İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

GeForce 9 Serisinin Orta Düzeyi: 9600GT ve 9600GSO (İnceleme)

sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 22:33
#1
GeForce 9 Serisinin Orta Düzeyi: 9600GT ve 9600GSO (İnceleme)
Ekran kartı pazarı, iki farklı yüze sahip bir pazar. Bu pazarın bir yüzünde çok pahalı ve yüksek performanslı kartlar var. Sürekli bu kartlar konuşuluyor, bu kartlar yarıştırılıyor. Firmalar, bu kartları test edilmeleri için basına ulaştırmakta daha hevesliler. Kullanıcılar da daha çok bu kartlar üzerine konuşuyor.
Öte yandan, bu çok heyecan yaratan ve ses getiren kartlar aslında pek o kadar da fazla satılmıyorlar. Asıl büyük satış rakamlarına erişen ve üreticilerine para kazandıran kartlar, çok daha düşük fiyat düzeylerine yerleşen, web sitelerinde öne çıkartılmasalar da kullanıcıların kolayca erişip sahip olabildiği ürünler.
DarkHardware olarak, en düşük düzey ekran kartlarına pek zaman ayırmıyoruz, çünkü okur kitlemiz genelde ekran kartına 100$'ın oldukça üzerinde bütçe ayırabiliyor gözüküyor. Her ne kadar zamanı gelince 700-800$'lık ekran kartlarına bile yer versek de, bizim için en önemli ekran kartları 150$ ile 300$ arasında yer alan ürünler. İşte bugün, bu belirttiğimiz fiyat aralığının alt sınırına yakın dolaşan üç kartı ele alacağız. Ele alacağımız kartlardan birisi, tanıdık bir kart, bir GeForce 9600GT örneği. Diğer kartlarsa sitemizde daha önce yer vermediğimiz bir kart olan GeForce 9600GSO. Konuk edeceğimiz üreticilerse sırasıyla ECS ve Palit.

Bugün sitemize konuk olan iki kart, kutularıyla
Sözü çok uzatmadan, ekran kartlarımıza göz atmaya başlayalım... Alfabetik sıralama sonucu, önce ECS'nin kartına bakıyoruz...
ECS GeForce 9600GT

ECS, son zamanlarda hem dünya çapında, hem de Türkiye'de belli bir atılım içinde bir firma. Asıl çalışma alanları olan anakartlar alanında yeni "Black Edition" kartlarıyla belli bir ivme elde eden ECS, bir yandan da ekran kartları alanına girmeye çalışıyor. Firmanın bu alandaki ilk denemelerinden olan GeForce 9600GT kartını kısaca gözden geçirelim:

ECS GeForce 9600GT

Kartın arka yüzü ve ön yüzündeki güç girişi
ECS GeForce 9600GT'yi orta düzey bir ekran kartı için fazlasıyla büyük olan kutusundan çıkarttığımızda, fiziksel olarak alışageldiğimiz yapıda bir GeForce 9600GT örneğiyle karşılaşıyoruz. Aslında kartın baskılı devre kartı (PCB) şimdiye kadar bir çok örneğini gördüğümüz standart 9600GT'lerden farklı değil, ama ECS bu kartın üzerine biraz değiştirilmiş bir soğutucu takarak, kartını kendince farklılaştırmış. Kart, tek bir slot işgal ediyor. Kullanılan soğutucunun fanı, standart 9600GT'lerden biraz daha ufak. Uygulamada, fanın çok sessiz olduğunu söyleyemeyiz, çünkü çalışırken fan ince, yüksek frekanslı bir ses çıkartıyor. Soğutucunun biraz derinlerine inmek için vidalarını söktüğümüzde, işlemciye değecek bakır tabanlı ve ince bir heat-pipe içeren, aluminyum-bakır sentezi bir soğutucuyla karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. Soğutucu aynı zamanda bellek yongalarını da soğutuyor, ama ECS'nin yongalarla soğutucu arasında kullandığı aşırı kalın termal malzemeyi düşünürsek, gerçekte ne kadar etkili bir soğutma söz konusu olduğu tartışılır.
Çalışması için 6 pinlik PCI Express güç girişi gerektiren kart, üst yüzünde 8 adet bellek yongası taşıyor, arkadaysa yonga yok. Kullanılan bellek yongaları Samsung üretimi, BJ1A kodlu yongalar. Bu GDDR3 yongalarını daha önce sayısız ekran kartında görmüş durumdayız.

Kartın, soğutucusu çıkartılmış hali

Soğutucunun detayları. Fan kablosunun uzunluğu, kötü bir tasarım detayı
Üzerinde 512MB büyüklüğünde GDDR3 bellek taşıyan kartın bellek arabirimi 256 bit, bu orta düzey bir kart için pek alışmadığımız bir bellek arabirim genişliği. Belleklerin saat hızı 900 MHz, dolayısıyla uygulamada 1800 MHz gibi davranış gösteriyorlar. Kartın üzerindeki grafik işlemcisiyse 650 MHz hızında çalışıyor. İşlemci içindeki kaplama üniteleri 1625 MHz hızında çalışmakta. Bütün bu değerler, NVIDIA'nın belirlediği standart değerler, yani ECS karta hiç bir şekilde overclock uygulamış değil. Kartın üzerindeki G94 grafik işlemcisi, 64 kaplama ünitesi taşıyor. İşlemcinin yüksek hızına ve 256-bit bellek bağlantısına rağmen performans olarak orta sınıfa düşmesinin nedeni de zaten bu değerin düşüklüğü.
GeForce 9600GT ilk çıktığında kimi üreticiler bu kartı aşırı gelişmiş bağlantı seçenekleriyle donatmış ve HDMI yanında DisplayPort bile içeren kartlar görmüştük. ECS pek böyle kaygılar taşımıyor, dolayısıyla kart günümüz için standartlaşan 2 adet DVI ve 1 adet S-Video çıkışıyla gelmekte. Yalnız güzel bir detay, ECS'nin kutuya DVI -> HDMI dönüştürücü de eklemiş olması. Ayrıca, eğer dilerseniz anakartınız üzerindeki SPDIF ses çıkışından ekran kartına bağlantı yapıp, TV'nize de HDMI üzerinden ses gönderebiliyorsunuz.

Kartın arka panel bağlantıları sıradan
Kutudan söz açılmışken kutu içeriğine bir bakalım. Kutudan DVI - VGA dönüştürücü, DVI - HDMI dönüştürücü, ses bağlantı kablosu, komponent çıkış kablosu ve güç bağlantısı çıkıyor. ECS, kutunun tüm ön yüzünü Frontlines - Fuel of War oyununa ayırmış, dolayısıyla tahmin edeceğiniz gibi kutudan bu oyun da tam sürüm olarak çıkıyor.

Oldukça büyük boyutlu kutudan çıkan malzemeler bunlardan ibaret
Toparlarsak, kartın malzeme ve üretim kalitesi tatmin edici düzeyde ve orta düzey bir GeForce 9600GT'yi güzelce temsil ediyor. Yalnız, bizim incelememiz için ulaştırılan örnek sanıyoruz ki bizden önce bir kaç basın kuruluşunu dolaşmış ve biraz da kötü muamele görmüştü. Kartı yakından incelediğimizde, soğutucuyu tutması gereken bir kaç vidanın eksik olduğunu, soğutucuyla bellek yongaları arasındaki termal bantların da kimisinin eksik olduğunu gözledik. Testi sağlıklı tamamlayabilmek için eksikleri kendi yedek parçalarımızla tamamladık, ama bir ürünü temsil etmek için gönderilen bir örneğin de yollanmadan önce mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini ECS'ye hatırlatmamız gerekti.
Bir sonraki sayfada, Palit'in orta düzey kartlarından biri olan 9600GSO'yu göreceğiz.
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 22:34
#2
Palit GeForce 9600GSO Sonic

GeForce 9600GT'yi şimdiye kadar defalarca görmüşsünüzdür ama tahmin ediyoruz ki GeForce 9600GSO ismini çok az duydunuz. Aslına bakarsanız bu, 9600GSO ile ilk karşılaşmanız da değil. Bugün 9600GSO olarak gördüğümüz kart, gerçekte 2008 yılının başlarında piyasaya çıkan ama adı çok az duyulan ve hemen hemen hiç ilgi görmeyen GeForce 8800GS kartından başka şey değil. GeForce 8800GS, gerçekten de hiç ilgi görmedi ve NVIDIA bu karta bir şans daha vermek istemiş olacak ki, kartın sadece adını değiştirip, aynı kartı 9600GSO olarak bir daha satışa sundular. Yani GeForce 9600GSO, beğenilmemiş GeForce 8800GS'nin ısıtılıp tekrar önümüze konmuş halinden ibaret.

Palit GeForce 9600GSO Sonic
Peki GeForce 9600GT ile GSO arasındaki fark ne? İşte bu da kafa karıştırıcı bir durum. Normalde, GeForce 9600GT daha yüksek performanslı ve daha pahalı olan kart. Öte yandan, biraz derine inince 9600GSO'nun daha çok belleğe ve daha çok kaplama ünitesine sahip olduğunu görüyoruz. 9600GT'deki 64 kaplama ünitesine karşılık, GSO'da 96 kaplama ünitesi var. ROP üniteleri 9600GT'de 16 iken GSO'da 12 olmuş. GSO'da bellek miktarı daha çok, kart 768 MB GDDR3 bellekle donatılmış olarak geliyor, ama bellek arabirimi 256'dan 192 bit'e inmiş durumda. Yani NVIDIA bir eliyle verirken, diğer eliyle geri almış. Sonuçta, kart genelde 9600GT'nin gerisinde kalmakta.

Kartın arkadan görünüşü

Kartın güç devresinde özel bir ısı dağıtıcı takılı. Kullanılan bellek yongalarıysa Qimonda üretimi
İnceleyeceğimiz GeForce 9600GSO örneği, Palit'in Sonic serisinden bir kart. "Sonic" serisinin geleneği olarak, kart standart dışı soğutucuyla donatılmış durumda, ayrıca işlemci ve bellek hızlarında da minik oynamalar yapılmış. GeForce 9600GSO'da 550 MHz olması gereken işlemci hızı Palit'in Sonic kartında 600 MHz. Kaplama üniteleri 1375 MHz yerine 1500 MHz'e yükseltilmiş, bellek saat hızıysa 800 MHz yerine 900 MHz olarak ayarlanmış. Yani üç alanda da Palit, karta ufak performans dopingleri uygulamış. Bu katkılar, kartın 9600GT ile olan performans farkının biraz daha kapanmasına neden oluyor. Az önce belirttiğimiz gibi, kartın üzerinde 768 MB GDDR3 bellek var. Qimonda üretimi bellek yongaları 1ns hızında, dolayısıyla 1000 MHz saat hızına sorunsuz çıkmaları bekleniyor.
Kartın kendisine gelirsek... Palit bu kartın iki sürümünü çıkartmış durumda. Firmanın ilk çıkarttığı GeForce 9600GSO Sonic, üzeri kapalı bir kutu şeklinde, farklı soğutucuya sahipti. Kısa süre için piyasada kalan o kartın ardından, bugün bizim incelediğimiz kart geldi. Bu yeni kartta, soğutucu Palit'in daha önce sayısız kart modelinde kullandığı, basit soğutucu-fan ikilisinden ibaret. Soğutucunun yüksekliğinden ötürü kart iki slot işgal ediyor. Soğutucu tarafından aktif olarak soğutulmasalar da, kartın bellek yongaları üzerinde ve arka yüzünde de soğutma bulunuyor. Ayrıca kartın güç regülatörü kısmında da soğutma uygunlanmış. Genel olarak kartın yapısı ve üzerindeki soğutucu miktarı, 9600GSO gibi orta düzey bir kartın ilerisinde bir kartmış izlenimi veriyor. Unutmadan da belirtelim, kartın soğutucusu az önce gözden geçirdiğimiz ECS GeForce 9600GT'ye göre çok çok daha sessiz.

Kartın arka tarafına yakın bulunan dijital ses girişi ve ön yüzündeki minik buzzer

Arka panelde şaşırtıcı bir yön yok
Kartın çalışması için bir adet 6 pin güç bağlantısı yapmak gerekiyor. Güç bağlantısındaki sorunları haber vermek için kartın kendisine ufak bir hoparlör (buzzer) takılmış. SLI kurulum yapma olanağı var, ayrıca az önceki kartta da bahsettiğimiz, ses bağlantısı ve HDMI üzerinden ses aktarımı konusu da bu kartta geçerli.

Kutu içeriği yeterli düzeyde, oyun hediyesi yok
Palit, kartı iki adet DVI ve bir adet S-Video çıkışıyla donatmış. ECS gibi Palit de kutuya HDMI dönüştürücü eklemeyi unutmamış. Palit'in kutuya eklediği diğer malzeme DVI - VGA dönüştürücü, komponent çıkış kablosu, kompozit video çıkış kablosu, güç kablosu ve ses ara bağlantı kablosundan ibaret. Palit, kartla birlikte oyun sunmaya gerek görmemi, dolayısıyla kutudan sürücü CD'sinden başka yazılım çıkmıyor.
Bir sonraki sayfada performans testlerine geçiyoruz.
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 22:34
#3
Performans Testleri

Performans testleri konusuna gelince, orta düzey bu iki kartın performansını birbiriyle karşılaştırmayı yeterli gördük. Her ne kadar grafiklerde yer vermesek de, test sonuçlarını yorumlarken HD 3870 gibi rakip kartlardan da ara ara bahsedeceğiz.
DarkHardware Test Sistemi
İşlemciIntel Core 2 Duo E8500 işlemciAnakartASUS P5E3 Anakart (Intel X38 yonga seti)Bellek:2GB OCZ Platinum Series DDR3-1600 bellek, 1333 MHz @ 7-7-7-20Ekran Kartı:Sapphire Radeon HD 3870Sabit Disk ve Optik Disk:Seagate Barracuda 7200.10 250GB disk, ASUS BC-1250PT Blu-ray sürücü Monitör:Viewsonic VG2230 22" LCDGüç Kaynağı:Silverstone Decathlon DA-850 850 WattSoğutma:Standart Intel Soğutucusuİşletim Sistemi ve Sürücüler:Windows Vista Ultimate SP1, GeForce 177,79
Performans testlerine geçmeden önce, her iki kartın da genel özelliklerini birer GPU-z görüntüsüyle özetleyelim:

Evet, gördüğünüz gibi bellek hızı ve tipi aynı, ama arabirimi farklı iki kart söz konusu. Hemen hemen tüm özelliklerde 9600GT üstünken, 9600GSO'daki fazladan 32 kaplama ünitesi kafa karıştırıyor. Bakalım bu durum performans olarak ne gibi bir manzara çizecek?3DMark Vantage ve 3DMark06'da kartların performansı neredeyse birebir aynı. 3DMark Vantage'da 9600GSO'nun çok ufak bir puan avantajı var, ama aradaki fark %2 civarında bir şey, dolayısıyla dikkate almaya değecek bir şey değil. Yine de, tüm açılardan geride olmasına rağmen ek kaplama ünitelerinin GSO performansına ne kadar çok destek olduğu, bu testlerde iyi şekilde görülüyor.


Lost Planet'de yine kartların performansları birbirlerine yakın, ama GSO'nun daha yavaş bir kart olduğu ufak ufak ortaya çıkıyor. Devil May Cry 4'deyse özellikle üçüncü testte iki kart arasındaki performans farkı büyüyor. Yine de, kartların performanslarının bu oyunu yüksek detay düzeyinde ve 4xAA ayarında oynatmaya yettiğini söyleyebiliriz. Kartların Lost Planet'de gösterdikleri performans, testimize dahil olmasa da daha önce test ettiğimiz HD 3870'e çok yakın.

Crysis'e geçtiğimizde manzara değişiyor ve Palit'in 9600GSO kart, çok az da olsa daha yüksek performans gösteriyor. Tabii bunu değerlendirirken, Palit'in bu kartı overclocklu olarak sattığını hatırlamamız gerek. Piyasadan satın alacağınız, standart hızlarda bir 9600GSO örneğinden aynı performansı beklemeyin. HD 3870 ise bu testte 37.8 / 15 gibi sonuçlar vererek iki kartın da önünde gidiyor.

Company of Heroes'da da 9600GSO çok az farkla önde. Öyle gözüküyor ki bu ufak performans farkı, bütünüyle Palit'in Sonic modeline uyguladığı overclockdan kaynaklanıyor. Eğer kart normal hızında çalışsaydı, 9600GT'nin az farkla da olsa arkasında konumlanacaktı.

Enemy Territory - Quake Wars'dan elde ettiğimiz sonuç son derece mantıklı. Düşük çözünürlükte 9600GSO'nun ciddi şekilde ileride olduğunu görüyoruz, ama çözünürlük arttırıldığında kart bu liderliğini kaybediyor, 9600GT öne geçiyor. Tabii burada etken, 9600GSO'nun bellek bant genişliğinin düşüklüğü. Çözünürlük yükseldikçe ve işin içine Anti Aliasing gibi işlevler girdikçe, 256 bit bellek arabirimi avantajını göstermeye başlıyor.
Bir sonraki sayfada bitiriyoruz...
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 22:35
#4
Güç Tüketimi

Kartların takılı olduğu test sisteminin, tüm güç tüketimi şu şekilde listeleniyor:

Her iki kartın da grafik işlemcileri 65nm üretim tekniğiyle üretiliyorlar, ama 9600GSO'nun içindeki G92 grafik işlemcisi daha eski bir ürün ve güç tüketimi konusunda daha başarısız. Daha yeni bir işlemci olan G94'den güç alan 9600GT, az farkla da olsa daha iyi sonuçlar veriyor. 350 Watt'lık kaliteli bir güç kaynağına sahip bir sistem, bu kartları sorunsuz şekilde çalıştırabilecektir, fazla masraf yapmaya gerek yok bizce.
Yorumlar

Gelelim yorumlara... Performans testlerinden gördüğünüz üzere, kartların performansları hemen hemen aynı. Dolayısıyla karar vermede fiyat ve diğer faktörler daha önemli rol oynayacaktır.
Fiyat konuşmadan önce işin teknik kısmına gelelim. GeForce 9600GSO, temel olarak GeForce 8800GS'ye dayanıyor ve başarısız olmuş bu konseptin makyajlanıp tekrar önümüze konmasından ibaret. Kartın performans ve kategorisine göre yüksek güç tüketimi ve PCI Express 2.0 desteklememesi, bunun güzel birer kanıtı. GeForce 9600GT'da temellerinde GeForce 8 serisine ayaklarını basıyor olsa da, yine de daha yeni bir işlemciye sahip, teknoloji olarak daha yeni bir kart. 256-bit bellek arabirimi sayesinde bellek bant genişliği yüksek, dolayısıyla yüksek çözünürlüklerde rakibine göre yere daha sağlam basıyor. Palit'in overclocklu Sonic kartını dikkate almazsak, 9600GT'nin performansı da her zaman 9600GSO'dan yüksek.
Şimdi gelelim işin fiyat kısmına. ECS'nin kartı henüz stoklara girmiş değil, ama girdiği zaman şu andaki 115$ düzeyindeki ucuz 9600GT'lerin arasına yerleşeceğini tahmin etmek kolay. GeForce 9600GSO fiyatlarına baktığımızdaysa şaşırtıcı bir manzarayla karşılaşıyoruz. Performans olarak daha düşük olan 9600GSO, genelde 9600GT'den pahalı! Piyasada 384MB bellekli 9600GSO'lar ile 768MB bellekli GSO'ların fiyatları tam anlamıyla birbirine girmiş durumda, ama ortalama olarak 120-125$ civarında etiketler görüyoruz.
Manzara böyleyken, GeForce 9600GSO'nun 9600GT karşısında bir şansı olduğunu söylemek zor. Standart kartları konuştuğumuzda performans 9600GT'nin arkasında, ama fiyat olarak kartlar aynı düzeyde, hatta zaman zaman 9600GSO daha pahalı.
Bizce, GeForce 9600GT varken, 9600GSO'yu tercih etmek için bir neden yok. Eğer 9600GSO, şöyle bir 30$ daha düşük fiyatla sunulsaydı "9600GT'yi boşverin, GSO alın" diyebilirdik, ama aynı fiyattan sunulduktan sonra, böyle bir şey demek olanaksız. Ayrıca, 9600GT'ye ayıracağınız 120$ civarındaki bütçeyi 135$ civarına çekebilirseniz, teknolojik olarak daha üstün bir kart olan Radeon HD 3870 de alabilirsiniz.
Kartların özeline gelirsek... ECS orta düzeyi temsil eden bir kart yapmış. Bizce verilen oyun hediyesi gereksiz, ayrıca kartın kutusunun koskocaman olması da biraz anlamsız. Dışarıdan bakınca önemsiz gözükebilir ama böyle devasa kutular, nakliye masrafını yükselterek fiyatı etkiliyor. Uygulamada, kartın kendisi bize bir sorun yaşatmadı, fakat genelde %65 civarı hızda çalışan fanı biraz tiz, belirgin bir ses çıkartıyordu. Genel olarak düzgün bir kart, ama piyasada daha gelişmiş (ve yüksek fiyatlı) 9600GT örnekleri de yok değil.
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
krapex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2008
Mesajlar:
277
Konular:
22
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
22
Ticaret:
(0) %
08-10-2008 14:25
#5
9600 Gt Tam Bi Fiyat/performans Kartı Alınabilecek Bi Kartt
--------------------- TURK HACK TEAM
nur75 Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı