İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

USB 3.0 ın Aktarım Hızı 10GB/s ye Çıkacak

KostebeKK1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2016
Nereden:
root@k0ste
Mesajlar:
24
Konular:
4
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
7
Ticaret:
(0) %
05-03-2016 17:41
#1
USB 3.0 ın Aktarım Hızı 10GB/s ye Çıkacak
USB 3.0 Nedir?
İlk olarak 17 Eylül 2007′de Intel tarafından duyurulan USB 3.0 (ya da süper hızlı USB) bir önceki USB 2.0′a göre performans ve güç yönetimi açılarından çok önemli avantajlar sağlıyor. USB 2.0′da bağlantı dört telli bir yapı ile sağlanırken USB 3.0′ın bağlantısı dokuz tel ile sağlanmakta ve çok ciddi bir hız farkı oluşmasına yol açıyor.

USB 3.0 Ne Kadar Hızlı?
Birden fazla kanaldan eş zamanlı veri transferi yapabiliyor olması nedeniyle USB 3.0, kendisinden önceki USB 2.0′a oranla arttırılmış bir veri transfer hızı sunuyor. USB 3.0′ın teorik olarak ulaşabileceği en yüksek hız 4,8 Gbit/sn olarak açıklandı. Yani USB 2.0′ın 480 Mbit/sn hızının tam 10 katına ulaşması mümkün. Fakat USB 2.0′ın da çoğu zaman teorik hızı olan 480 Mbit/sn’ye ulaşamadığı ve 250 Mbit/sn civarında kaldığı düşünüldüğünde, pratikte USB 3.0′ın ulaşması beklenen en yüksek hızın 3Gbit/sn civarında olacağı tahmin ediliyor. Bu durumda bile USB 3.0′ın sunduğu hız SATA-II ile yarışır durumda olacak. Daha anlaşılır bir ifadeyle GB’larca veriyi USB 3.0 ile transfer etmek sadece saniyeler sürecek.

Bu Hıza Yol Açan Teknik Özellikler Neler?
USB 2.0′da kullanılan dört telden biri güç, biri toprak, ikisi ise veri transferi için kullanılıyor. Veri transferini sağlayan teller tek yönlü çalışıyor, yani aynı anda sadece ya yazıyor, ya okuyor. USB 3.0′da ise bir tel hala güç için kullanırken, topraklama için kullanılan tel sayısı ikiye çıkıyor ve 2 tel de normal hızda veri transferi sağlıyor. Asıl farkı yaratan ise diğer 4 tel. Bunlardan ikisi sadece okumak, diğer ikisi ise sadece yazmak için kullanılıyor. Yani USB 2.0′dan farklı olarak 3.0 sadece daha hızlı değil, aynı anda hem veri almayı, hem de göndermeyi mümkün kılıyor. Bu durum özellikle veri eşlemesi yapılan durumlarda, her iki taraftaki verileri aynı anda güncellemek için çok önemli bir özellik.

USB 3.0 Kablolarında Bir Fark Var mı?

USB 3.0, daha önce var olmayan 5 yeni tel içeriyor. Ayrıca tüm teller elektro manyetik alanlardan etkilenmemesi için özel bir kaplamaya sahip. Bu nedenle USB 3.0′ın kabloları, USB 2.0′a göre daha kalın, daha az esnek ve (kaçınılmaz olarak) daha pahallı.
Tüm bu sebepler kabloların maksimum uzunluğunu da etkiliyor. USB 2.0 ile en etkin kullanım için tavsiye edilen kablo boyu 5 metreyken, USB 3.0′da kablolar en fazla 3 metre ile sınırlı olacak.

USB 3.0’ın Hızı Önümüzdeki Sene 10Gbps’ye ulaşacak
USB 2.0′dan 10 kat daha fazla hız vaat eden USB 3.0 desteği artık piyasaya sürülen hemen her yeni anakartta bulunsa da duyurulmasının üzerinden üç yıl geçmesine rağmen bu teknolojinin kullanımı ancak 2012 ile birlikte yaygınlaşmaya başladı. Harici HDD ve flash belleklerde görmeye alıştığımız USB 3.0 teknolojisini artık 720′den fazla farklı ürün destekliyor.
Daha önce 1320Mbps ile sınırlı kalan, ardından ise yapılan geliştirmelerle beklendiği gibi 5Gbps hıza ulaşan USB 3.0′ın bu konuda limitlerinin daha da zorlanabileceği ortaya çıktı. USB 3.0 Promoter Group adlı şirket mevcut evrensel seri veriyolu teknolojisi üzerinden cihazlara iki kat daha hızlı performans sunacak yeni bir özellik geliştirdiğini duyurdu. Yapılan açıklamada yeni USB 3.0′ın ulaşacağı hızın maksimum 10Gbps olacağı belirtiliyor. Bu sayede 5Gbps ile önemli bir eşiği geride bırakan USB 3.0 teknolojisi çok daha hızlı veri alışverişine imkan tanıyacak. Uygulanacak revize veriyolundan daha çok verim alınmasını sağlarken, geriye dönük uyumluluğu (USB 2.0) da sürdürecek.

İfade edilene göre USB 3.0 üzerinde yapılacak güncellemenin 2013′ün ortalarında tamamlanması bekleniyor. Geliştirmelerin harici disk gibi donanım ürünleriyle tüketiciye ulaşması ise bir yılı bulacak.

Alıntıdır/
---------------------
Bozkurtlar Ulusun Tanrı Türk'ü Korusun!
Doukanyrdn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2016
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
592
Konular:
116
Teşekkür (Etti):
17
Teşekkür (Aldı):
70
Ticaret:
(0) %
11-03-2016 22:08
#2
Emeğe saygı.
---------------------
Programmer


Bir şeyin standart olması, onu her uygulamada kullanacaksınız anlamına gelmiyor. (XML gibi.)

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı