İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

LG L206WU LCD Monitör (İnceleme)

sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
03-10-2008 14:42
#1
LG L206WU LCD Monitör (İnceleme)
LG, CRT dediğimiz tüplü monitör pazarında önemli bir markaydı. Tüm sektörle birlikte LCD monitörlere geçiş yapan firma, şimdi aynı başarısını bu alanda da sürdürüyor. Firma LCD alanında her ne kadar rakip Samsung kadar saldırgan ve rekabetçi bir tutum izlemese de, kendine özgü ürünlerle ürün geliştirmeyi sürdürüyor ve pazar payını da genişletiyor. LG, CRT monitörlerinde kullandığı "Flatron" markasını LCD monitörlerine taşımış durumda ve ürünlerini yine bu etiket altında sunmakta.
Bugün test merkezimize misafir olan ürün, LG'nin biraz ilginç özellikleri olan bir LCD monitörü. LG Flatron L206WU dışarıdan bakıldığında sıradan bir LCD monitör gibi gözükse de, yakından incelendiğinde bazı sürprizler içerdiği görülüyor.

LG L206WU'nun iki kullanım konumu
Bakalım LG, 20" boyutlu geniş ekran bu monitörüne ne özellikler eklemiş?
Teknik Özellikler

L206WU, 20" boyutlu bir ekrana sahip ama bu boyuttaki monitörlerin genelinin aksine, geniş ekran formatında bir ekrana sahip. LG, 20" boyutunda bir panelde 1680x1050 çözünürlüğü kullanarak piksel ve pikseller arasındaki boşluk boyutunu düşük tutmuş. Bu da elde edilen görüntünün, 22" boyutlu 1680x1050 monitörlere göre biraz daha keskin olduğu anlamına geliyor.
LG Flatron L206WUEkran boyutu ve tipi20" - TN Panel
Çözünürlük1680x1050Renk sayısı16,2 Milyon*Pixel aralığı0.258 x 0.258 mm Parlaklık300 cd/m²Kontrast5000:1 dinamikTepsi süresi2ms (GTG)Görünüş açısı170o/170oBağlantılarDVI, Analog VGA, USBBoyutlar47,1 x 42 x 27,1 cm (ayak takılı halde)Güç tüketimi45 WattDuvara montaj olanağıVarEk özelliklerUSB hub, Pivot özelliği
Her zaman olduğu gibi tekrar görüntülenebilen renk sayısı konusunun altını çizmek istiyoruz. Üreticiler TN tipindeki panele sahip monitörlerini ısrarla 16.7 Milyon renk olarak etiketlemeyi sürdürüyorlar. Oysa bu paneller 16.7 değil, 16.2 Milyon renk gösterebiliyorlar. "500 bin rengin lafı mı olur?" diyebilirsiniz, gerçekten de uygulamada pek bir fark olmayacaktır ama bizce verilerin doğru yansıtılması şart. Diğer tüm TN monitörler gibi LG L206WU'da 16.7 Milyon renklik görüntü sinyalini kabul edebiliyor, ama gösterim kapasitesi bu değil.
Monitörün diğer özellikleri, güncel bir geniş format monitör için normal sayılabilecek özellikler. 2ms tepki süresi özellikle dikkat çekiyor, 5000:1 dinamik kontrast oranı da ilgi çekici ama LG statik oranı belirtmemekte.
Fiziksel Yapı

L206WU'yu kutusunda çıkartıp masamıza yerleştirdiğimizde öncelikle tasarımında kullanılan renkler dikkatimizi çekti. LG, siyah ile beyaz gibi çok zıt iki rengi bu monitörde birlikte kullanmış. Ön panel siyah renkteyken, arka bölümler ve ayak beyaz renkte üretilmiş. Siyah ön panel parlak yüzeye sahip, beyaz kısımlar ise mat plastik. Daha önce incelediğimiz LG slim harici DVD yazıcıda da siyah-beyaz bir tasarım görmüştük, galiba LG'nin son dönem için seçtiği tema bu renkler üzerine kurulu. Parlak yüzeylerin özellikle parmak izlerini nasıl topladığını biliyoruz, neyse ki LG kutuya özel bir temizleme bezi eklemiş.

Monitörün genel görüntüsü
Monitörün ön panelindeki kenarları çok ince ya da kalın sayılmaz, standart kalınlıkta bir çerçeve söz konusu. Monitörde dahili hoparlör yok, kontrollerse ön panelin alt yüzüne yerleştirilmiş. Kontroller, bu gizli panellerdeki 5 düğmeyle sağlanıyor. Düğmelere görmeden basacağınız için kontrollere alışmak ilk başta biraz zor gelebiliyor, ama normal kullanım sürecinde zaten kontrollere pek dokunmuyorsunuz.
L206WU, güç adaptörünü içinde taşıyor, dolayısıyla elektrik kablosunu direkt olarak monitöre takıyorsunuz, ayrı bir adaptör söz konusu değil. Monitörün üzerindeki diğer bağlantılarsa analog VGA ve DVI girişlerinin yanı sıra, USB girişi ve iki adet USB portundan ibaret. Bu USB konusuna daha sonra uzun uzun değineceğiz, ama USB bağlantısının en yalın haliyle 2 portlu bir USB hub sağladığı söylenebilir. Bu portlara erişim biraz zor olduğundan sürekli sök-tak yapılması pratik değil, ama örneğin monitörün üzerine yerleştireceğiniz web kamerayı bu portlardan birine takabilirsiniz.
Monitörün geniş, sağlam bir ayağı var. Ayağın en önemli özelliklerinden birisi, yüksekliğinin ayarlanabilir olması. Bu, bizim özellikle Samsung monitörlerde bulamadığımız için çok eleştirdiğimiz bir özellik. LG L206WU, oldukça büyük oranda yükseklik ayarı sağlıyor ve bu konuda kullanıcıyı rahatlatıyor.

Monitörün ön ve arka görünüşleri

Yükseklik, gerçekten ciddi oranda ayarlanabiliyor

Ayağın arkasında, kabloları geçireceğiniz özel yerler de bulunmakta
Aslında yükseklik ayarı biraz da monitörün diğer bir özelliğinin, pivot konusunun gerektirdiği bir özellik. Pivot özelliği dahilinde, dilerseniz monitörü 90 derece çevirip dik olarak da kullanabiliyorsunuz. Tabii bu şekilde kullanım için, ayağı biraz yükseltmeniz şart oluyor. Yalnız burada, daha önce de benzer monitörlerde gördüğümüz bir sıkıntıyı gözledik. Pivot özellikli monitörlerde, güç ve görüntü kabloları monitörün kendisine bağlanınca, dönüş işlemi zorlaşıyor çünkü kablolar sorun yaratıyor. L206WU'da da durum aynı, monitörü çevirmeye niyetlenirseniz önce kabloların durumunu ayarlamalısınız.

Monitörün bağlantı paneli ve gizli kontrollerin bulundukları yerleri belli eden ibareler
L206WU'nun ayak tasarımı, görenleri ikiye bölüyor. Ayağın beyaz, kalın bir silindir şeklindeki yapısını gayet minimalist ve sade bulup beğenenler kadar, basit ve itici bulanlar da mevcut. Dolayısıyla görsel açıdan yorum size kalmış durumda. Ayağın diğer özelliklerine baktığımızda, tabanın döner mekanizmalı yapıda olduğunu görüyoruz, yani basit bir plastik parçadan ibaret değil ayak. Ayrıca, eğer monitörü duvara monte etmek isterseniz bu da mümkün, monitörün ayak mekanizmasını komple söküp VESA standartında bir duvar askısı kullanabiliyorsunuz.
Kontrol ve Menüler

Daha önce de belirttiğimiz gibi, monitörün kontrolleri ön panelin alt yüzüne gizli 5 düğmecikle yapılıyor. Düğmelere körlemesine basmak biraz zor ama ön panelde her düğmenin yerini belli eden bir işaret var. Düğmelerden ilki monitörün farklı bağlantı seçenekleri arasında geçiş yapıyor, diğerleriyse menüyü açmak ve seçenekler arasında gezmek gibi işlevlere sahip.
LG'nin L206WU'ya eklediği menüler oldukça sade, sadece en gerekli işlevlere yer verilmiş. Parlaklık, kontrast gibi alışageldiğimiz ayarlar dışında renk ayarları ve analog bağlantıda görüntüyü ekrana tam oturtup, netleştirmek için ayarlar mevcut. Renk ayarlarında 6500K ve 9300K beyaz sıcaklıkları seçilebiliyor, ayrıca sRGB desteği var. Ayrıca, kırmızı, yeşil ve mavi renklerin tonları birbirinden bağımsız olarak seçilebiliyor. Bu ayarlar güzel ve yeterli, yalnız monitörün gamma ayarı sadece -50, 0 ve 50 olarak üç adımda ayarlanabiliyor ve kullanıcıyı biraz kısıtlıyor.

LG, daha önce CRT monitörlerinde kullandığı Flatron f-ENGINE sistemin bu monitöre de uygulamış. Monitörün kontrol panelinde bu iş için özel bir düğme ayrılmış. Düğmeye dokunarak çeşitli kullanım modları arasında geçiş yapabiliyorsunuz, bu modlardan biriniyse kendi beğeninize göre düzenleyip, kaydetme şansınız var.
Monitörün dahili menülerinin yanında, LG ürünle birlikte bir de forteManager adında bir yazılım hediye ediyor. Bir çok özellik getiren bu yazılım, hem monitörü Windows içinden yönetip renk ayarı yapmanızı sağlıyor, hem de monitörün dik - yatay konumlar arasındaki geçişlerinden işletim sistemini haberdar ediyor.
Bir sonraki sayfada, monitörün en ilginç yönü olan USB üzerinden görüntü aktarımını ele alacağız...
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
03-10-2008 14:43
#2
Sanal Ekran Kartı, USB Üzerinden Görüntü

LG'nin bu monitör modelinin kendine özgü bir yönü, USB bağlantısıyla, ekran kartına bağlanmaya gerek olmadan görüntü üretebilmesi. Monitör, bir anlamda kendi içinde bir ekran kartı taşıyor. DisplayLink firmasının üretimi bir yongadan gücünü alan bu kart, bilgisayara yüklenen bir sürücü sayesinde bilgisayarınıza sanal bir ekran kartı yüklüyor ve görüntüyü oluşturuyor. Görüntü bütünüyle dijital olarak oluşturulup gösterildiği için, görüntü kalitesi DVI ile eşdeğer.
Bir bilgisayara 2 monitör bağlamak günümüzde gayet sıradan bir iş, ama iş ikiden fazla monitör bağlamaya gelince durum hafiften karışmaya başlar. İşte bu USB monitörlerin ortaya çıkış amaçlarından birisi de bu, pahalı anakart ve ekran kartlarına, karmaşık konfigürasyonlara gerek kalmadan monitör sayısını arttırabilmek.
Bu sistemin getirdiği çeşitli açılımlar var. Örneğin, hiç bir ek monitör çıkışı olmayan bir dizüstü bilgisayara bu monitörü USB üzerinden bağlayarak harici bir monitör elde etmiş oluyorsunuz. Hatta bu konuda tek bir monitörle de sınırlı değilsiniz. Dilerseniz bilgisayarınızın diğer USB portlarına da birer LG L206WU takıp, sisteminizi 3-4 ek monitörle donatabilir, hepsine ayrı bir görüntü verebilirsiniz. Başka bir kurulum şekliyse monitörleri zincirleme bağlamak. Bilgisayarın üzerinde USB hub da olduğundan, bir monitörü bilgisayarınıza bağlayıp, diğerlerini üzerlerindeki USB portlarını kullanarak zincirleme birbirlerine bağlayabiliyorsunuz. Bu kurulum özellikle laboratuar, derslik vs. ortamlarda işe yarayabiliyor. L206WU'dan 6 tanesini bir bilgisayara bağlayabilirsiniz, buna sistemin ekran kartına takacağınız 2 monitörü de eklerseniz, 8 monitörlük bir kurulumu yapmak hayli kolay.
"Bir anlamda, monitör kendi ekran kartını içeriyor" deyince, aklınıza bilgisayarın ekran kartını söküp, bu monitörden çalışmasını sağlamak gelebilir. Bu mümkün ama sorunlu bir düzenleme olacaktır. Öncelikle, ilk kurulumu yapmak, sürücüleri yükleyip ayarları sağlamak için zaten ekran kartına bağlı bir monitörle çalışmanız gerekecek. Kurulumu tam olarak yaptıktan sonra USB monitörü "primary" monitör olarak atayabilir ve ekran kartına bağlı monitörü sökebilirsiniz. Yalnız unutmayın ki monitör ancak sürücüsü Windows tarafından yüklenince görüntü veriyor, dolayısıyla işletim sistemi yüklenmeden önce BIOS'dan vs. görüntü alabilmeniz olanaksız. Sürücüler şimdilik sadece Windows XP ve Vista destekliyor ama Mac OS X sürücüsü de geliştirilme aşamasında. USB bağlantısını kullanacaksanız, DisplayLink firmasından güncel sürücüleri çekmeniz yararınıza olacaktır. Linux sürücüleri şimdilik ortada gözükmüyor.

LG USB Easy Connection uygulaması, monitöre kolayca hükmedebileceğiniz bir sistem ikonu sağlıyor
Monitörün yazılım bazlı "sanal" ekran kartı, Direct3D ya da herhangi bir donanımdan hızlandırma içermiyor, yalnız Direct3D'nin sadece Windows Vista'nın gerek duyduğu çağrılar sürücüye eklenmiş, dolayısıyla Vista Aero arayüzü monitörde sorunsuz çalışıyor. USB üzerinden video göstermekte sorun yok, hatta HD çözünürlüklerde film göstermek mümkün ama işlemci kullanımı ciddi düzeyde artıyor. Direct3D desteği olmadığı için oyun oynanabilmesi olası değil tabii ki.
Peki USB üzerinden bağlandığında monitörün sağladığı performans nasıl? Açıkça belirtmek gerek ki USB üzerinden bağlantı sistem performansını etkiliyor. Örneğin, güncel bir ekran kartına bağlı bir monitörde Windows Notepad penceresini tutup gezdirmek %4-%5 işlemci gücü kullanırken, aynı pencereyi USB monitörde gezdirmek %40'a yakın işlemci gücü kullanıyor. Ekran kartına bağlı olarak görüntülenirken %20 civarı işlemci gücü kullanan bir yüksek çözünürlüklü video görüntüsü, USB arabirimiyle görüntülenirken %60'a varan işlemci gücü gerektiriyor. Tabii bunu normal karşılamak gerek, çünkü DisplayLink yongasının ana işlevi LCD monitördeki görüntüyü oluşturmak. Dolayısıyla pencerelerin çizilmesi, tazelenmesi vs. işler sisteme yüklenen sürücü tarafından, yani sadece yazılım ve işlemci üzerinden yapılıyor. Çift çekirdekli güncel sistemlerin bu işlemci gücünü sağlamaları zor değil, ama tek çekirdekli eski sistemler için bu yük karşılayamayacakları kadar büyük olacaktır.
Kullanım İzlenimleri

LG L206WU, genel kullanım sırasında kullanıcıya sorun yaşatmayacak bir monitör. Parlaklık düzeyi iyi, kontrast da istenildiği gibi ayarlanabiliyor. Kutudan çıktığı haliyle monitörün ayarları biraz kırmızıya eğilimli ama renk ayarlarından hoşunuza gidecek bir ton tutturmanız zor değil.

Monitörün yatay kullanımı

Kolaylıkla dikey duruma gelen monitör, farklı gereksinimlere çözüm sunuyor
Monitörün yüksekliğinin ayarlanması oldukça kolay, dik ve yatay konumlar arasında geçiş yapmak da zor değil. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu geçiş işlemi sırasında kablolar biraz panele ağırlık yapabiliyor. USB portları sorunsuz çalışıyorlar, yalnız bilgisayar başındayken bu portlara erişmek oldukça güç.
Oyun ve film performansı olarak L206WU gayet başarılı, görüntülerde herhangi bir gölgelenme ya da hayalet etkisi hissedilmiyor. f-ENGINE düğmesine dokunursanız, film modunda arttırılmış parlaklık, text modundaysa daha az parlaklık ve daha yüksek kontrast elde ediyorsunuz. Burada seçim kullanıcının keyfine kalmış, bizce bu modlara uygulamada pek gerek yok.
L206WU genel olarak tatmin edici bir çizgi sergilese de, monitöre yönelik en büyük eleştirimiz görünürlük açısı konusunda olacak. LG, ürünün teknik değerlerinde 170 derece görünürlük iddia etmekte. Oysa uygulamada bu değeri biz fazlasıyla iyimser bulduk. Monitörün görünürlük açısı, daha önce incelediğimiz 170 derecelik monitörlerden bariz şekilde daha düşüktü. Bu durum özellikle monitörü dikey duruma getirdiğimizde iyice kendini belli etti.
Yorumlar

LG L206WU'yu sıradan bir LCD monitör yerine, ek özellikleriyle değerlendirip bu özellikler yüzünden satın alma listesine eklemek gerekiyor. Zaten aslına bakarsanız L206WU ev kullanımından çok, ofis ve iş kullanımı düşünülerek tasarlanmış, bütün gün Excel tabloları ve finans grafikleri sergileyeceği düşünülmüş bir ürün. Ürünün fiyatı da ev kullanıcısına cazip gelmeyecektir zaten.
En yalın haliyle bir 20" LCD monitör arıyorsanız, düşük görüş açısı nedeniyle L206WU çok da tatmin edici olmayabilir. Bununla birlikte, yüksekliği ayarlanabilen ayak, pivot özelliği ve tabii en önemlisi USB bağlantısı konuları gündeme geldiğinde, L206WU sizin ihtiyacınızı karşılayan ürün olabilir. Özellikle finans dünyasında 4 ve 6 monitörlük kurulumlara sık rastlanıyor. Normalde bu tür bir kurulumu oluşturmak oldukça zahmetli ve masraflıyken, L206WU bu işi sadece monitör masrafıyla çözmenizi sağlayabilir, yeter ki işlemci gücünüzü biraz yüksek tutun
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı