windows sizin kartınızı tanıyacak ve sizden kartla birlikte gelen cd'yi isteyecek* kurulumdan sonra artık yeni ses kartınızı çalıştırabilirsiniz.

SCSI Kurulumu

1- Bazı pc'lerde SCSI arabirimleri (portları) anakart üzerinde gelir. SCSI'ın avantajlarından birinin harici SCSI cihazlarının bağlanmasıdır. Bu anakartlar ile kablo* konnektör ve bağlantı plakasından oluşan bir bileşen gelerek kasanın arkasında harici SCSI cihazlarının bağlanmasına olanak tanır. Anakart üzerinde harici ve dahili cihazlar için olduğu kadar* kuyllanılan bütünleşik SCSI adaptörünün cinsine göre farklı SCSI standartlarına uygun portlarda bulunabilir.
2- SCSI aygıt baştan kullanmaya kara verdiyseniz* bu tür bir anakart seçmeniz yararlı olur. Zaten iş istasyonu ve sunucuların çoğu da bütünleşik SCSI denetçisi ile gelir. Sonradan SCSI bir cihaz almaya karar verdiyseniz* bu iş heryerde bulunabilecek bir PCI SCSI kartla yapabilirsiniz. Genel olarak SCSI kurulumunu genel ele olarak anlattığımız
için kurulum için mutlaka birlikte gelen bir kitapçıkla yapın veya başka bir kaynağa danışın.

Modem Kurulumu

1- Bu bölümümüzde yeni bir veya ilk defa modem kuracağız. Modemimizi kurmak için pc'nin tüm kablolarını sökün ve kasayı açın* her hangi bir karta dokunmadan her zaman ki gibi üzerinizdeki statik elektriği atın bunu her hangi bir ****la dokunarak yapacaksınız.
2- Eski modemi tornavida ve dikkat yardımıyla çıkartın ve yeni kartınızı elinize alın boş bir yuvaya yerleştirin* vidalayın veya ne gerekiyorsa yapın* kasanızı kapaltın
3- Modemi bağladık şimdi sıra bilgisayara tanıtmakta (modemi pc'ye tanıtmak bunun için web sitemizin "Donanımı Pc'ye Tanıtılması" bölümüne gidin) bunu birlikte gelen kitapçığı kullanın çünkü buradan anlatılacak gibi bir şey değil. Bizim ilgileneceğimiz modeme neler bağlayacağız bunun için grafik üzerindeki numaraları kullanacağız: 1- bu modeminiz 2- Bilgisayarınızın arkası* en alttaki modeminiz. 3- Modemin en sağdaki girişine telefondan gelen soketi takın. 4- Buraya telefon hattını takın. 5- en sağdaki ses çıkışı* hoparlör bağlayın. 6- Mikrofon girişi sadece modem ile telefon görüşmesi yapmak için kullanılacak. İşte bu kadar* tabi bizim anlattıklarımız devede pire asıl zor olan modemi pc'ye tanıtmak bunun için web sitemizin "Donanımı Pc'ye Tanıtılması" bölümüne gidin.

Tv Kartı Kurulumu

1- Tv kartınızı değiştirmek istiyorsunuz veya yeni bir kart takmak istiyorsunuz. Değiştirmek için önce dikkatli bir şekilde pc kasası açılmalı. Basit bir şekilde kartı bulun ve yıldız uçlu tornavida ile kartın ana karta bağlı kısımlarını dikkatlice sökün (dikkat vida sakın içine düşmesin) Vida çıktıktan sonra kartı iki elimizle tutarak çekerek çıkartın* eğer sizi biraz zorluyorsa kartı sağa - sola oynatarak biraz gevşetin* aman ana karta zarar vermeyin.
2. Hepimizin bildiği gibi karta gelecek zararlardan korumak için vucudumuzda ki statik elektriği ****l bir nesneye dokunarak atmalıyız aksi taktirde kart zarar göre bilir. Ayrıca kartı montajdan önce kutunun içinden çıkan statik torba içinde veya üstünde tutun* kartın sağlığı için bu gerekli.
3- Yeni kartınızı takmak için ilk önce kartı iki elinizle tutun ve kartı boşta kalan yere yerleştirin. Dikkat etmeniz gereken hedefi ıskalamamak* ana kartı çizmek istemeyiz. Kartı uç bölümünde bulunan veri yollarının birazcık kanallara girdiği görünce hafifçe bastırın. Artık kart yerine oturmuş olmalı* vidalarını aynı özenle monte edin ve kasanızın kapağını takın. Artık tek kalan şey kartınızı* birlikte gelen cd ile kurmanız.

Tarayıcı Kurulumu

Bu bölümümüzde tarayıcıyı bilgisayara nasıl bağlanacağı ve bilgisayarınıza nasıl tanıtacağınızı ele alacağız. Tarayıcının kurulumu çok basit bir olduğu için kurulum ve tanıtım sırasında hiç zorlanmayacaksınız. Tarayıcının çalışma mantığı basit bir fotokopi makinesi gibi bu yüzden düz ve sallantısız bir zemin gerekli.
Şimdi numaralar yardımıyla kuruluma başlayalım.
1- Pc kasasının arka kısmı
2- Tarayıcının bağlanması gereken nokta ve bağlantı soketi* gördüğünüz gibi yazıcının bağlandığı yere bağlıyoruz* peki yazıcı nereye diyecek olursanız yazıcının kablosunu da tarayıcının arkasında bulunan girişe.
3- Tarayıcılar genelde adaptör yardımıyla çalışır* burada da bağlantı gösterilmiş
4- evinizdeki elektrik prizi.
*Tarayıcıyı bilgisayara tanıtmak için kılavuzu kullanın çünkü her tarayıcının farklı bir kurulumu var* ortak özelliği birlikte gelen cd'yi kullanmaları.​


-Black-Wariror-
---------------------
- 2015-2018 Moderasyon -

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler