TARİHTE BUGÜN

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

ECS'den Ekonomik Anakartlar (İnceleme)

sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 22:29
#1
ECS'den Ekonomik Anakartlar (İnceleme)

ECS G31T-M
ECS 945GCT-M ISRT
ECS GF7100PVT-M

Bir çok alanda faaliyeti olan Elitegroup firmasının anakart markası ECS, ülkemizde yıllardır bulunan ama hiç bir zaman fazla öne çıkmayan bir marka. Şimdiye kadar daha çok sistem üreticilerine satış yapan firma, bir süredir yeniden yapılanmaya girerek, tüm dünyada imajını değiştirmek ve kendini aşmak çabası içinde. "Black Series" anakartlarıyla kullanıcılara yönelik pazarda adım atmaya çalışan firmanın yeni üretmeye başladığı ekran kartlarından birini de dün incelemiştik. Bugünse, firmanın en usta olduğu alandan, çok uygun fiyatlı, giriş düzeyi anakartlar alanından 3 anakartı size tanıtacağız.

Ele alacağımız 3 anakart da MicroATX yapıda ve anakart dünyasının en uygun fiyatlı, en düşük düzey üyeleri arasındalar. Ofis ya da okul kullanımı için çok ucuz bir sistem kurmak isteyenler, oturma odası için bir HTPC oluşturmak isteyenler bu anakartları ilgi çekici bulabilirler. Ele alacağımız anakartlar sırasıyla:
  • ECS G31T-M: Intel G31 yonga seti
  • ECS 945GCT-M ISRT: Intel 945GC yonga seti
  • ECS GF7100PVT-M: NVIDIA GeForce 7100 yonga seti
Dilerseniz şimdi bu anakartları birer birer incelemeye başlayalım. Yalnız, incelemelere geçmeden önce özellikle hatırlatalım ki, sadece ekonomik bilgisayarlar oluşturmak için tasarlanmış ve hiç bir gelişkin özellik taşımayan bu anakartların incelemelerinde, normalde indiğimiz detay düzeyine inmedik ve incelemeleri, sitemizde ara ara yer verdiğimiz "kısa inceleme" standartlarında yaptık. Üst düzey sistemleri hedefleyen anakartlarda, her zamanki detaylı inceleme çizgimize geri döneceğimize emin olabilirsiniz.
ECS G31T-M

Öncelikle, anakartın tüm temel özelliklerini bir tablo olarak sunalım:
ECS G31T-MAnakart formatı ve boyutlarıMicroATX, 24,4 cm x 20 cm
Yonga setiIntel G31 + ICH7İşlemci soketiLGA775İşlemci desteğiIntel Core2Duo/Quad, Pentium E21xx, Celeron 4xxİşlemci veriyolu hızı1333 / 1066 / 800 MHzBellek erişimi ve slot sayısıÇift kanal bellek erişimi - 2 bellek slotuBellek tipi ve hızıDDR2 800 / 667En fazla bellek kapasitesi4 GBPCI Express slot sayısı1 x PCIe x16, 1 x PCIe x1AGP slotu---PCI Slot sayısı2 (PCI 2.3 standartında)USB 2.0 port sayısı8 adet (4 tanesi anakart arka paneline monte)Ethernet portları1 adet Realtek 100Mbit ethernet (RTL8101E)Serial ATA port sayısı4 adet, Serial ATA II ve NCQ destekliEk SATA kontrolcü---Paralel ATA (IDE) port sayısı1 adet UltraATA-100 bağlantısıEk IDE kontrolcü---Disket sürücü portu1 adet, 2.88MB destekliFirewire port sayısı---Ses desteğiRealtek ALC662 yongasıyla HD Audio temelli 5.1 kanal ses
SP/DIF dijital ses çıkışı var, kasa ön panel bağlantısı var.
Donanım izleme yongasıITE IT8718Fan bağlantı noktası2 adetTakip edilen sıcaklıklarİşlemci çekirdeği ve sistem sıcaklığıDiğer bağlantılarAnalog VGA, PS/2 klavye ve fare bağlantıları
Anakart üzerinde seri port
BIOSAMI BIOS
ECS G31T-M - Fiziksel Özellikler

Anakartımız mor PCB rengine sahip. PCI Express x16 ve bellek slotları turuncu, PCI slotlarysa beyaz renkli kullanılmış. Görüntü olarak çok güzel olmasa bile vasat da değil. Ayrıca anakarta baktığımızda dikkatimizi ilk çeken şey kullanılan kondansatörlerin katı olmaması oldu. Bu şekilde maliyeti azaltmaya çalıştıkları belli. Aslında çok büyük bir kayıp değil çünkü anakartın hız aşırtma yeteneği neredeyse yok, yani çok büyük bir kaybımız yok.

ECS G31M-T genel görünüşü

ECS G31T, MicroATX bir yapıya sahip olduğu için boyutunun da olabildiğince küçük olmasına uğraşılmış. Bu nedenle bellek yuvaları 2 adet ile sınırlandırılmış ve genişleme yuvası sayıları da az. Buna rağmen PCI Express x16 slotu atlanmamış ve isterseniz harici bir ekran kartı takarak 3D performansınızı arttırabilirsiniz. Anakart tamamen pasif soğutmaya sahip. Bu nedenle çalışırken hiç bir fan sesi duymuyorsunuz, sessizlik arayanlar için ve HTPC için çok avantajlı. Sonuçta salonunuzda zır zır fan sesi duymayı kimse istemez.

Sadece iki bellek yuvası sınırlayıcı olabilir

Anakartın bağlantı düzenini kısmen beğendiğimizi söyleyebiliriz. Sadece IDE ve Floppy portlarının yeri kötü sayılır. Floppy’yi güncel bilgisayarlar için gerek görmediğimiz için yeri çok sorun değil ama anakartın tam altında duran IDE portuna takacağınız bir optik sürücü’nün kablosu kasanın içinde tabiri caiz ise “Maşallah” yazısı gibi durmasını sağlayacaktır. Kasa içi havalandırması için bir eksi puan. Onun dışında güç bağlantılarının ve SATA portlarının yerleri gayet güzel.
Anakartımızın arka paneli oldukça sade tasarlanmış. PS/2 klavye-mouse girişleri, seri port (RS232), analog VGA çıkışı, 4 adet USB 2.0 portu, ethernet ve ses çıkışları bulunuyor. Gerekli olan her şey mevcut ama fazlasına kaçılmamış.

Anakartın arka paneline entegre gelen bağlantılar

G31'in grafik çekirdeği Intel'in GMA3100 ismini verdiği ve eşdeğelerini genellikle dizüstü bilgisayarlarda gördüğümüz giriş seviyesi bir modeli. Görüntü yongasının GPU-z ile alınan görüntüsünü aşağıda bulabilirsiniz. Gördüğünüz üzere, işlemcinin grafik özellikler son derece sınırlı ve DirectX 10 desteği yok.

Anakartın BIOS konusunda oldukça zayıf olduğunu söyleyebiliriz. Hız aşırtma yapmanın neredeyse hayal olduğu bu anakartta ne yazık ki işlemcinin gerilimiyle oynayamıyorsunuz. Dolayısıyla, her ne kadar FSB arttırma olanağı olsa da, uygulamada overclock şansınız yok denecek kadar az. Ayrıca, işlemci çarpan değeri de ayarlanamıyor. Son derece az seçenekle oluşturulmuş, özel bir yönü olmayan bir BIOS ile karşı karşıyayız.

BIOS'dan iki ekran görüntüsü... Seçenekler zengin sayılmaz

Son olarakta kutu ve kutu içeriğine bir göz atalım. Boyut bakımından küçük bir kutuya sahip olan G31, kutu içeriği bakımından da oldukça sönük. 1 adet SATA ve PATA kablosunun dışında kullanım kitapçığı, hızlı kurulum rehberi ve sürücü CD'si ve arka panel için kasa braketi bulunuyor.

Anakartın kutusu ve kutu içeriği

ECS G31T-M'i bu şekilde tanıdıktan sonra, sıradaki anakartımız olan ECS ISRT 945GCT-M'e geçebiliriz.
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 22:30
#2
ECS 945GCT-M ISRT

Anakarta bakmaya başlamadan önce yine genel özellikleri bir gözden geçirelim:
ECS 945GCT-M ISRTAnakart formatı ve boyutlarıMicroATX, 24,4 cm x 22 cm
Yonga setiIntel 945GC + ICH7İşlemci soketiLGA775İşlemci desteğiIntel Core2Duo/Quad, Pentium E21xx, Celeron 4xxİşlemci veriyolu hızı1066 / 800 / 533 MHzBellek erişimi ve slot sayısıÇift kanal bellek erişimi - 2 bellek slotuBellek tipi ve hızıDDR2 667 / 533 / 400En fazla bellek kapasitesi4 GBPCI Express slot sayısı1 x PCIe x16, 1 x PCIe x4AGP slotu---PCI Slot sayısı2 (PCI 2.3 standartında)USB 2.0 port sayısı8 adet (4 tanesi anakart arka paneline monte)Ethernet portları1 adet Realtek 100Mbit ethernet (RTL8101E)Serial ATA port sayısı4 adet, Serial ATA II ve NCQ destekliEk SATA kontrolcü---Paralel ATA (IDE) port sayısı1 adet UltraATA-100 bağlantısıEk IDE kontrolcü---Disket sürücü portu1 adet, 2.88MB destekliFirewire port sayısı---Ses desteğiIDT 92HD202 yongasıyla HD Audio temelli 5.1 kanal ses
SP/DIF dijital ses çıkışı var, kasa ön panel bağlantısı var.Donanım izleme yongasıITE IT8718Fan bağlantı noktası2 adetTakip edilen sıcaklıklarİşlemci çekirdeği ve sistem sıcaklığıDiğer bağlantılarAnalog VGA, PS/2 klavye ve fare bağlantıları
Anakart üzerinde seri portBIOSInsyde BIOS
Tablodan da göreceğiniz gibi, anakart 945 yonga setinin son türevlerinden birini taşıyor. Aslında Intel'e de, 945 yonga setine de şaşmamak elde değil. Devrini çoktan tamamlamış olmasına rağmen, Intel 945 yonga setine bir iki güncelleme yaptı ve bu eski yonga seti, 945GC sürümüyle hala yaşantısını sürdürüyor, en son model Core 2 Duo işlemcilere destek veriyor. Tabii ki yonga seti sonuçta eski, dahili grafik işlemcisi de çok yetersiz, ama Intel'in en ucuz yonga seti olarak 945GC yaşıyor ve tahmin edeceğinizden çok daha fazla satılıyor.
ECS 945GCT-M ISRT- Fiziksel Özellikler

945GC az önce incelediğimiz G31 ile aynı fiziksel yapıya sahip. Yine mor renkli PCB ile, MicroATX formunun sınırları içinde bir anakart tasarlanmış. O yüzden aynı noktaları tekrar tekrar yazmak yerine farklı taraflarını sizlere aktaracağız.

Anakartın genel görünümü... Yine mor renkli PCB söz konusu
Anakartta ilk dikkat çeken özellik 2 adet PCI Express 16X slotunun olması. Bu, bu kategoride ve bu yonga setli bir anakartta asla beklenmeyecek bir özellik. İlk akla gelen Crossfire desteğinin olup olmaması ama ne yazık ki Crossfire desteklenmiyor. Sadece 2 tane PCI Express ekran kartı takarak çoklu monitör kullanımına izin veriyor. Ayrıca Turuncu olan PCI Express slotu x16 olarak çalışırken lacivert olan slot x4 olarak çalışıyor. Zaten bu hızlarla Crossfire yapılabilse bile çok anlamlı bir performans veremeyecektir.
Bu arada, unutmadan belirtelim.. Biz bu anakartın ilk sürümünü inceledik ama şu anda piyasada, aynı anakartın 1333 MHz veriyolu da destekleyen ikinci sürümü yer alıyor. Bu yeni sürüm anakart, incelediğimiz anakarttan farklı değil, sadece 1333 MHz veriyolu desteği de eklenmiş.

İki ısı dağıtıcı, tüm soğutma gereksinimini halletmiş. Ek güç bağlantısının çapraz konumu ilginç
Anakart dizilimi konusunda G31’den daha iyi olduğunu rahat rahat söyleyebiliriz. Floppy ve IDE portları tam olması gereken yerde yani anakartın sağ tarafında. Bu sayede kablo karmaşasının önüne çok rahat geçebilirsiniz. En 12 Volt güç girişinin neden çapraz takılmış olduğunu anlamadık, ama genel olarak anakartın yerleşim planı iyi. Ayrıca güç regülatöründe de G31T'ye göre daha çok katı kapasitör kullanılmış.
945GC’nin arka paneli G31 modeli ile birebir aynı. PS/2 klavye-mouse girişleri, seri port (RS232), analog VGA çıkışı, 4 adet USB 2.0 portu, ethernet ve ses çıkışları bulunuyor. Anakartın dökümanlarında, ses çıkışı için Realtek ALC882 kullanıldığı belirtilse de, biz incelediğimizde anakart üzerinde bu yongayı bulamadık. Bizim elimizdeki örnek, ses çıkışı için IDT firmasının 92HD202 yongasını kullanmaktaydı.

GMA 950 grafik çekirdeğini taşıyan anakartta ne yazık ki Shader Model 3.0 desteği bulunmuyor. SM 2.0 bulunan anakartta 3D performansı yönünden çok bir şey beklememek en doğrusu. Sistem belleğinden en fazla 224 MB kadarı, grafik işlemcisinin emrine verilebiliyor. Aşağıda GPU-z görüntülerine bakabilirsiniz.

BIOS'a girdiğimiz de anlıyoruz ki hız aşırtma yönünden yoksun bir anakartı daha inceliyoruz. Voltaj verme konusundaki şanssızlığımız bize hız aşırtma yönünden büyük bir darbe vuruyor ama anakartın BIOS’una tümleşik olarak gelen H2O diğer bir adı ile Intel System Recovery Tool ile hiçbir yazılıma ihtiyaç duymadan sabit disk yedeğini alabilirsiniz. Oldukça güzel düşünülmüş bir özellik böylece, Norton Ghost ya da Acronis gibi 3. parti yazılımlara para vermenize gerek kalmıyor. İhtiyacınız olan tek şey 2 adet sabit disk ya da 2’ye bölünmüş bir sabit disk. BIOS ekranında F3 tuşuna basarak ulaşabileceğiniz Intel System Recovery ile 3 basit adımda diskinizin yedeğini alabilir ve istediğiniz zaman o yedeği tekrar geri yükleyerek işletim sisteminizi, yedek aldığınız zamanki haline getirebilirsiniz.

BIOS'dan bir kaç görüntü... Genel olarak G31T BIOS'undan daha kapsamlı bir BIOS

Intel'in ISRT uygulaması, anakarta dahili bir Norton Ghost gibi çalışıyor
945GC kutu içeriği bakımından abisi G31 ile birebir aynı, 1 adet SATA ve PATA kablosunun dışında kullanım kitapçığı, hızlı kurulum rehberi ve sürücü CD'si ve arka panel için kasa braketi bulunuyor.

Anakartın kutusu ve gayet mütevazi kutu içeriği
En önemli ve öne çıkartılan özelliği ISRT olan ve bu nedenle de okullara, internet cafelere uygun bir çözüm olarak sunulan ECS 945GCT-M'den sonra, sırada NVIDIA yonga setli bir ECS ürünü var. Bir sonraki sayfada...
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 22:30
#3
ECS GF7100PVT-M

ECS her ne kadar anakart ürünlerinde ağırlıklı olarak Intel yonga setlerini kullansa da, arada diğer firmaların ürünlerinden kaçamaklar da yapıyor. Özellikle NVIDIA'nın tek bir yongadan ibaret yonga setleri, uygun fiyatları nedeniyle ECS için cazip ürünler. Firma, GeForce 7100 yonga setini kullanarak GF7100PVT anakartını tasarlamış. Bu anakart, şimdiye kadar ele aldığımız iki anakarttan biraz daha gelişkin ve bir HTPC (ev sineması PC'si) kurulumu için çok daha uygun bir anakart.
ECS 945GCT-M ISRTAnakart formatı ve boyutlarıMicroATX, 24.4 cm x 24.4 cm
Yonga setiGeForce7100/ 630i (MCP73PV)İşlemci soketiLGA775İşlemci desteğiIntel Core2Duo/Quad, Pentium serisi, Celeron Dİşlemci veriyolu hızı1333 / 1066 / 800 / 533 MHzBellek erişimi ve slot sayısıTek kanal bellek erişimi - 2 bellek yuvasıBellek tipi ve hızıDDR2 800 / 667 / 533En fazla bellek kapasitesi8 GBPCI Express slot sayısı1 x PCIe x16, 1 x PCIe x4AGP slotu---PCI Slot sayısı2 (PCI 2.3 standartında)USB 2.0 port sayısı10 adet (4 tanesi anakart arka paneline monte)Ethernet portları1 adet Realtek Gigabit ethernet (RTL8111B)Serial ATA port sayısı4 adet, Serial ATA II ve NCQ destekli, RAID desteği varEk SATA kontrolcü---Paralel ATA (IDE) port sayısı1 adet UltraATA-133 bağlantısıEk IDE kontrolcü---Disket sürücü portu1 adet, 2.88MB destekliFirewire port sayısı---Ses desteğiRealtek ALC888 yongasıyla HD Audio temelli 7.1 kanal ses
SP/DIF dijital ses çıkışı var, kasa ön panel bağlantısı var.Donanım izleme yongasıITE IT8718Fan bağlantı noktası2 adetTakip edilen sıcaklıklarİşlemci çekirdeği ve sistem sıcaklığıDiğer bağlantılarAnalog VGA, DVI, PS/2 klavye ve fare bağlantıları
Anakart üzerinde seri portBIOSAMI BIOS
ECS GF7100PVT-M- Fiziksel Özellikler

Bahsettiğimiz üzere, testimize katılan diğer iki anakart ile benzer fiziksel özelliğe sahip olan GF7100PVT-M'in en büyük farkı Intel yonga seti yerine NVIDIA yongaseti kullanıyor olması. İlk çıktığında nForce 630i olarak adlandırılıp, sonra ismi GeForce 7100'e dönüşen bu yonga setlinde kuzey ve güney köprüleri ayrı ayrı değil tek bir köprü bulunuyor. Yonga seti 1333 MHz veriyolu gibi güncel özellikleri desteklemekte, performans açısından en önemli sorunuysa çift değil, tek kanal bellek erişimi içermesi. Anakart üzerinde iki bellek yuvası var ama iki bellek modülü taksanız da, tek kanal 64-bit bellek erişimini aşamıyorsunuz.

GeForce yonga setli anakartımızın genel görünümü
ECS, yine mor PCB ile ürettiği bu anakartı tam bir kare olarak tasarlamış. Güç regülatörü dışında katı kapasitör kullanılmayan anakartın bize göre en kötü tarafı ek güç girişinin yeri. Çevresi aşırı kalabalık olduğu için güç kaynağınızın ek 12 Volt güç kablosu 8 pinliysa ve ikiye ayrılmıyorsa takmanız imkansız. Dönüştürücü vasıtası ile takabilirsiniz sadece. 12 Volt güç girişinin dışında anakart dizilim son derece güzel. Kasanızın içinde kablo karmaşası olacağını pek düşünmüyoruz.

Geniş bir PCB üzerine hayli seyrek şekilde sıralanmış yapıtaşları
Görüntü yongası olarak GeForce 7100 bulunan anakartta test etmeye başlamadan önce 3D bakımından en çok umutlu olduğumuz anakart GF7100PVT-M'di. Açıkçası sonuçlar beklediğimiz gibi çıktı ama ne yazık ki günümüz oyunlarını akıcı olarak oynatmaktan uzak bir performansa sahip. Grafik işlemcisi Shader Model 3.0 destekliyor ve teknik özellikler açısından güncel, ama sadece 2 pixel iş hattı günümüz için kabul edilemeyecek kadar yavaş. Grafik işlemcisi, sistem belleğinden 256 MB kadar bölüme erişebiliyor. Performans sonuçlarına yazımızın ilerleyen kısmında göreceksiniz, şimdilik GPU-z ekran görüntüsünü sizlere sunuyoruz.

BIOS'a girdiğimizde daha önceki tablolardan farklı bir tablo ile karşılaşmıyoruz. Bellek erişim parametleri vs. gibi bazı ayarlar sunulmuş, temel ayarlar yerli yerinde duruyor ama ne yazık ki hız aşırtma yönünden gene tatmin olamıyoruz, seçenekler yetersiz. Sadece belleklerin voltajı ile oynayabiliyoruz, o da sadece 1.8V ile 2.0V arasında değişiyor. Aslında bu tür Micro ATX anakartları alan kişiler için hız aşırtmanın çok önemli olmadığını düşünüyoruz. HTPC için kullanıcaksanız zaten sessiz bir PC kurmak isteyeceğiniz için CPU'ya hız aşırtıp daha fazla ısınması pek işinize gelmeyecektir. O yüzden BIOS'daki ince ayarların olmayışını çok büyük bir eksiklik olarak görmüyoruz.

Diğer incelediğimiz anakartlardan daha zengin bir BIOS, ama hala yeterli detayda değil
Anakartın arka panel bağlantıları incelediğimiz diğer iki anakarttan daha zengin. Analog VGA çıkışının yanında DVI çıkış mevcut ve istenirse bu çıkış DVI’dan HDMI'a dönüştürücü aparat yardımı ile HDMI’a dönüştürülebiliyor. Bu sayede tek bir kablo ile hem görüntüyü hem de sesi ulaştırabiliyorsunuz. Ses yongası 7.1 destekli olduğu için anakart arkasında 6 adet ses çıkışı mevcut. Genel olarak anakartın arka paneli, HTPC için az önce incelediğimiz iki anakarttan çok daha uygun bir anakart olduğunu belli ediyor. DVI ve HDMI, bizce güncel bir HTPC'de olmazsa olmaz iki çıkış. İncelediğimiz diğer iki anakarttan farklı olarak, bu anakartta Gigabit ethernet var, bu da önemli bir avantaj.

Anakartın arka paneli, HTPC kullanımı için ideal olduğunu düşündürüyor
Kutu içeriği bakımından kardeşleri ile aynı içeriğe sahip olan GF7100PVT-M'i bize kendi kutusu ile gelmediği için sizlere kutusunun resmini gösteremiyoruz. Kutu içinde birer adet SATA ve PATA kablosu, kullanım kitapçığı, hızlı kurulum kitapçığı, arka panel braketi ve sürücü CD'si bulunuyor. Az önce bahsettiğimiz DVI - HDMI dönüştürücü, kutudan çıkan en değerli aksesuar.

Kutu içeriği ve yerine takılmış haldeki HDMI adaptörü
Anakartlarımızı yakından tanıdığımıza göre artık performans testlerine geçebiliriz. Çok derin testler yapmayacağız, amacımız sadece bir iki temel başlığı incelemek...
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 22:31
#4
Performans Testleri

Giriş seviyesi anakart alan birinin, üzerine 300$'lık bir işlemci takacağını ya da 1066MHz'lik pahalı bellekler kullanacağını düşünmüyoruz. Dolasıyla, ECS'nin giriş seviyesi üç model anakartını test ederken daha erişilebilir fiyat düzeyindeki test parçaları kullanmayı uygun gördük. Testler içinde yüksek performans gerektiren 3D oyunlar yerine daha temel programları kullandık, zaten bu anakartlarında dahili grafik çekirdekleriyle Call of Duty ya da Bioshock gibi bir oyunu oynamayı hayal bile etmek hata. Bu anakartlarla oynayabileceğiniz oyunlar ancak "casual games" tabir edilen, basit grafikli ama genelde bağımlılık yapıcı oyunlar.
DarkHardware Test Sistemi
İşlemciIntel Core 2 Duo E6420 işlemciAnakartECS G31T-M, ECS 945GCT-M, ECS GF7100PVT-MBellek:4GB A-Data DDR2-800 bellek, 5-5-5-15Ekran Kartı:DahiliSabit Disk ve Optik Disk:Samsung 80GB SATA disk, Samsung DVD-RW sürücüMonitör:Samsung 19" CRT monitörGüç Kaynağı:Silverstone ST-50EF Plus 500 WattSoğutma:Standart Intel Soğutucusuİşletim Sistemi ve Sürücüler:Windows Vista Ultimate SP1
Test sonuçlarını toplu bir tablo olarak sunalım, sonra üzerlerinde konuşalım:

Öncelikle 3D performansı üzerinde konuşursak, durumun pek de parlak olmadığını görebiliyoruz. Ne yazık ki tüm anakartların dahili grafik performansı çok düşük. Düşük grafik detayına ayarlamamız ve 800x600 çözünürlüğe indirmemize rağmen, F.E.A.R gibi yaşlanmış bir oyunu bile oynanabilir akıcılıkta görüntülemek mümkün değil.
Uygulama performansına gelince... Cinebench'in işlemci testi, üç anakartta da hemen hemen aynı sonucu sunuyor. aynı testin grafik bölümündeyse NVIDIA yonga setli anakart avantajlı. Sistemi daha genel olarak test eden PCMark Vantage altındaysa, çift kanal bellek erişiminin getirdiği avantajla G31 yonga seti öne çıkıyor. NVIDIA'nın GeForce 7100'ü neden tek kanal bellekle sınırladığını anlamak zor.
Yine bu tek kanal bellek konusu nedeniyle, GeForce 7100'lü anakartımız Everest bellek testlerinde okuma konusunda son sırada. Neyse ki sıra yazma testine gelince, diğerlerine yetişebiliyor. Bu testte, 945GC yonga setli anakartının bellekleri 800 değil 667 MHz olarak kullandığını da hatırlatmamız gerek.
Genel olarak, anakartların özel bir performans yönü yok... Yüksek performans göstermelerinden çok, ucuz ve kararlı olmaları istenen anakartlar bunlar, kendilerinden bekleneni de yapıyorlar doğrusu.
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler