TARİHTE BUGÜN

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Arctic Freezer Xtreme Rev. 2 Soğutucu "" İncelemesi ""

T3RMiN4TOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2013
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
5.006
Konular:
1312
Teşekkür (Etti):
979
Teşekkür (Aldı):
1468
Ticaret:
(0) %
20-11-2015 18:38
#1
Arctic Freezer Xtreme Rev. 2 Soğutucu "" İncelemesi ""

Hız aşırtma yapanlar veya sesizliğe önem verenler için stok soğutma çözümlerinin yetersiz olduğu herkesin bildiği bir gerçek. Hem Intel hem de AMD’nin işlemcileri ile verdiği soğutma çözümleri sadece asgari ihtiyacı karşılamaya yönelik. İşte bu noktada devreye giren üreticilerden biri olan Alman Arctic firması ünlü freezer serisinin güncellenmiş versiyonu ile karşımızda.

Bir dönem ülkemizde de faaliyette olan Arctic firması pek yakında yeniden TR pazarına dönüyor. Firmanın Bluetooth kulaklığını geçtiğimiz haftalarda sizler için incelemiştik. Bu kez de sıra CPU soğutma çözümünde.Ebatlar: 130x100x131 mm

Fan: 1x 120 mm ( 800 / 1500 rpm )

Ağırlık: 608 Gram

Oldukça şık ve kaslı bir yapısı bulunan Freezer ironik olarak oldukça hafif bir yapıya sahip. Dört adet 0.6 mm bakır boruya sahip kule tipi soğutucunun 2×120 adet alünyum yaprağı var. 120 mm çapındaki oldukça sessiz çalışan fan ise soğutma bloğunun ortasına konumlandırılmış. Bu şekliyle sessizliği daha da arttıran firma hava akımını da güçlendirmiş.Testimizde 3 adet işlemciye yer verdik. Bunlardan biri Intel’in OC canavarı Pentium G3258 olurken diğeri de AMD’nin Godavari APU ailesinin en yeni üyesi A8-7670k. Hız aşırtmayı düşünmeyen ve sadece sessizliğe önem veren kullanıcılar için de çarpan kilitli Core i5-4590 işlemcisini kullandık.İlk olarak boşta sıcaklık testlerine bakalım. Üç işlemcimizi de Freezer kullanarak boşta gözlemledik. Sıcaklıkları ölçmek için AIDA 64 ve Speedfan yazılımlarının ayrı ayrı kullandık.

Görüldüğü gibi boşta stok fan ile Freezer arasında ciddi bir fark yok. Günümüz işlemcilerinin çoğu boşta iken benzer sonuçlar alıyorlar. Peki aynı durum Stress testinde de geçerli olacak mı?
Prime 95 işlemciler için oldukça zorlayıcı bir sıcaklık testi. Tablolarda da gördüğünüz gibi işkence testi başladığında stok fanlar normalde havlu atma aşamasına kolayca geliyor. Arctic Freezer ise 60’larda CPU’ları dizginlemeyi başarıyor.

Peki oyunlarda durum ne?Oyunlarda doğal olarak sıcaklıklar Prime 95’teki kadar yüksek değil ki genel olarak işlemciniz en fazla bu seviyeleri görecek. Arctic Freezer Xtreme Rev.2 burada da farkını ortaya koyuyor.

İsterseniz şimdi de OC testlerine bakalım. Burada doğal olarak 4590 stabil değerlerini koruyor.Açıkçası Freezer OC konusunda çok iddialı bir soğutucu değil. Değerler beklediğimizden biraz daha yüksek çıktı. Ama işlemcileri tehlikeli sıcaklıklardan uzak tutan soğutucu sessizlik konusunda hala başarılı.

Ses seviyesinin ölçmek için maalesef elimizde gereken cihaz mevcut değil. Fakat Freezer Extreme Rev.2’nin ses konusunda ciddi derecede başarılı olduğunu söyleyebiliriz. İlk başlarda fanın çalışmadığını bile düşünüp endişelendik fakat 1200 rpm’de fan varlığını hissettirdi. Yine de tam güçte Freezer çok sessiz.

Sonuç:

Arctic Freezer Xtreme 2 sessizlik ve serinlik isteyenler için çok başarılı bir çözüm. Cüsseli yapısına göre de oldukça hafif. Anakart büken diğer tuğla misali soğutmalardan bu bakımdan çok çok başarılı. Öte yandan yüksek seviyede OC yapmayı planlıyorsanız firmanın daha üst seviye soğutucularına bakabilirsiniz.

Artılar:

Çok sessiz

Serin çalışma

Düşük ağırlık

Eksiler:

OC başarımı kısıtlı

TR pazarında satılmıyor fakat Amazon üzerinden kargo dahil yaklaşık 40 Dolar civarına alabilirsiniz.


ilgilenen olursa:


---------------------
Telegram'ı Türkçe kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki linke tıklayınız...

ffurkan1q2w3e Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler