Turkhackteam.org/net - Ethical Hacking & Cyber Security Platform

Turkhackteam.org/net - Ethical Hacking & Cyber Security Platform (https://www.turkhackteam.org/)
-   Donanım (https://www.turkhackteam.org/donanim/)
-   -   Samsung'dan Özelleştirilmiş Çipset: Mongoose (https://www.turkhackteam.org/donanim/1115651-samsungdan-ozellestirilmis-cipset-mongoose.html)

Rèd-Kiit . 04-04-2015 23:51 23:51

Samsung'dan Özelleştirilmiş Çipset: Mongoose
 
http://cdn.webtekno.com/article/6432...e-705x290.jpeg

Samsung bu yıl piyasaya sunduğu ve büyük ihtimalle de milyonlarca satacağı telefonları Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge'de çok şaşırtan bir karar almış ve çipset olarak Exynos'u kullanmıştı. Bu durum özellikle Snapdragon 810 ile bazı sıkıntılar çeken Qualcomm'a bir darbenin de Samsung'dan gelmesi demekti. Ayrıca bu durum Samsung'un hamlelerinin burada bitmeyeceğini ve daha fazlasının geleceğini de göstermekte.

Son zamanlada Samsung'un kendine özel bir ARM çekirdek üzerinde çalıştığı söylenmekteydi ama ortada herhangi somut bir bilgi mevcut değildi. İşte bu somut bilgiler Samsung'a yakınlığı ile bilinen Çin tabanlı bir siteden gelmeye başladı.

Bu bilgilere göre; teknoloji devi Samsung Mongoose adında özelleştirilmiş bir çekirdek üzerinde çalışmakta. 14nmFinFET üretim teknolojisi ile üretilecek yeni çekirdek, ARM'nin ARMv8 çip dizaynını kullanacak ( 64 bit ).

2,3GHz işlemci hızına çıkabilecek Mongoose, Geekbench 3 testlerinden de tek çekirdekte 2200 puan almış durumda. Mongoose'un aldığı bu puanlar şu anki tek çekirdek Exynos 7420'nin puanlarından 45 daha fazla.

http://cdn.webtekno.com/custom/image...na_002(17).jpg

Kendi özelleştirilmiş çipseti üzerinde çalışan Samsung, aynı şekilde kendi RAM, depolama, LTE, WiFi, NFC, görüntü işlemcisi çipleri üzerinde de çalışmalar yapmakta. Exynos'a bu çipleri yerleştirebilirse Samsung, Qualcomm'a soğuk terler döktürebilir.

Qualcomm zaten yeni çipsetlerini tanıtan MediaTek tarafından yavaş yavaş arka planda kalmaya başlamıştı. Şimdi birde üstüne Samsung'dan bu tarz bir atak gelmesi, bırakın Snapdragon 810'u, 820'yi de tehlikeye atmış durumda. Artık ileride Qualcomm'dan da farklı adımlar gelir mi orasını bilemeyiz.


Şu Anki Saat: 01:33

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.