İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

AMD ATI Radeon HD 4800 Serisi ( Teknoloji İncelemesi)

sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 22:58
#1
AMD ATI Radeon HD 4800 Serisi ( Teknoloji İncelemesi)
Haziran ayının ortasından itibaren, bilgisayar grafikleri alanında tam anlamıyla ortalık karıştı. Önce NVIDIA merakla beklenen GT200 grafik işlemcisini ve bu işlemciyi kullanan GTX280 ve GTX260 grafik kartlarını satışa sundu. Tam bu kartların özelliklerini ve performansını değerlendirmeye başlıyorduk ki, bu sefer AMD harekete geçti ve HD 4800 serisi ekran kartlarını duyurdu. Şu anda bu iki yeni ürün ailesinin de üyeleri satışa sunulmuş durumda ve grafikle uğraşmayı sevenlerin önlerinde yepyeni seçenekler var.
DarkHardware mutfağında GT200 serisinin incelemeleri de, HD 4800 serisinin incelemeleri de şu anda hazırlanıyor. Biz, performans incelemelerine geçmeden önce HD 4800 serisi ve getirdikleri üzerine özel bir teknik yazı hazırlamayı uygun bulduk, çünkü sizlere aktaracağımız çok fazla teknik detay var, bu bilgilerin standart bir inceleme içinde kaybolması doğru değil.
AMD'nin RV770 Etkinliği @ Malaga - İspanya
AMD, Türkiye pazarına ciddi derece önem veren bir firma ve dolayısıyla firma Türk bilişim basınına da oldukça ilgi gösteriyor. Yeni ürün duyurularında Türkiye'yi haber listesine bile almaya gerek duymayan NVIDIA'nın aksine, AMD tüm ürün duyurularında Türkiye'ye diğer Avrupa ülkeleriyle aynı ilgiyi gösteriyor.
Daha önce 2005 yılında X1000 serisinin tanıtımını İbiza'da, 2007 yılındaysa HD 2000 serisinin tanıtımını Tunus'da gerçekleştiren firma, HD 4800 serisi için İspanya'nın güneşli şehri Malaga'yı seçmiş. Oldukça kalabalık bir basın grubu ve yorucu bir uçuşla 18 Haziran'da ulaştığımız Malaga'da firmanın üst düzey yöneticileri ve yeni ürünü geliştiren mühendisleriyle bir arada olma ve ilk ağızdan bilgi edinme şansı elde ettik. Daha önce de tanışma şansı elde ettiğimiz Eric Demers, Richard Huddy, David Nalasco gibi isimlerle tekrar bir araya gelip, yeni teknolojileri direkt olarak bu teknolojileri yaratanların ağzından dinlemek önemli bir şanstı doğrusu...

Malaga, Akdeniz kıyısında güneşli ve güzel bir şehir, ama tüm şehirde şaşılacak derece çok inşaat var.

"Sir" lakaplı Eric Demers, AMD'nin son bir kaç grafik işlemci neslinin ana mimarlarından birisi
Firmanın geçmişte 8 saati bulan sunum maratonlarına göre oldukça kısa olan programında, HD 4800 serisi ekran kartları ve RV770 grafik işlemcinin tüm detayları üzerinde duruldu ve canlı uygulamalar yapıldı. Ayrıca, etkinliğe katılan Sega, Electronic Arts gibi firmaların yetkilileri ve ASUS'dan Palit'e kadar tüm ekran kartı üreticisi firmalar gelecekteki ürünleri üzerine bilgiler sundular.

Türkiye'nin oluşturduğu büyük pazar, firmanın Türkiye'ye sıcak ilgisinin de nedenini açıklıyor
Yukarıdaki grafikte, Avrupa ve Orta Doğru bölgesi için ekran kartı satışlarının oranını görüyorsunuz. Grafikten göreceğiniz gibi, Türkiye tek başına %7 pay alarak önemli bir noktada ve çok büyük bir pazar. Tek bir ülkeden oluşan Türkiye pazarının tüm balkan ülkelerinin oluşturduğu pazardan, Orta Doğu pazarından veya Doğu Avrupa pazarından daha büyük olduğu ilginç bir bilgi.
AMD'nin etkinliği biz basın mensupları için biraz yorucu ama genelde başarılıydı. Tek sorun, firmanın yeni ürünlerinin resmi duyuru tarihlerinin, bu konuda biraz sorumsuz davranan kart üreticisi firmalar tarafından alt üst edilmesi oldu. Bizler İspanya'da size aktaracağımız bilgileri not etmekle meşgulken, aynı anda HD 4850 ekran kartlarının Türkiye ve başka ülkelerde satışa sunulduğunun farkında değildik. Kafamızda resmi duyuru tarihi olan 25 Haziran'da size sunacağımız makalelerin iskeletleriyle uçaktan inip bilgisayar başına geçtiğimizdeyse okurlarımızın söz konusu kartları satın almış bile olduklarını farkettik. Etkinliğe davet edilmeyen bazı yayınlarsa, HD 4850 incelemelerini yayına koymuşlardı bile. Doğrusunu söylemek gerekirse bu durum profesyonel anlamda bizi oldukça zorda bıraktı. Umuyoruz ki hem AMD, hem NVIDIA bu ürün duyuruları ve resmi duyuru tarihleri konusunda artık sağlam bazı düzenlemeler yaparlar.
Belirttiğimiz üzere, bu yazı bir teknoloji incelemesi, dolayısıyla benchmark değerlerine, testlere bu yazıda yer vermeyeceğiz. Tüm bu testler ve karşılaştırmalar, daha sonra yayınlayacağımız yazılarda fazlasıyla yer alacaklar. Şu anda işimiz, yeni ürünlerin teknolojisi ve getirdikleri.
Sözü daha fazla uzatmadan, yeni grafik işlemci ve kartlarımıza bakmaya başlayalım...
Grafik Kartlarında Yeni Bir Yaklaşım

HD 4800 serisi ve RV770 grafik işlemcisinin detaylarına inmeden önce, AMD'nin düzenlediği etkinliklerde de özellikle belirttiği, yeni yaklaşım ve stratejisinden bahsetmekte fayda var. ATI grafik işlemcilerinde firmanın şimdiye kadarki yaklaşımı hep aynıydı. Öncelikle yeni nesil işlemcinin en yüksek performanslı modeli tanıtılırdı, örneğin R600 işlemcisi ve Radeon HD 2900XT. Ardından bu işlemcinin revize edilmiş ve hafifletilmiş, daha uygun fiyatları piyasaya sürülürdü, aynı örneği sürdürürsek, RV630 ve 612 işlemcileri, Radeon HD 2600 ve 2400. Özellikle R500 ve R600 grafik işlemcisi ailelerinde bu durumu çok net şekilde gözledik.

AMD şimdi bu sistemi bütünüyle değiştiriyor. Crossfire sisteminin ve çift işlemcili ekran kartlarının artık yeterince olgunlaştığını düşünen firma, artık en üst düzey için tek bir süper işlemci tasarlamıyor, bunun yerine ölçeklenebilir orta düzey bir işlemci tasarlayıp, çok üst düzey performans için bu işlemciden iki tane kullanan kartlar geliştirmeyi amaçlıyor. Yani firma en üstten alta doğru ürün ailesini genişletmek yerine, artık direkt olarak orta düzeyden başlayıp, hem üste hem de alta doğru genişlemek planında. Bu nedenle de firmanın yeni işlemcisi beklendiği üzere R700 kodunu taşımıyor, RV770 kodunu taşıyor.
AMD, zaten en baştan beri modüler olarak planlanan RV770'i istediği kadar kesip biçerek, daha düşük performanslı ve daha ucuz modeller üretmekte özgür. Performans açısından daha üst düzeye tırmanmak içinse firma bir baskılı devre kartına iki adet RV770 koyarak, şimdiki HD 3870 X2'lerdeki sistemle performansı katlayacak. Aslına bakarsanız HD 4870 X2 şu anda hazırlanmış, tasarımı bitmiş bir ürün. AMD bu kartı piyasaya sürmek için sadece uygun zamanı ve piyasa şartlarını bekliyor.
199$'a TeraFLOPS İşlem Gücü

AMD, daha HD 4800 ekran kartların tanıtmadan önce reklamlarını yayınlamaya başlamıştı ve bu reklamların sloganı "Uleash One Tera" idi. Zaten bu cümleyle, işin içinde TeraFLOPS düzeyinde işlem gücü içeren bir şeyler olduğunu herkes anlamıştı. Yeni grafik işlemcisinin resmi tanıtımıyla, aklımızda soru işareti kalmadı: AMD, 1 TeraFLOPS işlem gücünde bir grafik işlemcisini tanıtmaktaydı. Üstelik işin ilginç ve keyifli yanı, 1 TeraFLOPS gücünde olan model serinin en üst üyesi bile değil.
  • TeraFLOPS Nedir?
Tera, 1 trilyon (1012) ölçüsünde bir ön ek. FLOPS ise FLoating point Operations Per Second, yani saniyedeki kayar nokta işlem sayısı anlamına gelen bir kısaltma. TeraFLOPS, saniyede 1 trilyon kayar nokta işlem yapabilme kapasitesinde bir işlem gücünü anlatmakta.
Firma, bu konuda 1996 yılında yapılmış olan ve dünyada ilk kez 1 TeraFLOPS işlem gücünü sağlayan ASCI Red süperbilgisayarını örnek olarak kullanıyor. 1996'da yapılmış olan bu sistem, bu işlem gücünü elde edebilmek için 10000 adet Pentium Pro 200 MHz işlemci kullanmakta ve toplamda 1 Mega Watt elektrik gücü gerektirmekte. Şimdi, aynı işlem gücünü Radeon HD 4850 ekran kartı, 199$ maliyet ve 110 Watt güçle sağlamakta.
Bir sonraki sayfada, grafik işlemcisinin detaylarına iniyoruz...
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 22:59
#2
Antialiasing Öncelikli Yeni Mimari

AMD'nin yeni grafik işlemcileri daha önceki R600 ve türevlerine, özellikle de HD 3800 serisinin merkezindeki RV670'e dayanıyorlar. Yani RV770, bütünüyle sıfırdan tasarlanmış bir işlemci değil. Bununla birlikte, RV770'de eski mimari baştan başa elden geçirilerek problemleri giderilmiş ve geliştirilmiş. Yapılan geliştirmeler arasında shader ünitesi sayısının müthiş sayıda arttırılması (320'den 800'e), yeni bir bellek kontrolcüsü ve grafik işlemcinin doku işleyen tüm bölümlerinin, yüksek antialiasing performansı için tekrar elden geçirilmesi var.
Öncelikle, işlemcinin iç yapılandırılışı ve işlem ünitelerinin bölümlenişi bütünüyle değişmiş. Yeni işlemcide işlem çekirdekleri (SIMD Core) her biri 40 değil, 80 işlem ünitesi içerecek şekilde üretilmişler. 10 adet SIMD çekirdeği içeren RV770'de toplam 800 işlem ünitesi var. 80 işlem üniteli yapıya bakarsak, daha ileride çıkacak HD 4350 gibi kartların en az 1 SIMD çekirdeği ve 80 işlem ünitesiyle geleceklerini anlayabiliriz.

RV770 işlemcinin genel yapısı... Daha büyük haliyle incelemek isterseniz grafiğe tıklayabilirsiniz
Artan işlem ünitelerini beslemek için, doku işlem üniteleri de ciddi sayıda arttırılmış. Eski mimaride 16 olan bu sayı artık 40 düzeyinde. Aslına bakarsanız, bu değerdeki %250 artış, işlem ünitelerindeki %250 artışla aynı düzeyde. İşlemcinin en küçük yapıtaşına inersek, işlem ünitelerinin yine beşli gruplar halinde sıralandıklarını görüyoruz. Yalnız ATI burada iyileştirmeler yaparak %40'a varan performans artışları elde etmiş. Yapısal olarak bir üst düzeye çıktığımızda, bu beşli işlemci gruplarından 16 tanesini (16x5 = 80 işlem ünitesi) barındıran SIMD çekirdeği karşımıza çıkıyor. Her bir SIMD çekirdeği kendine özel 16 kilobyte bellek alanına sahip, ayrıca diğer çekirdeklerle haberleşmesi için paylaşımlı kullandığı bir 16 kilobyte daha alan var. Ayrıca, her bir çekirdek kendine özel 4 doku ünitesi ve L1 tampon bellek barındırıyor.
Antialiasing performansını arttırmayı amaçlayan yeni mimari, doku ünitelerine özel bir önem verilmesini gerektirmiş. Yeni doku üniteleri, eskilerine göre mm2 başına %70 daha performanslılar. Yeni üniteler tampon belleklerini daha iyi kullanıyorlar ve saniyede 160 doku örneğini işlemek üzere çağırabiliyorlar. Doku ünitelerinin hem L1, hem de L2 tampon bellekleri var, ayrıca vertex bilgisi için ayrı bir tampon bellek kullanıyorlar. L1 ile L2 tampon bellek arasında veri aktarım hızı saniyede 384 GB'a varıyor.

AMD'nin verilerine göre HD 4800 serisi ve rakiplerinin doku işleme başarımları
Yeni işlemcide, antialiasing işleminin asıl gerçekleştiği Render Backend üniteleri de elden geçirilmiş. Sonuçlar şaşırtıcı, AMD'nin verilerine göre bu ünitelerin performansı, tüm antialiasing modlarında tam olarak iki katına çıkmış. AMD, 8x AA modunun artık ciddi bir performans kaybı yaşanmadan aktifleştirilebileceğini belirtiyor. Ayrıca, bellek olarak 8x modundan fazla yer tutmayan, özel 12x ve 24x modları geliştirilmiş. Bu modlardan "Edge Detect" modunun en güzel yönlerinden birisi, şeffaf dokulardaki filtrelemeyi iyileştiren Adaptive Antialiasing sistemiyle birlikte çalışabilmesi. Bu sayede AMD, en iyi antialiasing kalitesini sağlamak iddiasında.

Yapılan değişiklikler, özellikle Fourier dönüşümlerinde performansı yediye katlamış
Tabii grafik işlemcinin artan işlem gücü, işlemcinin oyunlar ve grafik uygulamaları dışındaki alanlardaki başarısına da yansıyor. AMD'nin yaptığı iyileştirmeler, işlemcinin özellikle FFT (Fast Fourier transform) işlemlerindeki başarısını tam 7 kat arttırmış. Yine çok kullanılan bir işlem olan tamsayı bit kaydırma işlemlerindeki performans artışıysa 3800 serisine göre tam 12.5 kat düzeyinde. Bu büyük işlem gücünün her türlü uygulamaya açılabilmesi için süren arayışlar konusundaysa AMD, Apple'ın ilk adımlarını attığı OpenCL sistemine destek verdiğini açıklıyor.
Değişen Bellek Kontrolcüsü ve GDDR5 Desteği

Tasarımcılar, RV770'de en büyük değişiklikleri bellek kontrolcüsü üzerinde yapmışlar. Öncelikle, ilk olarak R520 (Radeon X1800 XT) ile karşımıza çıkan ve R600 neslinde de devam eden Ring Bus mimarisi artık terkedilmiş. Bunun yerine, birden çok bellek kontrolcüyü en çok bellek işlemi yapan birimlerine yanıbaşlarına yerleştiren ve merkezi bir toplanma noktası (hub) kullanan yeni bir tasarım yapılmış. Bellek kontrolcüler bellekle direkt olarak konuşabiliyorlar, hub ise çok hızlı veri akışı gerektirmeyen diğer birimleri birbirine bağlıyor ve belleğe erişmelerini sağlıyor. Örneğin PCI Express arabirimi, UVD modülü ve Crossfire modülü hub üzerinden belleğe erişiyorlar.
ATI'nin yeni bellek mimarisi 256 bit bellek arabirimi kullanılması hedeflenerek tasarlanmış, böylece 512 bit hedefli eski R600 mimarisinin karmaşıklığından uzaklaşılmış. Sonuçta, bellek kontrolcülerin olabilecek en iyi verimle çalışmaları sağlanmış. AMD'nin sağladığı değerlere göre, HD 3800 serisinde var olan bant genişliğinin en fazla %85'ini kullanabilen grafik işlemcisi artık aynı bant genişliğinin %95'ini kullanıyor. %100 verime ulaşılmasının zaten imkansıza yakın olduğu düşünülürse, bu gerçekten çok ama çok iyi bir değer. AMD, 256 bit bellek arabirimi kullanarak, yani çok daha ucuz üretilebilen baskılı devre kartlarıyla saniyede 115 GB bellek bant genişliği sağlayabildiklerini ifade ediyor.

Yeni bellek kontrolcüsü 256 bit bellek arayüzü hedeflenerek düzenlenmiş
Yeni bellek kontrolcüsüyle birlikte gelen bir diğer yenilikse GDDR5 desteği. Yeni bellek teknolojileri konusunda sürekli arayış içinde olan ATI, GDDR4 bellekleri de ürünlerinde kullanmıştı ama GDDR4 grafik piyasasında asla çok yaygınlaşmadı. ATI şimdi daha da yeni bir bellek teknolojisi olan GDDR5'i hayata geçiriyor. GDDR5'in, GDDR4 gibi olmayacağı özellikle belirtilmekte, çünkü GDDR5 daha çok bellek yongası üreticisi tarafından destekleniyor (Hynix, Quimonda ve Samsung) ve GDDR3'e göre daha ciddi avantajlar sağlıyor.
GDDR5, 1.5 Volt çalışma gerilimine gerek duyuyor. Tek bir yongadan çalışma hızına göre 12.8 ile 28 GB/sn veri aktarımı sağlayabilen GDDR5, hem iletişim protokolü, hem hata düzeltme olanakları, hem de gecikme düzeyleri açısından GDDR3 ve 4'e göre çok daha üstün. GDDR5 yongaları kendi içlerinde sıcaklık ölçme olanağına sahipler ve sıcaklığa göre veri aktarım hızlarını da ayarlayabiliyorlar. Üstelik, GDDR5'in bağlı olduğu veriyolunu tanıyarak öğrenebilme olanağı, baskılı devre tasarımındaki bir çok sorunu ortadan kaldırıyor. Devrenin tasarımı sırasında, sinyallerin yol alacağı yolların uzunluklarını eşit tutabilmek için yapılan cambazlıklar GDDR5 ile daha kolay çözülebilen sorunlar haline geliyor. GDDR5'deki hata belirleme ve düzeltme sistemlerininse özellikle ekran kartının genel amaçlı uygulamalarda kullanıldığı senaryolarda önem kazanacağı hatırlatılmakta.

GDDR5'in "öğrenme" yeteneği, baskılı devre tasarımındaki bazı gelenekselleşmiş
sorunları basitleştiriyor. Örneğin, veriyollarının uzunluğunu eşitlemek için yapılan
zigzaglara artık gerek duyulmamakta.

GDDR5, ekran kartları için yeni bir bellek standartı olmaya aday. Burada tek sorun, her yeni ürün gibi GDDR5'in de ilk aşamalarda üretim miktarı açısından sorun yaşayacağı. NVIDIA'nın GDDR5 kullanmaması AMD için hem bir avantaj, hem de dezavantaj. NVIDIA GDDR5 kullanmadığı için AMD üretilen tüm GDDR5 stoğunu tek başına satın alabiliyor, üretilen az sayıda ürün için rekabet etmesi gerekmiyor. Öte yandan, NVIDIA GDDR5 kullanmaya başlamadığı sürece üreticiler üretim bantlarını GDDR3'den GDDR5'e geçirmekte yavaş davranacaklar. Yine de, bizce AMD GDDR5'i seçmekle doğru bir hareket yapıyor ve çok daha yüksek bellek bant genişliklerini, daha düşük gerilim, güç ve sıcaklık değerleriyle elde ediyor. NVIDIA ise eski ama kendini ispat etmiş GDDR3 bellekleri, çok geniş bellek veriyollarıyla kullanmayı tercih etmekte. Bu, GeForce GT200 serisine hem çok karmaşık (dolayısıyla pahalı) baskılı devre kartları, hem yüksek güç tüketimi, hem de üretilmesi güç, fiziksel olarak büyük boyutlu işlemciler olarak yansıyor. Bellek mimarisi açısından ATI, NVIDIA'dan çok daha önde, bu çok net olarak görülüyor.
GDDR5 bellekler ilk olarak karşımıza HD 4870 ile birlikte çıkacaklar, bu kart bugünlerde piyasaya çıkmak üzere. Daha ekonomik olan HD 4850 ise şimdilik GDDR3 ile yola devam edecek, ama ileride GDDR5'in bollaşması durumunda dileyen üretici GDDR5 ile donatılmış, bellek açısından dopingli HD 4850 kartları üretebilecek.
Bir sonraki sayfada işlemcinin detaylarına bakmayı sürdürüyoruz...
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 22:59
#3
Güç Yönetiminde Artan Başarı

ATI HD 3800 serisi zaten düşük güç tüketimiyle tanınan bir ürün ailesiydi. Tabii şimdi 4800 serisiyle birlikte üretim teknolojisi değişmeden transistör sayısı ciddi oranda arttığı için, güç tüketiminin de artması kaçınılmaz. Bununla birlikte, ATI mühendisleri yine bir çok teknolojik sihirbazlıkla, 4800'ün güç tüketimini denetim altında tutmayı başarmışlar. Yeni grafik işlemcisinde, işlemci içinde bir güç yönetim kontrolcüsü yer alıyor. Sürücülerden büyük ölçüde bağımsız olarak çalışan bu birim, grafik işlemcisi içindeki bir çok algılayıcıyı sürekli kontrol ederek işlemci, bellek hız ve gerilimlerini ve fan hızını yönetiyor. Ayrıca yeni "clock gating" yönetimi, işlemcinin o anda kullanılmayan bölümlerinin başarıyla devre dışı bırakılmasını sağlıyor. Bu yenilikler sayesinde RV770 işlemcisi, bekleme durumunda RV670'den daha az güç tüketiyor. Genel olarak HD 4800 serisi, kullandığı Watt başına sağladığı performans açısından HD 3800'e göre iki kat daha verimli.
RV770 grafik işlemcisinin baş tasarımcılarından Eric Demers'den öğrendiğimiz önemli bir detay, işlemcinin bu güç yönetim sisteminin Catalyst Control Center ile bağlantılı olmadığı yönünde. Dolayısıyla, CCC'den hiç hoşlanmayan ve sadece sürücüleri yükleyip CCC'yi yüklemeyenler de bu gelişmiş güç yönetim özelliklerinden yararlanabilecek.
Yeni UVD Birimi ve Marifetleri

UVD 2'de en önemli yenilik olarak Blu-ray disklerde "Dual Stream Decoding" yeteneği gösteriliyor. Bu sistemle, bazı Blu-ray filmlerde bulunan resim içinde resim (picture-in-picture) özelliği, işlemciye çok az yük bindirilerek izlenebiliyor. Grafik işlemcisi UVD bölümünü kullanarak iki video akımını da çözdükten sonra, grafik işlem ünitelerini kullanarak bu görüntüleri birbiriyle birleştiriyor ve görüntülüyor.
UVD 2 ile gelen yeniliklerden diğer ikisiyse "Upscaling" ve "Dynamic Contrast". Bu aralar sıkça duymaya başladığımız upscaling kavramı, standart DVD görüntüsünün 1920x1080 çözünürlükteki HD ekranlara göre büyütülmesini anlatıyor. Normalde görüntünün bu ölçüde büyütülmesi, görüntü kalitesini oldukça düşüren bir işlem. İçinde sırf bu işe özel tasarlanmış "upscaling converter" bulunduran DVD oynatıcılar, olabilecek en iyi büyütme işlemini yapma iddiasındalar. İşte AMD şimdi benzer bir teknolojiyi grafik işlemcisine yaptırarak PC'lere getiriyor. Bu tekniğin hangi uygulamalarda kullanılacağı net şekilde belirtilmedi ama gelenek olduğu üzere PowerDVD 7 ve 8 sürümlerinde destek sağlanacağı tahmin edilebilir. Firmanın üzerinde pek durmadığı Dynamic Contrast sistemiyse, video görüntülerinde karanlık ya da parlak alanlardaki detay kaybını aza indirmeye yarıyor.

Picture-in-Picture işleminde görüntülerin birleştirilmesini kartın
shader işlemcileri hallediyorlar

Görüntü sıkıştırma ve format değiştme konusu da yeni işlemciyle birlikte "Accelerated Video Transcoding" ya da kısaca AVT ismiyle tekrar gündeme geliyor. Aslında ATI, X1000 serisiyle birlikte grafik işlemcisinin video sıkıştırma yeteneklerinden bahsetmiş, hatta grafik işlemcisini kullanarak video kullanan bir yazılım bile çıkartmıştı. İlginçtir ki bu yazılım sadece X1000 serisine özel kaldı, HD 2000 ve 3000 serisine aktarılmadı. Şimdi konu tekrar gündeme geliyor. AMD'nin verilerine göre, RV770 işlemcisi 1080p çözünürlükteki videoları, gerçek zamanlıdan daha hızlı olarak başka formatlara çevirebiliyor. Yani 2 saatlik bir Blu-ray filmi, 2 saatten daha kısa sürede PSP'de izlenecek formata çevirebiliyorsunuz. Donanımdan destekli video sıkıştırma H.264 ve MPEG 2 formatlarını destekliyor.

Grafik işlemcinin paralel işlemlerdeki inanılmaz gücü, video sıkıştırma
konusunda büyük farklar getiriyor

Bu video gücünü kullanmak istiyorsanız elde etmeniz gereken uygulama Cyberlink'in PowerDirector 7 sürümü. Bu yeni sürüm, RV770'in işlem gücüyle aynı anda birden çok 1080p video akımını bile işleyebiliyor. Ayrıca, 2007 yılında çıkmış bir Adobe Premiere eklentisi de mevcut, ama bu eklenti HD 4800 serisini de değerlendirebiliyor mu şimdilik bilemiyoruz.
İspanya'daki etkinlikte, AMD yetkililerine UVD'nin görüntü çözme ve sıkıştırma yeteneklerinin açık kaynak kodlu uygulamalarda nasıl değerlendirileceği konusunu da sorduk. Edindiğimiz bilgiler, kısa vade için umut vermiyor. Henüz bu işlevler için standart bir arayüz geliştirilmiş değil, dolayısıyla uygulamanın özel olarak UVD'yi kullanacak şekilde geliştirilmesi gerekiyor. Bu yüzden de çok kullanılan VirtualDub türü uygulamaların UVD desteği elde etmesi kısa vadede mümkün gözükmüyor.
Son olarak, HD 4800 serisinde kartın üzerindeki ses çıkışının 5.1 kanaldan 7.1 kanala yükseltilmiş olduğunu da belirtelim...
Grafik İşlemcileri Üzerinde Yeni Uygulamalar: Yapay Zeka

AMD daha önce grafik işlemcisi üzerinde fizik hesaplamalarının yürütülmesi yönünde demolar sergilemişti. NVIDIA'nın PhysX teknolojisini satın alması, rakip firma Havok'un Intel tarafından alınması ve sonuçta hayli karışan fizik hesaplamaları konusu üzerine bu etkinlikte AMD pek bir şey söylemedi, ancak grafik işlemcilerinin yine oyunların önemli bir yapıtaşı olan yapay zeka konusunda değerlendirilmesi konusu öne çıkartıldı. Firmaya göre oyunlardaki karakterlerin yapay zeka ve özellikle de yön bulma algoritmaları, grafik işlemcisine başarıyla aktarılabiliyor. Özellikle de bir iki değil de çok sayıda karakter söz konusuysa, paralel işlemlere özelleşmiş yapısıyla grafik işlemcisi tam olarak parlamaya başlıyor.

Toplam 3000 karakter, altın madeniyle köy arasında mekik dokuyor ve izleyecekleri rotayı
grafik işlemcisi belirliyor


Froblinlerin yaşadığı ortam da tamamiyle GPU üzerinde,
yoğun şekilde tessellation kullanılarak üretilmekte

Konuyu bir örnekle anlatmak isteyen firma, yeni geliştirdikleri Froblins demosunu sergiledi. DirectX 10.1 destekli demo, yapay zeka işlemleri grafik işlemcisi tarafından yönetilen tam 3000 karakteri içeren bir gösteri. Strateji oyunlarını andıran bir ortamda, dağlık bir arazide madenden köylerine altın taşıyan froblinler, oldukça kalabalık olmalarına rağmen hiç bir yerde takılmadan en ideal yolu izleyerek işlerini yerine getiriyorlar. Yeryüzü şekillerinin de GPU tarafından üretildiği demoda aynı anda çalışmakta olan 3000 karakter söz konusu ve buna rağmen HD 4870 temelli sistemde herhangi bir yavaşlama söz konusu değil, ekranın en karışık olduğu anlarda bile saniyede 20 karenin üzerinde görüntülenebiliyor.

Yeni Ruby demosu eskilerinden çok farklı, foto-gerçekçi bir görsel tasarıma sahip
Demolardan söz etmişken, ATI'nin maskotu Ruby'nin de yeni bir macerasının hazırlandığını bildirelim. Henüz geliştirilmesi tamamlanmamış olan Ruby Verité isimli yeni Ruby demosunda, daha önceki demolardaki hafif çizgi filmsi, gerçeklikten uzak tarz yerine gerçek yaşamdan ayırt edilmesi çok zor bir görsellik sağlanmış. Doğal kamera hareketleri ve efektleriyle hazırlanan yeni demonun ne zaman tamamlanıp kullanıma sunulacağı henüz belli değil, ama tahminimiz bu demonun HD 4870 X2 kartını bekleyeceği yönünde. Videonun yayınlanmış olan bir kaç saniyelik bölümünü izlemek isterseniz tıklayın.
Bir sonraki sayfada, RV770'li kartları tanıtacağız.
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 23:00
#4
RV770 Kullanan Kartlar

Evet, RV770 grafik işlemcisi üzerine fazlasıyla konuştuk, şimdi bu işlemciyi kullanacak iki kartı incelemeye başlayalım. AMD şu an için iki kart duyurmuş durumda, bunlardan birisi HD 4870, diğeriyse HD 4850. Eski terminolojiyle düşünmeyi sevenler, bu kartları HD 4800XT ve HD 4800 Pro olarak da düşünebilirler.
Radeon HD 4870Radeon HD 4850Radeon HD 3870Radeon HD 3850Radeon HD 3650Radeon HD 3470Radeon HD 3450Grafik İşlemcisiRV770RV770RV670RV670RV635RV620RV620ArabirimPCIe x16PCIe x16PCIe x16PCIe x16PCIe x16PCIe x16PCIe x16Üretim Teknolojisi55 nm55 nm55 nm55 nm55 nm55 nm55 nmTransistör Sayısı956 Milyon956 Milyon666 Milyon666 Milyon378 Milyon181 Milyon181 Milyonİşlemci Hızı750 MHz625 MHz775 MHz670 MHz725 MHz800 MHz600 MHzPixel İş Hattı---------------------Vertex İş Hattı---------------------Genel İşlem Ünitesi8008003203201204040Bellek TipiGDDR5GDDR3GDDR4GDDR3GDDR3 / DDR2GDDR3DDR2Bellek Arabirimi256-bit256-bit256-bit256-bit128-bit64-bit64-bitBellek Saat Hızı900 MHz993 MHz1125 MHz830 MHz800 / 500 MHz950 MHz500 MHzBellek Bant Genişliği 115,2 GB/sn59 GB/sn72 GB/sn53.2 GB/sn16 GB/sn15,8 GB/sn-8 GB/snBellek Büyüklüğü512 MB512 MB512 MB256MB256 / 512 / 1024 MB256 MB256 MBDirectX DesteğiDirectX 10.1DirectX 10.1DirectX 10.1DirectX 10.1DirectX 10.1DirectX 10.1DirectX 10.1PixelShader sürümüPS 4.1PS 4.1PS 4.1PS 4.1PS 4.1PS 4.1PS 4.1VertexShader sürümü VS 4.1VS 4.1VS 4.1VS 4.1VS 4.1VS 4.1VS 4.1OpenGL sürümüOpenGL 2.0OpenGL 2.0OpenGL 2.0OpenGL 2.0OpenGL 2.0OpenGL 2.0OpenGL 2.0Piyasaya Çıkış Fiyatı299 $199 $250 $170 $99 / 79 $65 $ / 59 $55 $ / 49 $Piyasaya Çıkış Tarihi25 Haziran 200820 Haziran 200815 Kasım 200715 Kasım 200723 Ocak 200823 Ocak 200823 Ocak 2008
Tablodaki değerleri inceleyen okurlarımıza öncelikli bir hatırlatma yapalım. HD 4870 modelinde kullanılan GDDR5 belleklerin saat hızı 900 MHz. Yalnız, GDDR5 bellek arabirimi bir saat vuruşunda 4 aktarım işlemi yapabildiğinden, bu değerin 3600MT/sn olarak da belirtildiği olabiliyor, hatta pek doğru olmayan 3.6 GHz gibi ifadeler de kullanılabiliyor.

ATI Radeon HD 4850
Bu değerlerden sonra kartların kendilerine gelirsek, öncelikle tek slot kaplayan ince yapılı, 199$ etiketli HD 4850 ile karşılaşıyoruz. Deyim yerindeyse bu kart tam olarak AMD'nin gözdesi, çünkü 200$'ın altında bir fiyatla, 1 TeraFLOPS işlem gücü sağlayan kart işte bu kart. Tek bir 6 pinlik güç girişi gerektiren kart, 110 Watt güç tüketiyor. Maliyetin düşük tutulabilmesi için bu kart GDDR3 bellek ile donatılmış. Üreticilerin pek yakında HD 4850'nin overclock yapılmış ve özel soğutucularla donatılmış modelleriyle pazarı doldurmaları bekleniyor.

ATI Radeon HD 4870
Aynı işlemciyi kullanan ama daha yüksek saat hızına ve GDDR5 belleklere sahip olan model, HD 4870 adını taşıyor. Bu kart 160 Watt'ı bulan güç tüketimi nedeniyle soğutma için iki slot kullanan bir soğutucuya gerek duyuyor ve çalışması için de hem 6 pin, hem de 8 pin güç girişlerini kullanmayı gerektiriyor. HD 4870, ATI'nin daha önceki HD 2900XT'si gibi biraz özel bir ürün ve üreticilerin bu ürünün üzerinde ciddi değişiklikler yapmaları, büyük oranlarda overclock uygulamaları şu an için beklenmiyor.
HD 4850 ile HD 4870'in üzerlerindeki grafik işlemciler aynı, aralarında saat hızı dışında bir fark yok, tüm teknik özellikler aynı. Aradaki performans farkı kullanılan bellek tipinden ve işlemci hızından kaynaklanıyor.
Her iki kart da üzerlerinde Crossfire bağlantılarıyla geliyorlar, dolayısıyla ikili ve dörtlü HD 4800 kurulumları yapmak mümkün.
R700 Nedir?

Yazımızın ilk bölümlerinde belirttiğimiz gibi, aslında AMD'nin cebinde sakladığı bir de sürprizi var. İki adet RV770 işlemcisi taşıyan, fiziksel yapısı şu anda satılan HD 3870 X2 ile hemen hemen aynı olan HD 4870 X2, aslında şu anda hazır ve çalışmakta olan bir ürün. Firma bu ürünü R700 olarak anıyor, ama ürün üzerinde R700 diye özel bir grafik işlemcisi olmayacak, HD 4800'lerdeki RV770'ler kullanılacak. Bununla birlikte, AMD'nin verdiği bilgilere göre bu yeni kartta hem kartı PCI Express veriyoluna bağlayan köprü, hem de iki grafik işlemcisini birbirine bağlayan köprü daha etkin, daha yeni sürümleriyle yenilenecek. GDDR5 temelli bu kart, tek bir kartta 2 TeraFLOP işlem gücü sağlayacak.

AMD, R700'ü ne zaman piyasaya sürecekleri konusunda net bir şey söylemiyor. Firma ürünü hazırlayıp rafa kaldırmış durumda ve NVIDIA ile rekabetin şartlarına göre, ne zaman uygun görürlerse bu ürünü o zaman gündeme getirecekler. Tahminler, ürünün ilk örneklerinin Ağustos ayında satışa sunulacağı yönünde, ama belirttiğimiz gibi, AMD bu ürünün piyasaya çıkış tarihiyle istediği gibi oynayabilir.
Yorumlar

En başta da belirttiğimiz gibi, bu yazı sadece bir teknoloji incelemesi ,dolayısıyla bu yazıda performans testlerine yer vermiyoruz. Bahsettiğimiz tüm bu ürünlerin performans testleri, önümüzdeki günlerde sitemizde yer alacak, üstelik testler referans kartlarla değil, sizin de piyasada bulacağınız markalı ürünlerle yapılacak.
Ürünlere dönersek... Açıkçası birbirinden bir hafta arayla ürün duyuran AMD ve NVIDIA arasındaki farklılık şaşırtıcı. NVIDIA, kendinden beklenilenler büyük olmasına rağmen eski teknolojilerin üzerine yüksek performans dışında hiç bir şey katmayan bir grafik işlemcisini tanıtmak ve satışa sunmakla yetindi. GT200 çok hızlı, ama çok büyük, çok güç tüketiyor, zor üretiliyor ve çok pahalıya mal oluyor. ATI ise NVIDIA'nın aksine, tasarım odasında fazlasıyla ter dökerek yepyeni yaklaşımlar geliştirmişe benziyor. Yeni işlemci her ne kadar ayaklarını bir önceki RV670'e bassa da, büyük ölçüde daha hızlı ve ciddi iyileştirmeler içeriyor. Dolayısıyla, NVIDIA sevenler kusura bakmasın ama AMD çok daha fazla çaba harcayarak teknolojik olarak üstün bir ürün ortaya koymuş durumda.
Türkiye'de 200$ düzeyi ekran kartı tüketicisi için önemli bir psikolojik sınır. İşte tam bu çizginin az üzerinde dolaşan HD 4850, cazip fiyatıyla mutlaka çok başarılı olacak. HD 4870'in aynı derece etki yapacağı şüpheli, çünkü fiyat arttıkça NVIDIA cephesinden GTX260 da ciddi bir rakip olarak ortaya çıkacaktır.
Bilgisayar meraklılarını güzel günler bekliyor. HD 4850'nin 200$ çizgisine oturmasıyla birlikte, NVIDIA'da büyük miktarlarda zarar etmek pahasına 9800GTX'i 200$ düzeyine indirdi ve bu indirim zamanla piyasaya yansıyacak. Dolayısıyla, cebinde ekran kartına ayıracak 200$'ı olan kullanıcının karşısında iki tane harika ürün seçeneği yer alıyor olacak. Bu noktada ATI-NVIDIA tercihi biraz da kişisel tercihlere kalacaktır.
Unutmadan belirtelim, AMD, HD 3800 serisinin de HD 4800 serisiyle birlikte bir süre daha yaşamını sürdüreceğini belirtiyor. Özellikle HD 3870, fiyatı ciddi oranda düşerek yıl sonuna kadar bizlerle olacak. HD 3870'in de günümüz oyunları için ne kadar başarılı bir ürün olduğunu düşünürsek, ekran kartı bütçesi 200$'ın altında kalan kullanıcıların da yüzünün güleceğini anlıyoruz.
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
krapex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2008
Mesajlar:
277
Konular:
22
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
22
Ticaret:
(0) %
08-10-2008 14:24
#5
Atı Nvıdıayı Iyice Ezdii
--------------------- TURK HACK TEAM
nur75 Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı