İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Kontaktör Nedir

-AURORA- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2014
Mesajlar:
271
Konular:
125
Teşekkür (Etti):
33
Teşekkür (Aldı):
83
Ticaret:
(0) %
09-08-2017 01:21
#1
Kontaktör Nedir
Kontaktör Nedir

Bobinine gerilim uygulandığında kontakları konum değiştiren, röleye göre daha güçlü imal edilmiş elektromekanik elamana kontaktör denir..


Çeşitli kontaktörlerKontaktör simgesi

Yapısını incelediğimiz zaman bobin, palet ve kontak olmak üzere 3’e ayırabiliriz.

Bobin: Demir nüve üzerine sarılan tellerden oluşur. Bobin kısmına gerilim verildiğinde manyetik alan meydana gelir. Manyetik alan mıknatıs özelliği gösterir. AC ve DC olmak üzere 2 çeşit şeklinde ürütelir. Bobinleri 12V,24V,48V,110V ve 220V gibi gerilim ile çalışır.
Kontaktör bobini

Palet kısmı: Palet kısmı hareketlidir. Bobin kısmı manyetik alan oluşturduğunda palet kısmını kendisine çeker. Enerji kesildiğinde tekrar
eski konumuna geri döner.Kontak kısmı: Gerilim akışının sağlandığı Normalde ortak, normalde kapalı ve normalde açık olmak üzere 3 kısımdan oluşan gümüş, demir, bakır, nikel ve karbon gibi alaşımlardan oluşur. Kontaktör de bobin kısmından sonra en çok sıkınttı çıkaran kısım kontak kısmıdır. Çalıştıkça, üzerinden gerilim geçtikçe zamanla kontaklar arasında ark meydana gelir. Ark, akım geçişini engeller. Bu durumlarda kontaktörün kontak kısmı sökülerek zımpara ile temizlenir. Kontaktör bu özelliğinden dolayı günümüze göre az da olsa popülerliğini kaybetmiş ve yerini tiryaklara devretmiştir. Kontaktörün en çok kullanıldığı alan endüstriyel elektonik devreleri ve motor kumanda devreleridir.
Şimdi ise kontaktör ile 3 fazlı bir asenkron motorun çalışma prensibini inceleyelim.
Yukarıdaki devrede 3 fazlı bir asenkron motorun kontaktör ile kontrol devresi görülmektedir. İlgili devre güç devresi ve kumanda devresi olmak üzere ayrı çizilmiştir. Kumanda devresinde mühürleme dediğimiz sistem uygulanmıştır. Mühürleme demek; yukarıdaki devrede start butonuna bastığımızda kontaktörümüz enerjilenir. Kontaktör enerjilendiği zaman açık olan yardımcı kontağını kapatır. Start butonundan elimizi çeksek dahi akım akışı devam eder. Bu duruma mühürleme denir. Motorun bağlantı uçları kontaktörün normalde açık olan kontaklarına bağlanmıştır. Kontaktör enerjilendiğinde kontaklar konum değiştirir ve elektrik akımı akış sağlar. Bu sayede motorumuz çalışmaya başlar. Devrede AA ile gösterilen kısım termik röledir. Termik röle motor fazla akım çekmeye başladağı zaman ısınırak akım akışını kesen bir nevi sigorta görevi gören elamandır. Her zaman motor kumanda devrelerinde kullanılır.
Konu -AURORA- tarafından (28-08-2017 01:42 Saat 01:42 ) değiştirilmiştir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı