İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

USB bellek biçimlendirme rehberi

Quinones - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2008
Mesajlar:
13.643
Konular:
5650
Teşekkür (Etti):
1337
Teşekkür (Aldı):
3582
Ticaret:
(0) %
26-09-2014 12:44
#1
Lightbulb
USB bellek biçimlendirme rehberi
Bir USB sürücüyü biçimlendirmek, herhangi bir sürücüyü biçimlendirmekten çokta farklı değildir. Ancak şimdiye dek bir sürücüyü biçimlendirmiş olmayabilir, veya farklı seçeneklerin ne işe yaradığını bilmiyor olabilirsiniz. Bu konumuzda buna açıklık getireceğiz değerli turkhackteam üyeleri.
turkhackteam.net
Bir çoğumuz ne işe yaradığını bilmediğimiz için varsayılan seçenekleri kullanıyoruz. Aslında en iyi ayarlar, biçimlenen sürücünün türüne göre ve onla ne yapmayı planladığınıza dayanıyor.
turkhackteam.net
Bu makalemde biçimlendirmeyle ilgili her seçeneğin ne işe yaradığını açıklayacak, ve size en iyi biçimlendirme seçeneklerini seçmenize yardımcı olacağım turkhackteam üyeleri. Bu sayede USB belleğinizi ihtiyacınıza uygun olarak biçimlendirerek kullanıma hazır hale getirebileceksiniz.
turkhackteam.net
Bir disk nasıl biçimlendirilir?
turkhackteam.net

turkhackteam.net
Windows XP, Vista, Windows 7 ve 8'de izlemeniz gereken adımlar aşağı yukarı aynı. USB sürücünüzü bağlayın Bilgisayar veya Bilgisayarım'ı açın, sürücüye sağ tıklayın ve Biçimlendir'i seçin.
turkhackteam.net
Dosya Sistemi, ayırma boyutu birimi, birim etiketi ve biçimlendirme seçeneklerine sahipsiniz. Bu seçenekleri yazının devamında inceleyeceğiz. Diskinizi biçimlendirmek için Başlat düğmesine basın ve tüm verileri silmek istediğinize dair uyarı mesajını Tamam'a tıklayarak onaylayın.
turkhackteam.net
Hangi dosya sistemini seçmeli? - 1
turkhackteam.net
Windows 7'de en fazla dört farklı dosya sistemi göreceksiniz: NTFS, FAT, FAT32 ve exFAT. Eğer sürücünüz 32 GB'dan büyükse FAT ve FAT32 seçenekleri görünmeyecektir. Peki bu dosya sistemleri arasında ne farklar var ve hangisini tercih etmeli?
turkhackteam.net
Karşılaştırma: NTFS, FAT ve FAT32 karşısında ne sunuyor?
turkhackteam.net
- 4GB'dan büyük dosyaları okuyabilme ve yazabilme.
- 32GB'dan büyük bölümler oluşturabilme.
- Dosyaları sıkıştırarak alan kazanabilme
- Daha iyi boş alan yönetimi, dolayısıyla daha az parçalanma
- Büyük sürücülerde büyük kümelere izin verir, dolayısıyla daha az alan kaybı yaşanır
- Dosya ve klasörlere izinler tanımlanabilir (Profesyonel Windows sürümünde)
- EFS (Yalnızca Profesyonel Windows sürümünde) ile anında şifreleyebilme
turkhackteam.net
Karşılaştırma: FAT ve FAT32'nin NTFS'ye göre hangi avantajları var?
turkhackteam.net
- Neredeyse tüm işletim sistemleri ile uyumlu
- USB sürücüsünde daha az yer kaplar
- Daha az yazma işlemi, dolayısıyla daha hızlı ve daha az bellek kullanımı
turkhackteam.net
Karşılaştırma: exFAT'ın FAT ve FAT32'den üstün yönleri
turkhackteam.net
- 4GB'dan büyük dosyaları okuyabilme ve yazabilme
- 32GB'dan büyük sürücü bölümleri oluşturabilme
- Daha iyi boş alan yönetimi, dolayısıyla daha az parçalanma
turkhackteam.net
Hangi dosya sistemini seçmeli? - 2
turkhackteam.net
Yapısı nedeniyle FAT ve FAT32, 32GB'dan küçük sürücüler ve 2GB (FAT) veya 4GB'dan(FAT32) büyük dosyalar kullanmayacağınız ortamlar için daha uygundur. Başka bir deyişle, 60GB'dan büyük herhangi bir sabit disk NTFS ile biçimlendirilmelidir.
turkhackteam.net
NTFS'nin çalışma biçimi nedeniyle kapasitesi 32GB'dan büyük olsa dahi flash sürücüleri için önerilmez. İşte burada exFAT devreye giriyor: exFAT, FAT'ın küçük ve hızlı olma özellikleriyle NTFS'nin büyük dosya boyutu desteğini bir araya getiriyor.
turkhackteam.net
Eğer uyumluluk veya hız nedeniyle FAT veya FAT32'den birini seçmeyi düşünüyorsanız, her zaman FAT32'yi seçin (2GB'dan daha küçük bir sürücüye sahip olmanız hariç).
turkhackteam.net
Hangi ayırma birimi boyutunu seçmelisiniz?
turkhackteam.net
Sabit diskler kümelerle düzenlenmiştir ve ayırma birimi boyutu, disktekiş tek bir kümenin boyutunu gösterir. Dosya sistemi her kümenin durumunu kaydeder, örneğin boş veya dolu olması gibi. Bir dosya veya bir dosya parçası kümeye yazıldığında, küme dolu hale gelir - üzerinde boş alan kalıp kalmadığının bir önemi yoktur.
turkhackteam.net
Büyük kümeler daha çok alanın ziyan olmasına neden olacaktır. Küçük küme boyutlarında ise dosyalar daha küçük parçalara ayrılacağından tümünün bir araya getirilmesi daha uzun sürecektir.
turkhackteam.net
Bu nedenle en iyi ayırma birimi boyutu sürücünüzle ne yapmak istediğinize bağlı. Sürücüde büyük dosyalar depolayacaksanız, büyük küme boyutları sürücünün daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Ancak flash sürücünüzden programlar çalıştıracaksanız veya küçük dosyalar depolayacaksaınz, küçük küme boyutu size alandan kazandıracaktır.
turkhackteam.net
500MB'lık bir USB flash sürücüsü için 512 bayt (FAT32) veya 32 kilobayt (FAT) seçebilirsiniz. 1 TB'lık harici bir sabit disk için 64 kilobayt ayırma birimi tablosu (NTFS) seçin.
turkhackteam.net
Birim etketi ve biçimlendirme seçenekleri
turkhackteam.net
Birim etiketi nedir?
turkhackteam.net
Birim etiketi, sürücünüzün adıdır. Bu alan isteğe bağlıdır ve sürücünüze istediğiniz ismi verebilirsiniz. Tabi burada kullanmak istediğiniz dosya sistemine göre bazı kurallar da mevcut.
turkhackteam.net
NTFS dosya sisteminde en fazla 32 karakter kullanabilir, TAB karakteri kullanamazsınız. Büyük ve küçük hafler girildiği gibi görüntülenecektir.
turkhackteam.net
FAT dosya sisteminde ise en fazla 11 karakter kullanabilirsiniz. * ? . , ; : / \ " + = < > [ ] karakterleri ve TAB karakteri desteklenmez. Sürücü ismi her zaman büyük harflerle görüntülenecektir.
turkhackteam.net
İki dosya sisteminin birim etiketinde de boşluk kullanabilirsiniz.
turkhackteam.net
Hangi biçimlendirme seçeneklerini seçmelisiniz?
turkhackteam.net
Normal bir biçimlendirmede sürücü üzerindeki dosyalar silinir ve sürücü bozuk sektörlere karşı taranır. Hızlı Biçimlendirmede ise sadece dosyalar silinir, herhangi bir tarama gerçekleştirilmez. Fazla zamanınız yoksa veya yeni aldığınız bir sürücüyü biçimlendirecekseniz, Hızlı Biçimlendir seçeneğini tercih edin.
DrOctopus Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı