İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Bilgisayar Donanımlarını Tanıyalım

Hanzadé - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2007
Mesajlar:
938
Konular:
182
Teşekkür (Etti):
342
Teşekkür (Aldı):
362
Ticaret:
(0) %
13-05-2016 14:23
#1
Bilgisayar Donanımlarını Tanıyalım
Anakart (Motherboard)

Anakartı insan iskeletine ve beyine benzetebiliriz. Her şey onun üzerinde durur ve donanımlar arasında haberleşmeyi sağlar. Ama her anakarta her işlemci, RAM ve ekran kartını takamazsınız. Çünkü işlemciler nesilden nesile fark ediyor ve iki farklı işlemci markası var. RAM ise DDR değerlerine göre farklılık gösteriyor. DDR2 çıkışına sahip bir anakarta DDR3 RAM takamazsınız, taksanız bile çalışmaz. Bundan dolayı işlemci ve RAM almadan önce anakart ile uyumluluğuna dikkat edin.Örneğin bu anakartın özelliklerine bakalım:

Anakartın eski olup olmadığına dikkat etmek istiyorsanız öncelikle RAM'in DDR değerine bakın. Bu anakart oldukça eski bir anakart. Çünkü DDR2 çıkışına sahip, bu anakart piyasada kalmadı diyebilirim. En az DDR3 çıkışına sahip anakartları satın almanızı öneririm. "AMD AM2+/AM2 Platform" yazıyor, yani soketin sadece AMD işlemciler için tasarlandığını ve serisinde 2. nesil olduğunu belirtiyor. Yani bu anakarta herhangi bir Intel işlemcisi takamazsınız. Altında yazan yazıda ise AM2 ile tasarlanmış en son 4 çekirdekli işlemcileri takabilirsiniz yazıyor. Bu yazılara dikkat ederseniz istediğiniz bir anakarta sahip olabilirsiniz Anakart olarak önerebileceğim markalar:
MSI, ASUS ve Gigabyte

BIOS (Basic Input-Output System) (Temel Giriş-Çıkış Sistemi)

Muhtemelen, "BIOS ayarlarına baktın mı, BIOS'a girip format atman gerekiyor." gibi şeyler duymuşsunuzdur. Peki nedir bu BIOS ?
BIOS, anakartın kontrol merkezidir. Anakartın üzerinde çok ufaktır, diğer çiplerden farkı olmadığı için hemen belli olmaz. Donanım ile ilgili bütün ayarlamalar buradan yapılır. Mesela işlemcinin hızını BIOS ayarlarına girip yükseltebilirsiniz ya da düşürebilirsiniz. RAM'e vereceğiniz voltaj değerini ayarlayabilirsiniz. Hiçbir bilgisayar BIOS olmadan açılmaz. Çünkü BIOS, güç düğmesine bastığınız andan itibaren 6 saniye boyunca donanımların sağlık kontrolünü yapıp işlemciye açılması için onay veriyor. Her işlemci de BIOS'a göre programlanmıştır. Herhangi bir donanımda sıkıntı varsa sizi sesli olarak uyarıyor. Seslerin anlamlarını merak ediyorsanız buradan ulaşabilirsiniz
İki senede bir kasanın içini açıp BIOS pilini kontrol edin. Çünkü BIOS, gücünü sadece pilden alıyor. Pili biterse bilgisayardan gücünü almaya başlıyor ama bilgisayarın prizini çektiğiniz zaman yaptığınız ayarları unutacaktır. Laptoplar için gerekmiyor, genelde batarya takılı kullanıldığı için sorun olmuyor

CPU (Central Processing Unit - Merkez İşlem Birimi)

Herkesin bildiği adıyla işlemci, bilgisayarın kalbi gibidir. O durursa her şey durur. Bilgisayarda yapılan bütün işlemleri bilir. Mesela fareyi hareket ettirdiğim andan itibaren direkt işlemcinin haberi oluyor. Dikkat edin, işlemci çok ısınırsa (genelde 100 dereceye ulaşırsa) sistem bir anda kapanır. Korkmayın, işlemci hala sağlam ancak böyle bir durumda kasayı kucaklayıp bilgisayarcıya götürmekte fayda var.İşlemci alacak arkadaşların dikkat etmesi gereken hususlar şunlardır:
- İşlemcinin çalışma hızı
- İşlemci modelinde yazan yazılar
- İşlemcinin ön belleği
- Güç tüketimi bakımından nanometre (nm) değerine
- LGA değerine (Her işlemcinin soketi farklı olabiliyor.)
- İşlemciyi ne amaçla kullanacaklarına dikkat etmeleri gerekiyor.

Hangisinin daha iyi olduğunu anlamak için iki dev işlemci markasından bahsedeceğim.
IntelBenim şiddetle önerdiğim bir işlemci markasıdır. Bugüne kadar yaptığı işlemciler, mimarlık harikası diyebilirim. Dış tasarımı bakımından hepsi aynı ama güç tasarrufu, performans bakımından yıllardır üstüne tanımam. AMD'ye göre pahalıdır ama verdiğiniz paranın sonuna kadar hak eder. Intel işlemci almaya karar verdiyseniz şu an revaçta olan Intel i serisine bir bakalım.
i3 işlemciler, ekonomik işlemcilerdir. Oldukça düşük performans verirler ve oyun performansları iyi değildir. Bu işlemciler sadece internette gezmenizi ve video izlemenizi sağlayabilir, o kadar.
i5 işlemciler, orta halli işlemcilerdir. Bu modelde ki işlemcilerin oyun performansı yeterlidir, oyun oynarken sıkıntı yapmaz. Ancak render (dönüştürme) gibi işlemleri i7'ye göre biraz zor yapar.
i7 işlemciler, yüksek performans işlemcilerdir. Aklınıza gelebilecek her işlemi zorlanmadan yapacaktır. En pahalı işlemci modelidir ama en uzun süre de bu modelde ki işlemciler dayanır.
Peki satın alırken hangisinin daha iyi olduğunu nereden anlayacağız ?
Size hem masaüstü için hem de laptoplar için ayrı modelde anlatayım
Masaüstü için: Intel i7-6700K
i7, yani yüksek performansa sahip bir işlemci. 6700 sayısında ki 6, kaçıncı nesilde olduğunu gösteriyor yani en son nesil bir işlemci. 700 ise bir üretici kodudur. Aslında bakarsanız ne kadar güçlü olduğunu gösteren bir sayı da diyebiliriz. K harfinin anlamı ise işlemcinin hız aşırtmaya müsait olduğunu söylüyor yani işlemcinin yük altında ki ısısı ve bilgisayarın gücü el verdiği kadarı ile işlemcinin çalışma hızını yükseltebilirsiniz demek oluyor.
Laptop için: Intel i7-4700MQ
Şu an kullandığım MSI GT70 2OD-452TR laptobumda bulunan işlemciden örnek vermek istedim. Her sene yeni nesil işlemci çıkarıldığı için benimki de biraz eski kalıyor Burada anlatabileceğim şey, modelin sonunda yazan yazıya dikkat etmeniz. 3 gruba ayrılır: HQ (High Quality), MQ (Mobile Quality), U (Ultrabook). HQ tahmin ettiğiniz üzere laptopta alabileceğiniz en iyi performansı vermeye çalışır. MQ, HQ'ya göre biraz kötü kalır ama gayet iyi performans verir. U ise oldukça incedir ve ince oldukları için çabuk ısınır yani oyun performansı olarak bir şey beklemeyin derim. League of Legends gibi basit oyunları açabilir ama Call of Duty, Battlefield gibi oyunları açarken yavaş çalışacaktır.
AMD (Advanced Micro Devices - Geliştirilmiş Mikro Aygıtlar)AMD'nin ürettiği işlemciler Intel'e göre ucuz olur ve performans bakımından güçlü olur. Ancak mimari tasarım bakımından çok fazla güç tüketir. Mesela Intel'de örneğini verdiğim Intel i7-6700K işlemci, AMD A10-5800K işlemci ile güç kullanım karşılaştırması yapınca sistem boştayken Intel 49 waat, AMD 42 watt harcarken, yük altında Intel 133 watt, AMD ise 190 wattlara kadar çıkabiliyor. AMD işlemcilerin en kötü özelliği, patlayana kadar kendini çalıştırabilir. İşlemci soğutucusu iyi değilse herhangi render işlemi yaparken bilgisayardan yanık kokuları gelebilir, bilginiz olsun. AMD'nin işlemci kodlarına pek hakim olmadığım için bu konu hakkında bilgi veremeyeceğim.

RAM (Random Access Memory - Rastgele Erişim Hafızası)


İşlemci hard diske verip gönderip alması çok zaman alıyordu. Çünkü hard disk o veriyi işleyip tekrar işlmeciye geri gönderiyordu ve o veriler için hard diskte yer ayırmamız gerekiyordu. Bu yüzden RAM icat edildi. İşlemcinin hemen yanında yer alma sebebi, veri alışverişinde zamanı kısaltmak ve veriyi çabuk işlemektir. Üzerinde bulunan çipler birer hafızadır ancak uzun süreli saklamak için o çipleri kullanamazsınız. Siz program kapatana kadar bilgisayar çabuk ulaşabilmek için o programın gerekli bilgilerini RAM'de saklar.
Mesela GTA 5 oyununu açarken biraz bekliyoruz ve beklememizin sebebi, 8 GB verinin RAM'e dolması gerekiyor, yoksa oyun açılmaz
RAM alırken dikkat etmeniz gereken dört şey var:
- Çalışma hızı
- DDR değeri
- Aynı marka olması
- İhityacınız kadar GB.
DDR ve DDR2 artık piyasada kalmadığına göre DDR3 ve DDR4'ten başka seçeneğiniz yok. DDR3 RAM'lerin hızı en fazla 1600 mhz oluyor, DDR4'ün ise 3000 mhz, hatta daha fazla çıkabileceği söyleniyor. Aynı marka olması gerekiyor, çünkü döngü saatinde sorun çıkabiliyor. RAM'ler arasında döngü saati uyuşmazlığı veya mhz uyuşmazlığı olursa bilgisayar kendini başlatmaz. RAM için önerebileceğim tek marka var, o da Kingston. Bilgisayarı günlük işleriniz için kullanacaksanız 8 GB, oyun için kullanacaksanız 16 GB yeterli.

GPU (Graphic Processing Unit - Grafik İşlem Birimi)


Ekran kartı, işlemci kadar küçük ama yaptığı iş çok büyük Oyunlar görüntü çizmek ve üç boyutlu çizimlerden başka bir işe yaramaz. Oyunlarla alakanız yoksa bu bölümü geçin derim.
İşlemci ile ayıran en büyük özelliği, işlemci matematik ile uğraşır ekran kartı ise geometri ile uğraşır. Ekran kartı işlemciye bazı işlerde yardımcı olabilir ama işlemci ekran kartına yardımcı olamaz. Çünkü ona çok karışık gelir, oldukça yavaş işler.
Ekran kartı alırken dikkat etmeniz gereken şeyler:
- Üzerinde bulunan soğutucu
- Ne kadar güçlü bir ekran kartına ihtiyacınız olduğu
- GDDR değeri ve GB
- Çalışma hızı
- Modelinde yazan yazılar (İşlemci kodları ile aynı mantıkta yapılmıştır.)
İşlemcide olduğu gibi burada da iki markadan birini tercih edebiliriz.
NVIDIA


NVIDIA, Intel gibi kaliteli ve pahalı ekran kartları satıyor. Genelde oyunlarda sorun yaşamazsınız. Çünkü ekran kartlarının oyunlara göre optimizasyonunu çok iyi yapıyorlar. Bir zamanlar ATI'ye göre kötü kalıyordu ama şimdi ise onlardan çok daha iyiler. En son çıkarmış oldukları GTX 980Ti modeli, bana göre en iyi ekran kartı diyebilirim. Bazı kartları çok elektrik tüketse de AMD'ye göre daha tasarruflu diyebilirim. Yine şiddetle önerdiğim bir markadır.
AMD

Önceden AMD yerine ATI vardı, fakat ATI'yi satın almasından dolayı adı AMD olarak değiştirildi. AMD işlemciler için ne dediysem bunun için de geçerli sayabiliriz. Ekonomik ve fazla güç tüketimi mevcut. Bazı oyunlarda NVIDIA'ya göre düşük veya yüksek performans alırsınız. Çünkü her iki şirket de bazı oyun yapımcılarına para verip daha iyi optimizasyon yapmalarını istiyor. Son olarak hard disk bölümüne geçiyoruz

HDD (Hard Disk Drive - Sabit Disk Sürücü)Bilgisayarın icat edilmesinden kısa bir süre içerisinde icat edilmiş dedemiz diyebilirim
NOT: Sakın görselde ki gibi açıp kurcalamayın. Diskin üstü toz olduğu zaman okumamaya başlıyor, çok hassastır.
SSD (Solid State Disk - Katı Hal Diski)


HDD'den tek farkı, daha hızlı işlem yapabiliyorsunuz. Günümüzde yavaşlılık kavramına tahammül yokken bu diskleri seçmek mantıklı geliyor İçerisinde mekanik olarak dönen herhangi bir şey olmadığı için içini açıp bakabilirsiniz ya da düşürdüğünüzde hard disk kadar hasar almayacağından emin olabilirsiniz. SSD'ler, HDD'ye göre oldukça pahalı oluyor. Mesela 1 terabayt HDD 210 lira iken 128 GB SSD 217 lira. Kapasitesi çok ama teknolojinin biraz daha gelişmesi gerekiyor "HDD ile SSD arasında ki fark ne kadar olabilir ki ?" diye düşünüyorsanız aşağıda ki görselleri inceleyebilirsiniz
SSD kullanılan bilgisayarda 11. saniyede masaüstünü görebiliyoruz.HDD kullanılan bilgisayarda 40. saniyede masaüstünü görebiliyoruz.
Oyunlarda veya başka işlerde SSD ile ne kadar performans alacağınıza siz karar veri.

Kaynak: Gelin, Hep Birlikte Bilgisayarın Donanımlarını Tanıyalım ! - KizlarSoruyor
---------------------
En büyük makam, en büyük hak çalışanlara ait olacaktır. -Atatürk
1071malazgirt Teşekkür etti.
Holdoff - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2016
Mesajlar:
292
Konular:
14
Teşekkür (Etti):
91
Teşekkür (Aldı):
45
Ticaret:
(0) %
13-05-2016 14:29
#2
Teşekkürler bilmediğim şeyler vardı.
themoonstarst1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2015
Nereden:
buraya
Mesajlar:
774
Konular:
71
Teşekkür (Etti):
7
Teşekkür (Aldı):
57
Ticaret:
(0) %
13-05-2016 14:30
#3
bilmeyenler için yararlı olmuş teşekkürler
--------------------- Sihirbaz değiliz ama biz de çok şey kaybettik be kardeşim.
iaiaia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2016
Mesajlar:
9
Konular:
2
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
20-08-2016 21:59
#4
Alıntı:
'Hanzadé´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Anakart (Motherboard)


HDD kullanılan bilgisayarda 40. saniyede masaüstünü görebiliyoruz.
Oyunlarda veya başka işlerde SSD ile ne kadar performans alacağınıza siz karar veri.

Bu kısma katılmıyorum ve yanlış bilgi olmasın diye kaldırmanızı arz ediyorum.SSD'nin oyun performansına etkisi olmaz,oyun açılma hızına etkisi olur.
BenzinsizFerrari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2015
Mesajlar:
1.123
Konular:
53
Teşekkür (Etti):
107
Teşekkür (Aldı):
100
Ticaret:
(0) %
25-08-2016 15:29
#5
yeni başlayanlar için güzel olmuş eline beynine sağlık
--------------------- Şansın yok. Bunu kullan.


◥◣◥◣ℂ⋆◢◤◢◤

Vikipedi Nedir Nasıl İçerik Oluşturulur

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı