İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

ASUS Eee PC 4G (701)

sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 19:29
#1
ASUS Eee PC 4G (701)
"Bedava yaşıyoruz bedava.. Hava bedava, bulut bedava.. Peynir ekmek değil ama, acı su bedava.." Orhan Veli'nin az önce okuduğunuz, yazımızın girizgahını oluşturan bu harikulade dizelerinde söylemeyi unuttuğu bir şey daha var; "hayal kurmak" da bedava.. Gelin isterseniz, yakın gelecekle ilgili hep beraber hayal kuralım şimdi. İçine doğduğumuz ve başlangıcına tanıklık ettiğimiz iletişim ve bilgi devriminin emeklemekten kurtulup, iki ayak üzerinde yürümeye başladığı zamanları hayal edelim. Bugün artık elimiz ayağımız haline gelen, hem meslek hem özel hayatımızda vazgeçilmez yerler edinen iletişim cihazlarımızı ve bilgisayarlarımızı düşünelim ve bu cihazların yakın gelecekte alacakları biçimleri, geçirecekleri evrimleri tasavvur etmeye çalışalım. Her geçen gün daha da ufalan, kullanımı daha da kolaylaşan, bizimle her yere gelmeye can atan ve solukları daha uzun süre dayanmaya başlayan emektar yardımcılarımız, belki de bize çok uzak olmayan bir gelecekte artık vücudumuzun birer parçası haline gelecekler; çalışmak için gereksinim duydukları enerjiyi vücudumuzda meydana gelen kimyasal reaksiyonlar sayesinde elde edecekler. Bir tür bir insan-makine birlikteliğinin gerçekleşmesi, ilk kez 1960 yılında Manfred Clynes and Nathan Kline tarafından ortaya atılan Cyborg kavramının içinin yavaş yavaş doldurulmaya başlanması, bizi ölümlü ve kırılgan vücutlarımızın getirdiği sınırlamalardan kurtaracak belki de; tüm dünyayı ve hatta yakın uzayı kapsama altına alan bir kablosuz iletişim ağıyla, dünyada yaşayan diğer tüm insanlarla (veya "insansılar" mı demek gerekiyor artık?) bağlantı halinde olabileceğiz.
Bu önermeleri ve örnekleri sonsuz defa çoğaltmak mümkün; ama şimdi yaptığımız bu kısa ufuk turundan günümüze dönelim ve bize hayallerimizdeki bu yolu açacak cihazlardan bahsedelim. Boyutları gittikçe küçülen, bu sayede de yanımızdan ayırmamıza gerek kalmayan bilgi işlem ve iletişim cihazlarımızdan bahsediyoruz; dizüstü bilgisayarlarımız, PDA'larımız ve çok işlevli cep telefonlarımız gibi. Son dönemlerde, bu cihazların arasına yeni bir sınıfın eklendiğine tanık oluyoruz: "Netbook" adı altında sınıflandırılan, boyutları ve ağırlıkları konusunda epey cimri olan, buna rağmen ortalama bir dizüstü bilgisayardan beklenen hemen hemen tüm işlevleri yerine getirebilen becerikli cihazlar.
Nedir Bu "Netbook" Kavramı?

Hep geleceğe bakacak değiliz ya; biraz da tarihin tozlu sayfalarını karıştıralım şimdi de: Netbook kavramının temellerinin, "Her Çocuğa Bir Dizüstü Bilgisayar / One Laptop Per Child (OLPC)" projesine kadar dayandığını söylesek herhalde yanılmış olmayız. Daha çok 3. Dünya ülkelerinde yaşayan ve satın alma gücü son derece düşük insanların, daha doğrusu bu ülkelerde yaşayan çocukların erken yaşta ve uygun maliyetlerle bilgisayarla tanıştırılmasını amaçlayan bu proje kapsamında, maliyeti $100'ı aşmayacak şekilde geliştirilen dizüstü bilgisayarların, Netbook fikrine de ilham kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Bu proje kapsamında geliştirilen dizüstü bilgisayarlar, kullanımı kolay ve lisans ücreti gerektirmeyen bir işletim sistemine sahipler ve çok az enerji tüketen ucuz işlemciler ve diğer bileşenlerle donatılmışlar. Hatta tasarlanan bazı modeller, elektrik şebekesinin ulaşamadığı yerlerdeki kullanıcılar da düşünülerek, kurmalı bir sistemle birkaç saat çalışabilecek kadar elektrik enerjisi üretebilen mekanizmalılarla donatılıyorlar. Şu an için projenin yaratıcıları ve projeyi sahiplenenler oldukça zorlu günler geçirseler de (hedeflenen $100'lık maliyeti tutturabilmek için, hedef ülkelerden yüzbinlerle ifade edilebilecek yüklü siparişlerin gelmesi gerekiyor ve hedef ülkelerin hükümetleri projeye kimi zaman önyargılı ve çekimser yaklaşarak, projenin hızlı ilerlemesine mani oluyorlar), bu projeden esinlenen ve başlarını ASUS'un çektiği birçok dizüstü bilgisayar üreticisi, ardı ardına uygun fiyatlı ve ufak ebatlara sahip olacağı düşünülen taşınabilir bilgisayarlar modellerini tanıttılar.
İlk Netbook: ASUS Eee PC

Az önceki cümlemizde de belirttiğimiz gibi, dizüstü bilgisayar üreticilerine "Netbook" yolunu, ASUS'un Eee PC markası altında piyasaya sunduğu modelleri açtı. ASUS Eee PC markasını yaratırken, "Easy to learn, Easy to work, Easy to play / Öğrenmesi kolay, Kullanması kolay, Oynaması kolay" sloganını oluşturan üç cümlenin baş harfleri olan üç adet E harfini kullanmıştı. Bu yeni anlayışa göre tasarlanan dizüstü ve masaüstü bilgisayarların, daha önce bilgisayar kullanmamış kişilerin bile kısa zamanda kullanmasını öğrenebileceği ve kolaylıkla kullanabileceği şekilde üretileceği planlanmıştı. Aslında Eee PC markası ile üzerine sıklıkla vurgu yapılan "Easy / Kolay" kavramının, düşük maliyetler ve uygun fiyatlar sayesinde iş bu cihazları satın almaya geldiğinde de geçerli olması düşünülüyordu ancak bu konuda üreticilerin evlerindeki hesabın çarşıya pek de fazla uyduğunu söyleyemiyoruz. Zira Netbook fikri ilk defa telaffuz edildiğinde piyasaya sürülecek cihazların, $100'lık OLCP'ler kadar olmasa da, çok uygun fiyatlara sahip olacağı iddia edilmişti; daha doğrusu "öyle olacağı umulmuştu". Ancak cihazlar gerçek anlamda piyasada olduğunda, tüketiciler $400 - $500'lık fiyat etiketleriyle karşılaştılar.

Bugün inceleyeceğimiz ASUS Eee PC 4G
Bugün kendisine dizüstü bilgisayar almak için alışverişe çıkan bir tüketici, $500 - $700 seviyesinde fiyatlarla 12" veya 13.3" parlak bir LCD ekrana, her türlü çoklu ortam uygulamasının altından kalkabilecek çift çekirdekli bir işlemciye, geniş depolama olanakları sunan bir sabit diske, her türlü DVD ve CD medyasını okuyup yazabilen bir DVD-RW sürücüye ve Windows XP gibi işletim sistemlerini performanslı bir şekilde çalıştırabilecek kadar RAM belleğe sahip bir dizüstü bilgisayarı halihazırda satın alabiliyor. Peki piyasaya yeni bir fikir/tasarım anlayışı olarak sunulan Netbook'lar, aşağı yukarı aynı fiyat etiklerine sahip olan bu dizüstü bilgisayarlardan daha fazla ne vaat ediyorlar tüketiciye? İşte az sonra okuyacağınız ASUS Eee PC 4G inceleme yazımızda, bu ve benzeri sorulara cevaplar aramaya çalışacağız. İnceleme yazımızı okurken, Netbook fikrinin ilk temsilcilerinden biri olan Eee PC 4G modelini tanıyacak, kendisini piyasada halihazırda satışta bulunan "büyük ağabeylerinden" farklılaştıran özelliklerine yakından göz atma imkanı bulacak ve gündelik iletişim ve eğlence ihtiyaçlarınızın ne kadarını karşılayabildiği hakkında fikir sahibi olacaksınız. Yazımızın son bölümünde ise, üçüncü parti üreticilerin Eee PC'lerle kullanılmasını düşünerek tasarladığı SD hafıza kartı, USB flash bellek gibi depolama çözümlerine kısaca bir göz atacağız.

Yeşil sevmezseniz, başka renkler de var
ASUS Eee PC 4G - İlk Bakış ve Sistem Bileşenleriİnceleme yazımıza konu olan ASUS Eee PC 4G modeline, aşağıdaki listede görebileceğiniz şu bileşenler can veriyor:
 • Intel Celeron M 353 ULV 900 MHz İşlemci, Tek Çekirdekli (Bu işlemci, Intel'in Ultra Low Voltage, ULV olarak etiketlediği ve çalışmak için çok düşük voltaja gereksinim duyan, üzerinde 512 KB 2. Seviye önbellek barındıran ve Eee PC'nin sistem özelliklerine göz attığımızda "Intel Mobile Processor" olarak gözüken bir işlemci. Bundan birkaç sene önceki Centrino platformunun yapıtaşlarından birini oluşturan ve 90 nm üretim teknolojisiyle üretilen "Dothan" çekirdeğini içeriyor)
 • 512 MB DDR2 667 MHz EasyDIMM RAM
 • 4001 MB kapasiteli Solid State Disk (SSD). 4 GB'lık bu depolama kapasitesi, Eee PC 4G modelindeki 4G ibaresinin de bir açıklaması aslında. Üzerinde işletim sistemini barındıran ve temel depolama ihtiyaçlarına cevap veren bu sabit disk, sisteme 2,3 GB (%100'ü dolu) ve 1,4 GB'lık (%5'i dolu) iki mantıksal sürücü olarak tanımlanmış durumda. Yani ASUS Eee PC 4G size bu haliyle kabaca 1,4 GB'lık bir depolama alanı sunuyor. Sistemde kullanılan Solid State Disk'in markası Silicon Motion, model numarası ise SM223AC
 • Intel GMA 900 entegre grafik yongası (GPU)
 • Intel ICH6 güney köprüsü ve Realtek ALC662 Yüksek Tanımlı (High Definition) Ses Yongası
 • LED aydınlatmalı, 800x480 çözünürlüğe sahip 7" ebadında LCD ekran. (Bu LCD ekranı, cihaz üzerinde yüklü gelen Xandros Linux işletim sistemi ile 16 bit renk derinliği ile kullanabiliyorsunuz. Windows XP altında ise 32 bit renk desteği sunuluyor)
 • Atheros 802.11b/g dahili kablosuz adaptör
 • Atheros 100 Mbit dahili Ethernet denetçisi
 • 3 adet USB 2.0 girişi, 1 adet VGA çıkışı, kulaklık çıkışı ve mikrofon girişi, SDHC destekli bir SD kart okuyucusu (bu sayede, piyasada son zamanlarda kendine yer edinen 4 GB ve üstü kapasiteye sahip SDHC kartları kullanabiliyorsunuz), Kensington kilit yuvası
 • LCD ekran üzerine konumlandırılmış, dahili 0.3 MP Web kamerası
 • Stereo hoparlörler ve dahili mikrofon
 • 4400 mAH NiMH pil
 • ASUS Eee PC'ler için özel olarak hazırlanmış, Xandros Linux temelli işletim sistemi
 • Eee PC 4G'de dahili bir optik sürücü bulunmuyor
Kutu İçeriği


ASUS Eee PC 4G, hemen hemen bir anakart kutusu ebatlarındaki bir kutuda tüketiciye ulaştırılıyor. Aşağıdaki resimlerde de görebileceğiniz üzere, kutu üzerinde ASUS'un, yazımızın ilk bölümünde belirttiğimiz "Easy to learn, Easy to work, Easy to play" sloganı vurgulanmış ve ana görsel olarak Eee PC 4G'nin değişik renk seçeneklerinin oluşturduğu bir yelpaze kullanılmış. Ambalaj üzerinde pek tabii ki, kutunun hangi renk cihaz içerdiği belirtilmiş. Kutu üzerinde, kutunun sizden önce açılıp açılmadığını belirleyen bir güvenlik bandı da mevcut.

Bu şık kutunun içinde Eee PC 4G ile birlikte bizi bekleyen diğer parçalar ise şöyle:
 • Adaptör
 • 4400 mAH NiMH Pil
 • Neopren Taşıma Kılıfı
 • Xandros Linux Kurtarma DVD'si
 • Destek CD'si

 • (Bu CD, cihaza Windows XP işletim sistemini kurmak istediğinizde gerekli olacak sürücüleri

  ve bazı yardımcı uygulamaları içeriyor)
 • Garanti Kartı
 • Çabuk Kullanım Kılavuzu
 • Kullanım Kılavuzu
Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz üzere ASUS, Eee PC 4G için oldukça detaylı bir Türkçe kullanım kılavuzu, pratik bir "Hızlı Kullanım Kılavuzu" ve garanti kartı hazırlamış. Bu belgelerin Türkçe hazırlanmış olması, ASUS Eee PC 4G'nin artı hanesine büyük bir puan kazandırıyor (DarkHW müdavimleri, cihazların kutu içeriğinde yer alan Türkçe kullanım kılavuzlarına ve garanti belgelerine ne kadar önem verdiğimizi iyi bilirler). Kutu içerisinden çıkan Kurtarma DVD'si ile, kullanım kılavuzundaki yönergeleri takip ederek cihazın Xandros Linux tabanlı işletim sistemini ilk günkü haline getirebiliyorsunuz. Kutudan çıkan ve içerisinde Eee PC 4G'nin bileşenlerinin Windows XP sürücülerini barındıran CD ise, cihaza Windows XP kurmak istediğinizde sizi internet üzerinde uygun sürücüleri bulma zahmetinden kurtarıyor. Kurtarma DVD'sinin nasıl kullanıldığını ve cihaza Windows XP yüklemesi yapıldıktan sonra sürücü kurulum işleminin nasıl yapıldığını, yazımızın ilerleyen bölümlerinde ayrıntılı olarak inceleyeceğimizi de belirtelim.


Soldaki resimde, kutu içeriğinde yer alan ve tamamı Türkçe olarak hazırlanmış kullanıcı kılavuzlarını, kurtarma DVD'sini ve
Windows XP sürücülerini içeren destek CD'sini görebilirsiniz. Sağdaysa, Eee PC'nin taşıma kılıfı görülüyor

İlk İzlenimler ve Malzeme Kalitesi

ASUS Eee PC 4G'yi elinize aldığınızda, gerek boyutlarıyla (22,5 cm boy, 16.5 cm en, 2,3 cm kalınlık), gerekse de 0.9 kg'lık ağırlığıyla (pili takılı iken) bu cihazın gerçek anlamda taşınabilir bir bilgisayar olduğunu anlıyorsunuz. Eee PC 4G bu haliyle, evrak çantanıza veya sırt çantanıza kolaylıkla sığdırabileceğiniz bir yapıya sahip ve size taşınabilirlik konusunda hiçbir sorun yaşatmayacağını daha en başından garanti ediyor. ASUS Eee PC 4G'yi, "ultraportable / ultrataşınabilir" dizüstü bilgisayarlardan biri olan, 12" LCD ekrana sahip Lenovo ThinkPad X60 ile karşılaştırdık. Aşağıda yer alan fotoğraflarda Eee PC 4G'nin, ThinkPad X60 ile boyutlar anlamında nasıl baş edebildiğini görebilirsiniz.,

Sol resimde en solda gördüğünüz dizüstü bilgisayar, daha çok sık seyahat eden profesyonellerin tercihi olan
Lenovo'nun ultraportable/ultrataşınabilir sınıftaki temsilcisi ThinkPad X60 modeli.
ASUS Eee PC 4G'nin, konu ebatlar olduğu zaman ultraportable sınıfındaki bir cihazla rahatlıkla baş edebildiğini görüyoruz.

ASUS Eee PC 4G ebatlar konusunda kendisinden birkaç sınıf üstün ultraportable cihazlarla yarışabilse de, konu malzeme ve işçilik kalitesi olduğu zaman işler pek yolunda gitmiyor. ASUS Eee PC 4G'nin kasası, şimdiye kadar kullandığımız dizüstü bilgisayarların hiçbirinde rastlamadığımız, daha düşük kalite olduğunu her haliyle belli eden bir plastik malzeme kullanılarak üretilmiş; bu plastik malzeme, yüzeyine dokunduğunuzda hafif pütürlü bir his yaratıyor. Pek tabii ki bu noktada malzeme seçiminin, maliyetleri olabildiğince düşük tutma kaygısıyla yapıldığı söylenebilir.

Bir sonraki sayfada, bilgisayarın yapısını detaylarıyla ele almaya başlıyoruz...

--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 19:30
#2
Sağlı-Sollu, Önlü-Arkalı Hızlıca Bir Göz Atış

ASUS Eee PC 4G'nin sunduğu giriş-çıkış seçeneklerini ve genişleme olanaklarını daha yakından inceleyebilmek için, cihazın sağına soluna, önüne arkasına hızlıca bir göz atalım isterseniz.

ASUS Eee PC 4G'nin sağ ve sol yandan görünüşleri. Cihazın giriş-çıkış seçeneklerinin detaylı açıklamalarıysa altta.
ASUS Eee PC 4G'nin sağ yan tarafına baktığımızda sırasıyla SDHC uyumlu bir SD kart okuyucusunu, 2 adet USB 2.0 girişini, VGA harici monitör çıkışını ve Kensington kilit yuvasını görüyoruz. Cihazın sol yan tarafına ise RJ-45 ethernet girişi, 1 adet USB 2.0 girişi, işlemciyi soğutan fanın hava tahliye ızgaraları ile standart renk kodlarıyla işaretlenmiş mikrofon girişi ve kulaklık çıkışı konumlandırılmış. Ethernet girişinin hemen sağında boş bırakılan modem girişi yuvası da dikkat çekiyor. Galiba ASUS, günümüz genişbant ve kablosuz internet çağında, halen telefon hatları üzerinden çevirmeli bağlantı ile (dial-up) internete erişen kullanıcıların ihtiyaçlarının göz ardı edilebilir olduğuna karar vermiş. Eee PC 4G'nin arka yüzündeyse sadece adaptör girişi bulunuyor.

Kapalı halideki Eee PC'nin önden görünüşü

ASUS Eee PC 4G'nin arka tarafında, cihazın pilinin hükümranlığını açıkça görebiliyoruz.
Bu yüzden arka tarafta sadece adaptör girişi bulunuyor; burada herhangi bir giriş-çıkışa yer verilmemiş

Sanıyoruz ki birçok dizüstü bilgisayar kullanıcısı, yeni bir dizüstü bilgisayar satın almak istediğinde cihazın genişleme olanaklarına ve RAM, sabit disk gibi bileşenlerin kolayca yükseltilebilir olmasına dikkat eder. ASUS Eee PC 4G'nin, aşağıdaki resimlerde de görebileceğiniz gibi alt kısmında bulunan iki vidalı kapağını söktüğünüzde, kapağın altında yatan 1 adet RAM yuvası ve 1 adet PCIe Mini kart yuvasıyla karşılaşıyorsunuz. Yazımızın başlarında ASUS'un, cihazda kullanılan RAM modüllerini "EasyDIMM" olarak adlandırdığını söylemiştik. Eee PC 4G'nin kullanım kılavuzunda da bu ibare yer alıyor. ASUS, RAM terfisi yapmak isteyen kullanıcıların cihazlarına kendi başlarına müdahale etmelerini istemiyor olmalı ki, kullanım kılavuzunda rastladığımız bir uyarıyla bize, cihazda EasyDIMM olarak adlandırılan özel RAM modüllerinin kullanıldığını ve bu yüzden cihaza kendi başımıza RAM terfisi yapamayacağımızı söylüyor. Arka kapağın sağ alttaki vidasının üzerinde yer alan bir garanti etiketi de, kullanım kılavuzundaki bu uyarıyı tamamlar nitelikte. EasyDIMM ibaresiyle ilk karşılaştığımızda, "Acaba ASUS bu cihazda, geçmişte kendi üretimi bazı dizüstü bilgisayarlarda kullandığı ve bazı Sony VAIO dizüstü bilgisayarlarda da rastladığımız Micro-DIMM biçiminde bellek modüllerini mi tercih etti?" diye düşünmüştük. Ancak cihazın arka kapağını açtığımızda gördük ki, cihazda kullanılan bellek modülleri, piyasada çok yaygın olarak bulunan, bildiğimiz DDR2 SO-DIMM modüller. Bu demek oluyor ki, ASUS'un kullanım kılavuzundaki uyarısına kulak asmadan cihaza bellek terfisi yapmak mümkün. Arka kapaktaki vida üzerinde bulunan etiket de sizi tedirgin etmesin; zira ASUS geç gelen bir açıklama ile, bellek terfisinin cihazları garanti kapsamı dışında bırakmayacağını duyurdu. ASUS Eee PC 4G'de yalnızca 1 adet RAM yuvası olması, Eee PC 4G'ye en fazla 2 GB kapasiteli tek bir SO-DIMM bellek modülü takabileceğimiz anlamına geliyor. Ancak cihazın BIOS'u ile getirildiğini tahmin ettiğimiz bir kısıtlama ile, 2 GB'lık bellek modülü takıldığında bile cihaz bu belleğin en fazla 1 GB'lık kısmını kullanabiliyor. Bu durum, kullanılan işletim sisteminden bağımsız; cihazı hem kendi üzerinde gelen Xandros Linux tabanlı işletim sistemiyle, hem de Windows XP işletim sistemiyle denedik ve 1 GB RAM kısıtlamasının mevcut olduğunu gördük (Cihazı incelediğimiz tarihte, cihaz üzerinde 03.03.2008 tarihli 0910 sürüm numaralı BIOS bulunuyordu. Gelecekte ASUS'un, bir BIOS terfisiyle bu kısıtlamayı kaldırması ihtimal dahilinde).

Eee PC 4G'nin üst ve alt görünümleri

Alt yüzdeki servis kapağı açılmış halde

Sağ yandaki kart okuyucu ve ön-alt yüze gizlenmiş dahili mikrofon
ASUS Eee PC 4G'nin arka yüzü. Soldaki resimde, RAM ve PCIe Mini kart yuvalarını kapatan ve cihazın kasasına 2 adet vida ile sabitlenen kapağı (ve sağdaki vida üzerindeki garanti etiketini) görebilirsiniz. Sağdaki resimdeyse kapağın yerinden çıkarılmış halini görüyorsunuz; ve karşılaştığımız manzara bize şunu anlatıyor: ASUS'un EasyDIMM'i aslında bildiğimiz SO-DIMM; yani kendiniz de rahatlıkla bellek terfisi yapabilirsiniz ancak BIOS üzerinden getirilen 1 GB'lık bellek kısıtlamasına dikkat etmelisiniz. Cihazın alt kısmında, ancak sivri uçlu bir nesne ile basılabilen bir "reset" düğmesinin olduğunu da ekleyelim.
Ergonomi Her Şeydir! LCD Ekran, Klavye ve TouchPad Tecrübeleri

ASUS Eee PC 4G'nin, 7" boyutunda, LED aydınlatmalı ve 800x480 piksel çözünürlüğe sahip bir LCD ekranı bulunuyor. Ekranın parlaklığı, LED aydınlatması sayesinde bu ebatlardaki ve sınıftaki bir cihazdan beklenmeyecek derecede iyi; görüş açıları da harikalar yaratmasa da tatminkar seviyede. Ekran, sahip olduğu nispeten düşük çözünürlükle, cihaz için özel olarak tasarlanan Xandros Linux tabanlı işletim sistemiyle iyi iş çıkarıyor; ancak cihaza Windows XP işletim sistemini kurduktan sonra edindiğimiz tecrübe, 800x480 piksel çözünürlüğün Windows XP kullanımını gerçekten zorlaştırdığı. Özellikle masaüstü ve görev çubuğu kullanımı ile pencereler arası geçişlerde bu düşük ekran çözünürlüğü epey can sıkıcı sorunlar yaratabiliyor. Bu cihazda Windows XP kullanmak isteyenlerin, sahip oldukları birçok kullanım alışkanlığını değiştirmeleri gerekiyor. Ekranla ilgili eleştirebileceğimiz bir başka husus da, çerçevesinin çok geniş olması; bu durum Eee PC 4G'nin görünümünü ve estetiğini olumsuz yönde etkiliyor ve cihaza sanki biraz oyuncak havası katıyor. Daha büyük ekran taşıyan Eee PC'lerin daha güzel gözükmesinin en büyük nedeni, bu çerçevedeki plastik parçaların olmaması. Tüm bu olumsuzluklara rağmen, Eee PC 4G'de DivX izlemek gerçekten keyifli; zira video ekrana çok iyi oturuyor.

ASUS Eee PC 4G'nin hayli geniş bir çerçeveye sahip, LED aydınlatmalı ve 800x480 piksel çözünürlükteki LCD ekranı
Xandros Linux tabanlı işletim sisteminde iyi bir kullanım ergonomisi sunsa da, Windows XP altında tatmin edici olmaktan uzak.

ASUS Eee PC 4G'nin klavyesi, şu ana kadar gördüğümüz en sıkışık tuş düzenine sahip klavye. Cihazın ebatları, klavye için kullanılabilecek alanı oldukça kısıtladığı için, bazı tuşları klavyeye sığdırmak adına tuşların ebatlarından epey feragat edilmiş. Öyle ki standart tuşlar 1,5 cm x 1 cm ebadındayken, fonksiyon tuşları, Caps Lock tuşu ve Türkçe karakterleri içeren tuşlar yalnızca 1 cm x 1 cm ebadında. Bu son derece ufak tuşların ergonomisi çok kötü ve size zevkli ve kolay bir yazma deneyimi sunamıyorlar ne yazık ki. Ayrıca klavyenin özellikle orta kısımlarında hissedilebilir bir içe doğru esneme söz konusu. Eee PC 4G'nin klavyesi için söyleyebileceğimiz tek şey şu: "Şaka gibi!"
Eee PC 4G'nin touchpad'i, klavyenin hemen altındaki bölüme konumlandırılmış. Nispeten ufak ebatlara sahip olsa da (4,5 cm x 3 cm), bu touchpad'in sadece parmakları çok kalın olan kişilere kullanımda zorluk çıkartabileceğini düşünüyoruz ; zira bizim touchpad'in ergonomisinden ve hassasiyetinden bir şikayetimiz olmadı. Touchpad'e getirebileceğimiz tek eleştiri, alt kısımda yer alan ve sol-sağ tıklama gören tuşun tek parça olarak tasarlanmış olması. Bu tek parçalık tuş, kullanımı zaman zaman zorlaştırıyor; burada tek bir tuş yerine iki ayrı tuş tercih edilseydi daha isabetli olurdu diye düşünüyoruz.

Soldaki resimde, ASUS Eee PC 4G'nin klavyesi ve touchpad'i görülüyor.
Resimdeki 50 Yeni Kuruş'luk madeni parayı referans alarak, tuş ebatları hakkında bir fikir edinebilirsiniz.


Sağdaki detay resmindeyse, özellikle fonksiyon tuşlarının ve Türkçe karakterleri taşıyan tuşların ne kadar da ufak olduğunu görebilirsiniz
Pil Ömrü, Şarj Süresi ve Sıcaklık

DarkHW'ye inceleme için gönderilen ASUS Eee PC 4G, üzerinde 4400 mAH'lik bir NiMH pil taşıyordu. ASUS bu pil ile, 2,8 saatlik bir kullanım süresi öngörüyor. Biz yaptığımız denemelerde, Xandros Linux tabanlı işletim sistemi altında ortalama yoğunluktaki bir kullanım sonucunda 2 saate yakın bir pil ömrü elde ettiğimizi gördük. Bu denemeler esnasında cihaz çoğunlukla atıl durumdaydı, LCD parlaklığı orta seviyedeydi ve kablosuz internet erişimimiz vardı. Yaklaşık 10 dakikada bir web sayfalarına göz atıyor ve e-postalarımızı kontrol ediyorduk. Yarım saatte bir olmak üzere de Eee PC 4G'nin SSD'sinde bulunan MP3 müzik dosyalarımızdan bir iki tanesini dinliyorduk.
ASUS Eee PC 4G'nin 4400 mAH'lik NiMH pili, yaklaşık 3 saatte tam şarjlı konuma ulaşıyor. Burada "yaklaşık" ifadesini bilerek kullanıyoruz, çünkü pil şarj süresini ölçerken şöyle bir durumla karşılaştık: Pil şarj seviyesi iki buçuk saat gibi bir zamandan sonra %90 seviyesine ulaşıyordu ancak kesinlikle bu seviyeden ileriye gitmiyordu. Bunun bir tasarım hatası mı olduğunu, cihazla gelen pille ilgili bir arızasından veya işletim sistemindeki bir "bug"dan mı kaynaklandığını tespit edemedik. Şu noktada elimizdeki verilere dayanarak söyleyebileceğimiz tek şey, Eee PC 4G'nin pilini %90 seviyesinin üzerinde şarj edemediğimiz. %90'lık şarj seviyesine ulaşmak için geçen 2 saat 30 dakikalık sürenin de bize bir hayli uzun geldiğini belirtmeden geçemiyoruz.

Hazır "bug"lardan söz açılmışken, pil ömrünü doğrudan etkileyen bir başka "bug"dan da söz edelim. Xandros Linux tabanlı işletim sistemi altında ASUS Eee PC 4G'nin LCD kapağını kapattığımızda, cihazın bir türlü "hazırda bekle / stand-by" konumuna geçemediğini gözlemledik. Önce bu sorunun, işletim sistemi içerisinde birtakım ayarlar yaparak düzeltilebileceğini düşündük ancak böyle bir ayarlama yapabileceğimiz bir bölüm bulamadık. Bu noktada Eee PC 4G kullanıcılarını uyarmamız gerekiyor: Cihazı, otomatik olarak "hazırda beklet" konumuna geçeceğini düşünerek LCD kapağını kapatıp hemen çantanıza yerleştirmeyin; zira bu şekilde hem pilini çabucak tüketirsiniz hem de cihaz çantanızda çalışır vaziyette kalacağı için, aşırı ısınma yüzünden çeşitli arızalarla karşılaşabilirsiniz. Kıssadan hisse: Eee PC 4G'yi çantanıza koymadan önce "kapatın" (en azından bu sorun bir yama veya bir BIOS güncellemesi ile giderilene kadar). Böyle bir sorunu, Windows XP işletim sistemi altında yaşamadığımızı belirtelim; bu durum Xandros Linux tabanlı işletim sistemine has bir sorun gibi gözüküyor.
ASUS Eee PC 4G, çalışma esnasında biraz fazla ısınan bir cihaz. Özellikle klavyenin sağ alt kısmındaki bilek dayama yeri ve cihazın alt kısmı, kullanıcıyı rahatsız edecek derecede ısınıyor. Eee PC 4G'nin işlemcisini soğutmakla görevli fan, orada olduğunu özellikle sessiz ortamlarda fazlasıyla belli ediyor. Cihazın kullanım kılavuzunda da cihazın normalden fazla ısındığına dair bir ibare var ancak bunun bir sorun teşkil etmediği, sadece cihazın dizlerin üzerinde uzun süre kullanılmaması gerektiği belirtilmiş.
Tüm bu tecrübelerimiz ışığında, "taşınabilirlik" iddiasındaki ASUS Eee PC 4G'nin gerek yetersiz pil ömrü, gerek uzun şarj süresi, gerekse de normalden fazla ısınmasıyla beklentilerimizi karşılamakta yetersiz kaldığını söyleyebiliriz. Eee PC 4G şu haliyle daha piyasaya çıkmaya hazır olmayan, üzerinde biraz daha çalışılması gereken bir cihaz gibi duruyor. Karşılaştığımız sorunların birçoğunun, işletim sistemi yamaları veya BIOS güncellemeleri ile çözülebileceğini düşünüyoruz ama bu düşüncemiz de bir önceki cümlede dile getirdiğimiz tezi doğrular nitelikte.
Genel Kullanım Performansı

ASUS Eee PC 4G'nin performansını merak eden okuyucularımız için bu bölümde, cihazın bazı tipik işlemleri hangi sürelerde gerçekleştirebildiğine değinelim. Eee PC 4G, Xandros Linux tabanlı işletim sistemiyle ve 512 MB bellekle birlikte kullanıldığında 30 saniyede açılıyor ve kullanıma hazır hale geliyor. Sisteme "kapat" komutu verildikten sonra tamamen kapanması için gereken süre ise çok daha kısa: 9 saniye. Cihazın SSD'sinde bulunan ofis belgelerinin veya ses/video dosyalarının açılması veya Firefox internet tarayıcısının yüklenmesi de çok çabuk gerçekleşiyor; bu tür işlemler çoğunlukla 3-4 saniyeden fazla sürmüyor. Eee PC 4G'nin sadece 512 MB belleğe sahip olmasına rağmen elde edilen bu tatmin edici performans değerlerinin altında şüphesiz ki cihazın sahip olduğu Solid State Disk (SSD) yatıyor. SSD sayesinde Eee PC 4G, düşük miktarda RAM'e sahip olmasının yarattığı darboğazı bertaraf ediyor ve gayet rahat ve akıcı bir bilgisayar kullanımı deneyimi sunuyor. Çoklu görevler arasında geçişler yeterince hızlı, uygulamalar hızlı başlatılıyor ve dosyalar hızlı açılıyor.

Windows XP işletim sistemi altında CPU-Z uygulamasıyla, Eee PC 4G'de kullanılan Celeron M 353 işlemcinin,
sistemin anakartında kullanılan kuzey ve güney köprüsü yongalarının ve sistemin BIOS sürümünün detaylarına ulaşabiliyoruz.

ASUS Eee PC 4G'nin tek çekirdekli ve 900 MHz hızında çalışan Celeron M işlemcisi de, günlük kullanım ve DivX gibi sıkıştırılmış video dosyalarının oynatılması için yeterli performansı sunuyor. Elimizde yüksek tanımlı (High Definition, HD) videolar olmadığı için Eee PC 4G'nin HD video oynatım performansını ne Xandros Linux tabanlı işletim sistemi altında, ne de Windows XP işletim sistemi altında test edebildik. Ancak tek çekirdekli ve 900 MHz gibi düşük bir saat frekansında çalışan Celeron M işlemcisinin HD videoları oynatırken çok zorlanacağı aşikar. Bu yüzden Eee PC 4G'den, konu HD videolar olduğunda mucizeler yaratmasını beklememek gerekiyor.
Eee PC 4G, Windows XP altında da Xandros Linux tabanlı işletim sisteminde olduğu gibi tatminkar bir genel kullanım performansı sunuyor. Elimizdeki bazı benchmark uygulamalarıyla, Eee PC 4G'nin işlemcisini ve SSD'sini performans testlerine tabii tuttuk. Elde ettiğimiz sonuçlar şu şekilde:

HDTach, saniyede 30 MB civarı bir okuma hızı sergiliyor

SuperPi'de 1 Milyon basamak hesaplama süresi 2 dakika 11 sn
Cihazın genel yapısını ve sağlayacağı genel performansı böylece gördükten sonra, yüklü gelen Linux sürümünün detaylarına girelim...
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 19:31
#3
Xandros Linux Tabanlı İşletim Sistemi Deneyimleri

ASUS Eee PC 4G'yi kutusundan çıktığı gibi kullanmak isteyen, daha doğrusu cihazı satın almak için ayırdığı bütçeye bir de işletim sistemi lisans ücreti eklemek istemeyen kullanıcılar için düşünülmüş olan Xandros Linux tabanlı, ASUS tarafından Eee PC ile birlikte kullanılması için özelleştirilen işletim sisteminden bahsetmek istiyoruz biraz da.
İlk olarak şunu belirtelim, Xandros Linux tabanlı bu işletim sisteminin görsel arayüzü "Başlat" düğmesi haricinde Windows XP'den aynen kopyalanmış. Pencere görünümleri birebir Windows XP ile aynı. Bu işletim sisteminde Mozilla Firefox sürüm 2.0 internet tarayıcısı ve Mozilla Thunderbird e-posta istemcisi uygulamaları önyüklü olarak geliyor. Eee PC 4G'de, her türlü ofis belgesini yaratıp üzerlerinde çalışabilmenize imkan tanıyan Türkçe OpenOffice paketinin 2.0 sürümü de yer alıyor. PDF biçimindeki belgeleri görüntüleyebilmek içinse Adobe Reader uygulamasının 7.0 sürümü işletim sistemine dahil edilmiş. MSN türevi bir anında mesajlaşma uygulaması olan Pidgin'le, MSN hesabınızı da kullanabiliyorsunuz; ancak Pidgin'i kullanarak, cihazın dahili web kamerası ile görüntülü görüşme yapmayı başaramadığımızı belirtelim.

Xandros Linux tabanlı işletim sistemi altında, ASUS Eee PC 4G'nin sistem özelliklerini gösteren bir ekran görüntüsü.
Pencere görünüşünün Windows XP'dekilere ne kadar da benzediğine dikkat ettiniz mi?


Eee PC 4G'de internet tarayıcısı, e-posta istemcisi, Skype sesli görüşmeleri, anında mesajlaşma servisleri gibi
temel iletişim gereksinmelerimizi karşılayabilecek birçok uygulama yer alıyor.
Bu uygulamalara, işletim sisteminin arayüzündeki "Internet" sekmesi altından erişebiliyoruz.


Eee PC 4G'nin işletim sistemiyle birlikte önyüklü gelen Firefox internet tarayıcısının 2.0 sürümü.
Ve ekranda elbette ki, internetteki uğrak noktamız DarkHardware. Sizin de tanık olduğunuz üzere
düşük çözünürlüklü LCD ekranın gazabına uğramış durumdayız ve sitemizin ancak küçük bir kısmını ekrana sığdırabiliyoruz.


Eee PC 4G'nin işletim sistemiyle önyüklü gelen Türkçe OpenOffice sürüm 2.0 paketinden kelime işlemci uygulaması.
İnceleme editörünüz bu ekran görüntüsü kaydedildiği esnada kinayeli anlatım denemeleri yapıyordu.

Yukarıda saydığımız uygulamalara ek olarak, Eee PC 4G'de önyüklü biçimde gelen birçok eğitici-öğretici uygulama bulunuyor. Bunların arasında periyodik cetvel ve geometri öğreten uygulamalardan tutun da, gökyüzündeki yıldız haritalarını gösteren özel uygulamalara kadar geniş bir yelpazeye yayılmış uygulamalar yer alıyor. Sistemin temel ayarlarını yapabileceğimiz, sistemin bileşenlerinin sürücülerini, sistem BIOS'unu ve işletim sistemiyle birlikte önyüklü gelen uygulamaları topluca güncelleyebileceğimiz ayrı bir bölüm, tüm bu sürücü ve uygulamaları tek tek güncelleştirme derdinden bizi kurtarıyor.

İşletim sistemiyle birlikte önyüklü gelen uygulamaların son güncelleştirmeleriyle birlikte, sistem bileşenlerinin sürücülerinin ve
hatta sistem BIOS'unun güncel sürümlerini de topluca yükleyebileceğimiz "Yazılım Ekle/Kaldır" bölümü işte burası.

ASUS Eee PC ile evimizde, işyerimizde kullandığımız kablosuz internet ağını kullanmak kolay ancak bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle cihazı ilk çalıştırdığımız zaman, kablosuz internet bağlantısını elle yapılandırmak ve daha sonra sağ alt kısımdaki görev çubuğunda bulunan kablosuz bağlantı simgesine çift tıklayarak, açılan penceredeki ilk sekmede "Başlangıç Modu: Önyüklemede" seçeneğini seçmiş olmak gerekiyor. Yoksa Eee PC 4G'yi her açtığınızda / yeniden başlattığınızda, kablosuz internet bağlantısını tekrar elle aktif hale getirmek zorunda kalıyorsunuz.
Güvenlik önlemi olarak MAC adres filtreme kullanan ve sadece belli MAC adreslerine sahip bilgisayarların ağa dahil olmasına izin veren bir kablosuz ağı kullanmak istiyorsunuz ancak Eee PC 4G'nin MAC adresini bir türlü bulamadınız. Bu noktada devreye girmek istiyor ve "Panik yok, çözüm var!" diyoruz: Çoğunlukla dizüstü bilgisayarların ethernet ve kablosuz ağ adaptörlerinin MAC adresleri, cihazların alt kısımlarında açık bir şekilde belirtilmiş oluyor. Ancak ASUS bu yolu izlemeyi tercih etmemiş; bu yüzden Eee PC 4G'nin alt kısmında boşuna MAC adresi aramayın. Cihazın kablosuz adaptörünün MAC adresine sırasıyla Ayarlar – Tanımlama Araçları – Ayrıntılar Sekmesi – Ethernet – Wifi adımlarını izleyerek ulaşabilirsiniz.

"Kablosuz bağlantım neden otomatik olarak başlamıyor?" diye yakınan Eee PC 4G kullanıcılarına can simidi olarak sunduğumuz
ve bir üstteki bölümde detaylarını izah ettiğimiz çözüm: "Başlangıç modu"nu "Önyüklemede" haline getirin.

ASUS Eee PC 4G üzerinde önyüklü gelen Xandros Linux tabanlı işletim sistemine ayırdığımız bölümün sonuna geldik. Bu işletim sistemiyle ilgili son değinmek istediğimiz nokta, elinizdeki harici USB bellek, USB kapısından bağlanan sabit disk gibi cihazları, dosya sistemleri her ne olursa olsun (FAT16'dan NTFS'ye kadar) kolaylıkla ve sorunsuzca Eee PC 4G'de de kullanabilmeniz. Eee PC 4G'ye bağladığınız bu tür harici depolama cihazlarının içeriğine, Eee PC 4G'nin kendi dosya yöneticisi uygulaması ile erişebilirsiniz.

ASUS Eee PC 4G'nin Dosya Yöneticisi. Kullanımı Windows Explorer'a benziyor; sisteme bağladığınız
harici depolama aygıtlarının içeriğine bu uygulamayı kullanarak erişebiliyorsunuz.

Linux yüklü Eee PC 4G'nin işletim sistemini böylece tanıdık.. Peki bu bilgisayara Windows XP yüklemeye ne dersiniz? Bir sonraki sayfada...
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 19:31
#4
Eee PC 4G'ye Windows XP Kurulumu ve Kullanım Deneyimleri

ASUS Eee PC 4G'yi inceleme yazımız için misafir ettiğimiz süre zarfında, onu bir de Windows XP işletim sistemi altında denemesek olmazdı. Eee PC 4G'nin beraberinde gelen ve cihazın bileşenlerinin Windows XP sürücülerini içeren destek CD'si de bizi bu konuda fazlasıyla cesaretlendirdi diyebiliriz.
Eee PC 4G'ye işletim sistemi yüklemenin farklı yolları bulunuyor. Eğer sizin elinizde de, bizde olduğu gibi cihaza USB kapısından bağlayabileceğiniz bir harici DVD-CD sürücüsü varsa, kolay bir şekilde Eee PC 4G'ye Windows XP işletim sistemi yükleyebiliyorsunuz. Eğer elinizde halihazırda harici bir DVD-CD sürücü yoksa, USB flash belleklerinizi de işletim sistemi yükleyecek şekilde hazırlayabilirisiniz. Tabii burada iş, sizin konu hakkındaki bilginize bakıyor.
Biz Eee PC 4G'ye harici bir DVD-RW sürücü takıp, Windows XP Professional SP2 Türkçe işletim sistemini cihaza kurduk. Windows XP kurulumunun başlangıcında bizi, cihazda halihazırda kurulu bulunan Xandros Linux tabanlı işletim sistemine ait 4 farklı disk bölümü karşıladı. Bu bölümlerin tümünü silerek, yeni ve tek bir bölüm oluşturduk ve sabit diski NTFS dosya sistemini kullanarak biçimlendirdik. İşletim sisteminin kurulumu tam 1 saatimizi aldı. İşletim sistemi kurulumu tamamlandıktan sonra ASUS'un Windows XP sürücülerini içeren destek CD'sini DVD-RW sürücümüze taktık ve CD'deki otomatik kullan özelliği ASUS'un InstAll adını verdiği, tüm bileşenlerin Windows XP sürücülerini topluca sisteme kuran bir uygulamayı çalıştırdı. Bu uygulama ile bileşenlerin sürücülerinin tamamı otomatik olarak sisteme yüklendi; bu işlem toplamda 20 dakika sürdü. Windows XP işletim sistemi ve bileşenlerin sürücüleri kurulduktan sonra SSD'mizdeki kullanılan alan 2.11 GB seviyesindeydi; yani geriye 1,59 GB'lık bir depolama alanı kalıyordu.

Emektar harici DVD-RW sürücümüz, Eee PC 4G'ye Windows XP işletim sistemini kurmamıza yardım ediyor.
ASUS Eee PC 4G'nin Windows XP işletim sistemi altındaki ergonomisine ve performansına, yazımızın önceki bölümlerinde yeri geldikçe değinmiştik. Burada da kısaca tekrar etmek ve cihazı Windows XP işletim sistemiyle kullanırken gözümüze çarpan birkaç ilginç noktaya değinmek gerekirse:
 • LCD ekranın sahip olduğu düşük çözünürlük nedeniyle genel kullanımda sıkıntı yaşanabiliyor. Özellikle masaüstünün kullanımı ve pencereler arasında geçişler sorunlu olabiliyor. Windows XP işletim sistemi altında 800x480 piksel çözünürlükten başka, 800x600 piksel çözünürlüğü de seçebiliyoruz. Bu çözünürlük pek tabii ki LCD ekranımızın dışına taşıyor ve masaüstünün tamamını kullanabilmek için aşağı yukarı kaydırma yapmak zorunda kalıyoruz.
 • Cihazın genel kullanım performansı, 512 MB'lık belleğine rağmen, SSD'nin de katkısıyla yeterli. Dosyalar hızlı açılıyor, uygulamalar hızlı yükleniyor. DivX gibi sıkıştırılmış video dosyalarını da sorunsuz ve hiçbir takılma yaşamadan oynatabildik. İşletim sisteminin açılış ve kapanış hızı da tatminkar.
 • Kulaklık çıkışı ve mikrofon girişinde "jack sensing", yani doğru yuvaya doğru kablonun bağlanıp bağlanmadığını anlayabilme özelliği var. Kulaklık çıkışıyla elde ettiğimiz ses kalitesi vasattı ama çok da rahatsız edici değildi.
 • Eee PC 4G ile Xandros Linux tabanlı işletim sistemini kullanırken, LCD kapağını kapattığımızda sistemin "hazırda bekle – stand by" konumuna geçmediğini ve bunun önemli bir kusur olduğunu belirtmiştik. Windows XP altında ise böyle bir sorun yok; ancak bu "hazırda bekle" konusunda yine alışılmadık bir durumla karşılaştık. Cihazın LCD kapağı kapatıldığında hazırda bekle konumuna geçen sistem, LCD kapağı açıldığında tekrar eski haline dönmüyor. Sistemi hazırda bekle konumundan çıkarmak için mutlaka açma-kapama düğmesine basmak gerekiyor.
 • Eee PC 4G Windows XP işletim sistemi altında pille çalışırken, kalan pil ömrünü sadece % olarak gösteriyor. Halbuki kalan pil ömrü saat ve dakika cinsinden belirtilseydi çok daha kullanışlı olurdu, diye düşünüyoruz.
Kurtarma DVD'sinin Kullanımı

ASUS, Eee PC 4G'nin kutu içeriğinde sağladığı bir kurtarma DVD'si ile, cihazı tekrar kutudan ilk çıktığı zamanki haline getirmenize olanak tanıyor. Pek tabii ki böyle bir kurtarma işleminden sonra, cihaza o güne kadar yüklediğiniz tüm dosyalar da silinecektir.
Kurtarma DVD'sinin kullanımı, elinizin altında harici bir USB DVD sürücü bulunduğu müddetçe çok kolay. Böyle bir harici sürücünüz yoksa, ASUS size kurtarma DVD'sini kullanabilmek için başka bir seçenek daha sunuyor. Eee PC 4G'nin Windows XP sürücülerini barındıran Destek CD'si aynı zamanda "ASUS Linux USB Flash" adındaki becerikli bir uygulamayı da içeriyor. Bu uygulama ile başka bir bilgisayar üzerinde, kurtarma DVD'sini ve en az 1 GB kapasiteli bir USB flash belleği kullanarak, kurtarma DVD'si işlevini görecek ve boot edilebilen bir flash bellek çözümü hazırlayabiliyorsunuz. Daha sonra, Eee PC 4G'nin boot işlemi esnasında F9 tuşuna basarak, hazırladığınız bu USB flash bellekten kurtarma işlevini sorunsuzca yerine getirebiliyorsunuz.
Xandros Linux tabanlı işletim sisteminin harici USB DVD sürücü kullanılarak yeninden Eee PC 4G'ye yüklenmesi işlemi, bizi de şaşırtacak derecede kısa sürede tamamlandı: 5 dakika. DVD'deki imaj dosyasının SSD'ye yazılmasıyla ve gerekli ayarların yapılmasıyla geçen bu 5 dakikadan sonra cihaz kendini yeniden başlatıyor ve bizi karşılayan bir sihirbaz, kullanıcı sözleşmesini kabul etmemizin ardından bizden yeni bir şifre oluşturmamızı istiyor. Sistemi tekrar başlattığımızdaysa, kurulum işlemi tamamlanmış oluyor; her şey bu kadar kolay ve hızlı. Kurtarma DVD'sinin kullanımıyla ilgili tüm bu sürecin ayrıntılı açıklamaları ve yönergeleri, Türkçe hazırlanmış kullanıcı kılavuzunda mevcut.

ASUS Eee PC 4G'yi kutusundan ilk çıktığı hale getirmenin en kolay yolu, cihazın beraberinde gelen kurtarma DVD'sini kullanmak.
Bu işlem şaşırtıcı derecede hızlı tamamlanıyor; sadece 5 dakikada sıfır kilometre bir Eee PC 4G'niz oluyor.
Kurtarma DVD'sinin kullanım yönergeleri, Türkçe olarak hazırlanan kullanıcı kılavuzunda detaylı bir şekilde anlatılmış.

Sonuç

Farkındayız; epey uzun ve detaylı bir inceleme yazısı okumak durumunda kaldınız. Ama söz konusu piyasada yeni bir "sınıf" yaratma iddiasındaki bir taşınabilir bilgisayar olunca, tıpkı bizim gibi sizin de cihazın en ufak ve ilk başta önemsiz görülebilecek ayrıntısını bile merak edeceğinizi düşündük ve bunların her birine değinmeye çalıştık inceleme yazımızda. Umarız, Eee PC 4G ile ilgili aklınızdaki birçok soruya cevap vermiş, birçok tereddüdünüzü giderebilmişizdir. Yazımızın nihayetinde, alışılageldik şekilde ürünün artılarını, eksilerini alt alta yazıp bir sonuca ulaşmak yerine, özelde Eee PC 4G'ye, genelde ise cihazın temsil ettiği bu yeni sınıfa dair bir yorum getirmek istiyoruz; ki böylesi bizce çok daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

ASUS Eee PC ve hemen altında yaygın olarak kullanılan 15.4" ekran boyutuna sahip ASUS F3Jc
ASUS Eee PC 4G, bizim "taşınabilirlik" adına beklentilerimizi karşılayabildi mi? Bu soruya kesin olarak ne evet, ne hayır diyebiliyoruz. Evet fikir ve cihaz çok yeni ve gelecek vaat ediyor, taşınabilirlik anlamında birçok ihtiyacımıza cevap verme iddiasında ama bunları yaparken eksik kaldığı, kafamızda çekinceler yaratan noktalar da yok değil. Şu haliyle Eee PC 4G'yi, azami taşınabilirlik arayan her kullanıcıya gönül rahatlığıyla tavsiye edemiyoruz. Bu yeni sınıftaki cihazların hala bir emekleme döneminin içinde olduğunu düşünüyoruz; yani henüz başlı başına bir dizüstü bilgisayar alternatifi olmaktan çok uzaktalar. Ancak ASUS Eee PC 4G, güncel $239'luk fiyat etiketiyle bizlere, bir dizüstü bilgisayarın erişemeyeceği bir satın alınabilirlik ve bir PDA'dan kat kat fazla bir fonksiyonellik sunuyor. Bu yüzden Eee PC 4G'yi doğrudan dizüstü bilgisayarlarla kıyaslamak yerine, onu çok marifetli bir PDA alternatifi olarak değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca, böyle bir sistem alıp kurcalamak, Linux temelli uygulamalar geliştirmek, farklı işletim sistemleri kurmak isteyenler için şu andaki fiyat düzeyi oldukça cazip. Öte yandan, mutlaka bir Eee PC almak isteyen kullanıcılara diğer Eee PC modellerinin de varlığını işaret etmek isteriz. 900 serisi Eee PC'ler bizim incelediğimiz modelden daha güzel görünüyorlar, 1000 serisi Eee PC'lerse daha büyük klavyeleriyle daha kullanışlılar.
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı