Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Bilgisayar Donanımları-Uydu Teknolojileri
> Donanım

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...SSD'lerde IOPS Nedir? Ne İşe Yarar?

Donanım

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 31-08-2018 21:04   #1
  • Yarbay
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
10/2008
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 1337
Teşekkür (Aldı): 3576


Question SSD'lerde IOPS Nedir? Ne İşe Yarar?

IOPS, saniye başına girdi/çıktı işlemi anlamına geliyor. IOPS değeri doğası gereği ardışık olmayan iş yüklerine tekabul eder ve bu değer en çok arama zamanı tarafından etkilenir. Arama zamanı sabit disk okuma/yazma kafasının doğru pozisyona getirene kadar aradan geçen süre anlamına geliyor.

SSD sürücüler mekanik aksam ve okuma/yazma kafası içermediği için arama zamanı ve erişim süresi oldukça kısadır. Bu sebeple sabit disklerde ortalama IOPS değeri 200 civarındayken, SSD sürücülerde yüzbinlere kadar çıkabilmektedir. Sabit disklerin bu noktadaki dezavantajını vurgulamak için şöyle bir örnek vereyim. İki tip iş yükü düşünün, biri 10 adet 750MB’lık dosyayı okumak olsun. Toplamda 7.5GB olan bu dosyaları okumak 100 saniye sürüyor. Bu da transfer hızının 75MB/sn olduğu ve 10 IOPS tükettiği anlamına geliyor ki bu bir sabit diskin yetenekleri dahilinde. İkinci iş yükümüz ise 10.000 adet 750KB’lık dosyayı okumak olsun. Toplam dosya boyutu yine 7.5GB olacaktır ancak bu iş yükü 10.000 IOPS tüketecektir. Ortalama sabit diskler saniyede 200 IOPS’tan fazla üretemediği için bu iş yükü 100 saniyede tamamlanamayacaktır.

Sunucularda karşılaştığımız iş yükleri de büyük kapasiteli dosyaların ardışık transferinden çok, küçük ve birden fazla dosyaya aynı anda erişimi içeriyor. Dolayısıyla yüksek IOPS performansı burada önplana çıkıyor. Örneğin SQL veritabanı erişimi bunlardan birisi. SQL veritabanları bugün birçok web sayfasında tercih ediliyor ve hal böyle olunca yüksek IOPS değerlerine sahip SSD sürücüler sunucuların ayrılmaz birer parçası haline geliyor. Bunun yanı sıra çok sayıda sanal makineyle çalışan kullanıcılar yüksek IOPS performansından faydalabilecek bir diğer kullanıcı sınıfını oluşturuyor.

AS SSD test yazılımında Samsung 970 Pro 1TB, 4K okuma testinde 427 bin, yazma testinde 481 bin IOPS IOPS değerine ulaşabiliyor.

Yani onbinlerce küçük boyutlu dosyaya çok kısa zaman aralıklarıyla okuma/yazma yapabiliyor. Piyasadaki en performanslı SATA tabanlı SSD’lerin bile 90-100 bin IOPS seviyesinde seyrettiğini düşündüğünüzde 970 Pro performans avantajı ile öne çıkıyor.

Bunun haricinde 3500MB/sn ardışık okuma, 2700MB/sn ardışık yazma değerlerinden klasik dosya transfer iş yüklerinde oldukça yüksek performans sunuyor zaten. Peki, bir profesyonel için bu sistemler yeterince oturdu mu? Cevap evet, Windows sürücüleri yanında Linux sürücüleri de istikrarlı. Yeni nesil sunucularda salt SSD kullanan yüksek performanslı seçenekler profesyonellerden ilgi görüyor.

Özetle günümüzde nasıl oyunlarda daha yüksek FPS için önce ekran kartına odaklanıyorsak, iş uygulamalarında kritik nokta depolama performansımız oldu. Burada da artık mekanik disklerin rolü artık uzun vadeli saklamaya dönüştü. İşlemci, RAM sonrasında PCIe bağlantılı M.2 SSD’ler en düşük gecikme ve en yüksek IOPS ile önceliğimiz. Onları takviye etmekte yardımcılarımız ise SATA SSD’ler.___________________________________________

Emekli Orgeneral ( ÜDY Üyesi )
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Teşekkür

xsinan123x Teşekkür etti.
Alt 10-09-2018 17:58   #2
  • Asteğmen
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
05/2013
Nereden
istanbul
Mesajlar
Konular
4

Teşekkür (Etti): 122
Teşekkür (Aldı): 1
Şimdi yeni bir m2 ssd alırken okuma yazma hızı dışında ıops değerine bakmakta önemli anlaşılan

Konu "Squ4LL tarafından (10-09-2018 23:03 Saat 23:03 ) değiştirilmiştir..
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Siber Güvenlik
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau