İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Sıradışı HD 4870 Örnekleri: Gainward ve PowerColor (İnceleme)

sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 22:18
#1
Sıradışı HD 4870 Örnekleri: Gainward ve PowerColor (İnceleme)
Ekran kartı pazarında bu yazın en heyecan verici kartları, kesinlikle ATI Radeon HD 4850 ve HD 4870 modelleriydi. HD 4850, uygun fiyatına karşın sağladığı mükemmel performansla zaten çoğu kullanıcının direkt tercihi oldu. HD 4870 ise, fiyatı daha yüksek olsa da, yaşantımıza getirdiği GDDR5 kavramı ve kardeşi 4850'den daha da yüksek performansıyla ilgi çekti. Her iki kart da şu anda en çok konuşulan, en çok merak edilen ekran kartı modellerinin başında yer alıyorlar.
Radeon HD 4850'yi ilk incelediğimizde, kartın üzerindeki standart soğutucuyla birlikte kullanıldığında aşırı ısındığını ve kullanıcıların özel soğutucularla donatılmış HD 4850 modellerini beklemesinin daha doğru olacağını belirtmiştik. Neyse ki kullanıcıların fazla beklemeleri gerekmedi, özel soğutuculu HD 4850 modelleri çok kısa sürede ekran kartı pazarını doldurdu. Bu özel tasarım HD 4850'lerden tam 4 tanesinin incelemesi, çok kısa süre içinde DarkHardware'de yayınlanmış olacak. Bu geniş kapsamlı 4850 incelemesinden önceyse HD 4870'leri tekrar ele alıyoruz.
Aslına bakarsanız, HD 4870 standart soğutucusuyla kullanıldığında, pek öyle ciddi bir ısınma durumu yok, o sorun daha çok 4850'ye özgü. Yine de üreticiler, HD 4870 kartlarını da kendi geliştirdikleri soğutucularla donatmaktan çekinmediler. Hatta, AMD'nin bu konuda sınırları gevşetmesi sayesinde dileyen üretici HD 4870'in devre kartını da kendi istediği gibi tasarlama şansı buldu. İşte bu ikinci durum, pek beklemediğimiz bir yaklaşımdı.

Test masasının bugünkü konukları: Powercolor ve Gainward'ın HD 4870'leri
Bugün sitemizde, üzerlerinde özel tasarlanmış soğutucularıyla ve üretim aşamasında uygulanmış overclock değerleriyle, iki yeni ve iddialı HD 4870 kartını inceleyeceğiz. Kartlardan birincisi, Gainward'ın çift fanlı ve çift BIOS'lu, Radeon HD 4870 Golden Sample kartı. Diğer kartsa, PowerColor'ın soğutucu firması Zerotherm'in tasarladığı soğutucuyla ürettiği ve 1 GB bellekle donattığı HD 4870 PCS+ modeli.
Sizleri daha fazla bekletmeden, kartları ele almaya başlayalım...
Gainward HD 4870 Golden Sample

Bir süredir kaybolduğu Türkiye pazarına güçlü bir şekilde dönme çabasında olan Gainward, bu nedenle ürünlerinin şimdiden Türkiye kullanıcısı tarafından tanınmasına büyük gayret gösteriyor. En başından beri NVIDIA ile işbirliği yapan Gainward, geçtiğimiz yaz bu bağı kırdı ve artık hem NVIDIA, hem de ATI cephesinden ürünler vermekte. Aslında bu manevrada HD 4800 serisinin başarısının da etkisi olduğunu söyleyebiliriz, çünkü firma bu değişimi, HD 4800 serisinin duyurusuyla birlikte açıkladı. Dolayısıyla Gainward'ın ilk kullanıma sunduğu AMD-ATI kartları da HD 4870 serisi.
Gainward, bir kaç adet HD 4850 ve HD 4850 modeli hazırlamış durumda. Firmanın henüz 1GB'lık bir HD 4870 modeli yok, ama devre kartını kendi hazırladıkları bir HD 4870'leri var. Radeon HD 4870 Golden Sample adını verdikleri bu ürün, bugün sitemize misafir edeceğimiz kart.
Gainward yoksa, Palit verelim?
Gainward, Türkiye pazarına girme hazırlığında olan bir firma, ama henüz bu konudaki hazırlıklar tamamlanmış değil. Peki, siz bu yazıda tanıtılan Gainward HD 4870'i beğenirseniz ne yapacaksınız? Aslında önünüzde yurtdışından getirtmek dışında bir seçenek daha var, o da ülkemizde çok yaygın satılan bir marka olan Palit. Palit, aslında Gainward ve Expertvision markalarının sahibi ve bu kartlar aynı tesislerde, aynı üretim bantlarında üretiliyor. Gainward'ın bu satırlarda incelediğimiz özel tasarım HD 4870 kartıyla, Palit'in "Radeon HD 4870 Sonic Dual Edition" kartı arasında kullanılan soğutucunun rengi dışında fiziksel ya da elektronik bir fark yok. Dolayısıyla, aslında bu incelemeyi rahatlıkla Palit Radeon HD 4870 Sonic Dual Edition incelemesi olarak da düşünebilirsiniz! Hatırlatmamız gereken tek şey, Palit'in 1000 MHz saat hızındaki bellek yongalarını kullanmakta önceliği Gainward markalı kartlara vermesi. Qimonda'nın 900 MHz'lik GDDR5 yongası üretimini bıraktığı düşünülürse, Palit markalı kartların da kısa sürece 1000 MHz'lik GDDR5 yongalarıyla donanacağı tahmin edilebilir.
Bu arada, yeri gelmişken şu "Golden Sample" ifadesi konusunda da bir kaç bilgi verelim. Gainward'ın GeForce 4 zamanlarından beri kullandığı bu tanım, eskiden kart üzerindeki belleklerin özel olarak seçilmiş, iyi overclock olan yongalar olduğunu anlatıyordu. Zamanlar Golden Sample ifadesi bu anlamını yitirdi ve Palit'in Sonic ya da Zotac'ın AMP serisi gibi, firmanın overclock yapılmış kart modellerinin genel bir ismi oldu. Böyle bir açıklama yapmak gerekiyor, çünkü kullanıcılarla yaptığımız sohbetlerde sıklıkla görüyoruz ki, Golden Sample ifadesi "basına yollanmak için özel seçilmiş, özel ayarlanmış kart" gibi algılanıyor. Böyle bir şey yok, Gainward'ın Golden Sample etiketli kartları, perakende pazarında yaygın şekilde satılmakta olan ürünler.

Kartın genel görünüşü
Sözü çok fazla uzattık. Konuya dönersek, karşımızda baskılı devre ve soğutucu olarak ATI'nin tasarımından uzaklaşmış bir kart var. Kartın 22.7 cm'lik baskılı devresi, standart HD 4870'in 24 cm'lik baskılı devresinden kısa. Gainward (ve ana firma Palit), HD 4870 baskılı devresini özellikle güç regülatörüyle oynayarak değiştirmiş. Yeni karttaki 4 fazlı regülatörün daha az ısındığını belirten üretici, kartın üzerine de çift fanlı bir soğutucu yerleştirmiş.
Tüm kartın üzerini kapatan soğutucu kartın en önemli farklılıklarından olduğundan, üzerinde biraz durmak gerekiyor. Öncelikle, soğutucu gördüğünüz gibi iki fan taşıyor, fanlardan birisi 7cm, diğeri 8cm çapında. Yalnız fanların bağlantısında garip bir düzenleme var. 8 cm çaplı fan 4 telli kabloyla devreye bağlanıyor ve hızı, kart tarafından kontrol ediliyor. 7cm fansa 2 telli kabloyla bağlı ve hız kontrolü yok, hem 3500rpm civarı bir hızda dönüyor, dolayısıyla biraz sesli. Eğer 7cm fanın kablosunu çıkartıp durdurursanız, 8cm fanın aslında hiç ses yapmadan döndüğünü farkediyorsunuz. Anlattığımız düzenlemeden ötürü, fanlardan sadece 8cm olanının dönüş hızı kart tarafından okunuyor. Soğutucunun yapısı sonucu, ısınan hava kasa dışına atılmıyor, kasanın içinde kalıyor.

İki fandan biri, diğerinden 1 cm daha ufak

Fanlarından kurtulmuş soğutucunun yapısı
Firma ile görüştüğümüzde, fanlardaki bu garip düzenlemenin üretim aşamasında düzeltileceğini belirttiler. Bize ulaşan kartın ilk üretilen prototip kartlardan biri olduğunu belirten firma temsilcisi, satışa sunulacak kartlarda iki fanın da 4 telli kabloyla bağlanıp, PWM sistemiyle hız kontrolüne alınacaklarını belirtti. Biz yorumlarımızı elimizdeki karta göre yapmak durumundayız, ama sizin satın alacağınız kartlar daha sessiz olabilir.
Üzerindeki plastik kapağı çıkarttığımızda, 3 adet heat-pipe destekli, aluminyum ağırlıklı bir soğutucuyla karşılaşıyoruz. Soğutucu tüm gösterişine rağmen bellek yongalarına temas edmiyor, aralarında bayağı mesafe var. Kartın güç regülatörü üstüneyse ayrı bir aluminyum ısı dağıtıcı takılmış, bu parçanın ana soğutucuyla bir bağlantısı yok.

Yana bakan güç girişleri kesinlikle daha kolay kullanılıyor. Kartın arkasındaki Turbo düğmesiyse bizce biraz anlamsız

Qimonda üretimi yongaların üzerindeki 40X ifadesi, 1000 MHz saat hızını anlatıyor
Çalışabilmek için iki adet 6 pinlik PCI Express güç bağlantısına gerek duyan Gainward HD 4870 GS, Qimonda üretimi toplam 8 adet bellek yongasıyla üretilmiş. Bellek arabirimi bildiğiniz üzere 256-bit, bellek tipiyse GDDR5. Bellek yongasının üzerinde gördüğünüz 40x ibaresi, bu yonganın pin başına 4 Gbit/sn hızında çalışabildiğini gösteriyor. Yongaların, saat hızı olarak 1000 MHz hızında çalışmaya uygun. Gainward'ın uyguladığı hızlarıysa birazdan ele alacağız.
Konu saat hızlarına gelmişken, kartın arka panelini çevirip oradaki bir düğmeciğe bakmakta fayda var. Gainward, kartın arka yüzüne ufak bir düğme yerleştirmiş, düğme NORMAL ve TURBO konumları arasında gidip geliyor. Kartı kutudan çıkarttığınızda düğme TURBO durumunda. İşte bu düğme, kartın sahip olduğu iki BIOS arasında geçiş yapıyor ve kartın saat hızlarını değiştiriyor.
Düğmeyi NORMAL konumuna aldığınızda, kartın grafik işlemcisi 750 MHz hızında çalışıyor, zaten HD 4870'in standart hızı da bu. NORMAL konumunda bellekler, standart hızın üzerinde, 900 yerine 950 MHz saat hızında çalışıyorlar. Yani kartın normal durumu bile, standart düzeyin biraz üzerinde hızda. Sistemi kapatıp, düğmeyi TURBO konumuna getirdiğimizdeyse grafik işlemcisi 25 MHz overclock olup 775 MHz, belleklerse 1000 MHz hızında çalışmaya başlıyor. Yalnız, bu değişikliği yaptığınızda BIOS değiştiğinden, sisteminize yeni kart takılmış gibi algılanıyor ve sürücüler yeniden kuruluyor.

Solda NORMAL ve sağda TURBO durumlarında kartın detay bilgileri
Doğrusunu isterseniz, biz bu düğme sistemine neden gerek görülmüş, neden uygulanmış pek çözemedik. Sonuçta, kartın iki çalışma modu arasında ne saat hızları bakımından, ne de daha sonra göreceğiniz üzere sıcaklık vs. bakımından çok büyük farklar yok. Dolayısıyla, böyle bir karmaşa yerine, kartın direkt olarak Turbo modunda çalışması sağlanabilirdi. Bizce Gainward gereksiz bir detay katmış işin içine. Bu kartı satın alıp da, Turbo yerine Normal modda kullanacak kullanıcı olduğunu pek sanmıyoruz.
Kartın arka yüzüne geri dönersek, iki adet DVI çıkışı yanında bir de DisplayPort çıkışının eklendiğini görüyoruz. Yalnız, S-Video çıkışı kaldırılmış, eğer mutlaka bu çıkışa gerek duyacaksanız aklınızda olsun. DisplayPort, şu an için hiç kimsenin bir işine yaramayacak bir çıkış, ama ileride yaygınlık açısından HDMI'ı geçeceği belirtiliyor.

Arka yüzde S-Video yok, ama DisplayPort var

Kartın kutusu ve kutu içeriği. Bize gelen örnekteki içerik biraz eksikti
Son olarak, kutuya ve içeriğine gelelim. Gainward ürün kutu tasarımında bir türlü yeni çizgisini bulamadı gibi görünüyor. Firma, yıllardır kullandığı o çok itici Çin maskesi tasarımlarından kurtuldu, ama şimdi de her üründe farklı bir kutu tasarımıyla karşılaşıyoruz. Kutu içeriklerindeyse, Gainward oyun hediyesi vermiyor. Kutudan sadece en gerekli parçalar çıkmakta, HD 4870 için bunlar DVI - HDMI dönüştürücü, DVI - VGA dönüştürücü, güç bağlantı kablosu ve sürücü CD'si. Bize ulaşan kartta Crossfire için gerekli köprü eksikti, ama bu sadece bizim elimize geçen karta özgü bir eksiklik gibi gözüküyor. Daha önce çeşitli kereler belirttiğimiz gibi, inceleme için yollanan ürünlerin kutu içerikleri eksik ya da farklı olabiliyor.
Gainward'ın kartını böylece tanıdık, kartın markası Gainward olsa da, Palit'in aynı model kartını da dolaylı olarak sizlere tanıtmış olduk. Bir sonraki sayfada, ATI pazarının en usta markalarından PowerColor'un benzer kartını ele alacağız.
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 22:20
#2
PowerColor HD 4870 PCS+ 1 GB

ATI işlemcili bir ekran kartı için alışverişe çıktığınızda, karşınıza en çok çıkacak, en yaygın markalardan birisi PowerColor. Firma, yıllardır ATI ile iyi bir işbirlikteliği sergiliyor ve NVIDIA ürünlerine tanım yerindeyse yan gözle bile bakmıyor. Dolayısıyla bir çok ATI ürününü de ilk olarak PowerColor markası altında görüyoruz. Geçtiğimiz aylarda, incelediğimiz ilk Radeon HD 4870 örneği PowerColor markasını taşıyordu. Şimdi yine PowerColor'dan, yine bir HD 4870 inceliyoruz, ama bu seferki kart biraz farklı. Bugün ele alacağımız kart, firmanın PCS+ serisinden, özel soğutucuyla donatılmış bir HD 4870'i olan Radeon HD 4870 PCS+. Üstelik, inceleyeceğimiz kart standart HD 4870'ler gibi 512 MB değil, 1 GB bellek taşımakta. Bakalım kartın başka ne gibi sürprizleri var?

PowerColor + ZeroTherm işbirliğinin ürünü: HD 4870 PCS+
PowerColor'ın ürün yelpazesinde şu anda 4 adet HD 4870 modeli var. Bunlardan ikisi, standart saat hızlarındaki kartın 512 MB ve 1 GB bellekli modelleri. Diğer ikisiyse, isimlerinde PCS+ (Professional Cooling System) ibaresini taşıyorlar ve özel bir soğutucuyla gelen, overclock uygulanmış modeller. Sitemize konuk olan HD 4870 PCS+ 1 GB modeli, şu an için PowerColor'un sunduğu en üst düzey HD 4870 kartı olmakta, tabii HD 4870X2'yi dikkate almazsak.
Kartı kutusundan çıkartıp incelemeye başladığımızda, öncelikle baskılı devre olarak PowerColor'ın maceraya atılmamayı seçtiğini ve standart AMD tasarımını kullandığını görüyoruz. Baskılı devre, elimizdeki standart HD 4870 ile birebir aynı. Kartın uzunluğu 24 cm, dolayısıyla Gainward / Palit'in farklı tasarım kartından azıcık daha uzun. Kartın üzerindeki soğutucuysa, hemen anlayacağınız gibi, standart soğutucu değil. PowerColor, başka bir kaç kartında olduğu gibi, yine ZeroTherm firmasıyla işbirliğine gitmiş ve onların ürünlerinden birini karta uygulamış. Diğer bir çok firmanın tasarımının aksine, bu soğutucu kartın üzerini tamamiyle kaplamıyor, büyük kısmı açıkta bırakıyor.

Soğutucunun ****l bölümü aslında bir taban ve iki ayrı ısı dağıtıcı parçadan ibaret
Soğutucunun detaylarına indiğimizde, 8cm çaplı bir fan ve 3 telli fan bağlantısı görüyoruz. Soğutucunun kendisi aslında üç parçadan oluşuyor, işlemciye temas eden parça, ısı iletini heat-pipe'lar yardımıyla ısı dağıtan iki ayrı parçaya bağlanmakta. Bu parçalarla merkez parça arasındaki tüm iletim heat-pipe yoluyla oluyor, fiziksel temas var gibi gözükse de aslında yok, ya da önemsiz düzeyde. Soğutucu, bellek yongalarına değmiyor, ama PowerColor belleklerin üzerine düz, bakır birer levha yapıştırmış. Üzerinde alan arttırmaya yönelik bir kanatçık, kanal vs bulunmayan bu parçaların ne kadar etkin ya da gerekli oldukları tartışılır. Güç regülatörü bölümündeyse, AMD'nin orijinal tasarımındaki ısı dağıtıcı bloğa benzer bir parça yer almakta.
Gainward'ın soğutucusu gibi bu soğutucu da sıcak havayı kasa dışına atmıyor, kasa içine yayıyor. Oysa ATI'nin orijinal soğutucusu havayı kasa dışına atmakta ve bizce bu, daha doğru bir yaklaşım. Ses düzeyine gelinceyse, ATI'nin standart soğutucusundan oldukça daha yüksek sesli bir soğutucuyla karşı karşıyayız. Kasayı kapadığınızda ses fazla duyulmayacaktır, ama genelde soğutucu hiç duyulmayacak seste ürünlerden değil. Fanın hızı, ekran kartı tarafından yönetiliyor ve işlemci sıcaklığına göre çok hızlı tepkiler veren bir fan yönetim sistemi söz konusu. Yalnız, kart fan hızını dönüş hızı olarak okuyamıyor, sadece yüzdelik değer olarak okuyabiliyor.

Belleklerin üzerine yapıştırılan düz, ****l levhanın işlevselliği bizce tartışılır

Kartın boyu boyunca uzanan ****l çubuk, karta esnemeye karşı direnç sağlıyor
Kart, çalışması için iki adet 6 pin PCI Express güç fişine gerek duyuyor. Fişler, ATI'nin standart tasarımı uyarınca kartın ön yüzüne doğru bakıyorlar. Bu iyi bir düzenleme değil, çünkü böyle uzun boylu kartlarda bir de fişleri işin içine katarsanız, kart kasa içindeki başka parçalarla, özellikle de sabit disklerle çakışabiliyor. Gainward'ın kartındaki gibi, yana bakan girişler daha kullanışlı.
PowerColor'ın kartında olup da Gainward'ın kartında olmayan bir özellik, kart boyunca ilerleyip karta esnemelere karşı güç kayan ****l destek. Uzun boylu kartlara biraz daha fiziksel sağlamlık katan bu parça tüm PCB'yi baştan başa katediyor. Ayrıca, PowerColor'ın bir süredir kullanmaya başladığı güzel bir detay, kartın tüm giriş çıkış noktalarını plastik koruyucu kapaklarla örtmek. Bu, özellikle kartı kasaya takıp, kasayı da masanızın altında bir iki yıl bırakacaksanız önemli. Kapakları yerlerinden çıkartmazsanız, kullanmadığınız portlar yıllar geçse de tozlanmamış halde kalacaktır.

Gelelim kartın saat hızlarına. PowerColor, grafik işlemcisine Gainward'dan çok daha cesurca overclock uygulamış ve standart 750 MHz yerine 800 MHz işlemci hızına çıkmış. Bununla birlikte, kartın bellek hızı konusuna yaklaşımı daha tutucu. PowerColor, belleklerin saat hızını 950 MHz olarak ayarlamış, bu değer standart kartlarda 900 MHz idi. PowerColor'ın belleklerin üzerine yapıştırdığı ****l parça, belleklerin tam hızını öğrenmemizi engelledi. Eğer bu kartta da Gainward'ın kullandığı 40x etiketli yongalar varsa, zaten bellek saat hızını 1000 MHz'e çıkartmak bir kaç tıklamalık bir iş olacaktır.
Kartın arka yüzünde iki adet DVI çıkışı yanısıra, bir de S-Video çıkışı var, hatırlayacaksınız Gainward'ın kartında S-Video kaldırılmıştı. HDMI kullanmak isterseniz, kutuda gelen dönüştürücü parçayı işe koyacaksınız. Kutudan çıkan diğer aksesuarlar ise DVI - VGA dönüştürücü, Crossfire köprüsü, kompozit video ve komponent video çıkış kabloları ve sürücü CD'si. Bu sürümde oyun hediyesi yok.

PowerColor, tüm portları plastik kapaklarla korumaya almış

Kutu ve kutu içeriği
PowerColor'ın oldukça güçlü bu HD 4870 kartını da böylece tanıdıktan sonra, performans testlerine geçebiliriz. İncelememizde ayrıca çok detaylı sıcaklık testleri de bulacaksınız.
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 22:21
#3
Performans Testleri

Evet, sıra geldi performans testlerine. Testlerde, Gainward'ın kartını hem Normal, hem de Turbo konumunda denedik. Aslına bakarsanız, bu kartı satın alıp da Normal modunda kullanacak kimse var mı bilemiyoruz, ama biz yine de her iki durumu da deneyelim istedik. Tabii PowerColor'ın kartında böyle bir "mod seçimi" düğmesi olmadığından, bu tür bir uygulama yapmamız mümkün olmadı. Sizlere fikir verebilmesi açısından, incelememize bir de standart değerlerde ve ATI'nin standart soğutucusunu kullanan, sektörün tanımıyla "referans" HD 4870 ekledik. Bu eklediğimiz kart da PowerColor üretimiydi ve incelemesi daha önce sitemizde yayınlanmıştı. Bu referans kartın test sonuçları da Catalyst 8.8 sürücülerine göre tekrarlanarak güncellendi.
DarkHardware Test Sistemi
İşlemciIntel Core 2 Duo E8500 işlemciAnakartASUS P5E3 Anakart (Intel X38 yonga seti)Bellek:2GB OCZ Platinum Series DDR3-1600 bellek, 1333 MHz @ 7-7-7-20Ekran Kartı:Sapphire Radeon HD 3870Sabit Disk ve Optik Disk:Seagate Barracuda 7200.10 250GB disk, ASUS BC-1250PT Blu-ray sürücü Monitör:Viewsonic VG2230 22" LCDGüç Kaynağı:Silverstone Decathlon DA-850 850 WattSoğutma:Standart Intel Soğutucusuİşletim Sistemi ve Sürücüler:Windows Vista Ultimate SP1, Catalyst 8.8
Hemen test sonuçlarını aktarmaya başlıyoruz:


3DMark Vantage genel puanlarına baktığımızda, Gainward'ın daha çok bellek ağırlıklı overclock işleminin, PowerColor'ın hem işlemci, hem bellek hızı arttıran yönteminden daha geride kaldığını görüyoruz. Standart karta göre belli bir performans artışı var, ama PowerColor daha belirgin bir artış elde etmiş.

3DMark06'da da PowerColor'ın PCS+ kartı, daha tatmin edici bir performans artışı sağlıyor. Gainward'ın getirdiği artış, sanki atılan taş ürkütülen kuşa değmemiş izlenimi vermekte.

Lost Planet'in yoğun özel efektli Snow bölümünde kartlar arasında ufak tefek farklar var, ama kapalı alanda geçen Cave bölümünde tüm kartlar aynı performansı sergiliyor. Overclock ciddi bir fark yaratmadığına göre, kartları bu aşamada başka bir faktör sınırlamakta.

Devil May Cry'ın test yöntemini ve sunduğu görüntüleri beğenmedik, ayrıca 2008 yılında çıkan bir oyunun 1680x1050 çözünürlüğü desteklememesini de pek anlayamıyoruz, ama diğer oyunlara göre bu testin bir avantajı var. Testin sunduğu değerler yüksek olduğu için, kartlar arasındaki farklar da belirginleşiyor. Standart HD 4870 ile overclocklu modelleri karşılaştırırsanız, bu oyunda net gözüken farklar olduğunu göreceksiniz.Crysis, kartlar arasındaki farkların belirginleşmediği bir diğer oyun. Company of Heroes ve Call of Juarez ise aradaki farkları biraz daha ortaya çıkartıyorlar. Standart kart ile overclock yapılmış kartlar arasında belli bir performans farkı var, ama Gainward ile PowerColor kartları arasında öyle çok müthiş bir fark yok. Tüm testlerde PowerColor'ın kartı daha önde, bu da gösteriyor ki 800 MHz işlemci hızı, 1000 MHz bellek saat hızından daha önemli ve daha etkili bir overclock.
Performansı gördük, bir sonraki sayfada çok detaylı bir sıcaklık testi ve diğer yorumlar var...
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 22:21
#4
Sıcaklık Değerleri

Bu incelememizde, ekran kartı sıcaklıklarına özel bir bölüm ayırdık. Malum, şu anda forumların en popüler konusu HD 4800 serisi ve sıcaklıklar. Zaten incelediğimiz iki kartın da ana özelliği, üzerlerindeki özel soğutucuları. Dolayısıyla, bu incelemeye özel olarak sıcaklıklara ayrıca ilgi gösterdik. Amacımız hem incelediğimiz iki kartın soğutucularının başarılarını değerlendirmek, hem de forumlarda sürüp giden tartışmalar için bir referans noktası yaratmak. İlk olarak size özet bir grafik sunuyoruz:

Öncelikle, en yalın haliyle grafik işlemcisi sıcaklığına bakalım. GPU-z içinde GPU Temp olarak görünen bu değer, standart soğutucuya sahip Radeon 4870 kartımızda bekleme durumu için şaşırtıcı derece yüksek. Kartın soğutucusu bekleme durumunda hemen hemen hiç ses çıkartmıyor, ama işlemci 78 derece gibi yüksek bir değerde. Özel soğutuculu kartlardaysa bu konuda uçurum derecesinde fark olduğunu görüyorsunuz. Bu soğutucular az biraz daha gürültülü, ama çok daha etkin.
Gainward'ın çift fanlı soğutucusuyla, PowerColor'ın tek fanlı ama 4 heat-pipe kullanan soğutucusu, tam yük altındayken çok bir fark göstermiyor, işlemci sıcaklığı aynı. Bekleme durumundaysa PowerColor avantajlı. Gainward'ın Turbo moduna alınması, sıcaklıkları sadece bir kaç derece arttırıyor.
Bu incelemede sıcaklık konusuna özel ilgi göstereceğimizi söyledik. Bu yüzden, size yukarıda özet olarak sunduğumuz değerlerin detaylı açılımını da sunuyoruz. Aşağıda bulacağınız tablodaki tüm veriler GPU-z uygulamasıyla elde edilmiştir.

Tablodan da göreceğiniz gibi, referans tasarım dışındaki kartlarda fan hızını dakika-devir (rpm) olarak okumak sorunlu. PowerColor'ın kartı devir hızını hiç göstermiyor, Gainward ise gösteriyor ama tutarsız sonuçlar verdiği için tabloya koymak istemedik. Gainward, bu konuyu firmware güncellemesiyle düzeltecek gibi gözüküyor.
Tabloda gördüğünüz DispIO, MemIO ve Shader değerleri, grafik işlemcisinin 3 farklı bölgesinden elde edilen sıcaklıklar. VRM değeriyse güç regülatörünün sıcaklığı. Gainward'ın kartında VRM değeri okunamıyor. VRM değerine dikkat ederseniz, standart kartta neredeyse 140 derecelik bir düzeye çıktığını farkedeceksiniz. Bu, her ne kadar kullanılan devre elemanlarının çalışma sınırları içinde olsa da, gerçekten can sıkıcı bir sıcaklık düzeyi, çünkü bu sıcak elemanlar sonuçta tüm baskılı devreyi ısınıyor. PowerColor'ın soğutucus, VRM üzerine öyle özel, aktif soğutma uygulamadığı halde, neredeyse 50 derecelik bir fark sağlıyor.
Güç Tüketimi

Tüm test sisteminin, monitör hariç olarak güç tüketimi aşağıdaki grafikte sergilenmektedir:

Verileri yorumlarsak, öncelikle Gainward / Palit'in özel tasarımlı devre kartının, güç tüketimini biraz olsun azaltmış olduğunu görüyoruz. PowerColor'ın daha fazla güç kullanıyor gözükmesinin nedeniyse hem daha yüksek işlemci hızı, hem de diğerlerine göre iki kat bellek taşıması. 400 Watt bir güç kaynağı, bu ekran kartlarıyla donanmış güncel bir sistem için biraz riskli olacaktır, tek ekran kartlı sistemler için 450 Watt ve üstü, hatta en iyisi en az 500 Watt bir güç kaynağı önerilir.
Bu arada, bir de dip not düşelim... Güç tüketim testimizde en düşük ve ortalama değerleri ölçmekte sorun çekmezken, en yüksek gücü hesaplamakta bazı zorluklar çekiyorduk. Bu incelemeyle birlikte, ekran kartlarını biraz daha zorlayacak yeni bir yöntemi denemeye başladık. Bu yüzden, burada gördüğünüz "en yüksek tüketim" değerleri, eski testlerimize göre biraz daha yüksek ve bize göre biraz daha sağlıklı.
Yorumlar

Evet, bu oldukça detaylı testi de artık toparlayalım ve noktalayalım. Öncelikle, sıcaklık değerlerinden gördüğünüz üzere ATI'nin standart soğutucusuyla, firmaların kendileri geliştirdikleri soğutma çözümleri arasında ciddi farklar var. ATI'nin soğutucusu düşük devirli fanı sayesinde çok sessiz, ama özellikle bekleme durumunda kartı gereksiz derece sıcak tutuyor. Firmaların kendi çözümleri daha gürültülü, ama daha etkin.
Yalnız burada şunu belirtelim: ATI'nin yetersiz gözüken soğutucusu, ekran kartından geçerken ısınan havayı kasa dışına atıyor. Burada incelediğimiz diğer soğutucularsa bu sıcak havayı ancak kasa içine dağıtıyor. Biz, testlerimizi açık tezgahta yaptığımız için bu konu hiç bir şey farkettirmiyor, ama iş kapalı kasa içine sistem kurmaya gelince, bizce bir kere daha düşünmek lazım. HD 4870 gibi bir kartın ürettiği sıcaklığı kasa içine dağıtmak, mutlaka ama mutlaka kasa içi genel sıcaklığı arttıracaktır. Burada kasa içi hava akışının önemi ortaya çıkıyor. Kasanızın arka fanı ya da fanları, oluşan bu sıcak havayı mutlaka dışarı atmalı.
Alfabetik sırayı bozmayalım ve önce Gainward'ın kartını yorumlayalım. En başta belirttiğimiz gibi, bu yorumlarımız Palit'in Dual Edition kartı için de geçerli olacak yorumlar. Gainward, iki fanla güzel bir soğutucu yapmış, bize gelen prototipte ikinci fanın sabit hızda olması can sıkıcıydı ama satışa sunulacak ürünlerde iki fan da PWM hız kontrollü olacak, dolayısıyla kart biraz daha sessiz olacak. Kartın bu haliyle, PowerColor'dan daha sessiz olacağını söyleyebiliriz.
Overclock konusuna gelince. İncelemede de belirttiğimiz gibi, bizce bu Normal-Turbo seçim işi gereksiz bir uygulama. Sonuçta kartın sıcaklığı hemen hiç farketmiyor, dolayısıyla kim kartını Normal konumuna getirir ki? Turbo konumundaysa, firmanın cesur davranıp işlemci hızını 800 MHz'e çıkartmaması, 775'de bırakması kötü olmuş. Eğer Gainward kartı 800 MHz işlemci ve 1000 MHz bellek saat hızı olarak düzenleseydi, testin birincisi olurdu.
Güç girişlerini yana bakacak şekilde düzenleyerek iyi bir iş yapan Gainward'ın HD 4870'i özel tasarımlı devre kartıyla oluşturmasının şöyle bir dezavantajı var. Kart standart tasarımda olmadığından, ileride piyasadan alacağınız HD 4870 uyumlu bir soğutucunun bu karta uyup uymayacağı pek belli değil. Uyması büyük olasılık, ama uymayabilir de, çünkü devre kartı daha kısa ve işlemcinin yeri değişik.
Şu anda Türkiye'de satışta olsaydı, Gainward'ın bu kartına "DarkHardware Öneriyor" ödülü verebilirdik, ama gelecekte satışa sunulacak bir ürüne ödül vermek, o tarihteki fiyat durumunu ve rakip ürünleri şimdiden bilemeyeceğimiz için, bizce çok doğru değil.
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı