İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

GeForce 9800GTX'in İki Yüzü: 9800GTX ve 9800GTX+ (İnceleme)

sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 22:36
#1
GeForce 9800GTX'in İki Yüzü: 9800GTX ve 9800GTX+ (İnceleme)
Herhalde bilgisayar donanımı sektöründe şu anda olunabilecek en kötü yer, NVIDIA'nın yönetim kurulunda olmaktır. Rakibi AMD (ATI)'den HD 4800 serisiyle hiç beklemediği bir darbe alan NVIDIA, bir de üstüne bazı mobil grafik işlemcilerindeki sorun konusu ortaya çıkınca iyice zor durumda kaldı. AMD'nin ucuza ürettiği ve düşük güç tüketen 55nm teknolojili grafik işlemcileri karşısında, 65nm grafik işlemcileriyle direnmekte olan NVIDIA, tüm gücüyle çıkış aramakta. Bu arayış, arada kullanıcılar için olumlu sayılabilecek gelişmelere de neden oluyor.
Daha ileri üretim tekniğiyle üretilen grafik işlemcileri daha ucuza mal ediliyorlar ve üreticisine daha çok kazandırıyorlar. Dolayısıyla NVIDIA için 55nm üretime geçmek öncelikli bir gelişmeydi. Firma şu andaki en üst düzey işlemcileri olan GT200'leri henüz 55nm'e geçiremedi, ama eski ve kendini ispat etmiş ürünü olan G92 grafik işlemcisini 55nm'e indirmeyi başardı. Daha önce çok başarılı GeForce 8800GT ve GeForce 9800GTX''e can veren G92, şimdi yeni revizyonuyla karşımızda, kullanıldığı kartsa GeForce 9800GTX+ adını taşıyor. Bu kart, ATI'nin HD 4850'si karşısında NVIDIA'nın şu an için en güçlü yanıtı.

Leadtek ve ZOTAC'ın 9800GTX temsilcileri
Bu incelememizde iki kart ele alacağız. Bunlardan birincisi, 9800GTX'in 65nm işlemci kullanan eski sürümü. Leadtek'in WinFast serisinden bir örnek bazında inceleyeceğimi bu kart, 9800GTX'in en yalın halini temsil ediyor ve daha bir süre daha piyasada bulunacak bir kart. 9800GTX+'a örnek olaraksa ZOTAC'in AMP! serisinden GeForce 9800GTX+ kartını ele alıyoruz. Bu kart her ne kadar soğutucu olarak standart bir 9800GTX+'dan farklı olmasa da, saat hızları bakımından standartın biraz üstünde.
(Bu arada, merak edenler için belirtelim, ZOTAC markası firmanın kendi tercihini nedeniyle tamamı büyük harfle yazılıyor)
Eski G92, Yeni G92

NVIDIA'nın G92 grafik işlemcisi, bugüne kadar başarısını kanıtlamış, gayet iyi bir işlemci. Bu işlemciyle ilk olarak GeForce 8800GT kartında karşılaşmıştık. 8800GT ilk çıktığında tam anlamıyla kapışılmıştı, aslına bakarsanız bugün de sahiplerini bütünüyle memnun edecek performans sağlayan bir kart.G92 daha sonra GeForce 9800GTX'de karşımıza çıktı, ki bu kart da oldukça başarılı oldu ve sahiplerini memnun etti.

Solda Leadtek 9800GTX, sağdaysa ZOTAC 9800GTX+'ın teknik özeti
NVIDIA, denenmiş bir teknolojiden sonuna kadar yararlanmayı seçmiş olacak ki 55nm üretim tekniğini ilk olarak bu işlemcide hayata geçirmeyi seçti. Şimdi karşımızda yeni bir G92 var. Yeni G92 ile eski G92'nin tek farkı, eskisinin 65nm, yenisinin 55nm üretim tekniğiyle üretilmesi. Yani yeni G92 fiziksel olarak daha ufak ve daha az güç tüketiyor. İki işlemci arasında başka bir teknik fark yok, ama yeni G92 beklenileceği üzere daha yüksek hızlara çıkabiliyor.
Bir sonraki sayfada kartları tanımaya başlıyoruz...
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 22:37
#2
Leadtek WinFast PX9800GTX

Bir yandan sanki grafik pazarından ayrılacakmış gibi sinyaller veren, ama bir yandan da her yeni NVIDIA ürününü ilk günden ürün kataloğuna eklemeyi sürdüren Leadtek, GeForce 9800GTX'i de ilk sunan firmalardan birisi oldu. Firmanın hayli büyük bir kutuda kullanıcıya ulaştırdığı GeForce 9800GTX kartı, yapı itibariyle NVIDIA'nın orijinal tasarımından hiç bir fark içermeyen, standart bir 9800GTX. Hem incelememizin ikinci kartı ZOTAC 9800GTX+'a eşlik etmesi için, hem de bir süre için daha piyasada bulunacağı ve cazip fiyat avantajları sunabileceği için, incelememize bu kartı da eklemeyi uygun bulduk.
GeForce 9800GTX'i daha önce Gainward örneğinde incelemiştik. Leadtek'in kartı, Gainward'ın kartından hiç bir şekilde farklı değil. Leadtek'in tek yaptığı, bu kartı bitmiş halde NVIDIA'dan satın alıp, kartın üzerine iki çıkartma yapıştırmak. Yıllardan beri kendine bir türlü kalıcı bir tema bulamayan firma, bu sefer robotlu füturistik görseller kullanmış.

Leadtek WinFast PX9800GTX
Yine oldukça uzun bir kartla karşı karşıyayız, kartın üzeriyse bütünüyle kapalı. Kartın üzerini kaplayan siyah plastik kaplamanın altında, heat-pipe desteğiyle hayli karışık bir soğutucu yer alıyor. Soğutucu kartın arka yüzeyini soğutmuyor, zaten bu yüzde bellek yongaları da yok. Fotoğraflardan da kolayca anlayabileceğiniz gibi, soğutucu iki slotluk yer işgal ediyor.
GeForce 9800GTX'ler iki adet güç girişi kullanıyor, ama neyse ki girişlerin ikisi de 6 pinlik yapıda, başa bela olabilen 8 pinlik girişler söz konusu değil. Güç kaynağınızda gerekli fişler yoksa, normal molex fişleri 6 pin PCIe güç fişi haline getirebileceğiniz dönüştürücüler kutuya eklenmiş.

Kartın tüm yapısını soğutucusu belirliyor
Kartın detaylarına gelirsek, tahmin edeceğiniz gibi, tam olarak NVIDIA'nın standartlarına uyan değerlerle karşı karşıyayız. 65nm üretim tekniğiyle üretilmiş olan G92 işlemcisi 675 MHz hızında çalışıyor, shader ünitelerinin hızıysa 1688 MHz. İşlemciye 256 bit bir arabirimle bağlanmış olan 512 MB büyüklüğündeki GDDR3 belleğin saat hızı 1100 MHz, bunu DDR sistemini dikkate alarak 2200 MHz çalışma hızı olarak da değerlendirebilirsiniz. 128 adet işlem ünitesi içeren grafik işlemcisi, bilgisayarınızla PCI Express x16 veriyolu üzerinden bağlantı kuruyor, PCI Express 2.0 desteklenmemekte.

SLI, hatta üçlü SLI kurabilmeniz için gerekli bağlantı noktaları kartın üzerinde.
Kullanım sırasında edindiğimiz izlenim, kartın oldukça sessiz bir ekran kartı olduğu yönünde. NVIDIA'nın büyük hacimli soğutucusu hantal gözükse de işlevsel ve kartın sıcaklığını çok yüksek değerlere çıkartmadan (testler sırasında kart hep 50 dereceleri değerlerde gezdi) kartı serin tutabiliyor. Bizde 9800GTX alan birinin, fazladan para harcayıp ek soğutucu almasına gerek yok.
Kartın giriş çıkış noktalarına baktığımızda, 2 adet DVI ve bir adet S-Video çıkışından ibaret, artık sıradanlaşmaya başlayan düzenlemeyi görüyoruz. Leadtek, kutuya bir tane DVI -> HDMI dönüştürücü eklemiş. Ayrıca kartın üzerinde SPDIF formatında, dijital ses girişi var. Anakartınız üzerinden bu noktaya ses aktarırsanız, aynı ses sinyalini HDMI üzerinden, HDMI girişli televizyonunuza da aktarabilirsiniz.

Kutu içeriği için söylenebilecek şey, yeterli olduğu
Hazır kutudan çıkan malzemeden söz açılmışken, o konuyu da aradan çıkartalım. Leadtek'in yeni, turuncu tasarımlı ve oldukça büyük boyutlu kutusundan kartın kendisi dışında iki adet güç adaptör kablosu, ses aktarım kablosu, DVI -> HDMI dönüştürücü, DVI -> VGA dönüştürücü ve komponent çıkış kablosu çıkıyor. Sürücü CD'si ve kullanım kılavuzlarını şık bir ek kutuya koyan Leadtek, bazı firmaların artık boşverdikleri oyun hediyesi konusunu da unutmamış ve kartla birlikte Neverwinter Nights 2'yi hediye etmiş. Meraklısı için güzel bir oyun, ama kartın grafik gücünü sergileyecek, görsel yönü güçlü bir oyun değil, dolayısıyla bizce kötü bir seçim.

Leadtek'in kartını böylece tanıdık, şimdi ZOTAC'ın daha güncel kartını, 9800GTX+ AMP Edition'ı tanıyalım. Bir sonraki sayfada...
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 22:37
#3
ZOTAC GeForce 9800GTX+ AMP! Edition

Ekran kartı pazarının nisbeten yeni oyuncularından olan ZOTAC, piyasaya güçlü bir giriş yaptı ve ilk günden itibaren ses getirmeye başladı. Firmanın Türkiye atağı da hızlı oldu, çünkü ZOTAC Türkiye pazarına sektörün en güçlü ve prestijli dağıtıcılarından Penta ile dağıtıcılık anlaşması imzalayarak girdi. Firma şimdilerde yine sektörün deneyimli firmalarından Mascom ile de çalışmaya başlamış durumda, dolayısıyla Türkiye'deki dağıtım ağları artık iyice güçlü. İzledikleri saldırgan fiyat politikasıyla, ZOTAC'ın önümüzdeki günlerde pazar payını daha da arttırması oldukça olası gözüküyor.
Tıpkı Leadtek gibi ZOTAC da sadece NVIDIA ürünleri üzerine çalışan bir firma. ZOTAC, NVIDIA ürünlerinin hepsini ürün yelpazesine katıyor ve hemen hemen her yeni NVIDIA ürününden bir kaç farklı örnek üretiyor. Firma ile olarak yeni kartın standart NVIDIA tasarımında olanını üretiyor, sonra da aynı kartın overclock yapılmış AMP! ve sessiz soğutmayla donatılmış ZONE sürümlerini piyasaya sürüyor. Tahmin edeceğiniz üzere, AMP! sürümleri genelde standartın üzerinde soğutma çözümleriyle, ZONE sürümleriyse fansız soğutucularla donatılıyor.

ZOTAC'ın bolca etiketle donattığı GeForce 9800GTX+ AMP!
Bizim burada ele alacağımız kart ZOTAC'ın AMP! serisinden GeForce 9800GTX+ kartı. Yani, kart hem 9800GTX+ olduğu için standart 9800GTX'den biraz daha hızlı, hem de AMP! serisinden olduğu için ZOTAC tarafından ekstra overclock yapılmış. Bu uygulamaların ne ölçüde olduğunu ve performansa ne kattığını ilerleyen bölümlerde göreceğiz.
Her ne kadar overclock uygulanmış AMP! serisinden olsa da, kartı kutusundan çıkarttığımızda fiziksel yapısının alışageldik 9800GTX ile bir farkı olmadığını görüyoruz. Yine aynı soğutucu kullanılmakta, hatta kullanılan baskılı devre kartı (PCB) bile birebir aynı. Yani aslına bakarsanız, bu kartta da üretici, NVIDIA'dan hazır gelen karta etiket yapıştırmaktan ileri gitmemiş. Tabii bu işin sadece fiziksel boyutu, çünkü saat hızları konusunda ZOTAC'ın bazı ince ayarları söz konusu.

Kartın arka yüzünde neredeyse devre elemanı kadar çok vida var
Tekrarlarsak, NVIDIA, 9800GTX+'da kartın soğutucusu konusunda hiç bir değişiklik yapmamış. Yine iki slotluk yer işgal eden ve kartın üst yüzünü bütünüyle kapatan bir soğutucu söz konusu. Soğutucu karta o kadar çok sayıda vidayla tutturulmuş ki, sökmeye girişirseniz bu işe şöyle bir 15 dakika ayırmanız gerek. Tabii işin içinde bu kadar çok vida olunca, sökme takma işlemi sürecinde eninde sonunda bir kaç vidanın kaybolacağı da kesin.
Soğutucu gibi, kartın baskılı devresi de hiç değişmemiş, 9800GTX ile birebir olarak aynı baskılı devre kullanılmakta. Aslında GTX+'da kullanılan G92 işlemcisi 55nm üretim teknolojisi ürünü, dolayısıyla çekirdeği fiziksel olarak daha küçük, ama NVIDIA uyumluluğu korumak için bu çekirdeği normal G92 ile aynı pakete koyuyor, dolayısıyla eski G92'yi kullanmak için tasarlanmış kartlara yeni G92 direkt olarak takılabiliyor, yeni tasarım değişmiyor.

Solda kartın ikili güç girişi, sağdaysa gözden kaçabilecek ses bağlantı noktası
Yeni işlemcinin daha düşük güç tüketimine rağmen, güç tüketim düzeyi tek bir güç bağlantısının altından kalkabileceği düzeye inmemiş, dolayısıyla 9800GTX+'da da iki adet 6 pin güç girişi bulunuyor. Bununla birlikte, tıpkı Leadtek 9800GTX gibi, ZOTAC 9800GTX+'da çok çok sessiz bir kart. NVIDIA'nın G92'ye yaptığı güncelleme, kartın ortalama güç tüketimini düşürmüş, ZOTAC'ın saat hızlarını arttırması da kartın ısınmasına bir etki yapmamış. NVIDIA'nın standart tasarımı soğutucu kartı gayet başarılı soğutuyor ve çalışma sırasında ne gürültü, ne de ısınma sorunu yaşanıyor.
Kartın detaylarına gelirsek, ZOTAC'ın bu kartta grafik işlemcisini 756 MHz, bellek saat hızınıysa 1150 MHz olarak ayarladığını görüyoruz. Bu değerler standart bir 9800GTX+ kartında sırasıyla 738 MHz ve 1100 MHz olacaktı. En başta da belirttiğimiz gibi, ZOTAC karta ufak da olsa overclock yapmış durumda. Kartın üzerinde 512 MB GDDR3 bellek var, bellek arabirimi 256 bit genişlikte.
Unutmadan belirtelim, NVIDIA G92 işlemcisini fiziksel olarak küçültürken, mimarisi konusunda hiç bir değişiklik yapmamış. Dolayısıyla, yeni G92 eskisinden daha verimli falan değil. Hatta yeni işlemci de tıpkı eskisi gibi PCI Express 2.0 desteklemiyor, dolayısıyla 9800GTX+, yeni bir kart olmasına rağmen PCIe 2.0 desteklemeyen bir kart olarak değişik bir konuma oturuyor.

Kartın arka paneli
Tıpkı 9800GTX'de olduğu gibi, bu kartta da anakart üzerinden ses bağlantısı yapabileceğiniz ses girişi ve bu iş için gerekli ara kablo bulunuyor. Kartın görüntü çıkışları iki adet DVI ve bir adet S-Video çıkışından ibaret. DVI çıkışlarını analog VGA ve HDMI'a çevirmek için birer tane dönüştürücü kutuya dahil edilmiş.

Son olarak ürünün kullanıcıya sunuluşundan bahsedelim. ZOTAC, ürününü Leadtek gibi kocaman bir kutuyla değil, gayet makul büyüklükte bir kutuyla sunmuş, iki firmanın ortak noktasıysa kutularında kullandıkları turuncu tonları. Yalnız ZOTAC'ın kartı gayet iyi paketlediğini belirtmemiz lazım, kutuyu açtığınızda kart ve aksesuarlar her biri yerlerine çok sağlam şekilde oturtulmuş ve üstleri şeffaf bir plastikle kapatılmış şekilde ortaya çıkıyorlar. Kartın performansını vs. etkileyecek bir şey değil elbette, ama yine de bir ürünün sunumundaki özen önemli.

Bütün malzemeler kutunun içine sıkıca yerleştirilmiş ve şeffaf bir kapakla sabitlenmiş
Kutu içeriği kart, sürücü CD'si, iki adet güç kablosu, DVI > VGA dönüştürücü, DVI > HDMI dönüştürücü, komponent çıkış kablosu ve kurulum kılavuzlarından oluşuyor. ZOTAC, kartla birlikte XIII Century - Death or Glory diye bir oyun hediye vermekte. Strateji türündeki bu oyunun çok önemli bir hediye olduğu söylenemez.
Evet, her iki kartı da böylece tanıdık, şimdi bir sonraki sayfaya geçip, performans testlerine göz atalım...
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 22:38
#4
Performans Testleri

Bu iki kardeş kartın ATI cephesindeki rakibi, Radeon HD 4850. Radeon HD 4850 kartları bugün piyasada 210$ ile 240$ arasında değişen fiyatlarla satılıyor. 9800GTX için fiyat araştırması yaptığımızda 260$ civarında fiyatlar görüyoruz ama aslına bakarsanız bu fiyatlar genelde eski fiyatlar. 9800GTX+ için ZOTAC Türkiye temsilciliğinin bize aktardığı satış fiyatı 240$ civarında. Dolayısıyla, 4850 ile 9800GTX, 4850 biraz daha avantajlı olmakla birlikte fiyat açısından karşı karşıya denebilir.
DarkHardware Test Sistemi
İşlemciIntel Core 2 Duo E8500 işlemciAnakartASUS P5E3 Anakart (Intel X38 yonga seti)Bellek:2GB OCZ Platinum Series DDR3-1600 bellek, 1333 MHz @ 7-7-7-20Ekran Kartı:Sapphire Radeon HD 3870Sabit Disk ve Optik Disk:Seagate Barracuda 7200.10 250GB disk, ASUS BC-1250PT Blu-ray sürücü Monitör:Viewsonic VG2230 22" LCDGüç Kaynağı:Silverstone Decathlon DA-850 850 WattSoğutma:Standart Intel Soğutucusuİşletim Sistemi ve Sürücüler:Windows Vista Ultimate SP1, Catalyst v8.6, GeForce 177,79
Donanım meraklılarının en muteber gördükleri uygulamalar 3DMark serisi, dolayısıyla biz de sonuçları sunmaya 3DMark sonuçlarıyla başlayalım:


Genel olarak kartların performansı bu testte birbirine çok yakın. Hem 1280x1024 çözünürlük kullanan "Performance" ayarlarında, hem de 1680x1050 çözünürlükteki "High" ayarlarında, HD 4850'nin 9800GTX'lere karşı çok az bir avantajı var. 9800GTX+ ile 9800GTX arasında %5 kadar bir performans farkı görülüyor, bu fark iki çözünürlük düzeyinde de hemen hemen aynı. Yalnız burada kullandığımız 9800GTX+'in biraz performans dopingli olduğunu tekrar hatırlatmamız lazım, eğer standart bir 9800GTX+ kullansak fark daralacaktı.

3DMark06 testinde, Vantage testine göre farklı bir sıralama görüyoruz, bu testte HD 4850 önde değil, geride kalıyor. Bu değişim hem sürücü optimizasyonlarına, hem de iki uygulamanın kullandığı shader tip ve yoğunluklarına verilebilir.


Lost Planet ve Devil May Cry 4, aslına bakarsanız aynı 3D görüntü motorunu kullanan iki oyun. Çok yoğun efekt kullanan Lost Planet, genel olarak ekran kartlarını oldukça yoruyor. Yeni Devil May Cry ise hem motorda iyileştirmeler içeriyor, hem de test demosunda shader efektlerinden çok, çok sayıda karakter kullanmaya ağırlık veriyor. Lost Planet'in sunduğu sonuçlar beklediğimiz şekilde, ama Devil May Cry 4 bizce sağlıklılığı tartışılabilecek sonuçlar sunuyor, 9800GTX+ ile 9800GTX arasındaki performans farkının büyüklüğünü açıklamak zor çünkü. Devil May Cry 4'ü kurcalamaya devam edeceğiz ama ürettiği sonuçlar bir mantık temeline oturmazsa, bu oyun test paketimizde kalıcı olmayabilir.


Crysis ve Company of Heroes, artık alışmaya başladığımız tabloyu tekrarlıyor. ZOTAC 9800GTX+ AMP! modeli, eski model 9800GTX'den %10 kadar önde, HD 4850 ise iki kartı da çok az farkla arkadan izliyor.

OpenGL grafik kütüphanesine dayanan Enemy Territory, tüm grafik ayarları açıldığında 1280x1024 ile 1680x1050 çözünürlükler arasında çok bir fark göstermiyor, çünkü performansı sınırlayan başka etmenler var. Kartların performans sıralaması yine aynı şekilde. ET:QW, gerçekten iyi programlanmış bir oyun motoruna sahip ve görsel ayarları sonuna da getirseniz, saniyede 60 kare görüntü elde etmekte zorlanmıyorsunuz.


İlk DirectX 10 test programımız olan Call of Juarez ve hemen arkasından gelen PT Boats, farklı manzaralar çiziyor. Call of Jaurez'de HD 4850 ciddi oranda avantajlı, ki üstelik testimizi NVIDIA'nın hileli olduğunu iddia ettiği demo sürümü değil, NVIDIA'nın da onayladığı tam sürümü kullanarak yapmaktayız. Düşük çözünürlüklerde bile sistemleri hayli zorlayan PT Boats ise iki farklı 9800GTX sürümü arasında hemen hiç performans farkı göstermiyor.
Performansı gördük, bir sonraki sayfada bitiriyoruz...
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 22:38
#5
Güç Tüketimi

Kartların takılı olduğu test sistemimizin tüm güç tüketimi şu şekilde bir grafik oluşturuyor:

Fiyat ve performans açısından birbirlerine çok yakın olan bu kartlar, ne kadar ilginç ki güç tüketiminde de birbirleriyle kafa kafaya gidiyorlar! NVIDIA'nın G92 işlemcisine yaptığı teknolojik doping, en düşük ve en yüksek güç tüketimini değil, ortalama tüketimi etkilemiş gözüküyor. 55nm işlemcili HD 4850 daha az güç tüketiyor ama aradaki fark önemsiz düzeyde. HD 3870 güç tüketimi gerçekten düşük bir karttı, ama HD 4800 serisi büyük ölçüde artan transistör sayıları nedeniyle bu özelliği sürdüremiyorlar.
SLI gibi kurulumlara gitmeyecek ve tek bir kart kullanacaksanız, kaliteli bir 400 Watt güç kaynağı 9800GTX'li bir sisteme hayat vermeye yetebilir gözüküyor.
Yorumlar

Gelelim yorumlara... Gördüğünüz gibi, ele aldığımız iki kart ve rakipleri HD 4850, performans ve güç tüketimi açısından da birbirlerine çok yakın kartlar. HD 4850 biraz daha ucuz, genelde biraz daha yavaş ve video işlemleri açısından az daha marifetli. Öte yandan, 9800GTX'de de bu incelemede değinmediğimiz bir PhysX avantajı var, tabii bunu avantaj olarak görüp görmemek ayrı bir tartışma konusu.
HD 4850 daha ucuz ve biraz daha yavaş, ama standart soğutuculu hali fena halde ısınıyor, bu ısıyı kasa dışına atamadığı için de tüm sistemi ısıtıyor. GeForce 9800GTX ise gerek eski, gerek yeni sürümü olsun, ciddi derece ısınmıyor ve çok çok sessiz bir kart. HD 4850'nin özel soğutmalı sürümünü almanız ısınma sürümünü çözecektir ama bu durumda da fiyat, 9800GTX ile denkleşecektir.
Ekran kartına harcayacağınız para 250$ civarındaysa ve mutlaka ATI almak gibi bir derdiniz yoksa, 9800GTX ve GTX+ gayet alınabilir kartlar. Tabii almışken GTX+ almanız önerilir ama bir sorun var. Çarşıya çıkıp bir GeForce 9800GTX+ almak istediğinizde karşınıza çıkacak olan sorun, firmaların ellerinde hala bol miktarda 9800GTX bulunuyor olması olacaktır. Elindeki eski stoğu eritemeyen firmalar, NVIDIA'nın çok hızlı yaptığı bir dizi indirim karşısında zorda kaldılar ve ellerinde eski, yüksek fiyattan aldıkları 9800GTX kartlar var. Genelde 260$ civarına sunulan bu kartlara tamam demek ya da GTX+'ların yayılmasını beklemek, kişisel tercihinize kalmış. HD 4850 baskısı nedeniyle firmaların ellerindeki GTX stokları erimekte gecikirse, GTX+ için uzun süre beklemeniz gerekebilir.
Kartlara yönelik yorumlara gelince, açıkçası çok söyleyebileceğimiz bir şey yok, çünkü her iki kart da NVIDIA'nın standart yapıdaki kartlarından ibaret. Leadtek, kartına hiç bir takviye yapmamış, ama ZOTAC kartın saat hızını arttırmış, bedavadan biraz daha performans sağlamış.
9800GTX+ modeli varken GTX modelini almanız elbette tercih edilecek bir durum değil, ama yeni model geldiğinden eski 9800GTX'lerinden kurtulmak isteyen firmalardan 9800GTX için cazip bir indirim görürseniz, çok düşünmeden satın alabilirsiniz. Sonuçta kartın performansı GTX+'dan çok az daha düşük, güç tüketimi de iki sürüm arasında ciddiye alınacak farkta değil. GTX+ modelini tercih edin ama uygun fiyatlı, kelepir GTX'leri de takip edin.
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
krapex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2008
Mesajlar:
277
Konular:
22
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
22
Ticaret:
(0) %
08-10-2008 16:53
#6
4850 yle böyleyse 4870 x2 hepsini yıkaar geçerr
--------------------- TURK HACK TEAM
hacko55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2008
Mesajlar:
6
Konular:
0
Teşekkür (Etti):
1
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
12-10-2008 17:58
#7
doğru 4870 x2 süper yaa

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı