İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Ses Kalitesi Tutkunlarına: AKG K 416 P (İnceleme)

sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 22:48
#1
Ses Kalitesi Tutkunlarına: AKG K 416 P (İnceleme)
"Gece ağır ağır gelir, gelir başucumda bekler.."
Gecenin bir vakti bu satırları kaleme almak, daha doğrusu dizüstü bilgisayarımın başına oturmak için uzandığım yerden şöyle bir doğrulduğumda, Vega'nın kulağımda çınlayan şarkısının nağmeleri böyle söylüyordu. Bunca yıldır kaliteli müziğin peşinde koşmuş biri olarak, Türkiye'de ve Türkçe kaliteli müzik yapmaya çalışan ve sayıları ne yazık ki bir elin parmaklarını geçmeyen insanları düşündüm önce; sonra da bu müziğin tüketicileri olan bizleri, daha özelde "beni". Pek tabii ki müzikte "kalite" arayışı sadece kaliteli eserlere kulak kabartmakla, iyi işler yapan insanları takip etmekle sınırlı değil. Müzikte kalite arayışında olan biri, doğal olarak müziğini dinlerken de kaliteli araçlar kullanmak ister. Müzik stüdyolarından evlerimizdeki müzik setlerine, yanımızda taşıdığımız taşınabilir müzik çalarlara ulaşan eserleri, o stüdyoda kaydedildiği kalitede dinlemek, bir müzik tutkununun en büyük arzularından biridir. İşte bu yüzden bir müzik tutkunu, müziği ve kendisi arasındaki her türlü istenmeyen olguyu bertaraf etmek ister ve bunun için, kimine göre son derece fuzuli harcamalar yapmaktan, bütçesinin hatırı sayılır bir bölümünü kaliteli müzik ekipmanlarına ayırmaktan çekinmez.
Bugüne kadar birçok farklı markanın müzik çalarlarını ve bu cihazlarla birlikte birçok farklı kulaklığı kullanmış biri olarak, AKG firmasının ismini ve methini duymuştum ancak firmanın herhangi bir kulaklığını deneme fırsatım olmamıştı. İzmir gibi adı büyük, kendisi küçük bir şehirde yaşıyorsanız, bazı konularda aradığınızı bulmanız büyük bir sorun ve alışveriş olanaklarınız da son derece kısıtlı; özellikle "meraklısına" ürünler söz konusu olduğunda. İşte AKG'nın, müzik stüdyolarında kullanılan ürünleri dışında kalan, son kullanıcıya yönelik ürünleri de bu sınıfa giriyor; yani alışveriş için dışarı çıktığınızda veya internet üzerinden satış yapan mağazaların reyonlarında aramaya giriştiğinizde kolayca ve çabucak bulabileceğiniz ürünler değiller. Yerli ve yabancı bazı açık arttırma sitelerinde firmanın ürünlerine rastlayabiliyorsunuz ancak bu sefer de satın alacağınız ürünün orijinal olup olmama sorunu sizi bekliyor; ki bu konuda yaşadığım bazı tatsız tecrübeler, bu şüpheyi doğrular nitelikte. İşte bu yüzden, AKG'nın Türkiye ithalatçısı, bize inceleme için K 416 P modeli kulaklığı gönderdiğinde, hem kendi merakımı gidermek, hem de kaliteli müzik dinlemek isteyen insanlara farklı bir alternatif sunmak adına bu ürünü incelemek istedim. Bu yazının devamında, kulaklığı denediğim bir hafta boyunca gerek ses kalitesi, gerek ergonomisi, gerekse de hoşuma giden ve gitmeyen yönleri hakkındaki fikirlerimi bulacaksınız. İsterseniz sözü daha fazla uzatmadan, önce AKG'nın tarihçesine şöyle bir göz atalım, sonra da kulaklığın özelliklerini listeleyip, bir hafta süren kullanım boyunca kulaklarımızda bıraktığı tattan bahsedelim.

AKG K 416 P
Akustische und Kino-Geraete, nam-ı diğer AKG Acoustics
1947 yılında Dr. Rudolf Goerike ve Ernst Pless tarafından Avusturya'nın (ve bir anlamda klasik müziğin) başkenti Viyana'da kurulan AKG, ilk yıllarında 5 kişilik bir atölye olarak faaliyet gösteriyordu ve bu dönemde daha çok mikrofon üretimine odaklanmıştı. Kuruluşundan iki yıl sonra, 1949'da ilk kulaklık modellerini de piyasaya sunan AKG, yıllar geçtikçe dünya çapında bir firma haline geldi. Faaliyet gösterdiği endüstride birçok ilke imza atan firmanın müşterileri arasında müzik kayıt stüdyoları, opera ve sahne sanatları işletmeleri ile BBC gibi radyo ve televizyon şirketleri vardı. 1994 yılında, ülkemizde JBL ve Harman Kardon hoparlörleriyle tanıdığımız Harman International Industries, Inc. firması tarafından satın alınana dek, daha çok profesyonel amaçlı ses ekipmanları üreten firma, bu yeni dönemde genel maksatlı kullanıma yönelik ürünlerle de pazarda kendine yer edinmeye başladı.
Frank Sinatra, Eric Clapton, Stevie Wonder gibi tanınmış müzisyenlerin ve Aerosmith, Rolling Stones, Simply Red gibi müzik gruplarının konserlerinde, stüdyo ve sahne çalışmalarında AKG ürünlerini tercih ettiğini belirtelim ve firmanın kısa tarihçesini anlattığımız bu bölüme noktayı koyup, inceleme için bize gönderilen AKG K 416 P kulaklığın özelliklerine bir göz atalım.
AKG K 416 P Genel Bakış

K 416 P modeli, AKG'nın "MINI" olarak isimlendirdiği kulaklık ailesine mensup bir üye. Kolay taşınabilmesi için katlanabilir yapıda tasarlanmış olan bu kulaklık, 126 dB sinyal/gürültü oranıyla, 11 Hz – 29,5 kHz frekans aralığıyla ve 32 ohm empedans değeriyle, sınıfındaki ortalamanın bir hayli üzerinde bir ses kalitesi vaat ediyor. 3.5 mm'lik stereo altın kaplama kulaklık fişi, oksijenden arındırılmış ve üzerinden ses seviyesi ayarı yapılabilen kablosu ve Neodymium mıknatıslara sahip altyapısıyla da bu vaadini destekliyor.

Kulaklık kablosunun üzerinde bulunan ses seviyesi ayar eklentisi,
özellikle taşınabilir müzik çalarlarla kullanımda çok işe yarayan bir özellik.

Ambalaj ve Kutu İçeriği

AKG K 416 P kulaklık bize inceleme için ulaştırılan bir ürün olduğundan, üzerinde firma adı, ürün adı, ürün bilgileri ve resimleri gibi ayrıntıları taşıyan bir ambalaja sahip değildi; ürün elimize beyaz bir kutu içerisinde geldi. Kutu içeriği, kulaklığın kendisi ve suni deriden imal edilmiş, fermuarlı şık bir taşıma kılıfından oluşuyordu; kutu içeriğinde herhangi bir kullanım kılavuzu ve garanti belgesi mevcut değildi. Tabii siz ürünü satın aldığınızda, bu tür eklentileri de kutu içinde bulacaksınız.

Solda, AKG K 416 P kulaklığın katlanmış halini görüyorsunuz. Bu haliyle, sağdaki resimde
görebileceğiniz taşıma kılıfına sığıyor ve kulaklığı kolayca yanınızda taşıyabiliyorsunuz.

Kullanım ve Gözümüze Çarpanlar

AKG K 416 P kulaklık, başınıza göre ayarlayabileceğiniz bir yapıya sahip. Kulaklığın yapısı kolayca ayarlanabiliyor ve bu şekilde başınıza tam oturuyor. Kulaklığın başınıza oturan halkasının ****lden imal edilmiş olması bir avantaj ve kırılması neredeyse imkansız. Plastik kullanılarak üretilmiş benzer yapıdaki kulaklıklarda, daha önce böyle hoş olmayan sürprizlerle karşılaştığımızı belirtelim.
Kulaklığın suni deri yastıkları yumuşak bir hisse sahip ve kulağınızı rahatsız etmiyor ve terletmiyor; bu yastıklar ayrıca kulağınızı tam olarak örtüyor ve dış mekan seslerini belli bir oranda engellemeye de yarıyor. Kulaklığı kullandığımız bir hafta boyunca ve kullanım süreleri içinde, kulaklarımızdaki ve başımdaki varlığının bize herhangi bir rahatsızlık hissi vermediğini söyleyebiliriz. Zaten kendinizi sevdiğiniz müziğin ritmine kaptırınca, 73 gr. ağırlığa sahip olan kulaklığın varlığını unutuyorsunuz ve kulaklığın ergonomik yapısı sayesinde, sizinle müziğiniz arasındaki ahenge gölge düşmemiş oluyor. Kulaklığın kullanımının rahat olduğunu ve ergonomisini başarılı bulduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Soldaki resimde, kulaklığın sahip olduğu yumuşak suni deri yastıkları görebilirsiniz.
Sağdaki resimse, kulaklığın dıştan görünüşünü ve ayar mekanizmasını gösteriyor.

Kulaklığın altın kaplama bir fişe sahip olduğunu ve kablo üzerinden ses seviyesi ayarı yapılabildiğini daha önce de belirtmiştik. Bu kablo, yaklaşık 1.5 metre uzunluğunda ve bu uzunlukta bir kablo, taşınabilir müzik çalarınızda size yeterli bir hareket alanını sağlıyor. Evinizdeki müzik setiyle veya bilgisayarınızla birlikte kullanımda ise bir uzatma kablosu kullanmanız gerekebilir. Kablonun üzerinde ses seviyesi ayarının bulunması, özellikle uzaktan kumandası bulunmayan taşınabilir müzik çalarlarla kullanımda çok işe yarıyor; cihazlarını çantalarında veya arka ceplerinde taşıyanlardansanız, kablo üzerindeki bu eklenti ile kolaylıkla ses seviyesi ayarı yapabilirsiniz. Kablonun oksijenden arındırılmış olması, iletilen sinyal kalitesini arttıran bir unsur.
Ses Kalitesi

AKG K 416 P kulaklığın inceleme için bizde kaldığı bir hafta boyunca, kulaklığı IPOD Video 60 GB ve Sony NW-S205F taşınabilir müzik çalarlar ile bilgisayarımızda bulunan Creative X-Fi XtremeMusic ses kartının kulaklık çıkışıyla denedik. Farklı müzik dinleyicilerinin tercihlerini yansıtmak amacıyla, her denememizde farklı tarzda müzik yapan yerli ve yabancı birçok sanatçının albümlerini baştan sona dinledik. Dinlediğimiz isimler arasında Massive Attack ve Portishead gibi trip-hop türünün önde gelen grupları, Şebnem Ferah ve Pentagram gibi Türk rock ve ****l müziğinin öncüleri, vega ve Cem Adrian gibi alternatif müziğin ilk akla gelenleri vardı. İncelediğimiz ürün Avusturya menşeli bir markaya ait olduğundan, Wolfgang Amadeus Mozart'ı da unutmadık tabii ki. Yukarıda bahsi geçen sanatçı ve grupların eserleri hem orijinal CD biçiminde kayıpsız olarak, hem de 192 kbit olarak sıkıştırılmış, az kayıplı MP3 biçiminde dinlendi.
Dinlemelerimizin birçoğu kapalı mekanlarda ve sessiz bir ortamda yapıldı; ancak kulaklığın gürültülü ortamlardaki performansını da merak ettiğimizden, bazı dinlemelerimizi sokakta yürürken, otobüste ve metro istasyonu gibi kalabalık mekanlarda yaptık.
Dinlemelerimiz sonucunda ulaştığımız sonuç, kulaklığın özellikle kapalı ve sessiz mekanlarda beklentilerimizi tam olarak karşıladığı oldu. Kulaklığı X-Fi XtremeMusic ses kartımızın kulaklık çıkışına bağlayıp yaptığımız dinlemelerde, kulaklığın performansından etkilendiğimizi söyleyebiliriz. Kulaklığın sahip olduğu 126 dB sinyal/gürültü oranı her ne kadar X-Fi XtremeMusic ses kartının 109 dB'lik ses çıkışıyla kısıtlansa da, elde ettiğimiz sonuç bizi fazlasıyla tatmin etti. Oldukça hassas kulaklara sahip olmamıza rağmen, dinlemelerimizde herhangi bir dip gürültüsü veya hışırtı hissetmedik. Kulaklığın sahip olduğu geniş frekans aralığı, tok bas sesler ve net tiz tonlar olarak bize döndü; özellikle yüksek ses seviyelerinde bas seslerde herhangi bir çatlama/boğulma hissetmedik.
Açık ve gürültülü mekanlarda ise, AKG K 416 P'nin, aktif ses önleme sistemine sahip kulaklıklar veya kaliteli bir kulakiçi kulaklık kadar başarılı olmadığını söyleyebiliriz. Ses kalitesi yine tatmin ediciydi ancak özellikle ortam gürültüsünün fazla olduğu mekanlarda, kulaklık bize konforlu bir dinleme imkanı sunamadı.
Sonuç ve Yorumlar

AKG K 416 P, vaat ettikleri sadece kağıt üzerinde kalmayıp, bunları gerçekleştirebilen bir kulaklık. Kullanımı rahat, ergonomisi iyi ve ses kalitesi de özellikle gürültünün az olduğu mekanlarda bir hayli tatminkar. Gürültünün fazla olduğu mekanlarda, dış ortamın sesi müzik dinleme keyfinizi bozabiliyor ama bu da kulaklıktan kaynaklanan bir durum değil; zaten kulaklığın dış ortam gürültüsünü engelleme gibi bir iddiası da yok.
AKG K 416 P kulaklık, Türkiye'de KDV dahil 145 YTL gibi bir fiyata bulunabiliyor. Bu fiyatı ile, bu kulaklığı kimlere önerebiliriz? Daha yazımızın ilk satırlarında bahsettiğimiz, kaliteli ses duyabilmek için masraf etmekten çekinmeyen kullanıcılar, bu kulaklık için yapacakları masrafın boşa gitmeyeceğinden emin olabilirler. Dinlediğiniz müziğin, daha önce hiç duymadığınız tınılarını da duyabilmek arzusundaysanız, AKG K 416 P'yi bir denemenizi öneririz. Bunun dışında kalan ortalama müzik dinleyicisi içinse bu kulaklık lükse girecektir.
Son olarak, "ses kalitesi" dediğimiz olgunun tıpkı beğenilerimiz gibi görece bir kavram olduğunu ve kişiden kişiye değişebildiğini hatırlatalım; nihai satın alma kararını kullanıcıların beğenilerinin, beklentilerinin ve bütçesinin belirleyeceğinin altını bir kez daha çizelim.
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
ekrem1806 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
747
Konular:
31
Teşekkür (Etti):
13
Teşekkür (Aldı):
26
Ticaret:
(0) %
03-10-2008 03:22
#2
vışşşş
---------------------
ваиа daЯвє атаиı вєи наЯвє ѕокаЯıм. .

Efendi oL.. Mütavazi oL.. Karşındakine saygıLı oL.. En önemLisi İNSAN OL.. Kapım acıktır..

sard.555 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2008
Nereden:
işte tam burası THT
Mesajlar:
343
Konular:
7
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
10
Ticaret:
(0) %
03-10-2008 06:39
#3
güzel paylaşım ben ses kalitesine çok önem veririm olmazsa olmazımdır
krhacker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2008
Mesajlar:
1.023
Konular:
14
Teşekkür (Etti):
6
Teşekkür (Aldı):
19
Ticaret:
(0) %
03-10-2008 10:47
#4
bende istiom yaw
sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
03-10-2008 14:21
#5
Super bişe vlaha
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı