İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Promise SmartStor NS4600 NAS Depolama Sunucusu

'Black Warrior - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
E5
Mesajlar:
12.128
Konular:
6506
Teşekkür (Etti):
1736
Teşekkür (Aldı):
2235
Ticaret:
(0) %
17-06-2016 15:30
#1
Promise SmartStor NS4600 NAS Depolama Sunucusu
Kurumların artan data depolama alanı ihtiyaçlarını karşılamak için piyasada bulunan çözümlerin başında SAN ve NAS çözümler başı çekmekte. Küçük işletmelerin fiyat yüksekliği sebebiyle yönelemediği SAN (FC, iSCSI)çözümlerin yerine usb ya da Ethernet temelli NAS cihazlarının kullanılması ise performans ve yetersiz yetenekler sebebiyle rağbet görmemekte. Basit ağ ürünleri ile Enterprise çözümler arasında kalan büyük boşluk ise sistemci arkadaşların pc ya da ucuz sunucularla takviye yapması ile doldurulmaya çalışılmakta. Tam da bu tür bir çözüm ararken elime geçen bir cihazı inceleyerek paylaşmak istedim.
Şöyle bir depolama sunucusu hayal edin; ağ üzerinden çalışacak, RAID yapısı ile koruma sağlayacak, mumti media dosyalarını saklayarak isteyen aygıtlara paylaştırabilecek, gerekiyorsa sunucumuza e-sata portundan direkt (DAS) olarak bağlanabilecek ya da sunucumuza İSCSI target olarak hizmet verebilecek bir depolama sunucusu. Bu tarife uyan cihaz ürettiği depolama aygıtları ve SCSI/SAS kartlarından ismini sıkça duyduğumuz Promise firmasının esasen Ev kullanıcılarına yönelik ürettiği ve kullanan kişinin evinde ufak bir medya center oluşturabilecek olan Promise SmartStor NS4600 NAS depolama aygıtı. Yetenekleri anlattıklarımdan daha fazla olan bu aleti klasik NAS lardan ayıran en büyük özelliği İSCSI target olarak çalışabilmesi. Bu özelliği sayesinde ağ üzerinde yedeklerimizi saklamaya devam ederken bir yandan da disk alanı dolmuş olan sunucuma ekstra disk alanı sağlayabilmekte. Fiyat aralığı 1000 doların altında olan NAS sunucular için bu özellik bence gayet iyi. İSCSI initiator aracılığıyla sisteme bağlayabileceğimiz disk ile hyper-v üzerinde sanal sistem açabilir ya da
Exchange datamı bu alana taşıyabilirim.
NS4600 ü web arayüzünden yönetebiliyoruz, ayrıca SmartNAVI yazılımı sayesinde birden fazla aygıtı tek ekranda görebilir yedekleme tanımlamaları yapabilir basit manada foto albüm oluşturabilirim. Ben herkesin aşina olduğu web arayüzünden bazı menüleri göstermek istiyorum. Cihazın ilk kurulum aşamasını SmartNAVI ile yaptıktan sonra kullanıcı adı ve şifremizi girerek cihaza bağlanıyoruz.

Menülerde gördüğümüz özellikler kısaca; Ağ üzerinden uyumlu media aygıtlarına sunuculuk yapma, torrent ağlarından dosya indirme özelliği, iTunes için medi sunucusu, html ve php destekli web sunucu, php database sunucu, FTP sunucusu gibi özellikler var. Administration bölümünden ise cihazın tüm konfigürasyon ayarlarını yapabiliyoruz. Yönetim ekranında ilk olarak NS4600 ün temel izleme bilgileri olan dosya sistemi, cpu ve ram kullanımı, ısı ve fan durumunu görebilmekteyiz.

Alışkın olduğumuz kullanıcı oluşturma ekranından user tanımlayıp gruplandırabiliyor ve kota tanımlaması yapabiliyoruz. Bu arada cihaz aynı zamanda Active Directory ile entegre çalışabilmekte.

Torrent üzerinden dosya indimek için bilgisayarımızı devamlı açık bırakmak yerine bu cihaza istediğimiz linkleri ekleyerek bizim yerimize download yapmasını sağlayabiliyoruz.

RAID ve File System bölümünden ise cihazımızın çalışacağı RAID seviyesini seçebiliriz, ben cihazı 4 adet 1 TB Diskler ile test ettim. 4 diski tek tek (RAID0) kullanarak 4 TB alan ayırabilir, 3 diski RAID 5 yapıp 1 diski Spare olarak ayırabilir, ya da full RAID5 ve RAID10 seçeneklerinden birini seçebiliriz.

iSCSI Management menüsü altından sunucumuz için bir bölüm ayırabilir ve iSCSI initiator ile sistemime kolayca bağlayabilirim. Bu arada şunu da belirtmeden geçmek istemiyorum, NS4600 ile iSCSI SAN aygıtlarını kıyaslamak hem güvenilirlik açısından hem performans açısından doğru olmaz. Fakat giriş seviyesi bir iSCSI SAN aygıtının 10.000 dolarlar seviyesinden başladığını düşündüğümüzde NS4600 ün 1000 dolar altı fiyatıyla basit işlerin altından rahatlıkla kalkabileceğini söyleyebilirim.
NS4600 Jumbo Frame desteği verebilmekte, bu destek iSCSI paketlerinin network üzerinden iletilirken büyük avantaj sağlamakta. Normalde ethernet üzerinde taşınan ip paketlerinin default MTU değeri 1500 byte iken Jumbo Frame ile bu değer 9000 byte olarak değişmekte ve performans artışı sağlanmakta. Jumbo Frame desteğinden faydalanabilmek için ağ üzerindeki switch ve ethernet kartlarınında bu teknolojiyi desteklemesi gerektiğini unutmamak gerek.
NS4600 üzerinden kendi laptopuma 100 gb lık bir alan ayırdım, bu alanın güvenliğini CHAP kullanarak sağlayabiliyor NS4600.
iSCSI initiator ile hedef sunucunun ip adresini girerek test amaçlı laptopuma bağladım.
100 gb lık yeni harddiskim formatladıktan sonra kullanıma hazır.

Üzerinde çok önemli data tutacak kişiler için NS4600 çok güvenli gelmeyebilir haklı olarak, çünkü üzerinde tek güç kaynağı ve tek ethernet çıkışı var. Bunlardan birinin arızalanması durumunda cihaz erişilemez duruma gelecek. Bu konu Promise tarafından şu şekilde çözülmüş; NAS replikasyon özelliğini kullanarak farklı bir NS4600 üzerine belli aralıklarla data aktarmak mümkün. Aynı lokasyonda duran iki cihaz yerine farklı bir lokasyonda bulunan NS4600 e WAN üzerinden replikasyon yapma imkanıda var. Tabi bu arada bir LTO cihaz kullanarak kaset üzerine yedek almak sistem sorumlularının tercih edebileceği başka bir yol.

Bu arada NS4600 de Snapshot alma, online capacity expansion ve Raid level migration özellikleride mevcut. Sistemi kurduğunuzda 2 disk ile başladığınızı düşünelim daha sonra ekleyeceğiniz diskleri mevcut raid yapısına migrate ederek çalışmanıza kesintisiz devam edebilirsiniz. Cihaz Hotswap desteğine sahip olduğundan diskleri cihazı kapatmadan ön tarafından kızaklı yuvasına yerleştirebiliyorsunuz.

SmartNAVI yazılımını client üzerine kurarak sürükle bırak mantığı ile klasörlerinizi yedekleyebilirsiniz, yedekleme ekranına koyulmuş olan Backup My Data ya tıkladığımıza masaüstü, belgelerim ve sık kullanılanlar otomatik olarak yedeklemeye dahil ediliyor, pratik olması açısından iyi düşünülmüş. SmartNAVI üzerine çok ayrıntılı olmayan bir media player eklenmiş, NS4600 üzerindeki multimedya içerikleri bununla izlemeniz mümkün. Ayrıca Windows media player ağ üzerindeki NS4600 ü bularak içeriğindeki fotoğraf, video ve mp3 dosyalarını oynatabiliyor. Bilgi işlemci arkadaşların en büyük dertlerinden biri olan firma çalışanlarının kişisel mp3 arşivine de çözüm getirmiş oluyor.
---------------------
- 2015-2018 Moderasyon -

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı