TARİHTE BUGÜN

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Creative ZEN Stone Plus (with Speaker) (İnceleme)

sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 22:58
#1
Creative ZEN Stone Plus (with Speaker) (İnceleme)
Bir çok alanda başarılı ürünler sunan Creative'in en iddialı olduğu konulardan birisi de MP3 çalarlar. Firma, bu alanda Apple ile olan rekabetinde artık eskisi kadar iddialı olmasa da, önemli bir pazar payını elinde tutmaya devam ediyor ve sürekli duyurduğu yeni ürünlerle rekabeti sürdürüyor. Bugün ele alacağımız model, firmanın en ufak boylu MP3 çalarlarından ZEN Stone Plus. Aslında bu kadar da değil, bizim inceleyeceğimiz model bu ürünün içinde ufak bir hoparlör bulunduran sürümü ve tam ismi ZEN Stone Plus with speaker olarak geçiyor.

ZEN Stone Plus with Speaker modelinin farklı renk seçenekleri
Gelişen teknoloji ile birlikte MP3 çalarlar gayet sıradan, her yerde karşımıza çıkan ürünler oldular. Öyle ki, mahalle arasında kurulan pazarlarda bile bu ürünler bulunabilmekte. İsmini bile duymadığımız yüzlerce marka satışa sunulmuş durumda. Konsept olarak demode olmaya başlayan bu ürünler boyut, ağırlık, kapasite, ses kalitesi ve ek özellikleriyle geliştirilmeye ve gündemde tutulmaya çalışılıyor. Bakalım Creative, bu inceleyeceğimiz üründe MP3 çalar kavramına ne gibi yenilikler getirmiş?
Cihazın Yapısı ve Teknik Özellikler

İsminden de anlayacağınız gibi, tasarımının esası minik bir çakıl taşına dayanan ZEN Plus'da firma gerçekten de doğal bir hava yakalamayı başarmş. 56.6 x 35.4 x 12.8 mm boyutları ve tasarımı ile hayli şirin olan ZEN Stone Plus, 21 gram ağırlığıyla oldukça da hafif. Mat siyah, plastik kaplı olan modelimiz haricinde 6 farklı renk seçeneğiniz de var (Siyah, Beyaz, Gri, Mavi, Sarı, Kırmızı). Yalnız, bu renk seçeneklerinin hepsinin ülkemizde satışa çıkıp çıkmayacağını bilemiyoruz.

Cihazın önden genel görünümü

Karşılaştırma amacıyla 1 YTL ile birlikte
Cihazın ön yüzünde 64 x 64 çözünürlüğünde yuvarlak, mavi bir OLED ekran bulunuyor. Ekran küçük gibi görünse de gayet uygun boyutlarda. Müzik dinlerken sürekli ekrana bakmadığımız için pek de önemi yok aslında. Ekranın hemen yanında menü ve yön tuşlarımız mevcut. Yön tuşları, sesi açıp kapamanıza, parçalar arası geçiş ve menü içerisinde dolaşmanızı sağlıyor.

Arka yüzde hoparlör sürprizi bizi bekliyor
ZEN Stone Plus with Speaker'ın önemli bir özelliği kendi hoparlörü olması. Cihazın arka yüzünde bulunan mini hoparlör sayesinde kulaklığınız olmadan da müzik dinleyebiliyorsunuz ya da çevrenize dinletebiliyorsunuz.
Cihazın üst yüzeyinde kulaklık çıkışı, pause/play tuşu, kısayol tuşu ve mikrofon bulunuyor. Şirin olduğu kadar sportif de bir tasarımı olan ZEN Stone Plus, spor yapan müzik severler için kronometre özelliğini eklemiş. Kulaklık çıkışının yanında bir de küçük mavi yanıp sönen LED'imiz bulunuyor. Bu LED cihazımızın açık olduğunu anlamamız için konulmuş.

Solda cihazın üst yüzü, sağdaysa alt yüzü gözüküyor
Cihazın alt yüzünde ise USB kablo girişi ve herhangi bir problem yaşandığında fabrika ayarlarına dönmemizi sağlayan reset düğmesi var. Cihaz pilini dahili olarak içinde taşıyor ve pili değiştirme olanağı bulunmuyor.
Teknik özelliklere biraz daha eğilirsek, 2 GB depolama kapasitesi görüyoruz, kapasitenin arttırılması için kart girişi vs. yok. Desteklenen ses formatları WMA, WAV ve Audible olarak listelenmiş. Cihaz 32 kanal ayarı kaydedebilen FM radyoya sahip, ayrıca mikrofondan ses kaydı yapabiliyor. Basit bir ekolayzır da içeren ürün, taşınabilir disk olarak kullanılabiliyor.
Paket İçeriği

Bize gelen paket tahmin ediyoruz ki ürünü bizden önce inceleyen medya kuruluşlarının gazabına uğramıştı, çünkü kutunun içinden sadece cihazın kendisi çıktı, hiç bir aksesuar çıkmadı. Normal şartlarda kutunun içinden Creative ZEN Stone Plus, kulaklık, silikon kılıf, taşıma klipsi, kullanım kılavuzu ve USB kablosu çıkıyor. Renk seçenekleri konusunda sorun olabileceğini daha önce de belirtmiştik. Türkiye'de en rahat bulabileceğiniz renkler siyah, beyaz ve pembe gibi gözükmekte.
Özellikler ve Kullanım

Şimdi ürünü çalıştırıp, menülerini incelemeye başlayalım...
Öncelikle, beğenmediğim ama fazla da önemli olmayan bir özellik cihazın açılış şekli, ortadaki menü tuşuna veya üst kısımdaki pause/play tuşuna 4sn basılı tutmanız gerekiyor. Cebinizde yada çantanızda taşırken, farkında olmadan açılmasını engellemek için bu şekilde tasarlanmış. Açılışta bize hangi marka ve modeli kullandığımızı hatırlattıktan sonra müzik çalmaya hazır hale geliyor. Hazır hale gelmekle de kalmıyor direkt olarak müzik çalmaya başlıyor. Burada 2 adet kötü özellik söz konusu, cihaz açılır açılmaz kaldığı yerden çalmaya devam ediyor, üstelik kulaklık takılı olsa bile ilk açılışta dış hoparlörü kullanıyor. Kulaklığı aktif hale getirmek için çıkartıp takmanız gerekiyor. Bu özelliği fark ettiğinizde iş işten geçmiş olabiliyor, örneğin otobüste gayet kibarca cebinizden çıkartıp açtığınız MP3 çalarınız bangır bangır çalmaya başladığında eliniz ayağınıza dolaşıyor ve herkesin size baktığını fark ediyorsunuz. Kibarca çıkarttığınız cihazınızı dinleyemeden yine kibarca cebinize koyarak bu özelliğini öğrenmiş oluyorsunuz. Bunlar Creative için eksi puanlar. Öte yandan, bu şikayet ettiğimiz konunun cihaza yapılacak bir firmware güncellemesiyle değişmesi de söz konusu olabilir, bu konuda Creative'in harekete geçmesi gerek.
Menülere göz atalım, menü tuşuna bastığınızda sağa/sola giderek seçeneklerimizi görebiliyoruz:
Music --> Options --> FM Radio --> Microphone --> Recording --> Stopwatch --> Settings --> Lock --> Cancel

Menü seçenekleri bu şekilde sıralanıyor, kısaca ne işe yaradıklarına bakalım:
  • Music: Şarkılarınızı dinlediğiniz bölüm
  • Options: Parçaları oynatma şekilleri, equalizer ayarları ve bass modları gibi ayarlar bulunuyor
  • FM Radio: Radyo dinleyebilir ve frekansları kaydedebilirsiniz
  • Microphone: Ses kayıt yapmanızı sağlıyor
  • Recording: Kaydettiğiniz sesleri dinleyebilmenizi sağlar
  • Stopwatch: Kronometre
  • Setting: Cihazın, tarih/saat, ekran koruyucu, kapanma süreleri gibi genel ayarları yapabileceğiniz bölüm
  • Lock: Cihazı kitleyerek cebinizde/çantanızda herhangi bir tuşa basılmasını engeller
  • Cancel: Menüden çıkar
Genel olarak kullanımı basit ve hemen alışılan bir menü. Şarkılar arasındaki klasik geçiş problemi bu modelde de mevcut, istediğiniz şarkıyı bulabileceğiniz bir liste yok. Teker teker şarkılar çalmaya başlayarak ilerliyorsunuz, bu da ilerleme hızınızı düşürüyor. Şarkıları numaralandırma, kaç tane şarkı olduğunu görebileceğiniz bir bölümde bulunmuyor. Sadece ayarlar kısmındaki hafıza durumundan kaç dosya olduğunu görebiliyorsunuz. Creative mühendisleri sadeliğe fazlaca önem vermiş gibi görünüyor.
Performans ve Ses Kalitesi

Önemli konulardan bazılarıda ses kalitesi ve pil kullanımı, Creative bu konu da kalitesini konuşturuyor diyebiliriz, ses kalitesi gayet tatminkar seviyede. Sesi sonuna kadar açtığınızda herhangi bir çatlama, yırtılma veya ses bozukluğu olmuyor. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi kutu içeriğimiz olmadığı için kendi kulaklığı ile deneyemedik ama kendi kulaklığı ile yakın düzeyde olduğunu düşündüğümüz Sony'nin bir kulaklığını kullandık. Genel olarak ses kalitesine başarılı diyebiliriz. Temiz ve yeterli seviyede. Kendinden hoparlörlü olması da güzel bir özellik ve oldukça iyi ses elde ediliyor. Equalizer ayarları bir hayli zayıf, ayarlar arasındaki farkı anlamak zor. Bass Boost özelliğini açarak daha kuvvetli bass lar elde edebiliyorsunuz. Radyo performansı bulunduğunuz yere göre değişiyor. Ben evde kullanırken hiç bir istasyon bulamadım, dışarıdayken bir problem olmasa da hareket halindeyken pek rahat dinlenilmiyor. Ses kayıt konusunda mikrofonu zayıf kalıyor, seslerin net bir şekilde anlaşılabilmesi için mikrofona yakın olmak gerekiyor.

Ufak ekran, tarih ve saat göstermek gibi yeteneklere de sahip
Pil kullanımına gelince, daha fazla müzik dinleyebilmek için ekranı hemen stand by moduna alan creative pil ömrünü 9.5 saat olarak gösterse de normal kullanımda bu süre olanaksız gibi görünüyor. Bass boost özelliği açık olmadan kulaklık ile sürekli kullanımda 7 saat dayanabiliyor, bu da gayet güzel bir süre. Kendi dış hoparlörünü kullandığınızda 4,5 – 5 saat arası bir süre müzik dinleyebiliyorsunuz. Bass boost özelliğini aktif hale getirdiğinizde kulaklık ile kullanımda pil ömrü 5.5 saate kadar düşebiliyor. Pili sadece USB den şarj edebiliyoruz. 2 – 2.5 gibi bir sürede pil tam dolu hale gelebiliyor. Bu arada daha önce incelediğimiz taşınabilir şarj aleti ISSUN ile Creative ZEN Stone Plus'ı rahatlık la şarj edebiliyorsunuz. Sadece USB den şarj edilmesi kötü bir özellik olsa da çözüm bulunabiliyor.
Veri aktarma konusunda da Creative iyi iş çıkartıyor. Windows, cihazı USB girişinize takar takmaz tanıyor, sürücü probleminiz yok, özel yazılım gerekmiyor, anında müziklerinizi atabiliyorsunuz. Veri aktarma hızı da fena değil, biz saniyede 2 MB civarı yazma ve 8 MB civarı okuma değerleri gözledik. Toplamda 1854 MB kullanılabilir alanı olan Creative ZEN, taşınabilir disk olarak kullanabiliyor.
Yazılım

Creative ZEN Stone Plus'ı bilgisayarınıza bağladığınızda içerisinde bilgisayarınıza kurabileceğiniz bir program olduğunu görüyorsunuz. Creative Media Lite'ı kurduğunuzda MP3 dosyalarınızı aktarırken boyutunu, çalma süresini, nekadar boş yerinizin olduğunu görebildiğiniz gibi pilinizin yüzde kaç dolu olduğunu görebiliyorsunuz. Bunlar dışında formatlama ve Audio CD'leri ripleyerek MP3 çalarınıza atmanıza yardımcı oluyor.
Sonuç ve Yorumlar

Creative ZEN Stone Plus adı ile uyumlu bir ürün. Çakıl taşı büyüklüğünde zarif, hafif ve sportif tasarımı ile müzik severleri mutlu edebilecek yapıda. Rahatlıkla cepte, çantada taşınabilir boyutlarda. Dış plastiği kaliteli ve sağlam görünüyor. Farklı aparatları ile de farklı kullanıcılara hitap edebiliyor, örneğin kol saati gibi bileğinize takar hem müzik dinleyip hem de spor yapıyorsanız kronometre özelliğinden yararlanabilirsiniz. Bir çok MP3 çalarda kullanılan OLED ekran biraz küçük kalıyor ama hiç olmamasından iyidir. Şarkı listesi olmaması, parçalar arası geçişlerinin yavaş olması can sıkabiliyor. İlk açılışta direkt olarak parçanın başlaması ve kulaklığı aktif etmek için sök/tak işleminin yapılması önemli eksilerinden diyebiliriz. Gülü seven dikenine katlanır misali, bazı eksileri olsa da konu sadece müzik dinleme ise bu eksileri göz ardı edebiliriz.
Pil ömrü açısından da boyuna göre büyük işler başaran Creative ses kalitesini de yüksek ve temiz tutarak parasının karşılığını veriyor. Mahalle pazarlarında satılan MP3 çalarlardan farklı olduğunu kanıtlayan Creative bizden geçer not aldı. Müzik severlere rahatlıkla tavsiye edebileceğimiz bir ürün…Bu arada kulak sağlığı dikkat edilmesi gereken bir konu, ileride sıkıntı yaşamamanız için fazla yüksek sesle müzik dinlememenizi tavsiye eder bol müzikli günler dileriz…
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler