İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

A-DATA'dan Eee PC Aksesuarları

sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 19:25
#1
A-DATA'dan Eee PC Aksesuarları
Bir ürünün tutulduğunun, kabul gördüğünün en büyük göstergelerinden birisi, başka firmaların bu ürün için aksesuar çıkartmaya başlamasıdır. Örneğin Creative'in Zen serisi MP3 çalarları için aksesuar arasanız çok zor bulursunuz, ama diğer yanda, tüm üretimini Apple iPod aksesuarları üzerine yönlendirmiş firmalar var. Bu, ürünün satış sayısı ve pazar payı ile ilgili bir durum. ASUS, Eee PC ile başlattığı Netbook kavramında da böyle bir başarı elde etmişe benziyor, çünkü başka üreticiler direkt olarak Eee PC için aksesuarlar geliştirmeye başladılar. Bunlardan biriyse, en büyük bellek üreticilerinden A-DATA. Bu konuda oldukça da fırsatçı davranan firma, ürün portföyündeki iki bellek ürününü beyaz renkle ve Eee PC logosuyla donatarak, "Eee PC aksesuarı" etiketiyle satışa sunmuş. Bugün sitemizde A-DATA'nın bu iki ürününü kısaca gözden geçireceğiz.

Ele alacağımız iki ürün, "yaşama alanları" diyebileceğimiz Eee PC ile birlikte
Eee PC'ye Ek Depolama Kapasitesi

Sitemizde bugün yayınladığımız Eee PC incelemesinde aktardığımız üzere, Eee PC içinde oldukça küçük kapasiteli bir SSD (Solid State Disk) ile geliyor. Bizim incelediğimiz 4G modelindeki 4 GB kapasiteli SSD, işletim sistemi ve uygulamalar kurulduktan sonra kullanıcıya ancak 1,5 GB kadar alan sağlayabilmekte. Kapasite arttırmak isteyen kullanıcıların yapabilecekleri en kolay şey, cihazın dahili kart okuyucusundan ve USB bağlantılarından faydalanmak. A-DATA'da zaten bu iki olanağı kullanarak ürünler sunmuş. Firmanın sunduğu Eee PC logolu ürünlerden birincisi bir SD bellek kartı, diğeriyse bir USB flash bellek.

Eee PC logolu bir SD kart, bir de USB flash bellek
Dilerseniz önce SD bellek kartını ele alalım. A-DATA'nın "Eee PC’niz için 2. Sabit Disk / 2nd HDD for your Eee PC" sloganıyla pazarladığı kart, 4, 8 ve 16GB kapasitelerde sunulan ve performans sınıfı Class 6 olarak belirlenmiş bir SDHC bellek kartı. Yalnız burada belirtelim, her ne kadar A-DATA "Eee PC için ikinci disk" dese de, aslında bunu bazı Eee PC modellerinde olan ikinci diskle karıştırmamak lazım. A-DATA, bellek kartının kart okuyucuya takılıp, bir daha da çıkartılmayacağını, sabit disk gibi kullanılacağını varsayarak böyle bir slogan geliştirmiş. Kartın işlevselliği, ASUS tarafından da onaylanmış durumda.
Yapı olarak şimdiye kadar sayısız örneğini görmüş olduğunuz SD kartlardan farklı olmayan kart, ASUS Eee PC ile aynı beyaz renkte üretilmiş. Yazma koruma düğmesi de olan kart A-DATA tarafından, yine üzerinde Eee PC logosu bulunduran şık bir kutuyla sunuluyor. Her ne kadar kartın tüm misyonu Eee PC ile kullanılmak gibi gösterilse de, bu kartı fotoğraf makinenizde ya da SDHC kart kabul eden herhangi bir cihazda kullanmamanız için bir neden yok.

SD kart standart büyüklüğünde ama USB bellek hayli ufak
A-DATA'nın Eee PC etiketiyle sunduğu ikinci ürünse, bir USB flash disk. Tıpkı az önce incelediğimiz SD kart gibi, bu disk de aslında Eee PC için bir özel donanım taşımıyor, aslında herhangi bir USB flash diskten farklı değil. Normalde A-DATA'nın "Sporty" ürün ailesinde S701 adıyla yer alan bu ürün, firma tarafından Eee PC şerefine beyaz renkle üretilmiş ve Eee PC'nin beyaz plastiğine uyum sağlanmış. Bu disk şu an için 2, 4 ve 8 GB kapasitelerde sunuluyor, biz 8 GB kapasitede olanı inceleme şansı bulduk.

USB belleğin detayları
Çok ufak boyutlarda bir USB disk olan S701 Eee PC Edition, 38 x 20.5 x 8mm ölçüleri ve 11 gram ağırlığıyla tüy gibi hafif. Ürünün USB bağlantısı, yandaki ufak bir düğmeyle içeri çekilebiliyor. Diski USB portuna söküp takarken fişin kendiliğinden içeri kaymaması için ufak bir tırnak mekanizması geliştirilmiş, bu yüzden fişi içeri çekerken düğmeyi biraz bastırmanız lazım. Dış yüzeyi kromajlı ****l ve deriyi andıran bir yüzeyle kaplanmış olan S701, gerçekten de Eee PC'nin dokusuna uyum sağlıyor. Her ne kadar Eee PC etiketiyle donatılsa da kullanım ve işlev açısından ürün standart bir USB disk, dolayısıyla istediğiniz bilgisayara bağlayıp kullanabilirsiniz. SD karttan farklı olarak, bu üründe siyah renk seçeneği de var.
İncelediğimiz her iki ürün de fabrikada FAT32 olarak formatlanmış şekilde sunulmaktalar. Eğer SD kartı firmanın düşündüğü şekilde, sisteme takıp bir daha çıkartmayacak şekilde kullanacaksanız, bizce FAT32 değil de NTFS olarak formatlamanız yararınıza olur, en azından 2GB dosya büyüklüğü sınırına takılmazsınız.

Oldukça şık ve sade kutularda sunulan ürünlerin kutularından herhangi bir yazılım ya da aksesuar çıkmıyor, sadece USB flash diskle birlikte, Eee PC logolu, deri bir askı verilmekte. SD kartınsa, gerektiğinde kullanabileceğiniz şeffaf bir koruma kabı var.
Performans

A-DATA'nin bu iki ürününün performanslarını iki şekilde ölçtük. Öncelikle, ürünleri masaüstü bilgisayarımıza bağlayıp, her zaman yaptığımız performans testlerini yaptık. Böylece, Eee PC'ye bağımlı olmadan elde edeceğimiz değerleri gördük. Bu test sırasında, SD kartın perfornmansını ölçmek için Sandisk'in 12 format destekli Imagemate kart okuyucusundan yararlandık.
A-DATA
SDHC Class 6
Eee PC Edition
A-DATA
Sport S701
Eee PC Edition
Okuma (Ortalama)18 MB/sn25,1 MB/snYazma (Ortalama)11,9 MB/sn6,9 MB/sn
Sıralı okumada elde ettiğimiz değerler böyle. SDHC kartın yazma performansı, USB belleğe göre çok daha iyi. Yalnız ek olarak belirtelim ki test uygulamalarında 11 MB kadar yazma hızı görülse de, uygulamada yazma hızının daha çok 8 MB/sn civarında gezdiğini gözledik.

Solda SD kartın, sağdayda USB flash diskin dosya performansı görülüyor
Bu testlerden sonra, ürünleri Eee PC'ye takarak denemeler yaptık. A-DATA'nın 8 GB'lık SDHC hafıza kartını ve 8 GB'lık USB flash belleğini, kurguladığımız bir gerçek yaşam senaryosu ile performans testlerine tabi tuttuk. Bu senaryoya göre 700 MB'’lık bir AVI video dosyası önce Eee PC 4G'den SDHC hafıza kartına ve USB flash belleğe, daha sonra da bu iki cihazdan Eee PC 4G'’ye kopyalandı. Böylece cihazların büyük boyutlu dosyalardaki sıralı okuma ve yazma performansları ölçüldü. Daha sonra, irili ufaklı 6796 dosya ve 157 klasör içeren, toplam boyutu 543 MB olan Windows XP kurulum CD'sindeki i386 klasörü aynı şekilde önce Eee PC 4G'den cihazlara, daha sonra da cihazlardan Eee PC 4G'ye kopyalandı. Böylece cihazların küçük ama sayıca fazla durumda bulunan dosyalardaki dağınık okuma ve yazma performansını test etmiş olduk. Bu testin sonucunda, özellikle 8 GB kapasiteli SDHC hafıza kartının performansına dikkat etmenizi öneriyoruz zira A-Data bu kartı, Eee PC için 2. bir sabit disk olarak kullanılması için lanse ediyor. Bu durumda da, yazma ve okuma hızları büyük önem kazanıyor.
Eee PC'den
SDHC karta
Eee PC'den
USB belleğe
700 MB tek dosyanın
kopyalanması (dk:sn)
01:4503:45Toplam 543 MB büyüklüğünde
6796 dosya ve 157 klasörün
kopyalanması (dk:sn)
05:5907:58
SDHC karttan
Eee PC'ye
USB bellekten
Eee PC'ye
700 MB tek dosyanın
kopyalanması (dk:sn)
00:5300:45Toplam 543 MB büyüklüğünde
6796 dosya ve 157 klasörün
kopyalanması (dk:sn)
02:0201:55
Aslına bakarsanız tablolar, bir önceki testte elde ettiğimiz verileri tekrarlıyor. Bilgisayardan veri aktarırken, yazma hızı daha yüksek olan SDHC kart avantajlı. Ek depolamadan Eee PC'nin kendi diskine veri aktarırkense USB belleğin daha yüksek okuma hızı biraz fark yaratıyor. "Biraz" diyoruz, çünkü burada Eee PC içindeki kendi diskin düşük performansı da devreye giriyor ve toplam işlem süresini uzatıyor. Eğer sistem içinde daha hızlı bir disk olsaydı, okuma testinde USB bellek daha avantajlı çıkacaktı.
Yorumlar

Gelelim yorumlara... Öncelikle A-DATA'yı pazarı iyi takip ettiklerinden dolayı kutlamak lazım. ASUS Eee PC'nin ciddi miktarlarda satılacağını ve gelip geçici bir ürün olmayacağını öngören firma, akıllıca bir hamleyle bu ürünleri çıkartmış.

Ürünlere gelelim. Aslına bakarsanız bu iki ürünün de öyle Eee PC'ye özel bir teknik yönü yok, söz konusu olan özelleştirme sadece Eee PC logosu taşıma ve renk noktasında kalıyor. Beyaz renkli USB bellek ararsanız başka yerlerde de bulursunuz ama beyaz renkli bellek kartı bulmak biraz zor, dolayısıyla illaki Eee PC'niz ile takım olacak aksesuarlar istiyorsanız, A-DATA'nın beyaz SDHC kartı cazip. Ayrıca, Class 6 performans sınıfında olduğu için kartın performansı da gayet iyi, isterseniz Eee PC'den çıkartıp doğrudan fotoğraf makinenize de takabilirsiniz.
A-DATA'nın Eee PC logolu USB flash belleği, bizce SDHC bellek kartından biraz daha geri kalıyor. Okuma hızı yüksek, ama MLC yongalı flash belleklerde gelenek olduğu üzere yazma hızı düşük. Büyüklüğü 1 GB'a yaklaşan dosyalar söz konusu olduğunda bu düşük yazma hızı iyice can sıkacaktır. Öte yandan, bellek fiziksel olarak kaliteli üretilmiş, boyutları ufak ve güzel gözüküyor.
Ürünlerin her ikisi de şu anda Türkiye'ye ulaşmış değiller, ama önümüzdeki haftalarda raflarda yerlerini alacaklar. Bu nedenle şimdilik fiyat bilgisi veremiyoruz, ama A-DATA'nin fiyat olarak genelde makul noktalarda bulunan bir firma olduğunu biliyoruz. Bu iki ürünün de, Eee PC logosu taşımayan benzerlerinden daha pahalı olacağını düşünmüyoruz.
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı