İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Kasada Hava Akışı Nasıl Olmalıdır!

By-CyL1nD3r - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Nereden:
BuRs4
Mesajlar:
1.490
Konular:
1115
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
547
Ticaret:
(0) %
21-09-2008 23:13
#1
Thumbs down
Kasada Hava Akışı Nasıl Olmalıdır!
Tower Kasalarda Hava Akışı Yönetimi
Bu konuda, tower bir kasanın içindeki hava akışı yönetiminden bahsedeceğiz. Burada tartışılan teori, dev sunuculardan mini veya midi-tower kasalara kadar bütün tower kasalara uygulanabilir.
Bu konudaki genel kural, soğuk havanın kasanın alt-ön tarafındaki kısmından girip, sıcak havanın da üst-arka kısmından çıkması. Bunun nedeni, soğuk havanın sıcak havadan daha ağır olması ve bunun sonucunda, bilgisayarın içindeki parçalar tarafından ortama verilen ısının (CPU, kart devreleri, sürücüler, vs) kasanın üst tarafına gitmesi.
Buradaki çizimin de yardımıyla, herhangi bir tower kasamızın ısı yönetimini nasıl arttırabileceğimizi göreceğiz.

1. Güç kaynağı; sıcak hava güç kaynağına, bu amaçla açılmış deliklerden girecek ve güç kaynağının kendisinde üretilen ısıyla birleşip, yine güç kaynağının fanı yardımıyla kasa dışına atılacak (aktif soğutma).2. Sürücü kısımları; sabit disk, kullanım yoğunluğuna ve kendi karakteristiğine (yeni sürücülerdeki yüksek RPM, yüksek ısı üretimine neden olur) bağlı olarak çok ısınmaya meğilli bir yapıya sahiptir.
3. Sıcak hava, güç kaynağının fanı yardımıyla kasayı terkediyor (aktif işlem).
4. Soğuk hava ısınıyor ve kasanın üst tarafına doğru yükseliyor.
5. Soğuk hava kasaya giriyor.
Isı yönetimi için standart çözüm, tek bir aktif işlemin olmasıdır. Yani sıcak havanın kasa dışına atılması güç kaynağı fanıyla sağlanır. Bu durumda, soğuk hava kasaya otomatik olarak ön paneldeki deliklerden girer. Fakat burada aktif bir kasa parçası olmadığından, bu pasif bir işlemdir. Birçok durumda bu yolla hava akışı yeterlidir (aşağıdaki Şekil A’ya bakınız).

Kasanın içindeki ısı üretimi seviyesi çok artarsa ve bu durum sonucunda, güç kaynağı fanının hızı ısı üretimi hızına yetişemezse, tek çözüm hava akışını arttırmaktır.
Bu, sisteme ikinci bir fan eklenerek kolaylıkla halledilebilir (bkz. Şekil B). Şimdi, hava akışının iki ucunda da aktif işlem vardır. Soğuk hava kasaya ön taraftaki ek fanla sokulur ve arka taraftaki güç kaynağı fanıyla aktif olarak dışarı atılır. Bu konfigürasyonun doğal sonucu, kasanın alt tarafındaki sıcaklığın eskisinden daha düşük olmasıdır. Sistemin ısı üretimi aynı olmasına karşın, üst taraftaki toplam sıcaklık yine de eskisinden düşük olacaktır.
Bazı durumlarda, ikinci fanın konulması, kasa içinde üretilen ısıyı yok etmeye yeterli gelmez. Bu durum özellikle, bütün sürücü bölümlerinin sabit disklerle doldurulması gibi zamanlarda ortaya çıkar. Bu durumda, sadece bütün sürücüler ısı üretmekle kalmaz, sıcak havanın kasanın üst tarafında durabileceği fazla yer de kalmaz. Daha küçük bir alanda daha fazla ısı, sıcaklığın hızla artmasına neden olur (bu nedenden dolayı, sabit disklerinizin mümkün olan en aşağıdaki bölüme takılması önerilir, bu şekilde kasanın üst tarafı olabildiğince boş bırakılır).
Bu durumda, üçüncü bir fanın konulması problemi çözebilir (bkz. Şekil C). Bu üçüncü fan, temel olarak sıcak hava akışını ikiye böler: birinci bölümde, güç kaynağı fanı tarafından yönetilen kısım (çoğunlukla sabit disklerden gelen ısı); ikinci bölümde de üçüncü fan görev alır (çoğunlukla CPU ve kart devrelerinin ürettiği ısı).

Not: Anakartınızın ısı sensörü tarafından ölçülen kasa sıcaklığı 45-50 santigrat dereceyi geçtiği zaman sisteminizdeki hava akışını yeterli olmadığını anlayabilirsiniz. Anakartın ısı sensörünün yerini göz önünde bulundurursanız, kasanın üst tarafındaki azami sıcaklığın çok daha yüksek olduğunu rahatlıkla farkedebilirsiniz!

Hava akışı, ısı üretimi olan yerden kasanın üst tarafına giden yolda karşısına çıkan herhangi bir şeyden negatif yönde etkilenebilir. Bu nedenle, kasa içi sıcaklığının çok arttığını tespit ettiğinizde yapılacak ilk şey, bütün kabloların düzgün olarak birlikte yol aldıklarından ve kasa kenarlarından düzenli bir biçimde uzaklaştırıldığından emin olmak olmalılıdır. Hatta ek kartlarınızı düzenlemek de (uzun kartlar aşağı, kısa kartlar yukarı!) hava akışını arttırabilir
---------------------
§§§§§§§§§_§§§___§§§_§§§§§§§§§_§§§__§§§
___§§§____§§§___§§§_§§§___§§§_§§§_§§§_
___§§§____§§§___§§§_§§§§§§§§§_§§§§§§_
___§§§____§§§___§§§_§§§__§§§__§§§_§§§
___§§§____§§§§§§§§§_§§§___§§§_§§§__§§§

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı