İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

SATA 3Gb/s ve SATA 6Gb/s Kablolar Arasındaki Bağlantı Performans Farkları

Quinones - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2008
Mesajlar:
13.643
Konular:
5650
Teşekkür (Etti):
1337
Teşekkür (Aldı):
3582
Ticaret:
(0) %
28-09-2014 00:01
#1
SATA 3Gb/s ve SATA 6Gb/s Kablolar Arasındaki Bağlantı Performans Farkları

turkhackteam.net
SATA 3Gb/s ve SATA 6Gb/s kabloları arasında gerçekten performansa etki edecek bir fark bulunuyor mu? Bu soru, her zaman dahili depolama birimi kullanıcılarının aklını karıştırdı durdu. Nihayetinde galip tarafın kim olduğunu öğrenebilme vakti geldi.
turkhackteam.net
SATA 6Gb/s destekli ürünlerin tamamı piyasaya çıktığından beri çoğu kullanıcının aklını kurcalayan soru şuydu: ”Sata III ile berabar, Sata III destekli bir kabloya da ihtiyacımız var mı?” Bir kısım bu soruya ”Evet” cevabını verirken, diğer tarafta ”Hayır” demeyi ihmal etmedi. Tartışmalar şiddetlenince, Serial ATA International Organization bu konu hakkında resmi bir yazı yayımlayarak, böyle bir ayrıma gerek olmadığını, mevcut 3Gb/s kablolarla da mevcut donanımdan tam randıman alınabileceğini açıklamıştı.
turkhackteam.net

turkhackteam.net
Bir süre boyunca bu cevap kullanıcılar için yeterli olsa da, SATA 6Gb/s teknolojisi iyiden iyiye gelişim gösterip, SSD’lerle beraber sınırlarını zorlamaya başlayınca kablo sorunsalıyla ilgili sorular tekrar kendini göstermeye başladı. Zamanında kablolar üzerinde yapılmış olan testlerde her ne kadar fiziksel ve sunulan performans açısından Sata 3Gb/s ve Sata 6Gb/s kabloları bir farklılık göstermese de, bugünün değişen şartları aynı testlerin yapılması gerektiğinin ampüllerini yaktı.
turkhackteam.net
Geçmişin sayfalarının üzerinden soft bir şekilde tekrar geçtikten sonra, artık ”Hangi kablo daha avantajlı?” sorusunun cevabını vermenin zamanı geldi. Kabloların test edileceği sistemde Intel’in Z77 yonga setinin yanı sıra iki adet Asus, iki adet Intel olmak üzere dört birbirinden farklı Sata kablosu kullanılacak. Dahili depolama birimi olarak da üst seviye Intel SSD’lerin kullanılacağını belirteyim. Artık yavaş yavaş detaylara inebiliriz.
turkhackteam.net
Test Kabloları
turkhackteam.net
Daha önceki makalede kullanılan Sata test kablolarının çoğu artık üretilmediğinden, bunlar yerine siz kullanıcıların da erişebileceği modern donanımların yanında size verilen Sata kabloları testlerde kullanılmıştır. Bu kabloların bir çoğu üzerinde Sata 3Gb/s ya da Sata 6Gb/s ibaresi taşımıyor. Fakat ufak bir araştırmayla seri numaraları aracılığı ile kabloların Sata II veya Sata III standartlarından hangisine ait olduğunu öğrenilebilindi.
turkhackteam.net

turkhackteam.net
Asus Sata kabloları, neredeyse tüm Asus anakartlarda olduğu gibi 3Gb/s ve 6Gb/s hız desteğiyle beraber geliyor. Fakat Intel’in SSD’leriyle beraber gelen Sata kablolarının jenerasyonu belirtilmediği için ufak bir araştırma yapmak gerekiyor. E156437 seri numarasını taşıyan siyah Intel’in Sata kablosu Intel’in 320 serisine ait SSD’leriyle beraber gelirken, E92245-001 seri numarasına sahip kırmızı Intel’e ait Sata kablosu bize Intel’in 520 serisi SSD’leriyle geliyor ve bu oldukça ilgi çekici bir durum. Zira her iki kablo da 3Gb/s hızında veri aktarımı yapabilirken, Intel’in 520 serisi SSD’leri Sata 6Gb/s üzerinden değerlendiriliyor. Buradan şu sonucu rahatlıkla çıkarabiliriz ki Intel, Sata kablolarının hangi revizyona göre değerlendirilip değerlendirilmediğini önemsemiyor.
turkhackteam.net
Ancak, en son yapılan Sata kablosu testinde incelenen kablolarla, bugün incelenen kablolar arasında bazı değişiklikler var. Öncelikle, şuan ki testte incelenen Sata kablolarında dört adet tel bulunurken, daha eski testlerde kullanılan kablolar bünyesinde üç adet tel bulunduruyordu. Diğer bir farklılıksa, siyah Intel Sata kablosunun telleri diğerlerine kıyasla biraz daha ince bir yapıya sahip. Ölçümler diğer kabloların içindeki tellerin çaplarının .4mm olduğunu gösterirken, bahsi geçen siyah Intel kablonun tellerinin .25mm çapa sahip olduğunu gösteriyor. Elbette Sata kablosunun içerisinde bulunan koruma amaçlı yerleştirilmiş tellerden bahsetmiyorum. Ölçülen teller, bizzat veri iletişimini sağlayanlardan. Makalenin devamında bu ufak farklılıkların performansa etki edip etmeyeceğini hep beraber göreceğiz değerli turkhackteam üyeleri.
turkhackteam.net
Test Bilgisayarı
turkhackteam.net
Tüm kabloların performanslarını karşılaştırabilmek adına, test sisteminde kullanılan SSD’yi ikinci depolama birimi olarak bağlanıp, her bir kablo için CrystalDiskMark yazılımı kullanılmış. Ayrıca testte sıkıştırılabilir (Hepsi 0x00) ve sıkıştırılamaz verileri de kullanılacaktır. Test sisteminde iki tür veri kullanılmasının nedeniyse, daha önceki incelemelerde yapılan testlerde sıkıştırılabilir ve sıkıştırılamaz verilerin iletimi sırasında gerçekten büyük farklar tespit edildiğidir. Bu nedenden ötürü, testte kullanılacak veri türünü iki sınıfa konumlandırma gerek görüldü.
turkhackteam.net
Test bilgisayarının özellikleri şu şekilde:
turkhackteam.net

turkhackteam.net

turkhackteam.net
Intel’in 520 serisi 480GB SSD’si, 550Mb/s okuma ve 520Mb/s yazma hızıyla şuan da piyasayada ki en hızlı SSD’ler arasında bulunuyor. Intel 520’nin değerleri apaçık Sata 3Gb/s’in limitlerinin üzerinde. Zira Sata 3Gb/s, saniyede 300Mb veri aktarımını olanaklı kılıyor. Bu da demek oluyor ki, eğğer Sata 3Gb/s kablosunun limitleri eğer gerçekten varsa, testte bunu rahatlıkla görebileceğiz. Ayrıca kullanılacak depolama birimini en iyi performansı alabilmek adına güvenli bir şekilde silerek teste başlanılıyor.
turkhackteam.net
Performans Sonucu
turkhackteam.net

turkhackteam.net
Teste sıkıştırılabilir verilerle başlandı. Görüldüğü üzere neredeyse kablolar arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Aradaki ufak oynamalar ise, dahili sürücü ile anakart arasındaki sinyal dalgalanmalarından kaynaklanıyor arkadaşlar.
turkhackteam.net

turkhackteam.net
Sıkıştırılamaz verilerde ise görülen sonuç, bir önceki testte alınan sonuçlarla aynı. Hatta daha ince veri iletim telleri kalınlığına sahip Intel kablonun boyutlarının performansta bir etki bırakmadığını açıkça görebiliyoruz.
turkhackteam.net
Sonuç
turkhackteam.net
Bugün ulaşılabilecek en yüksek donanımlara sahip bilgisayarda yapılan testlerden sonra, Sata 3Gb/s ile Sata 6Gb/s arasında hiçbir fark olmadığını bir kere daha görmüş olduk değerli turkhackteam üyeleri. Üzerinde Sata 3Gb/s (Ki bu saniyede 300MB eder.) yazılı kablolarla dahi rahatlıkla 500Mb/s veri dolaşımı görebildik. Böylelikle Sata kablolarının Sata 3Gb/s ve 6Gb/s olarak ayrılmasının sadece bir pazarlama tekniğinden ibaret olduğunu hep beraber görmüş olduk.
turkhackteam.net
Elbette piyasadaki tüm kablolar birbirleriyle ucu ucuna eş performanslar vermiyorlar. Fakat buradan çıkartılacak sonuç şu, Sata kablosunun kalitesini üzerinde yazan Sata 3Gb/s ya da Sata 6Gb/s revizyonlarını baz alarak belirlemek yanlış bir tutum. Her ne kadar ince olursa olsun, kaliteli materyal, doğru kablo ebatları ve bağlantılar yapıldığı sürece bir Sata kablosu ile başka bir Sata kablosu arasında bir fark olmasının ihtimali yok. Bazı kullanıcıların dahili depolama birimiyle yaşadıkları iletişim sorunları da yok değil. Fakat yukarıda da belirttiğim üzere, doğru materyaller kullanıldığı sürece kablo gene aynı kablodur. Ancak ucuz materyallerle üretilen kalitesiz Sata kabloları, elbetteki performansınızı etkileyip iletişim sorunlarına yol açabilir.
turkhackteam.net
Konumuz alıntıdır, fakat içeriği derlenip sizlere sunulmuştur.
turkhackteam.net
Kaynak: Puget Custom Computers
NEW STYLE, ömer kara Teşekkür etti.
NEW STYLE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2014
Nereden:
nereye
Mesajlar:
2.390
Konular:
13
Teşekkür (Etti):
832
Teşekkür (Aldı):
867
Ticaret:
(0) %
28-09-2014 01:33
#2
bilgilendirdigin icin cok tesekur ederim,ellerine saglik hocam

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı