THT DUYURU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Nvidia’da 55nm için geri sayım başladı; İlk model GeForce 9800GTX

EftelyA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2007
Nereden:
EsEs
Mesajlar:
9.393
Konular:
5913
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
318
Ticaret:
(0) %
20-06-2008 13:21
#1
Nvidia’da 55nm için geri sayım başladı; İlk model GeForce 9800GTX
Nvidia’da 55nm için geri sayım başladı; İlk model GeForce 9800GTX

Teknoloji dünyasında rekabetin yeni adı fabrikasyon süreci. Sadece birkaç sene öncesine kadar firmalar en hızlı donanımları hazırlamayı amaç edinirken günümüzde ise bu düşünce tarzının değişim sürecine girdiğini görebilmek mümkün. Hem üreticiler hemde tüketiciler için "performans seviyesi" satın alma kriterleri içerisindeki hakim pozisyonunu korurken watt başına düşen performans, üretim maliyetleri, ısı ve güç tüketimi gibi temel bazı göstergeler de giderek daha fazla önem kazanmaya başladı. Az önce saydığımız dört temel parametre için üzerinde durulması gereken ana nokta ise kullanılan üretim teknolojileri.

Söz konusu üretim teknolojileri olduğunda Intel’in işlemcileri, ATi’nin ise hazırladığı gpu’larıyla endüstriye kaptanlık ettiğini söyleyebilmek mümkün. Her ne kadar AMD, işlemcileri için henüz 45nm üretim sürecine geçebilmiş olmasa da iştiraki olan ATi, Radeon HD 2000 serisiyle kullanmaya başladığı 65nm üretim teknolojisinden sonra geçtiğimiz sene Kasım ayı içerisinde duyurduğu HD 3800 serisiyle birlikte 55nm fabrikasyon sürecine dahil olmuş ve HD 3400/3600 serileriyle de bu durumu pekiştirmişti. ATi’den sonra Nvidia da 55nm üretim sürecine geçiş yapmaya hazırlanıyor.


Nvidia’nın 55nm üretim sürecine dahil ettiği G92 an itibariyle kullanılmakta olan 65nm G92 gpu’suna göre daha minimal bir yapıda. Zira yeni üretim süreci ile birlikte Nvidia’nın boyut anlamında %40 tasarruf ettiği belirtiliyor ki bu aynı wafer’dan daha fazla gpu çıkması, gpu’ların daha yüksek hızlara ulaşması ve daha az güç tüketimi gerçekleştirmesi gibi konularda Nvidia’nın elini biraz daha güçlendirecek gibi görünüyor. İfade edilen rakamlara göre 55nm G92 gpu’su 15.2mm veya 231 mm^2 yüksekliğinde iken 65nm G92 gpu’sunda ise bu rakam 324mm^2.

55nm üretim teknolojisini kullanarak hazırlayacağı G92 gpu’su ile yeni üretim teknolojisine adaptasyon konusunda pratik yapacak olan Nvidia, önümüzdeki dönemde hazırlayacağı gpu’ları yeni fabrikasyon sürecine dahil ederek başta maliyetler olmak üzere ciddi kazanımlar elde etmenin yanı sıra "indirim meydan savaşlarında" rakibi AMD ile başa baş mücadele edebilmeyi hedefleyecek. Bilindiği üzere AMD-ATi, HD 3800 serisinde 55nm üretim teknolojisinin verdiği maliyet avantajını kullanmış ve fiyat konusunda rakip Nvidia’ya göre daha agresif bir politika izleyerek arka arkaya indirimlere gitmişti.


Daha önceki bazı haberlerimizde de değindiğimiz üzere Nvidia, GeForce 9800GTX serisinde performans artışı sağlayacak yeni bir sürücü üzerinde çalışıyor. Firmaya yakın kaynaklara göre hazırlanmakta olan bu sürücü ile GeForce 9800GTX serisi için hatırı sayılır performans kazanımları elde edilebilecek. Genel görünümü itibariyle de 9800GTX’e son derece yakın olan GeForce 9800GTX+, Triple SLI ve DirectX 10 desteği vermeye de devam ediyor. Temmuz ayı içerisinde kullanıma sunulması beklenen GeForce 9800GTX+ modelinin 229$’lık etiket fiyatına sahip olması beklenirken 9800GTX’in fiyatı ise yeni modelin çıkışına paralel olarak 199$ seviyesine gerileyecek.
---------------------
korkarsan karanlıktan ışığın ben olurum,
korkarsan yalnızlıktan yoldaşın ben olurum.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler