TARİHTE BUGÜN

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Laptop Ram Değiştirme ve Takma İşlemi Nasıl Yapılır?

'DARKDEAD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
05/2013
Nereden:
(nowhere) in
Mesajlar:
600
Konular:
242
Teşekkür (Etti):
58
Teşekkür (Aldı):
125
Ticaret:
(0) %
08-03-2015 16:38
#1
Laptop Ram Değiştirme ve Takma İşlemi Nasıl Yapılır?


Merhaba Tamindir takipçileri. Birçoğumuz günlük işlerimiz, ödevlerimiz ve eğlence için laptop ya da dizüstü bilgisayarları tercih ediyoruz. Taşınabilir olmaları sayesinde yaygın bir kullanım tabanına sahip olan dizüstü bilgisayarlarımızı masaüstü bilgisayarlarımız gibi hemen hemen her iş için kullanabilmekteyiz. Fakat arada donanım açısından önemli bir fark bulunmakta. Masaüstü bilgisayarlarımızda kasanın içerisindeki anakart, işlemci, ekran kartı ve RAM dahil olmak üzere bütün parçaları değiştirebiliyoruz. Fakat dizüstü bilgisayarlarda sabit disklerin yanında sadece RAM'i değiştirebilmemiz veya RAM takviyesi yapabilmemiz mümkün. Eğer dizüstü bilgisayarınız eskimeye başladıysa, 64 bit bir işletim sistemine terfi etmek istiyorsanız veya mevcut bilgisayarınız aynı anda çok uygulama çalıştırırken tökezliyorsa RAM takviyesi yapmak dizüstü bilgisayarınız için bir ihtiyaç haline gelebiliyor. İşte bu yazımızda da dizüstü bilgisayar RAM değiştirme işlemi nasıl yapılır resimli olarak anlatmaya çalışacağız. Fakat laptop RAM değiştirme işlemini anlatmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç konu var. Önceliklere bu konulara değinelim.

Dizüstü bilgisayarıma RAM takviyesi yapabilir miyim? Yapabiliyorsam kaç GB RAM kullanabilmem mümkün?

BU soru için genel bir cevap verebilmek mümkün değil. Çünkü dizüstü bilgisayarlar farklı anakartlar ve işlemciler kullanmaktalar ve bu da dizüstü bilgisayarların farklı tipte ve hızlarda RAM kullanmasına neden olmakta. Ayrıca her dizüstü bilgisayar anakartının desteklediği bir maksimum RAM miktarı bulunmakta. Dizüstü bilgisayarınızın en fazla kaç GB RAM desteklediğini şu yollara başvurarak öğrenebilirsiniz:

Dizüstü bilgisayarınızla birlikte gelen kullanma kılavuzları ve ek dökümanlar
Dizüstü bilgisayarınızın üreticisinin web sitesi (Bilgisayarınızın model numarasına göre site üzerinde arama yapabilir ve detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz)
Yardımcı kaynak olarak tartışma platformları olan forumlar
Dizüstü bilgisayarınıza ne kadar RAM takviyesi yapabileceğinizi öğrendikten sonra sıra bilgisayarınızın hangi tip RAM kullandığını belirlemeye geliyor.

Dizüstü bilgisayarıma hangi RAM'i takmalıyım?

Dizüstü bilgisayarınıza takacağınız RAM tipini ve hızını belirlemek için hemen yukarıda belirttiğimiz 3 maddeye başvurabilirsiniz. Bunun yanında RAM hızını kendiniz de öğrenebilirsiniz. Bu iş için az sonra anlatacağımız RAM sökme talimatlarını takip ederek RAM'lerinizi çıkardıktan sonra RAM'ler üzerinde yer alan bilgilere başvuracağız. Ram frekansları 2 farklı tipte RAM'ler üzerinde belirtilebilmekte. Kingston gibi yaygın olarak kullanılan markalar RAM frekansını direkt olarak RAM'lerin üzerine yazmaktalar:Resimde işaretli alan içerisinde göreceğiniz KVR667D2S5/2G bize RAM'in frekansı hakkında bilgi veriyor. KVR'den sonra gelen 667 resimdeki RAM'imimizin frekansı. RAM miktarı ise sonda not etilmiş. Sondaki 2G bu RAM'in 2 GB boyutunda olduğunu belirtiyor.

2. tür RAM'lerde ise RAM frekansı açıkça belirtilmese de bize RAM frekansını öğrenebileceğimiz farklı bir numara veriliyor:Resimde göreceğiniz Samsung marka RAM'de RAM frekansı PC2-5300S bölümünde bize belirtiliyor. Buradan gerçek RAM frekansını elde edebilmek için bu bölümdeki sayıyı 8'e bölüyoruz. Çıkan sonuç bize RAM frekansımızın yaklaşık değerini verecektir. 5300/8 = 662.5. Çıkan sonuç 667 MHZ'lik klasik DDR 2 RAM frekansına yakın bir değer. Bütün RAM türleri için aynı hesaplama sistemi geçerli. Örneğin; üzerinde PC 10600 yazan bir RAM'in frekansı 1333 MHZ olacaktır (10600/8 = 1325).

Ram sökme ve takma işlemlerinde dizüstü bilgisayarınızın adaptörünün fişini prizden çekin ve bilgisayarınızın pilini çıkartın!

Eğer bilgisayarınız herhangi bir şekilde elektriğe bağlıysa veya bataryası üzerinde takılıysa bu durum ciddi donanımsal arızalara sebep olabilir. Bu nedenle işlemlere başlamadan önce bilgisayarınızın elektriğe bağlı olmadığından ve pilinin üzerinde takılı olmadığından emin olun.

Artık RAM sökme ve RAM takma işlemlerine geçebiliriz.

Dizüstü Bilgisayarınızın RAM'lerini Sökme
Eğer dizüstü bilgisayarınız kısıtlı sayıda RAM yuvasına sahipse ve halihazırda bu yuvalarda RAM'ler takılı ise bu RAM'leri daha yüksek kapasiteli olanlar ile değiştirmeniz gerekecektir. Bu iş için öncelikle mevcut RAM'lerinizi sökmeniz gerekiyor. Eğer yeteri sayıda boş RAM yuvasına sahipseniz bu adımı atlayabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarınızın RAM'lerini sökmek için ilk olarak bilgisayarınızın buna izin veriyor olması gerekiyor. Çünkü bazı marka bilgisayarların özellikle eski modellerinde RAM'leri değiştirmeniz için bütün laptop kasasını açmanız gerekebiliyor. Fakat çoğu dizüstü bilgisayarda bu iş için özel bir RAM yuvası bulunuyor. Kullanıcılar bu bölümün vidasını açarak RAM'lerine erişebiliyorlar. RAM'lerin takılı olduğu bölüm genel olarak dizüstü bilgisayarınızın alt tarafında küçük bir kapak ile gizlenmekte:Bizim kullandığımız dizüstü bilgisayarda kırmızı ile işaretlenmiş alan altında RAM yuvaları yer almakta. Eğer kullandığınız bilgisayarın altındaki kapaklar farklı dizilime sahipse en küçük olanından başlayarak sırasıyla bu bölümleri test edebilir ve RAM'lerin hangisinin altında yer aldığını tespit edebilirsiniz. Bu işi yaparken dikkat etmeniz gereken nokta bu kapakların küçük tırnaklarla bulundukları yere sabitleniyor olması. Bu nedenle bu kapakları çıkarırken nazik olun ve kapakları zorlamamaya özen gösterin. Yoksa kapaklarınızın tırnakları kırıldığında kapaklarınız yuvalarına tam oturmayabilir.RAM'lerin bulunduğu bölümün kapağını açtığınızda karşınıza yukarıdakine benzer bir görünüm çıkacaktır. Bu bölümde RAM'ler yuvalarına küçük tırnaklar sayesinde sabitlenmekte:RAM'leri yerine sabitleyen tırnakları hafifçe dışarıya doğru çektiğinizde RAM'leriniz kendilerini yukarıya doğru salacaktır. RAM'leriniz kendilerini saldıktan sonra RAM'lerinizi iki ucundan tutarak hafifçe dışarı doğru çekin:RAM'lerinizi söktükten sonra artık yerlerine yenilerini takabilirsiniz.

Dizüstü Bilgisayarınıza RAM Takma
RAM'lerinizi RAM yuvalarına oturturken RAM'inizin ucundaki girinti ve çıkıntılara dikkat edin:RAM'lerinizin ucundaki girinti ve çıkıntılar RAM yuvalarınızla hizaladıktan sonra yaklaşık 30 derecelik açıyla RAM'lerinizi iki ucundan tutarak yukarıdan RAM yuvasına doğru hafifçe bastırın. Çok güç uygulamamanızda fayda var.RAM'leriniz yuvalarına oturduktan sonra yuvaların sağ ve solundaki mandalları dışa doğru açarak RAM'lerinizi kırmızı ile işaretlenmiş alandan aşağıya doğru hafifçe bastırın. RAM'lerinizi bastırdıktan sonra mandalları bırarak RAM'lerin yuvalarına sabitlenmelerini sağlayın. Artık RAM yuvalarınızın kapağını kapatabilirsiniz.RAM'lerinizin kapaklarını kapatırken kapağın kenarlarındaki küçük tırnaklara büyük özen gösterin. Öncelikle bu tırnakları yerlerine hafifçe sabitleyerek kapağı yerine yerleştirin. Son olarak kapağı vidalayın. Artık RAM'lerinizi bilgisayarınıza takmış bulunuyorsunuz.

Eğer RAM'lerinizi doğru bir şekilde taktıysanız bilgisayarınıza görüntü gelecektir. Eğer bilgisayarınıza görüntü gelmiyorsa bu durum RAM'lerin yerine tam oturmamasından veya anakartınızın RAM'leri desteklememesinden kaynaklanabilir. Ayrıca bazı anakartlar seçici olabilmekte. İlk aşamada bilgisayarınıza yeni RAM'lerinizi taktıktan sonra görüntü gelse de bilgisayarınız açıldıktan sonra mavi ekran hataları alabilirsiniz. Bu durum muhtemel RAM uyumsuzluklarına işaret edebilmekte.
---------------------
SİNCE 2006

ESKİ MODERATÖR
REFORMIX Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler