İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

ekran kartları

redcobra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
07/2016
Nereden:
berlın
Mesajlar:
278
Konular:
35
Teşekkür (Etti):
6
Teşekkür (Aldı):
45
Ticaret:
(0) %
25-07-2016 05:00
#1
ekran kartları
Fiziksel yapısına göre ekran kartları onboard (tümleĢik) ve haricî (geniĢleme yuvalarına takılan) ekran kartları olmak üzere ikiye ayrılır. Günümüzde çeĢitli üreticiler tarafından her türlü kullanıma uygun olarak ekran kartları üretilmektedir.Veriyolu standardına göre ekran kartları; ISA, PCI, AGP, PCI-X ve PCI-e Ģeklinde gruplandırılabilir.

Ekran Kartı Seçimi
Ekran kartı seçerken bilgisayarınızı ne amaçla kullanacağınıza karar vermiĢ olmanız gerekir. Ofis ortamında kullanılacak bir bilgisayarın sahip olacağı ekran kartı ya da basit iĢlerde kullanılacak bir bilgisayarda kullanılacak bir ekran kartı çok yüksek bir performans sunmak zorunda değildir; bu tip ihtiyaçlar için ortalama bir model yeterli olacaktır. Ancak yeni nesil bilgisayar oyunlarını oynamak isteyen ya da tasarım, çizim ve animasyon yazılımları ile uğraĢmayı düĢünen bir kullanıcı, çok daha geliĢmiĢ ve yüksek fiyat karĢılığında satılan modellere yönelmelidir.
 SLI: SLI (scalable link ınterface) teknolojisi iki kartı aynı anakart üzerine bağlayarak grafik iĢleme performansını çok büyük ölçüde artırmaya yarayan bir yapıdır. Ġki ayrı fiziksel ekran kartı üst bağlantı ile bağlandıktan sonra yazılım ile gerekli ayarlamalar yapılarak tek bir ekran kartı gibi çalıĢma Ģekli göstermesine rağmen iki adet ekran kartının performansına yakın bir güç sunmaktadır. AĢağıdaki resimde SLI bağlantı Ģekli çizilerek gösterilmiĢtir.
Crossfire: SLI teknolojisine benzer bir teknoloji olan ve crossfire teknolojisi ile 2 veya daha fazla çekirdeğe sahip ekran kartı, uygun Ģartlar altında birbirine bağlanarak performans artıĢı sağlanmaktadır

linux123 Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı