İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Palit Radeon HD 4870X2 İncelemesi...

sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 19:35
#1
Palit Radeon HD 4870X2 İncelemesi...
1990'lı yıllarda daha çok işlemci hızlarını ve bellek büyüklüklerini konuşurduk. Hemen hemen hiçbirimiz ekran kartları üstünde durmazdık. Ne de olsa işlemciden gelen bilgileri işleyip ekrana çizdirmekten öte bir iş yapmıyordu. Ancak bu durum oldukça hızla değişti ve artık donanım inceleme sitelerine girdiğimizde her an yeni bir grafik işlemcisi haberiyle veya yeni ekran kartı sürücüleriyle ilgili haberlerle karşılaşır olduk. Son 10 yıldır donanım dünyasında en çok ilgi gören bileşenin ekran kartları olduğunu söylesek yalnış olmaz. Tahmin edebileceğiniz gibi bu yazımız da yine ekran kartlarının hızlı gelişen dünyasından olacak.
4800 serisiyle bir anda ilgileri üstüne çekmeyi başaran ATI ilk hedefinin 200$-300$ seviyesinde iddialı bir hale gelmek olduğunu net bir şekilde belirtmişti. NVIDIA'nın ortaya sunduğu çözümler fiyat açısından ATI'nin gerisinde kalınca özellikle HD 4850 ile ATI bu hedefi gerçekleştirmeyi başardı. ATI'nin bir sonraki hedefi ise aynen HD 3870 X2 ile yaptıkları gibi tek bir kart üzerinde iki grafik işlemcisi kullanarak performans liderliğini ele geçirmekti. İşte bu yazımızın konuğu da bu görevi gerçekleştirmek üzere piyasaya sürülen Palit Radeon HD 4870 X2. Bakalım ATI 4870 X2 ile de umduğunu bulacak mı?

Radeon HD 4870 X2 Ne Getiriyor?

Önce HD 4870 X2 ile gelen yeniliklere göz atalım. 4870 GPU'su 1.2 TeraFLOPS gibi oldukça yüksek bir işlem gücüne sahip (GTX280 için bu değer 0.933TeraFLOPS). Dolayısıyla hem işlemci ile hem de iki GPU arasındaki haberleşmenin olabildiğince hızlı olması gerekiyor. ATI bunu sağlamak için 3870 X2'deki iletişimden sorumlu PLX yongasının daha küçük ve yeni olan sürümünü (PEX 8647) bu kartta kullanmış. Bu sayede 4870 X2 PCIe 2.0 X16 destekler hale getirilmiş. Diğer bir değişle hem işlemci ile kart arasındaki hem de grafik işlemcileri arasındaki bant genişliği 5GB/s'e çıkarılmış.
4870 X2 ile gelmesi beklenen diğer bir yenilik ise iki GPU arasında direkt olarak iletişimi sağlayan CrossFire Bridge Interface (CFBI)'e ek olarak Sideport adı verilen bir bağlantı ile iki GPU arasında 5GB/s bant genişliğinde iletişim sağlamaktı. Bu da hali hazırda bulunan GPU-GPU bant genişliğinin iki katına çıkması demek oluyordu. Her ne kadar kağıt üzerinde 10GB/s bant genişliği heyecan verici dursa da bu artışın performansa çok bir etki yapıp yapmayacağı konusunda soru işaretleri vardı.

Değişen sadece rakamlar, mimari aynı
Bu soru işaretlerinin cevabını ise ATI yine kendi verdi. Firma Sideport teknolojisinin ortalama FPS değerlerinde çok büyük bir getirisi olmadığını sadece minimum FPS değerlerinde bir artış söz konusu olduğunu belirtti. Yani bu kadar reklamı yapılan teknolojinin "günümüz" uygulamalarında performans açısından pek bir getirisi yoktu. Öte yandan Sideport aktif hale getirildiğinde güç tüketiminde hatrı sayılır derecede yüksek bir artış olduğu görülünce ATI bu teknolojiyi "günümüz" uygulamaları için kullanmaya gerek yok diyerek sürücülerden etkisiz hale getirme yolunu seçti. Yani bir 4870 X2 aldığınızda aslında Sideport için gereken bütün donanıma sahipsiniz ama sürücüye sahip değilsiniz. Tabi durum şu an için böyle, üreticiler maliyeti düşürmek adına Sideport donanımını tamamiyle iptal etme yolunu seçebilir. Kısacası Sideport şu an için ölü doğmuş bir teknoloji olarak gözüküyor ve ileride hayata dönüp dönmeyeceği de kesin değil.

280 GTX hala en büyük grafik işlemcisi
Malesef yeni PLX yongası dışında 4870 X2'de başka bir yenilik göremiyoruz. Saat hızları 4870 ile tamamen aynı tutulmuş durumda. 4870'de 512MB olan hafıza büyüklüğünün bu kartta 2GB'a çıktığını görüyoruz. Bu da GPU başına 1GB hafıza demek. Ancak bunu da yenilikten saymamız mümkün değil sonuçta üreticiler 4870'in bellek büyüklüğünü 1GB yapabiliyor. Açıkçası 4870 X2 ile Unified Memory Architecture (Birleşmiş Hafıza Mimarisi) ve Sideport'u görmeyi bekliyorduk. Ancak malesef ATI bizleri şaşırttı. Bu konu hakkında ATI rakipsiz olduğu için bilerek bu kozlarını oynamadı, ATI bu iki teknolojiyi olgunlaştıramadı gibi pek çok söylenti var. Şu an için tek gerçek karşımızda pek de fazla bir yenilik getirmeyen dev gibi bir kartın durduğu.
Palit Radeon HD 4870 X2

Hong Kong mekezli Palit firması özellikle son bir sene içinde ülkemizde yaptığı yoğun çalışmalar ile ekran kartı almak isteyenlerin ilk tercih ettiği markalardan biri olmayı başardı. Rekabetin bu kadar yoğun olduğu bir piyasada bunu başarmak hiç de kolay değil. Hem ATI'nin hem de NVIDIA'nın grafik işlemcilerini kullanan firmalardan biri olan Palit, bu sefer de ATI'nin performans liderliğine oynayan 4870 X2 işlemcisini kullanan kartıyla karşımızda. Bakalım kurbağa bu sefer ne kadar yükseğe zıplayabilecek.

Resimdeki 3 grafik işlemcisini bulun
ATI için bir önceki performans lideri konumundaki 4870'in 24cm olan kart uzunluğu 4870 X2 ile biraz daha artıyor ve 27cm'ye ulaşıyor. Bu değer rakipleri olan GTX 280 ve 9800 GX2 ile aynı. Zaten bundan daha uzun bir ekran kartı (mesela 3870 X2) çoğu kasada sorun çıkaracaktır.
Küçük kardeşi 4870'te olduğu gibi 4870 X2 de kasanızda iki slotluk yer kaplıyor. Zaten artık yüksek seviye kartlarda iki slot tasarımlar standart hale geldi. Bizi bu konuda bir tek 4850 şaşırttı ancak onun da oldukça fazla ısınmak gibi bizleri pek de mutlu etmeyen bir sorunu var.

Kartın arkadan görünüşü
Kartın arkasına baktığımızda arkada bulunan sekiz bellek modülünün de soğutulmasının ihmal edilmediğini görüyoruz. Dikkatimizi çeken bir diğer nokta ise PCB'de kullanılan rengin bu sefer kırmızı yerine siyah olması. Kim bilir bundan sonra ATI belki de performans kralını siyah renkli PCB ile ifade edecektir.

Kartın çift güç girişini beslemek zor... Yine de Crossfire isteyenler içinse, bağlantı hazır
Hatırlayacaksınız 3870 X2'de de 6-pin ve 8-pin güç girişleri bulunuyordu. Ancak 8-pinlik girişe 6-pinlik kablo takıp kartı çalıştırmak mümkündü. Bu durumda sadece Overdrive özelliğinden mahrum kalıyordunuz. 4870 X2'de de aynı şeyi yapmak acaba mümkün mü diyerek denememizi gerçekleştirdik ve bizi hemen kırmızı bir yazı karşıladı ekranda. "Bana bu kadar güç yetmez" edasıyla bizi uyarıyordu ekran kartı. 8-pin lik kabloyu bağladığımızda herşey normale döndü.
Bana bu kadar performans yetmez ben iki tane 4870 X2 alırım, elektrik zamları beni etkilemez hem zaten bu sayede ısınma parasından yırtarım diyenler için ATI CrossFire bağlantısını da eksik etmemiş.

Kartın arkasında, hata belirtmeye yarayan bir dizi LED yer alıyor
Hem 4850 hem de 4870 ile ilgili en önemli şikayet bekleme durumunda bile kartların oldukça fazla ısınmasıydı. Testlerimize göre ATI bu sefer soğutucu konusunda daha iyi bir iş çıkarmış. GPU'lara temas eden kısımları bakır yapılmış. Öndeki sekiz bellek modülü de arkadaki sekiz bellek modülü de soğutma sisteminin kanatları altına alınmış. Voltaj düzenleme modülleri (VRM) ve PLX kontrol ünitesi de soğutulan bileşenler arasında bulunuyor. 3870 X2'de gördüğümüz aliminyum soğutma çubuklarını bu kartta da görmek mümkün. 4870 X2 gürültü konusunda ise malesef rakipleri GTX 280 ve 9800 GX2 ile yarışacak durumda. Bu seviyede bir kart alacaksanız gürültüye katlanmak zorundasınız malesef.
Palit ATI'nin referans tasarımını kullanmış kartında. Dolayısıyla işlemci hızı 750 MHz, GDDR5 belleklerin hızı 900 MHz (uygulamda 3600 MHz) olarak bırakılmış. Bellek büyüklüğü de yine referans tasarımda olduğu gibi 2 GB ve her bir grafik işlemcisini 1GB bellek atanmış durumda. Dolayısıyla her ne kadar reklamlarda, tanıtımlarda "2 GB bellek" diye bağırılsa da, siz aslında bu tür kartları 1 GB bellekli gibi düşünmelisiniz, çünkü her iki grafik işlemcisinin belleği ayrı, ortak bir havuz yok. Ayrıca, işin doğası gereği her iki bellekte de aynı bilgiler tutuluyor. Sonuçta, efektif olarak 1 GB belleğin yaptığı iş yapılıyor.

Artık standartlaşmış bağlantı paneli ve Palit'in NVIDIA kutularından transfer ettiği bionik kurbağa
Kartın panel kısmına baktığımızda artık hemen hemen her ekran kartında görmeye alıştığımız manzarayı görüyoruz. Yine iki adet DVI girişi ve bir adet S-Video çıkışı bizlere el sallıyor.
Artık Palit firmasının maskotu haline gelen biyonik kurbağa bu sefer de bizleri şaşırtmayarak kutuyu elimize aldığımızda bizi karşılıyor. Kutunun içinden CrossFire köprüsü dışında ihtiyacınız olabilecek herşey çıkıyor ki bu oldukça sevindirici. DVI->VGA çevirici, DVI->HDMI çevirici, kompozit video dönüştürücü, sürücü CD'si ve kullanım kitapçığına ek olarak "8-pinlik güç kablom yok ama benim" diye kara kara düşünmenizi engelleyecek olan dönüştürücü kablo da kutudan çıkıyor.
Bir sonraki sayfada, kartın performansını en güçlü rakipleriyle karşılaştırıyoruz...
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 19:36
#2


Performans Testleri

Sıra geldi bu yeni canavarın performansına göz atmaya. Daha önceden incelediğimiz PowerColor HD 4870'i testlerimize katarak iki grafik işlemcisi kullanıldığında karşımıza nasıl bir performans artışı çıkacağını görmeye çalıştık. Sadece bununla yetinmeyerek şu anda NVIDIA'nın en güçlü kozları olan GeForce GTX 280 ve 9800 GX2'yi de testlerimize dahil ettik. Bu sayede yeni performans kralının kim olduğuna net bir şekilde karar verebileceğiz.

4870 X2 rakipleriyle karşı karşıya
Palit HD 4870 X2'yi NVIDIA'dan GeForce 9800GX2 ve GeForce GTX280 ile karşılaştırırken, X48 yonga seti ve Core 2 Duo E8400 işlemci temelli test sistemimizi işe koştuk. Kullanılan sürücüler, testlerimizi yaptığımız sırada firmaların web sitelerinde yer alan en son sürücü sürümleriydi.
Test Sistemi
Anakart ve İşlemci:ASUS Rampage Formula anakart, Intel X48 yonga seti, Intel E8400 işlemciBellek:2GB A-Data X Series PC2-6400 DDR2-800 bellek, 800MHz @ 4-4-4-15Ekran Kartı:Gainward GeForce 9800GTXMonitör:Samsung 226BW 22" LCDSabit Disk ve Optik Disk:Seagate 80 GB, LG DVD-RWGüç Kaynağı:Gigabyte ODIN GT 800 WattSoğutma:Standart Intel soğutucusuİsletim Sistemi ve Sürücüler:Windows Vista Ultimate 32-bit, Catalyst 8.9, GeForce 177.41 ve 175.19 (GX2)
Test sistemimizi de gözden geçirdiğimize göre artık test sonuçlarımızı paylaşabiliriz.


3DMark Vantage sonuçlarına baktığımızda 4870 X2'nin performans puanının 10.000 sınırını rahatlıkla aştığını görüyoruz. 4870'in performans skorunu %55, yüksek skorunu ise %75 kadar geliştirdiğini görüyoruz. 1920x1200 çözünürlükte yapılan Extreme skorunu alabilseydik muhtemelen bu fark daha da büyüyecekti. Kuşkusuz bunda 2GB büyüklüğündeki belleğin de katkısı olacaktı. Rakiplerini de yine rahat bir şekilde geride bıraktığını görüyoruz.

Emektar testlerimizden 3DMark06 ile elde edilen sonuçlara baktığımızda 4870 X2'nin skorlarının limite dayandığını ve dört detay seviyesinde de hemen hemen aynı puanı aldığını görüyoruz. Bunun en büyük sebebi işlemci limitinin artık 3DMark06'da da iyice ön plana çıkmaya başlamış olması. Yine de 4870 X2 bu testte de birinciliği kimseye bırakmıyor.

PT Boats her kartın farklı bir tablo çizdiği bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. 4870 AA açıldığında sorun yaşarken 9800 GX2 sadece yüksek çözünürlük ve AA söz konusu olduğunda sorun yaşıyor gözüküyor. GTX 280 ve 4870 X2 içinse bir sorun yok gibi gözüküyor. Bu testin galibi GTX 280 olarak gözüküyor. Ancak 1680x1050'den bir yüksek seviyede testi yapabilseydik 4870 X2 muhtemelen rahat bir şekilde rakibini geride bırakacaktı.

Özel efektlerin yoğun olduğu snow bölümünde gerçekleştirdiğimiz Lost Planet testlerinde AA açık olmadığı zaman 9800 GX2 az farkla önde gözüküyor. Ancak AA açıldığı zaman 4870 X2 yine liderliği ele geçiriyor. Dikkat çeken bir nokta 4870 X2'nin 4870'in performansını %85 oranında geliştirmesi. Yine aynı şekilde anti aliasing söz konusu olduğunda ATI grafik işlemcili kartların çok fazla etkilenmemesi de dikkat çekiyor.

Company of Heroes da düşük çözünürlük söz konusu olduğunda NVIDIA önde gözünürken çözünürlüğün yükselmesiyle 4870 X2'nin öne geçtiğini görüyoruz.

Call of Juarez 3DMark Vantage ile beraber 4870 X2'nin gövde gösterisi yaptığı diğer test. Rakiplerini oldukça büyük bir farkla geride bırakmakla kalmayıp 4870'in performansını da %85'e varan oranlarda geliştirmeyi başarıyor.

Geçtiğimiz senenin olay oyunu ve bugünlerde Warhead adlı ek pakedi çıkan Crysis'de performans durumuna baktığımızda 4870 X2'nin bu sefer sadece yüksek detay ve yüksek çözünürlükte liderliği ele geçirebildiğini görüyoruz. ATI'nin şu ana kadar özellikle birden fazla grafik işlemcisi söz konusu olduğunda zaten Crysis ile arası iyi olmadı.


Standart dışı 4870'ler incelememizle test pakedimize dahil ettiğimiz Devil May Cry 4'ü kullanarak elde ettiğimiz sonuçlar ATI açısından oldukça ilginç. Oyunda 4xAA'yı aktif hale getirdiğimizde ilginç bir şekilde oyun daha iyi performans değerleri verdi. Bir çok kez testleri tekrarlamamıza rağmen sonuçlarda bir değişiklik olmadı. Anti aliasing söz konusu olmadığın 9800 GX2, 4870 X2'yi zorlarken anti-aliasing açıldığı anda 4870 X2 net bir şekilde fark atıyor. 4870 X2'nin küçük kardeşinin performansını yine %85'e varan oranlarda geliştirerek ideal değer olan %100 değerine oldukça yaklaştığını tekrar görüyoruz.
Üçüncü ve son sayfada, sıcaklık ve güç tüketim değerlerini gözden geçiriyoruz...
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 19:36
#3
Sıcaklık ve Güç Tüketimi Değerleri

ATI 4850 ve 4870'i duyurduğunda performansıyla oldukça büyük beğeni toplamıştı. Ancak bekleme durumundayken bile kartların 80 dereceye varan sıcaklıklara ulaşması eleştiri konusu olmuştu. Bakalım 4870 X2 ile bu durum değişiyor mu?

Sıcaklık değerlerine baktığımızda konuğumuz Palit'in bekleme durumundaki sıcaklığının 4870'e göre tam 13 derece düştüğünü görüyoruz. 9800 GX2'nin bekleme durumundaki sıcaklığı hemen hemen aynıyken GTX 280 46 derece ile en düşük değeri elde etmeyi başarıyor. Yük altındaki sıcaklıklara baktığımızda ise 4870 X2'nin rakiplerinden 9 derece kadar fazla ısındığını görüyoruz. Her ne kadar yük altındaki sıcaklık biraz fazla olsa da bekleme durumundaki sıcaklıktaki düşüş ATI için önemli bir gelişme.
4870 X2'nin rakibi GTX 280'ten soğutma sistemi olarak bir farkı da 3D modunda çalışırken fan gürültüsü konusunda hemen hemen aynılarken 2D moduna geçildiği anda fan hızını hemen düşürmesi. GTX 280 için bu geçiş hatırı sayılır bir süre alıyor.

Bekleme durumundaki güç tüketimi özellikle de elektriğe gelen son zamlarla daha fazla önem kazandı. Sonuçta hiç birimiz ekran karşısında 24 saat oyun oynamıyoruz. Bu açıdan baktığımızda lider konumunda hatrı sayılır bir farkla GTX 280'i görüyoruz. 4870 X2 kardeşiyle hemen hemen aynı güç tüketimine sahip.
Maksimum güç tüketimine baktığımızda ise 4870 X2'ye canavar dememizin bir diğer sebebini net bir şekilde görüyoruz. Palit tam 418 Watt güç tüketimine sahip. Bu da bu kartı alan birisinin en azından 600Watt güç kaynağına sahip olması gerektiği anlamına geliyor. Ekran kartları bu denli hızlı gelişirken önümüzdeki birkaç ay içerisinde güç tüketimi konusunda yeni bir canavar görmemiz pek de ihtimal dışı değil gibi gözüküyor.
Yorumlar

Öncelikle eğri oturup doğru konuşmak gerekiyor. Eğer 22" monitörünüz varsa böyle bir karttan tam manasıyla yararlanamayacaksınız demektir. En azından şimdiki uygulamalarda. Bu testle beraber test sistemimizdeki 22" monitörümüzü artık değiştirmenin vaktinin gelip de geçtiğini biz de görmüş olduk.

Geriye bir tek 4850 X2 kaldı
Peki ATI bu kartla istediğini elde ediyor mu? Cevabımız kesinlikle evet olacak. Performans liderliği için çıkarılan bu kart yüksek çözünürlük ve detay söz konusu olduğunda şampiyonluğu kimseye kaptırmadı. Ancak açıkçası performans liderliği için çoklu grafik işlemcisi kullanma yolunu seçen bir firmadan bu alanda çok daha büyük yenilikler getirmesini bekliyorduk. Malesef 4870 X2'nin önümüze getirdiği tek yenilik PCIe 2.0 X16 gelmiş olması. Ne Sideport'u ne de birleşmiş hafıza mimarisini önümüzdeki tabakta göremedik. Lucid firmasının geçtiğimiz günlerde San Francisco'da yapılan IDF'de (Intel Geliştiriciler Forumu) tanıtımını yaptığı GPU yük dağıtıcısı çok daha heyecan vericiydi bizim için.
Bundan sonra 4800 serisi adına önemli bir adım olarak iki adet 4850 grafik işlemcisini barındıran 4850 X2 kalıyor. Bu kartın çıkmasıyla beraber ATI hemen her fiyat segmentinde NVIDIA'nın karşısına dişli bir rakip çıkarmış olacak.

Palit için özel olarak söyleyebileceğimiz fazla birşey yok zira firma referans tasarımı kullanıyor. 3870 X2'de olduğu gibi özel tasarımları yine görebilecek miyiz kesin değil şu an için. Firmayı eleştirebileceğimiz tek nokta olarak geriye kutu içeriği kalıyor ki o konuda firma sizi tamamiyle tatmin edecektir. Eğer bu kadar yüksek performansa sahip bir sistem istiyorsanız Palit Radeon HD 4870 X2 her açıdan iki HD 4870 alıp CrossFire almaktan daha mantıklı bir seçim olacaktır sizin için.
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı