TARİHTE BUGÜN

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Taşınabilir Disklere İki Güncel Örnek: Maxtor ve Western Digital

sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 19:33
#1
Taşınabilir Disklere İki Güncel Örnek: Maxtor ve Western Digital
Geçtiğimiz bir iki yıl içinde bir ürün kategorisi tam anlamıyla coştu, iş hacmini kat be kat arttırdı. Bu kategori, harici sabit diskler. Eskiden harici disk kasasını ayrı, diski ayrı satın alır ve kendi harici çözümümüzü oluştururduk, ama o günler geride kaldı. Bugün, disk üreticilerinin hazır olarak sattıkları harici diskler hem daha ucuza geliyor, hem görüntü olarak daha şıklar, hem de garantililer. Kullanıcıların depolama gereksinimleri de katlanınca, bu harici diskler en popüler ürünler haline geldiler. Özellikle de ufak hacimli, 2.5" disk içeren modeller teknoloji mağazalarında tavanlara kadar dizili durumdalar, kapış kapış gidiyorlar.

Sitemizin bugünkü konuları: Maxtor OneTouch4 Mini ve WD My Passport Elite
Bugün, işte bu kapış kapış giden 2.5" harici disklerin en güncel ve popülerlerinden iki tanesini sitemize misafir ediyoruz. Ele alacağımız ürünler, Maxtor ve Western Digital (WD) firmalarının, 320 GB kapasiteli harici ürünleri. Sözü uzatmadan hemen diskleri tanımaya geçelim:
Maxtor OneTouch4 Mini 320GB

Bugün ele alacağımız 320 GB kapasiteli iki harici diskten ilki, Maxtor markasını taşıyor. Aslında bu noktada, bazı okurlarımız "Maxtor, Seagate'e satılmadı mı, Maxtor mu kaldı?" diye sorabilirler. Doğrudur, zamanının en büyük disk üreticilerinden olan Maxtor, geçtiğimiz yıllarda Seagate'e satıldı. Bununla birlikte, Seagate Maxtor markasını öldürmedi ve kendi içinde kullanmaya devam etti. Bugün Seagate hem kendi markasıyla harici diskler sunuyor, hem de Maxtor markasıyla bir dizi harici disk sunuyor. Kutunun içindeki sabit diskse, direkt olarak Seagate üretimi, çünkü dahili disklerde Maxtor markası devam etmiyor. Sadece, Seagate üretimi dahili diskler, yanında yazılımla birlikte sunulan kutulu ürün olarak Maxtor markasıyla satılabiliyor.

Diskin genel görünüşü
Konumuza dönelim. Karşımızdaki disk, Maxtor'un OneTouch4 Mini serisine ait bir ürün. OneTouch serisi, Maxtor'un başlatıp geliştirdiği bir seriydi, Seagate aynı seriyi sürdürdü ve 4. nesline kadar ulaştırdı. İsimdeki "Mini" ifadesiyse, tahmin edeceğiniz üzere 2.5" boyutlu harici diskleri kastediyor.
OneTouch4 Mini, 124.6 mm x 81.8 mm ölçülerinde ve 15 mm kalınlığında bir harici disk. İçinde 2.5" formatında bir sabit disk bulunduran bu harici kutucuğun ağırlığı 167 gram. Dış dünya ile bağlantısını USB 2.0 arabirimiyle sağlayan OneTouch4 Mini, şu an için 160, 250 ve 320 GB kapasite seçenekleriyle sunuluyor, bizim inceleyeceğimiz model de şu an için serinin en üst diski olan 320 GB'lık model. Rakipler bu tür ürünlerde 500 GB kapasiteye erişmişken, açıkçası Maxtor 320 GB kapasiteyle biraz geride kalmış.

Diskin üst ve alt görünüşleri. 1 YTL, boyut olarak karşılaştırma için konulmuştur

Solda USB girişi, alt yüzdeyse çalışma durumunu gösteren LED'in yeri gözüküyor
Diskin harici yapısını incelediğimizde, siyah ile gümüş rengin uyumunu görüyoruz. Maxtor, ****l ile plastiği sentezlemiş. Diskin üst yüzü çıplak aluminyum, yanlarıysa hafif yumuşak dokunuşlu bir plastikle çevrilmiş. Bu plastik çerçeve, az da olsa darbelere karşı bir tampon etkisi de yapıyor. Maxtor bu üründe renk seçeneği sunmamakta. Diskin altında kaymayı önleyici ayaklar yok, ama tüm alt yüzey yanlarda da kullanılan maddeyle aynı olduğundan, masa üzerinde belli bir miktar tutunuyor. Aynı diskten bir kaç taneyi üstüste dizmeniz için bir düzenleme yapılmamış. Diskin çalıştığını gösteren, büyükçe bir beyaz LED alt yüze yerleştirilmiş, parlaklığı oldukça yüksek. USB bağlantısıysa sol yüzün alt köşesine yakın. Biz bu konumlandırmayı çok beğenmedik diyebiliriz, test sırasında masamızın üzerinde diski konumlandırmakta biraz zorlandık.
Bu tür cihazlarda moda olduğu üzere, görünüşte hiç bir vida ya da benzer bağlantı parçası yok, tüm dış kap muhtemelen tırnaklı ya da yapıştırma sistemiyle kapatılmış. Tabii bu da kutuyu canınız istediğiniz gibi açıp kapatamayacağınızı gösteriyor. Neyse ki Maxtor, bu kapalı kutunun içinde sunulan disk konusunda rakip firmalar kadar gizemli takılmamış ve bir kaç teknik detay vermiş. Görünüşe göre kullanılan disk 5400rpm dönüş hızında ve 8 MB tampon bellek içeriyor. Ana üretici Seagate olunca, bu diskin de Seagate Momentus 5400 serisinden bir disk olacağını tahmin etmek zor değil. Biraz daha derinlere indiğimizde, kullanılan diskin tam olarak Seagate Momentus 5400.5 serisinden, SATA arabirimli bir disk olduğunu buluyoruz. Seagate Momentus zaten kendisini ispat etmiş bir 2.5" disk serisi, bu serinin 5. nesliyse zaten şu andaki en güzel diskler. Diskin formatlanmış kapasitesi 298 GB düzeyinde.

Maxtor OneTouch4 Mini kutusu ve bağlantı kablosu
Gelelim kutu içeriğine... Maxtor, diski hani şu açması inanılmaz zor olan, ısıyla kapatılmış kutulardan kullanarak paketlemiş. Üzerinde ürünün 5 yıl garantili olduğu belirgin şekilde ilan edilen kutuyu açtığınızda disk ve bağlantı kablosu hemen karşınıza çıkıyor. Bağlantı kablosu iki adet USB fişi içeren tiplerden, yani bilgisayarınız bir nedenle gerekli gücü aktaramıyorsa, bu kablo iki USB fişi kullanarak iki kat fazla güç aktarıp, diski çalıştırmayı başarıyor. Ayrıca bir güç adaptörü yok, tek kablo hem bilgi, hem de güç iletimini sağlamakta. Kablonun uzunluğu 1 metre civarında.

Maxtor Manager yazılımı, yedeklemeden şifrelemeye tüm işlevleri barındırıyor
Kablo yanında, kutudan hem yazılım CD'si çıkıyor, hem de bir çok yazılım diskin üzerinde yüklü geliyor. Maxtor, bir çok işlevi tek bir yazılım içinde birleştirmiş, oysa birazdan inceleyeceğimiz WD diskinde bu konuya farklı bir yaklaşım söz konusu. Maxtor'un yazılım paketi öncelikle formatlama gibi basit işleri yapıyor, yedekleme ve senkronizasyon servislerini sunuyor. Ek olarak, diske şifre koymanız ya da verilerinizi şifrelemeniz olası. Tabii bu işlevleri kullanabilmek için öncelikle bu yazılımın yüklü olması gerekiyor. Diski şifrelerseniz, diski bağladığınız her sisteme yine bu yazılımları kurmanız şart. Ayrıca, diskle birlikte verilen CD, sisteminizi boot edebilen bir CD olarak düzenlenmiş, dolayısıyla diski birebir kopyalama gibi işleri yapabiliyorsunuz.
Maxtor'un 320 GB diskini tanıdık, sırada Western Digital'in benzer ürünü var.
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 19:33
#2
WD My Passport Elite 320GB

Bugün sitemize konuk olan ikinci harici disk, sabit disk pazarının en prestijli firmalarından olan Western Digital'e ait. Firma uzunca bir süredir kendisinden kısaca WD diye bahsediyor, dolayısıyla biz de bu incelemede öyle yapacağız. WD, aslında 2.5" disk pazarına en geç giren firma ve ürünlerini dizüstü bilgisayar üreticilerine pek kabul ettirebilmiş değil. Bununla birlikte, firma ürettiği disklerin ciddi bir bölümünü yine kendi tasarladığı harici disklerde kullanıyor.
Aslına bakarsanız, WD, harici disk pazarının tam anlamıyla "patlayacağını" ilk gören ve bu pazara olan eğilimini rakiplerinden daha önce arttıran bir firma. Dolayısıyla, firma harici disk konusunda kısa sürede oldukça deneyim elde etmiş durumda. WD, harici disklerini My Passport ve My Book serileri altında topluyor, her iki seride de ortak nokta disklerin dış görünüşünün ciltli bir kitabı andırması.

My Passport Elite 320GB
Bugün karşımızdaki WD ürünü, firmanın 2.5" disklerden oluşan Passport ailesine ait, My Passport Elite 320GB ürünü. Bu disk aslında 4 renk seçeneğiyle (mavi, kırmızı, kahverengi, gümüş) seçeneğiyle geliyor, biz gümüş (firmaye göre titanyum) renkli bir örneği inceleme şansı bulduk. WD 2,5" boyutlu olarak My Passport Studio ve My Passport Essential serilerine de sahip. Bunlardan Studio sürümünde diskin Firewire bağlantısı olanağı da var. Essential sürümündeyse, diskin yanında çok az yazılım veriliyor, ayrıca dış yüzey kaplaması da daha sıradan. Tahmin edeceğiniz gibi, Essential serisi diskler en ucuz seriyi oluşturuyor.
Diskin harici boyutları en ve boy olarak 79,5 x 126 mm, kalınlığıysa 15 mm. Disk, 180 gram geliyor. Fiziksel olarak, az önce incelediğimiz Maxtor ürünüyle bu ürün hemen hemen aynı boyutlardalar, kapladıkları hacim aynı. WD bu ürünü 250, 320, 400 ve 500 GB kapasitelerde sunuyor, biz 320 GB olanı inceledik. Zaten şu anda ülkemiz pazarında en kolay bulacağınız modeller de 250 GB ve 320 GB olanlar.

Diskin arka yüzü ve alt yanındaki kapaklı bağlantı noktası
Diskin harici yapısını incelediğimizde, çok hafif bir yumuşaklık hissi veren, lüks görünüşlü kaplamasından öncelikle söz etmek gerek. İlk başlarda bahsettiğimiz üzere, firma diski ciltli ufak bir kitap şeklinde tasarlamış. Diskin üst ve altını kesintisiz bir parça kapatıyor, yanlarsa parlak plastiktan bir parçayla örtülmüş. Üzerinde hiç bir yerinde vida ya da perçin bulunmayan diskin USB bağlantısı alt yüzünde, yana kayar bir kapak altına saklanmış. Aynı yüzde 4 adet beyaz LED kullanan bir de basit gösterge paneli var. Veri aktarımı sırasında sağa - sola yürüyen bu ışıklar, aynı zamanda diskin kapasitesini de çok basit bir şekilde gösteriyor. Firma tarafından oldukça öne çıkartılsa da, sonuçta bu kapasite göstergesinin çalışması için bilgisayar bağlantısı gerekiyor. Eh, diski bilgisayara bağladıktan sonraysa kapasitesini öğrenmek pek sorun değil zaten.
Diskin üst ve alt yüzeylerinde hiç bir pürüz yok, dolayısıyla masanızın üzerinde dururken, kaymasını engelleyerek lastik ayakların eksikliği hissediliyor. Ayrıca, yine bu pürüzsüz tasarım sonucu, birden çok My Book Elite diski üst üste dizmek de mümkün değil.
WD'nin hiç bir vida kullanmadan, muhtemelen plastik tırnaklarla kapattığı harici kutunun içinde, firmanın kendi üretimi bir 2.5" disk bulunuyor. WD, hiç bir dökümanında kutunun içindeki diskin modeli, dönüş hızı, tampon belleği vs. detayları vermemekte. Biz de bu konuyu araştırdığımızda çelişkili bilgilerle karşılaştık. Kimi kaynaklarda kullanılan diskin, WD'nin yeni "Green" serisinden olduğu iddia edilmiş, ama WD'nin ürün portföyünde Green serisi 2.5" diskler bulunmuyor. Kullanılan diskin 5400rpm olduğunu tahmin edersek (hiç bir üretici 7200rpm diskle harici 2.5" disk üretmiyor, gereği de yok zaten), bu durumda ibre WB'nin Scorpio Blue serisini gösteriyor. Zaten diskin bilgisayarda gözüken WD3200BEVT model numarasıyla da WD'nin 320GB Scorpio Blue modelinin WD3200BEVT model numarası tam uyuşmakta. Standart olarak 8 MB tampon bellekle gelen bu seri, en yüksek anında 2.5 Watt güç kullanıyor ki bu da USB portunun sağlayabileceği gücün tam sınırında bir değer. Disk, SATA arabirimine sahip, aktarım hızı 3Gbit/sn. Bizim incelediğimiz 320 GB model, formatlandığında 298 GB kapasite sağlamakta.

Disk, şık bir kutuyla geliyor, kutu içeriğiyse çok zengin denemez
Gelelim kutu içeriğine. Öncelikle diskle birlikte verilen yazılımlara değinelim. Bu noktada biraz zorlandık, çünkü disk bizden önce bir kaç basın kuruluşunu daha dolaşmıştı ve üzerinde yüklü gelen yazılımlar bu süreç içinde silinip gitmişti. Firma, yazılımları CD üzerinde değil de diske kayıtlı verdiği için, eğer test eden editör bu yazılımları önceden yedekleme nezaketini göstermezse, yazılımların ilk test sürecinde silinecekleri aşikar. Neyse ki WD, bu yazılımları web sitesine yerleştirmiş, böylece inceleme şansımız oldu.
WD, My Passport Elite serisiyle birlikte çok fazla yazılım sunuyor, zaten bu serinin en büyük özelliği bu. Sunulan yazılımlar arasında basit formatlama ve hata belirleme araçları yanında, uzaktan erişim yazılımı MioNet, senkronizasyon yazılımları ve yedekleme uygulaması WD Anywhere Backup var. Diskin genel yönetimi içinse WD Drive Manager isimli bir uygulama sunulmuş. Az önce incelediğimiz Maxtor'da tüm işlevler tek yazılımda birleştirilmişti, WD ise ayrı ayrı yazılımlarla kafa karıştırmış. Kutudan çıkan dökümanları atmayın, çünkü yedekleme yazılımı için kayıt numarası o dökümanların arasında yer alıyor.

WD, yazılım işini Maxtor kadar iyi başaramamış
Kutu içeriğinin kalanına gelirsek, kısa bir USB kablosundan başka bir şey göremiyoruz. "Kısa" dedik diye eleştiriyoruz sanılmasın, aksine bunu beğeniyle söylüyoruz, çünkü uzun 1 metre ve üstü uzunluklarda USB kablosu bulmak çok kolayken, yeri geldiğinde lazım olan kısacık kabloları bulmak imkansız gibi bir şey. Dolayısıyla, WD'nin verdiği bu kısa, kolay taşınır kablo iyi bir şey. Uzun kabloyu nasıl olsa çok ucuza her yerden temin edebilirsiniz.
WD'nin verdiği kablo, bilgisayar tarafında tek bir USB fişi kullanıyor. Eski ya da sorunlu bir bilgisayarınız varsa ve USB portları gerekli gücü sağlayamıyorsa, bu başınızı ağrıtabilir. WD, kullanıcı talep ederse iki USB fişli, daha çok güç aktaran kabloyu da sağlayabileceklerini belirtmiş, tabii bunun için öncelikle WD'nin sitesine kaydolmak gerekiyor.
Son olarak, unutmadan belirtelim, WD My Passport Elite, 5 yıl garantiyle geliyor.
Diskleri böylece tanımış olduk. Bir sonraki sayfada, disklerin performanslarını kısaca test edeceğiz.
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 19:34
#3
Performans Testleri

USB bağlantılı harici disklerin performanslarını test etmek, aslında biraz gereksiz bir çaba. Bunun iki nedeni var; öncelikle, günümüzün 2.5" diskleri artık USB 2.0 arabiriminin aktarabildiğinden daha yüksek hızlarda veri aktarıyorlar, dolayısıyla artık tüm testler USB 2.0'ın kapasitesiyle sınırlanıyor. Bunun ispatını az sonra test sonuçlarında göreceksiniz. İkinci nedense, harici disklerin kullanım profilinin, dahili bir diskle uzaktan yakından ilgisi olmaması. Harici diskler yedekleme ya da depolama amaçlı kullanılıyor, dolayısıyla örneğin erişim süresi harici bir diskte çok az önem taşıyor. Bu disklerde kapasite, fiziksel tasarım, boyutlar ve ek özelliklerler aslında satın alma aşamasında performanstan daha öncelikli parametreler olmalı. Yine de, DarkHardware okurlarının performans değerlerini görmeden incelemeyi inceleme kabul etmeyeceklerini bildiğimizden, sizlere bir kaç test sunacağız:
DarkHardware Test Sistemi
İşlemciIntel Core 2 Duo E8500 işlemciAnakartASUS P5E3 Anakart (Intel X38 yonga seti)Bellek:2GB OCZ Platinum Series DDR3-1600 bellek, 1333 MHz @ 7-7-7-20Ekran Kartı:Sapphire Radeon HD 3870Sabit Disk ve Optik Disk:Seagate Barracuda 7200.10 250GB disk, ASUS BC-1250PT Blu-ray sürücü Monitör:Viewsonic VG2230 22" LCDGüç Kaynağı:Silverstone Decathlon DA-850 850 WattSoğutma:Standart Intel Soğutucusuİşletim Sistemi ve Sürücüler:Windows Vista Ultimate SP1, Catalyst 8.8
Öncelikle, diskin tampon belleğinden etkilenmeden, sektör bazında okuma-yazma testleri yürüten HDTach ile elde ettiğimiz grafikleri görelim:

Maxtor OneTouch4 Mini 320GB

WD My Passport Elite 320GB
Gördüğünüz üzere, test grafikleri hemen hemen aynı. Bu normal, çünkü her iki disk de aslında USB 2.0 arabiriminin aktarabileceğinden fazla veri okuyup yazabiliyorlar, dolayısıyla da arabirimi tam olarak doyuruyorlar. Normalde USB 2.0 arabiriminin saniyede 480 Mbit, yani kabaca 60 MB aktarmasını bekleriz, ama uygulamada asla bu değere erişilemiyor, çünkü aktarım protokolleri, aradaki hata kontrolleri vs. aktarım hızını düşürüyor. Bu testlerde gördüğümüz saniyede 35 MB civarı değerler, USB 2.0'dan bekleyebileceğimiz en iyi sonuçlar.
Maxtor
OneTouch4 Mini
320 GB
WD
My Passport Elite
320 GB
Okuma (Ortalama)34,9 MB/sn34,8 MB/snYazma (Ortalama)31,2 MB/sn31,7 MB/snAnlık Aktarım35,1 MB/sn35,4 MB/sn
Yukarıdaki tabloda, HDTach testinin grafikte görünmeyen detaylarını görüyorsunuz. Farkedeceğiniz üzere değerler son derece yakın, adeta aynı düzeyde. Aradaki ufak farklar, zaten test yöntemlerinin hata payı içinde olan, dikkate alınmaması gereken düzeyde değerler.
Maxtor
OneTouch4 Mini
320 GB
WD
My Passport Elite
320 GB
Sıralı Okuma (Başlangıç)33,3 MB/sn33,3 MB/snSıralı Okuma (Orta)33,4 MB/sn33,3 MB/snSıralı Okuma (Son)33,4 MB/sn32,6 MB/snRastgele Okuma32,8 MB/sn33 MB/snTampon Bellekli Okuma33,5 MB/sn33,5 MB/snErişim Süresi22,86 ms16,36 ms
Everest'in disk test modülüyle yaptığımız okuma testleri yine benzer sonuçlar sağlıyor. Aradaki tek belirgin fark, erişim süresinde. Bu konuda WD'nin diski gerçekten daha iyi gözüküyor.
Maxtor
OneTouch4 Mini
320 GB
WD
My Passport Elite
320 GB
Erişim Süresi - HD Tach21,8 ms17,1 msErişim Süresi - HD Tune Pro22,2 ms17 msErişim Süresi - Everest22,8 ms16,3 ms
Dikkatimizi çeken erişim süresi farkını biraz daha detaylı incelediğimizde, üç ayrı uygulamadan da birbirini onaylar sonuçlar elde ediyoruz. WD, erişim süresi açısından gerçekten başarılı, ama eğer diski veri taşıma ya da yedekleme amaçlı kullanacaksanız, bunun ne kadar fark yaratacağı biraz tartışılır.
Yorumlar


320 GB'lık iki cazip disk
Performans testlerinin sonuçlarını gördünüz. Dediğimiz gibi, bu tür harici ürünleri satın alırken performans değil de tasarım, fiyat, garanti durumu vs. değerleri dikkate almanız sizin için daha yararlı olacaktır, çünkü bugün piyasadan satın alacağınız herhangi bir 2.5" disk zaten USB 2.0 arabiriminin kapasitesini aşıyor. Seagate, Maxtor, WD vs. ürünlerle elde edeceğiniz harici disk performansı hemen her zaman aşağı yukarı aynı olacaktır.
Genel olarak, incelediğimiz her iki disk de kendilerinden bekleneni sağlayan, sorunsuz ürünler. Test ve incelememiz sırasında disklerin ikisi de son derece sessiz ve serin çalıştılar, önemli bir ısınma gözlemedik, ses ise zaten duyulmayacak kadar düşüktü. Gözlediğimiz bir nokta, Maxtor'un diskinin güç tüketimi konusunda biraz daha hassas olduğu. Normalde 2.5" harici diskleri çalıştırmakta hiç bir sorun çekmeyen bir iki sistemde, bu diskin tek bir USB fişiyle yetinemediğini ve mutlaka yanında gelen çift fişli özel kabloyu gerektirdiğini gördük. WD'nin My Passport ürünüyse böyle bir sıkıntı yaşatmadı.
Ürünleri tek tek yorumlamak oldukça güç, ama Maxtor'un ürününe başlıca eleştirimiz kapasite açısından olacak. Rakip firmalar 500 GB kapasiteye çıkmışken, Maxtor'un OneTouch4 serisini 320 GB ile sınırlaması bizce kısıtlayıcı bir özellik olmuş. Bunun yanında, ürünün tasarımı hoş ve sade, yazılımlarıysa iyi. 320 GB kapasiteli model için şu anda gördüğümüz ortalama fiyat 130$ civarında, ki bu da kategorisi için normal sayılır. Satın alan hiç kimsenin pişman olmayacağı bir ürün, ama tasarım olarak biraz fazla "endistüriyel" bulanlar da olacaktır.
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler