İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Nero ile 700 mb lık cd ye 900 mb yazdırma

By-CyL1nD3r - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Nereden:
BuRs4
Mesajlar:
1.490
Konular:
1115
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
547
Ticaret:
(0) %
21-09-2008 22:45
#1
Thumbs down
Nero ile 700 mb lık cd ye 900 mb yazdırma
Nero ile 700 mb lık cd ye 900 mb yazdırma
________________________________________
OVERBURNING
Yazılabilir CD’ler üzerine kapasitesini aşacak şekilde yazmanın tek bir yolu vardır; Overburning. Overburning, CD’ye endüstri standarı olarak kabul edilen değerlerin üzerinde miktarda veri yazmaya imkan veriyor. Boş CD’ler üzerinde normalde CD’nin yazımının sonunda Lead-Out işleminde kullanılmak üzere ekstra 90 saniyelik bir yazılabilir alan bulunuyor. Overburn, bu alanı daraltarak veri yazım limitlerinin arttırılması anlamına geliyor. Bu işlem için overburn fonksiyonu bulunan bir CD yazıcı yeterli. Bu özellik güncel CD yazıcıların tamamında var. Ayrıca CD’nin overburn edilen kısmının veri bütünlüğü diğer sektörlere nazaran daha düşük olabilmekte. Overburn işlemi ile CD’ye yazılabilecek ekstra veri miktarı CD’ye göre değişiyor. Fabrika değerleri 80 dakika kapasitesinde olan boş CD’ye maksimum 82.30 ve 83 dakika veri yazılabiliyor. Daha üzerinde ise CD’yi yakma olasılığınız oldukça yüksek. Tabi yazdığınız CD özel olarak overburn işlemi için üretilmişse işin rengi değişiyor.

900 MB’LIK YAZILABİLİR CD’LER
Piyasada bulabileceğiniz 90 dakika (800 MB) ve 99 dakika (900 MB) kapasiteli yazılabilir CD’lerin endüstri standardı değerler dışına çıkmaları tahmin edilebileceği gibi overburn sayesinde gerçekleşiyor. Bu CD’lerin normal yazılabilir CD kapasitesinin üzerine nasıl çıkabildiği sorusunun cevabı CD’nin yapısında gizli. Yazılabilir CD’lerin yüzeyi normal CD’ler gibi çukur ve çıkıntılardan oluşmuyor. Veriyi oluşturan 0 ve 1’ler için yazılabilir CD’ler üzerinde yazıcının lazeri tarafından yakılarak karartılan bir yüzey tabakası bulunuyor. CD’lerin kapasite artışı ise bu çukur ya da yanıkların birbirine mümkün olduğunca yaklaştırılmasına dayanıyor. 90 ve 9 dakikalık CD’ler bu yolla benzerlerinin çok üzerinde veri depolama imkanına kavuşuyor. CD kapasitesinin 74 dakikadan 80 dakikaya çıkartılmasında kullanılan bu yöntem şimdilik 99 dakikaya kadar geliştirlmiş. Ancak burada bir kez daha devreye giren CD standartları 90 ve 99 dakikalık CD’lerin genel kabul görmesinin önüne geçiyor. Zira bu CD’ler üzerine veri yazmak mevcut çoğu donanımı aşıyor. Yazılabilir CD’ler üzerinde CD kapasitesini yazım programına rapor eden, üretici tarafından önceden yazılmış bir alan bulunuyor. ATIP adı verilen bu alandaki değer mevcut endüstri standartlarına göre en fazla 79:59:74 dakika olabiliyor. (Yazıcılarla ve yazım programlarıyla maksimum uyumluluk þart&yacute İşte, overburn yöntemi bu aşamada devreye girerek ekstra boş alana veri yazmada kullanılabiliyor.

90 VE 99 DAKİKALIK CD’LER
Yazılabilir CD’lerin bağlı olduğu CD standartları çerçevesinde 80 dakikanın üzerine çıkmak mümkün olmadığından, 90 ve 99 dakikalık CD’leri bulmak normal kapasitede olanlara göre daha zordur.(Mağazalarımızda ’DMS 90 Min’ ve ’DMS 99 Min’ CD-R’lar mevcuttur)Marjinal sayılabilecek kadar az sayıda üretici tarafından üretilen 90 ve
99 dakikalık CD’lere yazmak için CD yazıcınızın bu uzunluklarıı desteklemesi gerekli. Eğer CD yazıcınız 8X’in altındaysa bu CD’lere yazmayı unutabilirsiniz. Daha yüksek hızlara sahip modeller arasındaysa bu tip CD’lere sorunsuzca yazabilenlerin oranı oldukça düşük. Hele 99 dakikalık CD’lere yazabilen cihazlar parmakla sayılacak kadar az. Hangi marka ve model CD yazıcının overburn yöntemiyle CD’lere 700 MB’ın üzerinde veri kaydedebileceği bilgisini öğrenmek için üreticilerin sitelerindeki destek bilgilerine bakmak gerekli. İşin yazılım kısmına baktığımızda ise Nero, CDRWIN, Feurio ve DiscJuggler gibi popüler CD yazım programlarının güncel sürümlerinin standartların üzerinde CD yazımını desteklediği görüyoruz. Bu yazılımlar arasında öne çıkan Nero, standart CD yazım programı olarak neredeyse tüm yazıcıların yanında geldiğinden, 90 ve 99 dakikalık CD yazımında bu yazılımı kullanbilirsiniz. DMS Test Merkezi’nde incelenen CD yazıcılardan Teac CD-W540E (40X-12X-48X), hem 90 hem de 99 dakikalık CD’leri başarıyla yazdı.

DESTEKLEYEN WRITER MARKALARI
MARKA MODEL
Lite On 32X ve Üstü
TDK 40X ve Üstü
Plextor 32X ve Üstü
LG 32X ve Üstü
Asus 40X ve Üstü
Teac 40X ve Üstü
Not : Piyasaya yeni çıkan 52x24x52 hemen hemen her cihaz overburn
desteğine sahiptir.
Nero Burning Rom Ayarları

1) Nero ile 90 dakikalık bir CD’yi yazmak için bazı arsayılan ayarları değiştirmeniz gerekmektedir. Programı çalıştırdıktan onra ’File’ menüsü altında yer alan ’Preferences’ kısmına girerek ’General’ sekmesine gidin. Burada CD yazım penceresinde CD’ye yazılacak veri miktarını gösteren alt çizelge üzerinde yer alan sarı ve kırmızı limit çizgilerini Yellow Marker 99:00:00, Red Marker 120:00:00 olacak şekilde değiştirin.
2) ’Expert Features’ sekmesine giderek, ’Enable Overburn’ kutusunu işaretleyin. Bu sekmede yer alan ’Maximum CD Length’ değerini 120:00:00
olarak değiştirin.
3) Yazılacak dosyaları seçtikten sonra ’Write CD’ menüsünde öncelikle ’multisession’ menüsü altındaki ’No Multisession’ işaretleyin.
4) ISO sekmesi altında bulunan ISO Level 2, Mode 2, ISO 9660 ve Joilet seçeneklerinin işaretli olduğundan emin olun.
5) Ardından ’Burn’ sekmesi altında yer alan ’Write’ ve ’Finalize CD’ kutucuklarını işaretledikten sonra, yazma hızı olarak yazıcınızın izin verdiği en düşük hızı seçin.
6) Ve son maddemiz. Son olarak yazım yöntemini ’Disc-At-Once’ yaptıktan sonra, CD yazım işlemine başlayınız. Hazırladığınız 900 MB’lık CD’nin de her CD sürücüde okunamayacağı olasılığını göz önünde bulundurmayı unutmayın
---------------------
§§§§§§§§§_§§§___§§§_§§§§§§§§§_§§§__§§§
___§§§____§§§___§§§_§§§___§§§_§§§_§§§_
___§§§____§§§___§§§_§§§§§§§§§_§§§§§§_
___§§§____§§§___§§§_§§§__§§§__§§§_§§§
___§§§____§§§§§§§§§_§§§___§§§_§§§__§§§

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı