İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Verileri Kalıcı Olarak Silmek

iscorpix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2012
Mesajlar:
4.403
Konular:
538
Teşekkür (Etti):
840
Teşekkür (Aldı):
1181
Ticaret:
(0) %
05-11-2016 17:38
#1
Verileri Kalıcı Olarak Silmek
Hepimiz bir takım veri depolama aygıtlarını kullanıyoruz ve en basitinden; bilgisayarımızın sabit diski, USB belleklerimiz, fotoğraf makinelerimizdeki SD kartlar buna örnek olarak gösterilebilir. Sonrasında ise özel yazılarınızı, fotoğraflarınızı veya şahsi bilgilerinizi bilgisayarınıza veya herhangi bir veri depolama aygıtına kaydediyorsunuz ve bu dosyaları anlık olarak orada tutsanız dahi normal olarak sildiğiniz de veriler tam olarak silinmediğinden, üçüncü parti yazılımlar kullanılarak bilgilerin geri kazanımı sağlanabiliyor. Siz bu aygıtları kaybettiğiniz, sattığınız veya adli incelemeye gittiği zaman bilgilerinizde otomatik olarak karşıdaki kişinin eline geçiyor.

Bilgisayarınızı sattığınızda veya her hangi bir harici belleği sattığınızda bunlar içinde daha önce depoladığınız bazı özel dosyalarınız hiç istemediğiniz yerlerde olabilir.Sildiğinizi düşünüp hemen rahatlamayın ! Muhtemelen hepsi halen oldukları yerde duruyorlar. Bu durumda size verileri gerçekten kullanılmaz hale getirmek kalıyor. Aşağıda ki yazımızda bu işlemleri nasıl yapabileceğinize dair ipuçları bulacaksınız.
Peki Neden Silinmiyorlar?

Aslında çok basit; bir çok işletim sistemi siz şu veriyi silin dediğinizde eline spatula alıp onu hafıza biriminden kazımıyor. Kazımak istese de oradaki manyetik veri kalıntıları (harddiskler için söylenmiştir) kullanılarak veriler geri getirilebiliyor. İşletim sistemleri de fazlaca vakit kaybetmeden , veriye hiç dokunmadan onun önğnde ki etiketi yani kimliğini siliyor ve artık o alan veri yazılabilecek alan anlamına geliyor(işletim sistemi için). Veri yazılabilecek ve eski verilerin olduğu o alana tam olarak başka bir veri yazılana kadar maalesef sildiğinizi sandığınız o veriler orada sapasağlam duruyor.

Bu aygıtlardan verileri sonsuza kadar silmenin bir yolu var mı?

Aslında veriler bu depolama aygıtlarında tahmin edebileceğinizden daha fazla süre saklanırlar. Bu verileri silmemiz tam olarak mümkün değildir ancak yapabileceğimiz tek şey bu verilere ulaşımın engellenmesi yönünde olmalıdır. Bunun içinse farklı yöntemler kullanılarak veri tamamen kullanılamaz hale getirilir ve yapısı bozulur. İlk yöntemimiz HDD Wipe yöntemi olacak, bu yöntemin birçok metodu mevcuttur ve hepsinin uyguladığı işlem farklı düzeylerdedir. Bu metotlar kullanmak için ise birçok program geliştirilmiştir.

HDD Wipe nedir ve nasıl uygulanır?

Bu yöntem sabit disklerimize uygulanan bir veri karıştırma işlemi olarak tanımlanır. Bir verinin üst üste yazılması ile birlikte o dokümana ulaşımın engellenmesi ve hiçbir şekilde kimsenin ulaşamayacağı bir hal almasını sağlar. HDD wipe yönteminin uygulanışında birçok metot geliştiren güvenlik şirketleri olmakla birlikte XL Delete adlı yazılımı kullanarak sizlerde kendi metotlarınızı üretebilirsiniz. Bu metotları bulabileceğiniz programlarda geliştirilmiştir. İlk önce sizlere metotları tanıtmakla işe başlayalım.

– 35 Pass Gutmann metodu:

Geliştirilen en iyi veri karıştırma sistemi olan Guttman 35 pass, Peter Gutmann’ın dataları güvenli bir şekilde hafızadan silme ile ilgili bir makalesinde verilen algoritma ile ortaya çıkartılmıştır. Yaptığı işlem; sabit diskin üzerine karmaşık verilerin 35 kez üst üste yazılmasını sağlamaktır. Bu sayede ise veriler tanımlanamaz bir hal aldığından geri dönüşümü veya dönüştürüldüğünde anlaşılabilmesi neredeyse imkansızdır. Özel verilerin silinmesinde kullanılmalıdır çünkü işlem gerçekleştirme süreci çok uzundur.

– 5 Pass Gutmann metodu:

Guttman 35 Pass temeline dayanan bu metot aslında gizli ve özel veriler için değil, genel veriler için kodlanmıştır ve rahatlıkla normal dosyalarınızı yok etmekte kullanabilirsiniz. Yaptığı işlem ise; yok etmek istediğiniz dosyayı 5 kez üst üste yazarak o dosyayı karıştırmasıdır.

– 7 Pass Schneier metodu:

Algoritmasını Bruce Schneier ‘in oluşturduğu bir data yok etme metodudur. Çalışma prensibi, özel rastgele numara oluşturucu bir sistem ile sonsuza gönderilmek istenen verinin üstüne 7 kez yazım yaparak onu kullanılmaz hale getirir. Çok özel bir sistem içerdiğinden bir çok şirket bu yazılımı kullanmaktadır.

– 7 Pass DoD7 metodu:

Bazı güvenlik departmanlarının genel verileri yok etme amaçlı oluşturduğu bir algoritmadan meydana gelmiştir. Wipe etmek istediğimiz datayı 7 kez sortiler ve güvenilir bir sistemdir.

– 3 Pass DoD3 metodu:

DOD7 ile aynı sisteme sahiptir fakat onun kadar güvenilir değildir. Bir adet sayı dizisini 3 kez üstüne yazar ve sadece özel olmayan dosyalar için kullanılması daha uygundur. İşlem süresi kısa olduğundan tercih edilir.

– 7 Pass NATO metodu:

Fazla bir kullanıma sahip değildir ve genelde tercih edilmeyen metotlar arasında yerini almıştır. Bir kelimeyi sürekli bir şekilde 7 defa çıkışını verir ve bu yüzden özel dosyalar için değil, genel dosyalar için belki kullanabilirsiniz.

-7 Pass VSITR metodu:

Bu metodu sadece isim olarak bilmeniz yeterlidir.7 Pass içeren metotlar içinde en az kullanılanıdır çünkü verilerin tam olarak silinmesini sağlayamayabilir güvenemeyeceğiniz bir algoritmaya sahip olduğundan sadece normal dosyalarınızda kullanmanız önerimdir.

-3 Pass AFS SI5020 metodu:
AFS ( Air Force Standart ) silinecek dokümanın tam üç defa çıkışını verir. 3 pass yöntemini kullandığı için yine diğerleri gibi orta düzeyli bir güvenlik seviyesini oluşturur, algoritması karışık olmasına rağmen daha genel dosyalar için kullanılması daha uygundur.

-1 Pass Random metodu:

En kolay işlemi gerçekleştiren bu metot hiç güvenli olmamakla birlikte, işleyiş yönünden de çok basittir. Bir dosyayı silmeden önce üstüne rastgele ( random ) bir bilgi işler ve geri getirilmesi o kadarda zor değildir. Bu yüzden önemli içerik barındıran dosyalar için kullanılmamalıdır.

-1 Pass Quick metodu:

Adı üstünde ve gerçekten hızlı çünkü yaptığı tek işlem dosyanızı silmeden önce dosyanın üstünü sıfırlarla doldurup ondan sonra silmesidir. Çok önemli ve orta düzeyde öneme sahip bilgilerinizi bu metodu kullanarak silmeyin ama gereksiz dosyalarınızı hızlı bir şekilde bu metot ile silebilirsiniz.

Gördüğünüz üzere, tüm metotların izlediği yol üzerine bilgi yazıp, ondan sonra dosyayı silmek ve sonra değiştirilmiş dosyaya bilgi yazıp silmek ve bu silmenin tam etkili olabilmesi için tekrar sayıları çok önemli, tabi sizin vaktinizin bolluğu ve bilgilerinizin değerliliği bu tekrarları seçmenize yardımcı oluyor. Bu işlemleri bulabileceğiniz bazı wipe toollar piyasada mevcut ve ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz.

Sizlere denediğim; HDD Wipe Tool, Multilate File Wiper ve Zilla Data Nuker adlı programları tanıtmak istiyorum. İlk olarak en kolayından başlayacağım.

1. HDD Wipe Tool

Bu programı her yerden rahatlıkla indirebilirsiniz, hemen hemen herkesin kullandığı bir programdır. Yalnızca alan seçmenize izin vermez sadece sabit diskinizi seçersiniz ve komple hepsini silmesini beklersiniz. Sabit diskinizi seçtiğiniz zaman ‘’ continue ‘’ diyerek bir sonraki adıma ilerleyeceksiniz. Detaylar, wipe ve smart olmak üzere üst şablonda 3 kutucuk olacak. Wipe ‘a girerek altında bulunan butona tıklayarak sonsuza kadar silme işlemini halledilebilirsiniz. Yalnızca unutmamanız gereken tek şey dosyalarınızı bir daha geri getiremeyecek olmanızdır.

2. Zilla Data Nuker:

Zilla Data Nuker ‘ın tam sürümü metotların çoğunu içeriyor. Fakat indireceğiniz normal sürümde sadece 5 adet metot karşınıza çıkacak bunlar; NAVSO RLM ve MFM, VISTR, DoD ve Quick olacaktır. Tam sürüme geçmenizde ise bir çok metodu elde edebileceksiniz. Programı çalıştırdığınızda ilk açılan sayfa ‘’ Shred Options’’ sayfası olacak, buradan metodunuzu seçtikten sonra ‘’ Shred Drive ‘’ sekmesine geçmelisiniz. Hard diskinizi bölmüşseniz oradan hangi bölümüne bu işlemin uygulanacağını seçin ve yanında bulunan ‘’ Shred Now ‘’ seçeneğini tıkladığınızda tüm bilgileri sonsuza göndermiş olacaksınız.

3. Multilate File Wiper :

Gerçekten bu programa bayılıyorum. En sevdiğim wipe tool olmasının sebebi ise, hem işe yarar hem de kolay olmasından geçiyor. Bu programımızda algoritmanın seviyesini biz seçiyoruz. Custom, normal, high ve intense seçenekleri mevcut. Ayrıca, flash belleklerimizi de bu program sayesinde temizleyebildiğimiz gibi, yazılabilir CD ve SD kartlarında da gerçekten çok başarılı sonuçlar elde etmemizi sağlıyor.Programı açtığımız zaman karşımıza gelen ekranda bir anahtar butonu göreceğiz ve bu butona tıklayarak güvenliğimizin seviyesini belirleyeceğiz. Bu pass dediğimiz işleme denk gelmekte ve bu pass lar ne kadar fazla olursa o kadar daha güvenli oluruz. Ancak bu işlem çok uzun sürebilir. Eğer custom seçeneğini işaretlerseniz, kendinizde ne kadar sıfır veya bir yazılacağını ayarlayabilirsiniz. Tüm bunları ayarladıktan sonra altta istediğimiz sürücüyü seçtikten sonra ‘’ Wipe Free Disc Space ‘’ butonunu tıklıyoruz ve işlemimiz başlıyor. Biraz inceliğine inersek, eğer imkanınız var ise bu işlemleri bilgisayarınıza takacağınız ikinci bir sabit disk üzerinden yapın, böylelikle istenmeyen sonuçlar doğması bir nebze engellenmiş olacaktır.

Not: Bu yazıda bahsi geçen yöntemler için; bunlar bir eğitim dökümanı değildir. Bahsedilen yöntem ve bilgilerin doğru çalışıp çalışmıyacağı hakkında tarafımızdan hiç bir taahhüt verilmemektedir.


Alıntıdır.
SiberSpace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2016
Mesajlar:
310
Konular:
38
Teşekkür (Etti):
18
Teşekkür (Aldı):
28
Ticaret:
(0) %
05-11-2016 17:40
#2
Eline saglik yararli
--------------------- Hayallerinden vazgeçmessen yaparsın

Android'deki casus

a04574dce500486770b7706bdc174a7e

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı