İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Gigabyte ODIN GT 800 Watt ( İncelemesi )

sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 23:01
#1
Gigabyte ODIN GT 800 Watt ( İncelemesi )
Gigabyte diyince aklımıza ilk olarak bu marka altında satılan anakartlar ve ekran kartları geliyor. Bu yazımızın konuğu da Gigabyte markasını taşıyor üstünde ancak bu sefer söz konusu olan ürün bir güç kaynağı. Son birkaç yılda, özellikle grafik işlemcilerinin sahip olduğu transistör sayısının her geçen gün artmasıyla beraber oldukça büyük meblaları gözden çıkararak kurduğumuz sistemlerin güç gereksinimleri de oldukça arttı ve bu da kaliteli güç kaynaklarına olan ihtiyacı daha da arttırdı. Bakalım Odin GT bu ihtiyacı karşılayabilecek kadar iyi mi?

Karşınızda Odin GT 800W
Fiziksel Özellikler

Gigabyte bu güç kaynağı modelinde siyah rengi tercih etmiş ki zaten çoğu üretici güç kaynaklarında bu rengi tercih ediyor.

Odin'in arkadan görünümü
Güç kaynağının arkasına baktığımızda açma/kapama anahtarını ve güç girişini görüyoruz. Açma/kapama anahtarının kırmızı LED aydınlatmalı olması da oldukça hoş bir ayrıntı. Anahtarın hangi konumda olduğunu anlamak için eğilip yazıyı okumaya uğraşmaya veya deneme yanılma yönetimini kullanmaya gerek kalmıyor. Gözleriniz boş yere 110/220V anahtarını aramasın zira Odin GT bunun için ayrıca bir anahtara ihtiyaç duymuyor. Güç bağlantısını yaptığınız anda gerekli ayarı kendisi otomatik olarak yapıyor. Hava çıkışı arka taraftan olacağı için arka kısımda delikli ****l kullanılmış.

Odin'in soldan görünümü
Odin'in sol tarafına baktığımız zaman dikkatimizi çeken burada da delikli ****l yapının kullanılmış olması oldu. Zira bu sol taraftan kasanın içine sıcak havanın üfleneceği anlamına geliyor. Ancak dikkatli bakınca iç tarafın sert plastikle kaplandığını ve bu sayede buradan hava çıkışı olmasının mümkün olmadığını gördük. Tamamiyle estetik kaygılarla yapılmış bir hareket, herhangi bir işlevselliği yok burda ızgara yapısının kullanılmasının.

Odin'in önden görünümü
Ön tarafta tahmin edebileceğiniz gibi güç bağlantıları bulunuyor. İncelediğimiz model, Gigabyte'ın Smart Cable Management adını verdiği ve ihtiyacınıza göre güç kablosu ekleyip çıkarabilmenizi sağlayan modüler kablo sistemini kullanıyor. Yine ön yüzde dört farklı yerden gelen sıcaklık bilgilerini taşıyan kablolar için girişleri ve sistem fanını kontrol edebilmeniz için yapmanız gereken fan bağlantı girişini görüyoruz.

Odin'in sağdan görünümü
Sağ tarafa baktığımızda diğer pek çok güç kaynağında olduğu gibi bizleri güç kaynağı hakkında teknik bilgiler veren etiket karşılıyor.

Odin'in alt kısmının görünümü
İncelediğimiz güç kaynağını soğutmakla görevli olan fan bir hayli büyük. 14cm büyüklüğe sahip olan fan bütün devre elemanlarının üzerini kaplamış gözüküyor. Tabi pek çok kaliteli güç kaynağında olduğu gibi devre elemanlarının üstlerinde pasif soğutucular bulunuyor öncelikle. Normalde fan büyükdükçe çıkardıkları sesin azalmasını beklenir. Ancak Odin GT'nin fanı boyutuna göre biraz sesli geldi bize. Yine de rahatsız edici düzeyde değil.
Odin GT de modaya uyarak kullanıcıların ışıklandırmayı unutmamış. Gigabyte LED aydınlatmaları fanın üzerinde koymak yerine pasif soğutucuların üzerine yerleştirmiş. Yukarıdaki resimde sağda ve solda gördüğünüz iki LED aydınlatmaya ek olarak iki LED aydınlatmayla kasanızın içi mavi ışıkla renkleniyor. Biliyoruz ki aramızda bu aydınlatma olayını gereksiz bulanlar var. Eğer bunlardan biriyseniz kızıp incelemeyi okumaktan vazgeçmenize gerek yok. Firmanın sağladığı yazılım yoluyla aydınlatmayı kapatıp açabilmeniz mümkün.

Japonya'dan sevgiler
Hem anakartlarda hem de ekran kartlarında son 1-2 yıldır sık sık "Japon kapasitörleri kullanıyoruz ürünlerimizde" şeklinde duyuruları görüyoruz. Gigabyte güç kaynağı konusunda da işi sıkı tutmuş ve yukarıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi bu durumu net bir şekilde duyurmak istemiş.
Teknik Bilgiler

Odin GT hem ATX 2.2 hem de EPS standartlarını destekliyor. Ekran kartları sebebiyle bizi en çok ilgilendiren ise 12V kanallarından elde edilebilecek maksimum akım değerleri. Dört adet 12V kanalı bulunan güç kaynağı bu kanallarda sırayla 18A, 18A, 25A ve 25A sağlıyabiliyor. Yalnız burda hataya düşüp hepsi maksimum yük altında bu kadar akım sağlayabilir demeyin, 12V kanallarının hepsi için ulaşılabilecek maksimum akım değeri 62A. Odin GT toplamda 800Watt'a kadar güç sağlayabiliyor. Unutmadan belirtelim güç kaynağının verimliliği %80'in üzerinde diye belirtilmiş ki ATX standardında bu değer minimum %70 olmak zorunda. Tak/çıkar kablo sistemine sahip bir güç kaynağı için oldukça iddialı bir değer.

Biraz da rakamlara bakalım

Odin GT bağlantılar konusunda oldukça bonkör
Odin GT anakarta 24 pinlik ve 8+4 pinlik bir bağlantı üzerinden güç taşıyor. Burada ATX güç bağlantısının sadece ama sadece 24pin olduğunu özellikle belirtelim, eğer eski bir 20pinlik güç girişi bulunan bir anakartınız varsa bu durum sizin için problem oluşturabilir. Sayısı dört olan PCIe bağlantıları ise 6+2 pin olarak yapılmış ki artık yeni ekran kartlarında 8pinlik güç bağlantılarını sık sık görür olduk. Günümüzde hemen hemen bütün anakartlar en az 4 SATA cihazın bağlanmasına izin veriyor. Odin GT de SATA güç bağlantısı konusunda oldukça cömert ve tam 6 adet bağlantı sağlıyor. Son olarak Molex güç bağlantısı sayısı 5, disket sürücü güç bağlantısı sayısı ise 1. Hemen belirtelim bütün bağlantı kabloları oldukça özenli bir şekilde siyah kılıflarla sarılmış. Daha ne olsun diyoruz ve bir sonraki sayfada kutu içeriği ile devam ediyoruz.
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
02-10-2008 23:02
#2
Kutu İçeriği

Odin GT bir güç kaynağı için oldukça şatafatlı diyebileceğimiz bir kutu ile geliyor. Kutunun üzerinde ürün hakkında gerekli olan bütün bilgiler verilmiş. Güç kaynağını çıkarıp teknik bilgileri aramanıza gerek kalmıyor bu sayede.

Koca kutudan bunlar mı çıktı?
Kutuyu açtığınızda ilk dikkat çeken içinden pense, tornavida çıkacak herhalde diyerek açtığınız bez çanta oluyor. Bu çantayı açtığınızda göreve hazır bekleyen ve özenle sarmalanmış güç kabloları, termostatlar ve USB bağlantısı size el sallıyor. Kullanım kılavuzu niyetine iki sayfadan ibaret bir hızlı kurulum kitapçığı çıkıyor kutudan. Yazılımların bulunduğu bir CD de unutulmamış.
Yazılım

Sıra geldi incelediğimiz Odin GT modelini benzerlerinden ayıran bölüme yani yazılım bölümüne. Basit bir USB bağlantısıyla güç kaynağı ve sisteminiz hakkında pek çok bilgiye Ptuner adlı yazılımla ulaşabilmeniz mümkün oluyor.

Karşınızda PTuner
Hemen belirtelim güç kaynağının USB bağlantısını yapmadan PTuner programını çalıştıramıyorsunuz. Zaten çalıştırsanız da bir anlamı olmayacaktı. Programı kurup çalıştırdığınızda karşınıza yukarıdaki gibi bir manzara geliyor. İlk bölümde sistemin mevcut güç tüketimini ve o ana kadar olan maksimum güç tüketimini görüyorsunuz. Kendi ölçüm cihazımızla elde ettiğimiz 331W'lık maksimum güç tüketimi değerine karşılık Ptuner ile elde ettiğimiz maksimum güç tüketimi değeri 326W oldu ki bu oldukça başarılı bir sonuç. İkinci ve üçüncü bölümde değişik kanallar üzerindeki voltaj ve akım durumunu görmeniz mümkün. Her iki bölümde de görebileceğiniz ALL tuşuna bastığınızda karşınıza bütün kanallardaki durumun grafiksel dökümü geliyor. Dördüncü bölümde güç kaynağı ve bağlantısını yaptığınız sistem fanının dönüş hızını görüyorsunuz. Son bölümde ise güç kaynağının ve bağlantısını yaptıysanız eğer dört farklı noktanın sıcaklık değerini görebiliyorsunuz.

Güç kaynağına ince ayar yapmak isteyen?
Sol alt kısımda gördüğünüz C butonuna bastığınızda karşınıza güç kaynağınızla ilgili ayar ekran geliyor. Buradan farklı voltaj kanallarına ince ayar çekebileceğiniz gibi güç kaynağı fanının hangi sıcaklıkta hangi hızda çalışmasını istediğinizi belirtebiliyorsunuz. Hatırlayacaksınız güç kaynağının aydınlatmasını kapatabileceğinizi söylemiştik. Bunu sağ alt kısımda gördüğünüz LED butonuna basarak yapabilmeniz mümkün.
Son olarak sol alt kısımda bulunan A tuşuna bastığınızda karşınıza alarm ayarlarını yapabileceğiniz bir ekran geliyor. Bu ekrandan sıcaklığa, güç tüketimine, voltaja, akıma ve fan hızına göre alarm seviyelerini belirlemeniz mümkün. Sistemleri hakkında bilgi almaya meraklı kullanıcılarımızın kullandığı HW Monitor programı da Odin GT'nin verdiği bilgilerden yararlanabiliyor. Ancak bu programda voltaj, akım ve güç tüketimi değerlerinin PTuner programıyla aynı olmadığını gözlemledik. Fan hızı ve sıcaklık bilgileri ise birebir aynıydı.
Gigabyte Odin GT serisi güç kaynaklarının, başka hiç bir benzer üründe bulunmayan, çok ilginç bir de aksesuarı var. Firma tarafından "Visuals USB Gauge" ismiyle sunulan bu ufak ve sevimli gösterge, güç kaynağı ile birlikte gelmiyor, 40$ civarı bir fiyatla ayrıca satılıyor. Ürünün özelliğiyse, direkt olarak güç kaynağına bağlanarak güç kaynağının sağladığı güç durumunu, sıcaklığını ve fan hızını gösterebilmesi. Cihazın ön yüzündeki üç düğmeyi kullanarak, dilediğiniz bilginin görüntülenmesini sağlıyorsunuz. İsterseniz masanızın üzerinde duracak, dilerseniz LCD monitörünüzün kenarına takılabilecek şekilde tasarlanmış olan Visuals sevimli ve ilgi çekici bir eklenti, ama fiyatının da yaptığı işe göre biraz yüksek olduğunu kabul etmek gerekiyor.
Yorumlar


Odin GT'ye son bir bakış
Gigabyte Odin GT 800W yazılım konusunda getirdiği yeniliklerle öne çıkan bir ürün. Bu yazılımla gelen özellikleri kullanacak biriyseniz eğer şu an için başka bir alternatifiniz yok gözüküyor. Diğer bir artısı ise sahip olduğu modüler kablo sistemiyle kasanızdaki kablo karmaşasının kolaylıkla önüne geçebilmesi. Sağladığı bol miktadaki bağlantı seçeneği de yine önemli bir artı. Eğer kendinize Crossfire veya SLI bir sistem kurmayı düşünüyorsanız Odin GT kesinlikle tercihleriniz arasına almanız gereken bir alternatif. Odin GT için söyleyebileceğimiz tek eksi fiyatının rakiplerine göre yaklaşık 60$ yukarıda kalması ki bu da eğer Odin GT'nin sunduğu artıları kullanacaksanız gözden çıkarmanız gereken bir rakam.
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı