Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Bilgisayar Donanımları-Uydu Teknolojileri
> Donanım

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...Donanımların Genel Sıcaklık Değerleri // DarkHawk06

Donanım

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 07-02-2019 23:22   #1
  • Yüzbaşı
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
02/2016
Nereden
Pandora
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 482
Teşekkür (Aldı): 201


Donanımların Genel Sıcaklık Değerleri // DarkHawk06Sıcaklık kavramının değişken olduğunu belirterek konuya başlamak istiyorum.Donanımdan donanıma olduğu gibi mekandan mekana bile değişiklik gösterebilmektedir. Sıcaklığın genel olarak Sorumlusu; Kasa İçi Soğutma Yetersizliği ve Bilgisayarın Yapılmayan Bakımı diye tanımlanabilir. Bir sistemin en az yılda bir defa Kasa içi bakımının tam olarak yapılması gerekir. Bilgisayar sistemlerinde yazılımsal virüs kaynaklı performans düşüklüğü olabildiği gibi bakıma dayalı donanımsal bir performans kaybı da görülür. Sonradan sıcaklığa bağlı sorunlar; Genellikle oyunlarda takılmalar, donmalar ve restart(yeniden başlama,başlatma). İşlemci ve ekran kartlarında soğutmaya ve iletkenliğe etkisi bulunan Termal Macunların En Kalitelisinin bile Ömrünün Bir Yıl olması Bakımın ne denli gerekli olduğunu ortaya koyuyor.Hatta şöyle bir genelleme yapayım; Bilgisayar kullanıcılarının neredeyse % 50-60' ı kurumuş işlevselliğini yitirmiş Termal Macunlarla sistemlerini kullanıyorlar. Şunu vurgulamakta fayda var; Termal Macunların Sıcaklığa Etkisi 3-8 Dereceyi geçmemektedir. Sıcaklığı düşüren genel etki tozlardan arındırılmış fanlar ve sistemdir. Tamamen iki aynı bilgisayarı-sistemi farklı mekanlarda kullansanız dahi sıcaklık farklılık gösterecektir. Sıcaklıkta diğer önemli etken de oda sıcaklığıdır. Sıcak havalarda bilgisayarın konumlandırıldığı odanın 25-30 Derece olduğunu düşünürsek, yüksek değerler gözlemlediğimizde fazla şaşırmamak gerekir. Son olarak sizlere uzun süre bakımı yapılmamış bir sistemin görselini göstermek İstiyorum :


Böyle bir sistemde performans düşüklüğü yaşanması ve yüksek sıcaklık değerleri görmek normaldir.

Donanımlarınızın çalışabildiği maksimum ısı değerlerini üreticinin sitesinden edinebilirsiniz. Benim burada bahsedeceğim değerler göreceli olmakla beraber donanımların kalıplaşmış ısı değerleridir. Sıcaklığa en çok dayanabilen donanım, Ekran Kartlarıdır. Kartlar O Özellik dahilinde üretilmektedirler. Ekran Kartları kadar Uçuk Değerleri Göremeseler de İşlemciler de Isı Olarak Kartlardan sonra gelen donanımlardandır. Unutmayalım ki; İşlemciler kesinlikle Ekran Kartları kadar Yüksek Değerlere Ulaşamazlar yani kaldıramazlar.

Ekran kartları üretim teknolojisine bağlı olmakla beraber genelde 100 dereceden sonra yanarlar. Isıyı en az seven Donanımlar İse; Mekanik Disk yani Hard Diskler ve Anakart Chipset' leridir.
Oyunlarda kartların 80 ve üzeri derece görmesi de normal, unutmayın ki; ekran kartı sıcaklığının tabiri caizse patlama noktasına geldiği zaman, sistem zaten donma, oyundan atma, restart vb. tepki verecektir. Uzun süre oynanan oyunlardan sonra kart çok yüksek değer görmüşse ama oyun takılmadan sorunsuzca oynanmışsa yani sistem restart vb. tepki vermemişse sorun yok demektir.
Genel Isı Değerleriİşlemci

Normal : 30-50
Yük Altında : 50-65 ( 80 dereceden sonra riskli )Ekran kartı

Normal : 40-50
Yük Altında : 60-70 ( 90 dereceden sonra riskli )
Chipset ( Anakart )

Normal : 70 ( 90 dereceden sonra riskli )
Hard Disk

Normal : 25-40 derece arası ( 50 den sonrası riskli )

___________________________________________Ülkemiz Türk ülkesi,
Aşık eder herkesi.
Üstümüzden eksilmesin,
Al bayrağın gölgesi!

 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Teşekkür

Heaven, Delta Force Teşekkür etti.
Alt 08-02-2019 02:16   #2
  • Üsteğmen
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
01/2017
Nereden
Türkiye C.
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 111
Teşekkür (Aldı): 629
Klavyene Sağlık Yazı Ve Görseller Mükemmel Olmuş___________________________________________

Parmak Gökyüzünü Gösterdiğinde Yalnızca Aptallar Parmağa Bakar
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Siber Güvenlik
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau