İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Chip Set nedir ?

Medic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2012
Nereden:
Anonymous
Yaş:
21
Mesajlar:
504
Konular:
122
Teşekkür (Etti):
91
Teşekkür (Aldı):
76
Ticaret:
(0) %
06-02-2015 09:12
#1
Post
Chip Set nedir ?
Her anakart bir chispet, diğer bir ifadeyle yonga setine sahiptir. Yonga seti, bir anakartın kabul edebileceği işlemci tipini, bellek tipini ve boyutunu, anakartın desteklediği harici ve dahili cihazları belirler. Önceki bölümlerde öğrenildiği üzere, bir bilgisayarın yonga setindeki entegreler; işlemci, bellek ve giriş/çıkış cihazları arasında iletişim kuran bir elektronik ara yüz görevini görür. Yonga setleri özellik, başarım ve istikrar yönünden çeşitlilik gösterirler, bu yüzden satın alma ve belirli bir anakart önerme konusunda önemli birer unsurlardır. İyi teknisyenler yonga setlerinin ne olduğunu bilirler.

Yonga setleri işlemci ve sistemdeki diğer aygıtların arasındaki iletişimi kolaylaştırdığından dolayı, bileşke entegreler anakartta oldukça ortaya yerleştirilirler. Birçok çağdaş yonga seti, kuzey ve güney köprüsü olmak üzere iki birincil entegreden oluşur.

Intel anakartlardaki kuzey köprüsü yongası, önceki kısımlarda belirtildiği üzere işlemcinin bellek ile çalışmasına yardımcı olur. AMD anakartlarda kuzey köprüsü, bellek denetleyicisi işlemci içinde yerleşik olduğu için ekran kartı ile iletişimi sağlar. Kullanımdaki kuzey köprüsü yongaları, daha fazla iş yapar ve çok ısınırlar. Bu yüzden kendi ısı alıcılarına ve fan montajlarına sahip olabilirler.

Güney köprüsü, kimi genişleme yuvaları ve yerel sürücüler gibi büyük depolama sürücülerinin üstesinden gelir. Birçok güney köprüsü ayrıca bir soğutmaya ihtiyaç duymazlar. Yongayı açıkta bırakır ve tek bir ısıl alıcı ile pasif bir şekilde soğuması sağlanır. Güney köprüsü, Intel gibi üreticinin görülebileceği yegâne yerdir.

Birçok anakart, disket sürücü, kızılötesi bağlantılar, paralel kapılar ve modemler gibi çok eski teknolojileri desteklerler. Her ne kadar bu eski teknolojileri desteklemek bir zamanlar güney köprüsünün işi idiyse de, çağdaş yonga setlerinin pek azı bu cihazları desteklemeye devam eder. Anakart üreticileri, bu küçük işleri üstlenmesi için süper I/O adı verilen üçüncü bir entegre eklediler.
Sistem ROM yongası, bir arka plan şeklinde, yonga setine BIOS için destek verir. Yonga seti, yapacağı diğer işler için halen desteğe ihtiyaç duymaktadır. Öyleyse, genişleme cihazları BIOS?a nasıl erişiyor? Tabi ki çağdaş yonga setleri içinde olduğu gibi bu işi yazılım sürücüleri üstlenir. Günümüz yonga setlerinin tüm özelliklerinin kullanılabilmesi için, belirli işletim sistemi için uygun sürücülerin yüklenmesi gerekir. Yazılım sürücüleri olmadan, tüm özellikleri etkin ve kararlı bir şekilde çalışacak bir bilgisayar kurulamaz. Bütün anakartlar, sürücü yazılımları, yardımcı programları ve anti-virüs gibi özel ek programları barındıran bir CD ile birlikte gönderilirler.

Sınırlı sayıda yonga seti üreticisi vardır. Hem Intel hem AMD yonga seti üretirler. Ama işlemci pazarını yönetseler bile yonga seti pazarında önemli rakipleri vardır. İki üçüncü parti yonga seti üreticisi, VIA Technologies ve NVIDIA Corporation, bazı yaygın yonga setlerini üretirler. Anakart üreticileri, anakart özellikleriyle uyuşan yonga setlerini sistemlerine dahil ederler.

Kimi firmalar Intel ve AMD?nin ikisi içinde yonga seti üretirken, kimileri sadece birini desteklemeyi seçer. Yonga seti firmaları, birkaç senede bir yükselir ve düşerler. Bir firma, bir başkası tarafından tahtından edilene kadar önemli bir tepe noktasına sahip olarak gözükür.
Yonga seti üreticileri, her zaman güney ve kuzey köprüsü terimlerini kullanmazlar. AMD tabanlı yonga setleri bu terimleri kullanmaya eğilimlidirler, ama Intel tabanlı anakartlar kuzey köprüsü için bellek denetim merkezi (BDM), güney köprüsü için I/O denetim merkezi (IDM) terimlerini tercih ederler. Resmi isimlerinden bağımsız olarak, kuzey ve güney köprüsü yaygın kullanılan terimlerdir. Bu kaynak tüm chipsetlerle ilgili bilgileri bulunduramaz. Ancak aşağıdaki tablo, öneri ve satın almak maksadıyla anakartları araştırdığınızda bir fikir verebilir.
Öyleyse iyi bir teknisyen neden yeni yonga setlerini detaylarıyla bilmek zorundadır? Yonga seti anakartın bütün özelliklerini olduğu kadar işlemcinin de bir takım yeteneklerini tanımlar. Teknisyenler, yonga setleri üzerinde tartışmayı severler ve uzman bir teknisyenin iki yonga seti arasındaki farkı bilmesini beklerler. Ayrıca müşterinizin ihtiyaçlarına uygun bir anakart da önerebilmeniz gerekmektedir.
---------------------
Defacer By Medic


MODASI GEÇMEYEN TEK ŞEY EFENDİLİKTİR !!!
'Black-ProFix Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı