TARİHTE BUGÜN

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Dünyanın en hızlı bilgisayarları

DHSTYB - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
02/2016
Nereden:
Hatay
Yaş:
23
Mesajlar:
768
Konular:
51
Teşekkür (Etti):
18
Teşekkür (Aldı):
85
Ticaret:
(0) %
21-09-2016 19:38
#1
Exclamation
Dünyanın en hızlı bilgisayarları
Süper bilgisayar deyince aklınızda nasıl bir şey canlanıyor? Eğer aklınızda masaüstü kullanılan bilgisayarlar ya da benzeri bir yapı beliriyorsa bu yazıyı okumanızda yarar var. Gerçek süper bilgisayarları görünce çok şaşıracaksınız…

1970’li yıllardan bu yana süregelen süper bilgisayar yarışı günümüzde farklı bir hal almış durumda. Eskiden bilgisayarların yarışında markalar öne çıkarken şimdi ise o markanın ülkesi daha önde yer alıyor. Hatta bazı ülkeler üretici firmalarına bu tarz bilgisayarlar üretmeleri için baskı yapıyor. Son dönemde bu tarz baskı yapan ülkeler arasında Çin bir hayli öne çıkmış durumda. Elektronik üretimi açısından dünyanın bir numaralı ülkesi olan Çin süper bilgisayar konusunda da ilk sırada yer alıyor.

Eğer masaüstü bilgisayarların yüksek performansa sahip olduğunu düşünüyorsanız Tianhe-1A adındaki süper bilgisayarı hiç görmemişsiniz. Dünyanın en hızlı bilgisayarı olma unvanını elinde bulunduran bu bilgisayar Çin’de üretilmiş durumda. 186368 çekirdekli işlemciye sahip olşan bilgisayarın 229379 GB belleği bunuluyor. Intel ve Nvidia yongaları kullanılarak üretilen bu bilgisayarı üniversiteler araştırmaları için kullanıyor. Shenzhen kentinin Ulusan Süper Bilgisayar merkezinde bulunan bilgisayarın bir bölümü de ihtiyaç duyan şirketlere açılmış durumda.

Süper bilgisayar – JAGUAR

Süper bilgisayarlar listemizin ikinci sırasında Jaguar adı verilen bilgisayar yer alıyor. Jaguar Cray XT5-HE adındaki bu bilgisayar Amerika’nın Oak Ridge Ulusal Laboratuvarında bulunuyor. 224162 çekirdekli işlemciye sahip olan Jaguar özel araştırmalar için yapılandırılmış.Dawning Nebulae

Listemizin üçüncü sırasındaki süper bilgisayarın adı Dawning Nebulae. 2010 yılında faaliyete geçirilen bu süper bilgisayar tıpkı birinci sırada yer alan Tianhe-1A gibi Çin’in Shenzhen kentinin Ulusan Süper Bilgisayar merkezinde bulunuyor.Listemizde yer alan dördüncü sıradaki bilgisayar Japonya’da bulunuyor. TSUBAME 2.0 adı verilen bu süper bilgisayar Jaguar ile benzer performansa sahip. Intel CPU’lardan oluşturulan süper bilgisayar proje lideri Satoshi Matsuoka tarafından yönetiliyor.Listemizin beşinci sırasında yer alan süper bilgisayarın adı Hopper. Amerika’da yer alan bu bilgisayar sadece araştırmalar için kullanılıyor. 3000’den fazla araştırmacı bu bilgisayar üzerinde deneyler yaparak araştırdıkları konularda sonuca ulaşmaya çalışıyor.Altıncı sırada Fransızların Tera-100 adını verdiği süper bilgisayar yer alıyor. 7500 adet Intel Xeon işlemci birleştirilerek bir araya getirilen bu süper bilgisayar Avrupan’da nükleer araştırmalar için kullanıyor.Listemizin yedinci sırasında Roadrunner adı verilen bilgisayar yer alıyor. 2008 yılında hayata geçirilen bu proje ile ilk kez petaflop bariyeri kırıldı. IBM tarafından üretilen bu süper bilgisayar Amerika Enerji departmanının emrinde faaliyet gösteriyor.Sekizinci sırada yer alan bilgisayarın adı Kraken. 112895 işlemci çekirdeğine sahip bu süper bilgisayar üniversitelerin araştırmalarında kullanılıyor.Listemizin dokuzuncu sırasında Jugene adındaki süper bilgisayar yer alıyor. Medya depolama konusundaki araştırmalar için kullanılan bu sistem az güç tüketmesiyle rakiplerine göre öne çıkıyor.Listemin son sırasında yer alan ürünün adı Cielo. Nükleer araştırmalar için kullanılan bu süper bilgisayarın 300 TB civarında belleği bulunuyor.
HACKERTHT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2006
Nereden:
TÜRK
Yaş:
40
Mesajlar:
10.497
Konular:
311
Teşekkür (Etti):
6747
Teşekkür (Aldı):
3427
Ticaret:
(0) %
21-09-2016 19:41
#2
JAGUAR Bitane alayım Tükenmeden
--------------------- Türklüğü yüceltmek için yaşa, Türk’e kılıç kaldıran eli kır!

Her Gün Ölmekten Se Bir gün Ölmeyi Tercih Ederim !

TurkHackTeam.Org/Net © 2006 - 2020
Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler