İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Lenovo ThinkPad X300 Dizüstü Bilgisayar (İnceleme)

sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
03-10-2008 14:45
#1
Lenovo ThinkPad X300 Dizüstü Bilgisayar (İnceleme)
IBM'in ThinkPad serisi, dizüstü bilgisayar dünyasında tam bir efsane. Simsiyah yapısı ve yıllarca pek değişmeyen, biraz kaba tasarımına rağmen hem çok dayanıklı yapısı, hem de kendine özgü özellikleri ve teknolojik yenilikleriyle ThinkPad serisi ilk duyurulduğu 1993 yılından beri daha çok profesyonellerin tercihi oldu. IBM, masaüstü ve dizüstü bilgisayar bölümlerini Lenovo firmasına sattığından beridir ThinkPad markasına da Lenovo sahip ve 2005 yılından beri ThinkPad'lar Lenovo markasıyla piyasaya sunuluyor. Bununla birlikte, Lenovo IBM'den devraldığı ThinkPad tasarım ekibini pek fazla değiştirmiş değil, dolayısıyla üretici firma değişse de, ThinkPad felsefesi ve gelenekleri aynen devam ediyor.
"Ultra Portable" olarak nitelenen hafif ve kolay taşınabilir dizüstü bilgisayarlar bir süredir yükselişteler. Apple'ın MacBook Air ile yarattığı sansasyon hala sürmekte. Dolayısıyla, diğer üreticiler de aynı pazara girip, Apple'a yanıt vermekte gecikmediler. Dell'in XPS M1330'u bu kategoride başarılı bulunan bir ürün. LG'nin benzer bir ürünü olan P300'e geçtiğimiz haftalarda sitemizde yer vermiştik. Bununla birlikte, MacBook Air'e tam bir yanıt olarak değerlendirilen asıl ürün Lenovo'nun ThinkPad X300'ü. İlk duyurulduğundan beri çok merak edilen, çok konuşulan, hatta ABD'de BusinessWeek dergisine kapak konusu olan bu ürün sonunda ülkemize de geldi. İlk duyurulduğu günden beri yakından izlemeye aldığımız ThinkPad X300'ü ülkemize gelmesinin ardından hemen test merkezimize misafir ettik ve bugün ilk Türkçe incelemesini sizlere sunuyoruz.

Lenovo'nun tüm X300 tanıtımlarında kullandığı, ilginç bir poz
Genel Bakış

Bahsettiğimiz üzere, Lenovo ThinkPad X300 Ultra Portable sınıfında bir bilgisayar. Ana özelliği, oldukça ince ve hafif olması. Bunun yanında, LED aydınlatmalı ekran, 1440x900 çözünürlük ve SSD disk gibi kendine özgü bazı yenilikleri de üzerinde taşımakta.
Lenovo ThinkPad X300 Dizüstü BilgisayarBoyutlar ve ağırlık31,8 x 23,1 x 2,34 cm / 1.42kg
İşlemciIntel Core 2 Duo L7100, 1,2 GHz - 4 MB cacheYonga setiIntel GM965 + ICH8-MEGrafik işlemcisi ve belleğiIntel GMA X3100 (Dahili)Bellek tipi ve miktarı2 GB DDR2-667 bellek (2x1 GB) - Maks. 4 GBEkran boyutu ve çözünürlük 13,3" LCD TFT ekran, 1440x900 piksel çözünürlük, LED aydınlatmaSabit diskSATA 64GB SSD (Solid State Disk)Optik sürücüUltra-Slim DVD±RW sürücü, 8x okuma 8x yazma hızıSesİki kanal HD Audio ses, sistem üzerinde hoparlörlerModem---Kablosuz ağIntel PRO/Wireless 4965AGN 802.11a, g ve n destekliKablolu ağGigabit ağ bağlantısı, Intel 82566MM PCI Express ağ kontrolcüsüUSB bağlantıları3 adet USB 2.0Firewire bağlantısı---Kızılötesi (IrDA) bağlantı---Bluetooth bağlantıDahili Bluetooth v2.0 + EDR desteğiWeb kamera1.3 MegapikselKart okuyucu---PCMCIA slotu---VGA çıkış / TV çıkışAnalog VGADiğer bağlantılarKulaklık, mikrofon, kilit bağlama noktasıKlavye90 tuş, Q tuş dizilimliPil4400mAh 3 hücreli Li-Ion pilİşletim sistemiMS Windows Vista BusinessEk özelliklerThinkLight, TrackPoint, hareket algılayıcı, TPM v1.2, parmak izi okuyucu,
ikinci pil olanağı
Tablodan da göreceğiniz üzere, ThinkPad X300 bir çok üstün özellik içeren, ama bir yandan da içinde bulunduğu kategori gereği bazı özelliklerden fedakarlık edilerek oluşturulmuş bir sistem. Örneğin kullanılan ekranın çözünürlüğü dikkat çekici, ama öte yandan 1.2 GHz'lik işlemci hızı kafada soru işaretleri yaratabiliyor. İncelememizde bu yapıtaşlarının hepsinin üzerinde tek tek duracağız.

BusinessWeek dergisinin hazırladığı X300 parça dökümü. Grafiğe tıklayarak yüksek çözünürlüklü
halini inceleyebilirsiniz

Lenovo X300 - Fiziksel Özellikler

X300'ü kutusundan çıkarttığımızda elbette ilk dikkatimizi çeken hafifliği ve inceliği, ama bilgisayarın dış kaplaması da en az bunlar kadar ilgi çekiyor. Lenovo, cihazın dış yüzeyinde çok ilginç bir plastik kullanmış. Kullanılan malzeme aslında plastik esaslı olduğu halde ilginç bir şekilde hafif yumuşak, organik bir doku izlenimi veriyor ve insana sistemin süet deri kaplı olduğu hissini sağlıyor. Açıkçası bu mat kaplama, benzer sistemlerdeki parlak kaplamalardan daha cazip, yalnız en az parlak kaplamalar kadar toz ve kiri gösteriyor. Parlak yüzeylerdeki parmak izi sorunu, bu yüzeyde daha çok genel bir kirlenme ve lekelenme sorununa dönüşmekte.

Lenovo ThinkPad X300'ün genel görünüşü
Optik sürücüsü ve standart piliyle birlikte ağırlığı 1.4 kilogram kadar olan sistemi elinizde tuttuğunuzda, ağırlık merkezinin ön tarafta olduğunu farkediyorsunuz. Bunun nedeniyse pilin ön yüze yakın takılı olması. Sistemin genel olarak verdiği izlenim, sağlam bir yapıya sahip olduğu yönünde. Dışarıdan farkedilmese de, X300 içinde titanyumdan üretilmiş bir ****l iskelet taşıyor ve sisteme sağlam duruşunu da bu veriyor. Ayrıca üst kapağı sisteme bağlayan menteşeler de bir ThinkPad geleneği olarak, ****lden üretilmiş.

Sistemin üst ve alt görünüşleri
Daha önceki dizüstü bilgisayar incelemelerimizde izlediğimiz yöntemi tekrarlayarak, öncelikle sistemin her yanını ve her yandaki bağlantı noktalarını gözden geçirelim.

Ön yüzde hiç bir bağlantı yok
ThinkPad X300'ün ön yüzünde hiç bir düğme ya da bağlantı noktası yok. Bu yüzdeki tek ilgi çekici şey, üst kapağı yerinde tutan kilit. Hemen her dizüstünde bu yüzde dışarıdan görülebilen bir dizi LED bulunur, ama Lenovo burada çok farklı bir uygulama yapmış ve sistemin kapağı kapalıyken görülmesi gereken üç önemli LED'i sistemin kapağındaki özel bir bölüme taşımış. Sistem uyku durumuna girdiğinde ya da pili şarj olduğunda, kapak üzerindeki LED'lerden durumu görebiliyorsunuz.

Sistemin üst kapağındaki 3 LED, pil ve güç durumunu gösteriyor
Lenovo, sistemin bağlantılarının ağırlığını sol yüze vermiş. Bu yüzde 2 adet USB bağlantı noktası, mikrofon girişi ve kulaklık çıkışı ve fanın hava çıkışı bulunuyor. Ayrıca sabit diski sökmek isterseniz, disk bu yüzdeki bir kapağın arkasında bulunmakta. Sağ yandaysa optik sürücüyü buluyoruz, ayrıca bilgisayarı kilitleyeceğiniz bağlantı noktası da burada yer alıyor. Güzel bir detay, kilit noktasının içinin ****l olması, çünkü bu nokta plastikten üretilirse, biraz kuvvetli bir çekmede parçalanarak bilgisayarı kilitten çıkarabiliyor.

Arka yüz, bağlantı noktaları açısından biraz daha zengin
Kimi üreticiler güncel dizüstü bilgisayarlarının arka yüzünde hiç bir bağlantı kullanmıyor, ama Lenovo X300'ün arka tarafını aktif şekilde kullanmış. Bu yüzde güç girişi, analog VGA çıkışı, ethernet bağlantı noktası ve bir adet USB bağlantısı var. Ayrıca kablosuz ağ antenini devre dışı bırakan düğmecik bu yüzde yer alıyor. Tabii bu düğmenin arkada olması, kullanılabilirliğini kısıtlamış. İlgi çekici bir noktaysa, Lenovo'nun güç bağlantısı için şaşırtıcı büyüklükte bir fiş kullanması.

Güç girişinin ilginç yapısı ve sistemin özel tasarımlı ayakları
X300'ün fiziksel tasarımı gerçekten başarılı ve bazı ilginç detaylara da sahip. Örneğin, sistemin altındaki ayaklar basit birer lastik parçası değil, üzerinde mühendislik çalışması yapılmış birer ürün. Ayakların ortasında yumuşak, çıkıntılı bir parça yer alıyor, yanlardaysa daha sert bir plastik kullanılmış. Sistemi masaya koyduğunuzda önce yumuşak nokta ağırlığı karşılıyor, sonra ağırlık tüm ayağa dağılıyor. İlginç bir düzenleme doğrusu.
Gördüğünüz üzere, X300'de dahili kart okuyucu, modem ve genişleme kartı yuvası (PCMCIA ya da ExpressCard) yok. Ayrıca güncel sistemlerde sıkça rastladığımız DVI ya da HDMI görüntü çıkışları bulunmuyor, S-Video tipinde bir TV çıkışı da yok. HDMI olmamasının nedeni Intel'in yonga setinin eksikliği denebilir ama DVI olsaydı bizce çok iyi olurdu.
Bir sonraki sayfada ekran ve klavyeye bakıyor ve incelemeye devam ediyoruz...
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
03-10-2008 14:47
#2
Ekran ve Klavye

Dış görünüşünü güzelce gözden geçirdiğimiz bilgisayarın şimdi kapağını kaldırma zamanı. Kapağı açtığımızda, yine farklı bir deneyim yaşıyoruz. Daha önce incelediğimiz LG P300'de kapağın inceliğini çok beğenmiştik. X300'deyse durum biraz karışık. Aslına bakarsanız X300'de kapak çok ince, belki LG P300'den de ince. Öte yandan, Lenovo'nun kapak tasarımı, kapağın kenarlarında kalın bir plastik çerçeve içeriyor ve bu yüzden de kapak, olduğundan en az iki kat kalınmış gibi gözüküyor. Gerçi Lenovo'nun tasarımında amaç, kapağın alt parçanın üzerine tam geçerek bir bütün oluşturması, ama bu düzenleme görsel olarak kapağın sanki kalınmış gibi gözükmesine neden olmuş.

Yandan bakıldığında üst kapağın inceliği tam belli olmuyor
Kapağı kaldırıp ekranı incelemeye başladığımızda, öncelikle ThinkPad'a özel çok güzel, çok kullanışlı bir özelliğe rastlıyoruz. X300, bazı ThinkPad'larda yer alan ThinkLight isimli aydınlatma sistemini içeriyor. Kapağın içine, ekranın hemen üstüne yerleştirilmiş ufak bir beyaz ışık, gözü rahatsız etmeden klavyeyi aydınlatıyor ve özellikle gece, karanlıkta rahat çalışma olanağı sunuyor. Işığın açısı çok iyi ayarlanmış ve ekrana kesinlikle ışık düşürmüyor, parlama yaratmıyor. Klavyeyse gayet yeterli şekilde aydınlanıyor. Her ne kadar aşağıdaki fotoğrafta çekimden ötürü klavyenin sadece bir kısmı aydınlanmış gibi gözükse de, aslında tüm klavye tatmin edici ölçüde aydınlanmakta. Dilediğinizde açıp kapayabildiğiniz ThinkLight, bizce X300'ün en iyi özelliklerinden biri.

ThinkLight, geceleri ve yolcukukta çalışacaklar için harika bir sistem
Gelelim sistemin en önemli parçalarından biri olan, ekranına. Sistem 13.3" boyutlu bir ekran taşıyor ve ekranın iki özel yönü var. Birincisi, ekranın LED aydınlatmalı olması, zaten kapağın ince olmasını sağlayan da bu. İkinci özellikse, ekranın 1280x800 değil, 1440x900 çözünürlükte olması. Yüksek çözünürlük, 13.3" ekrana gerçekten yakışmış ve daha küçük pikseller tüm görüntülerin daha keskin olmasını sağlamış. Yalnız, LED aydınlatma konusunda bazı şeyler kafamıza takıldı. Daha önce incelediğimiz LG P300'de de ekranda LED aydınlatma vardı, ve en parlak düzeyde ekran rahatsız edici derece parlak oluyordu. ThinkPad X300'deyse, en parlak düzeyde ekran ancak yeterli düzeyde parlak. 15 adımda ayarlanabilen parlaklığı bir derece bile aşağı indirdiğinizde ekranın sağladığı kullanım keyfi azalıyor. Üstelik, sistemi pille kullanırken parlaklık daha da düşüyor. Pille çalışırken parlaklığın düşmemesini BIOS'dan ayarlayabiliyorsunuz ama bizce genel olarak ekran parlaklığı beklediğimizin altında. Lenovo her ne kadar web sitesinde sistem için 300 nits parlaklık değeri belirtse de, biz incelediğimiz örnekte o düzeyde bir parlaklık gözleyemedik.

Lenovo'nun ekran konusunda verdiği güzel bir diğer kararsa, ekranın parlak olmaması. Lenovo, ne tam mat, ne de çok parlak bir ekran kaplaması kullanmış. Umarız diğer üreticiler de akıl yoluna girerler ve parlak ekran denilen şu teknolojik gerilemeden kurtuluruz. Lenovo'yu trende kapılmak yerine gerçekçi olmayı seçtiği için kutlamak gerek.
Gelelim sistemin klavyesine. Genelde 85-86 tuş taşıyan dizüstü klavyelerinin aksine, Lenovo klavyeye 90 tuş sığdırmayı başarmış. Tabii bu bazı tavizler verilerek olmuş. Öncelikle, ESC tuşunun F1'in tam üstündeki konumuna alışmak biraz güç, ayrıca sol alt köşede alışageldiğimiz CTRL tuşu yerine Fn tuşunun olması da yine kullanımı zorlaştırıyor.
Klavyedeki tuşların büyüklükleri yeterli, sadece F tuşları biraz ufakça. Tuş düzeninde bazı güzel yönler de var, örneğin çalışırken çok kullanılan 6 tuşluk klasik Insert, Delete, Home, End, Page Up, Down bloğu, bu sistemde aynen 6 tuşluk yapısıyla korunmuş.

Klavyeye genel bakış

ESC tuşunun farklı konumuna alışmak güç olabiliyor.
Sağdaysa alıştığınız zaman çok işe yarayacak işlev tuşları bloğu görünmekte

Klavyedeki tüm F tuşlarının, Fn tuşuyla erişilen ikinci işlevleri var. ThinkLight ışığını açma kapama, sistemi uyku durumuna sokma, TrackPoint ve dokunma yüzeyi arasında geçiş vs. bu tuşlarla sağlanmış. Bunlar dışında, programlanabilir bir işlev tuşu yok. Bununla birlikte, Lenovo nedense sistemin üzerinde sadece ses yönetimine özel 3 düğme ayırmış. İkisi sesi yükseltip alçaltan bu düğmelerden üçüncüsü sesi kesmeye yarıyor, güzel yönüyse sesi kesme durumunda bu düğmenin üzerinde ışıkla aydınlanması. Bu düğmelerin yanındaysa mavi renkli ThinkVantage düğmesi var. Duruma göre mavi LED ile de aydınlatılan bu düğme, ThinkPad'lerin genel servis düğmesi durumunda. Sistem açılırken bu düğmeyle BIOS'a girebiliyorsunuz, ya da Windows'da bu düğmeye basıp Lenovo'nun yazılım paketini çalıştırabiliyorsunuz.
IBM ThinkPad serisinin özelliklerinden birisi, klavyenin ortasındaki minicik kırmızı bir başlıktan ibaret olan TrackPoint sistemidir. Bu kırmızı düğmecik aslında aşırı hassas bir faredir ve ufacık dokunuşlarla fare imlecini yönetmenizi sağlar. Lenovo, X300'de bu konuda farklı bir tasarım yapmış. Öncelikle, TrackPoint ve geleneksel şekilde kırmızı çizgili düğmeleri sisteme yerleştirilmiş, ama bunların altına ek olarak bir de dokunmatik yüzey ve bu yüzeyin düğmeleri eklenmiş. Firma bu sisteme ThinkPad UltraNav adını vermiş.

Bir bilgisayara iki farklı kontrol yöntemi entegre edilince ortalık biraz karışmış
Açıkçası UltraNav'ı değerlendirmek güç. Temel işlevi aynı olan iki çözüm de bilgisayara sıkıştırılınca, ön panelde can sıkıcı bir kalabalık oluşmuş. Kullanıcı bu iki çözümden birini tercih edip diğerini kapatabiliyor, ya da çok marifetli bir kullanıcıysanız, her iki sistemi farklı şekillerde konfigüre edip birlikte kullanabiliyorsunuz. Mesela TrackPoint'i fareyi hızlıca hareket ettirmek ve dokunma yüzeyini ince hareketler için ayarlamak mümkün. Yine de, bizce klavyenin ön yüzünde iki ayrı set halinde fare düğmeleri bulunması sistemin estetiğini olumsuz etkilemiş.
Lenovo X300 - Teknik Özellikler

ThinkPad X300, Intel'in Santa Rosa dizüstü platformunun tüm şartlarını sağlayan bir ürün. Sistem Core 2 Duo işlemci, GM965 yonga seti ve 4965AGN kablosuz ağ adaptörü üzerine kurulmuş bir sistem.
Lenovo, ThinkPad X300'de şu an için bir işlemci seçeneği olanağı sunmuyor, sunulan tek işlemci Core 2 Duo L7100 modelinden ibaret. Bu işlemci, Core 2 Duo ailesinin düşük saat hızında çalışan, ama düşük gerilim kullanan modellerinden birisi. 1.2 GHz saat hızındaki işlemci, çift çekirdekli ve 65nm üretim tekniğiyle üretilmiş. 4MB tampon bellek içeren işlemcinin veriyolu hızı 800 MHz. Lenovo, bu işlemciyi 2 GB DDR2-667 bellekle desteklemiş. Sistemin toplam belleği istenirse 4 GB'a kadar yükseltilebiliyor.

CPU-z ile elde edilen işlemci ve bellek raporları

Sistem Intel'in GM965 yonga seti üzerine kurulmuş, böylece grafik işlemci konusu da bu yonga setinin dahili grafik özelliklerine bağlanmış. Yonga setinin sahip olduğu GMA X3100 grafik çekirdeği kağıt üzerinde DirectX 10 destekli, ama uygulamada bu desteğin ne düzeyde olduğu tartışılır. Yonga setinin grafik özellikleri Vista işletim sisteminin Aero arayüzünü çalıştırmaya yetiyor, ama bu grafik çekirdeğiyle gelişmiş bir oyun oynamayı kesinlikle düşünmemelisiniz.
  • Sabit Disk ve Optik Sürücü
Lenovo, X300'ün tasarımında bazı radikal kararlar vermiş. Bunlardan birisi, sistemin SSD dediğimiz, Solid State Disk tipinde bir diskle donatılmış olması. İçinde mekanik parça içermeyen ve tüm depolama işini flash bellek yongalarıyla yapan bu diskler konusunda detaylı bilgiyi zaten özel bir incelemede sunmuştuk, dolayısıyla tekrarlamaya gerek görmüyoruz.
Lenovo'nun kullandığı SSD, Samsung üretimi ve 1.8" boyutunda, 64 GB kapasiteli bir ürün. Disk SATA 3Gb/s iletişim standartını destekliyor ve direkt olarak SATA destekli, içinde ek bir dönüştürücü içermiyor. Fabrika çıkışı olarak disk tek bir bölüme ayrılmış ve NTFS formatlı gelmekte. SSD'nin doğasından ötürü, diskte NCQ ve tampon bellek gibi özellikler yok. Ayrıca, yine SSD'nin doğası nedeniyle firma sisteme Turbo Memory gibi bir eklenti yapmamış. Kullanılan sabit disk zaten flash bellek temelli olunca, böyle ek hızlandırma çözümleri gerekmiyor elbette. Lenovo, X300'de şimdilik başka bir disk seçeneği sunmuyor. Diskin performans değerlerini "performans" başlığı altında bulabileceksiniz.
X300'ün ilginç özelliklerinden birisi, içinde bir hareket algılayıcı da taşıması. Normalde bu algılayıcı bilgisayarın durduğu açıyı ve hareket ivmesini çok hassas şekilde belirleyebiliyor ve eğer bilgisayarın düştüğünü ya da hızla hareket ettiğini farkederse, sabit diskin kafasını güvenli alana çekip korumaya alıyor. Fakat, X300'de SSD kullanılınca bu donanım gereksiz kalmış. X300 bahsettiğimiz donanıma sahip, ama yazılımsal olarak devre dışı durumda, çünkü SSD'nin darbelerden hasar alıp veri kaybetesi mümkün değil. Yine de, eğer dilerseniz bu özelliği aktifleştirebiliyorsunuz.

Çarpmalara karşı Active Protection sisteminin ekranı ve sağdaysa, optik sürücünün detayları

X300'ün bu kadar ince olabilmesinin bir nedeni de kullanılan optik sürücünün standart ince sürücülerden daha da ince olması. Üstelik, daha da hafif bir sistem isterseniz dilerseniz optik sürücüyü tümden yerinden sökebiliyorsunuz, ya da ek pil ömrü isterseniz optik sürücü yuvasına ikinci pili takabiliyorsunuz. Ayrıca, BIOS'dan optik sürücü hızını düşürüp daha düşük ses ve güç tüketimi de sağlayabiliyorsunuz. Bütün bunlar güzel özellikler, yalnız optik sürücünün güzel olmayan bir yönü, Dual Layer denilen çift klatmanlı DVD'lere yazamaması. Ne kadar gereklidir, değildir tartışılabilir ama bizce yıllar önce yaşantımıza girmiş bir teknoloji, bu kadar yeni ve kaliteli bir dizüstü bilgisayarda eksik olmamalı
  • Ağ ve Bağlantı Özellikleri
Lenovo ThinkPad X300'ün dış dünya ile bağlantısını 3 arabirim sağlıyor. Kablolu ağ bağlantısı, Intel'in 82566MM Gigabit ethernet kontrolcü yongasıyla sağlanmış. Kablosuz ağ özellikleriyse yine Intel üretimi 4965AGN kablosuz ağ adaptörüne emanet. Bizim kısa sürede yapabildiğimiz denemeler, sistemin kablosuz ağ başarısının ortalamanın üstünde olduğu yönünde. Kablosuz ağ antenini devre dışı bırakmak için kasanın arkasında mekanik düğme bulunmakta. Bilgisayarın üçüncü bağlantı olanağıysa dahili Bluetooth v2.0 + EDR adaptöründen kaynaklanıyor.
  • Pil, Adaptör ve Pil Ömrü
X300'ün bir çok pil seçeneği var, standart piliyse yaklaşık 4400mAh kapasitede, 3 hücreli bir pil. Pil, 10.8 Volt olarak etiketlenmiş ve 43.2 Watt/saat güç barındırıyor. Bu pilin yanısıra optik sürücü yuvasına takılabilen ek pil ve daha yüksek kapasiteli dahili pil seçenekleri de var, ama bu seçeneklerin kaç tanesi ülkemize getirilir, onu bilemiyoruz.
Sistemle birlikte verilen adaptör 65 Watt gücünde ve sisteme 20 Volt gerilim sağlıyor. Lenovo, adaptörü standart 90 Watt civarı adaptörlerden fiziksel olarak da daha ufak tutmayı başarmış, iyi de olmuş. Adaptöre bağlandığında sistem pili yaklaşık 2,5 saatte şarj ediyor.

Kullanılan pil ve adaptör
Sistem, ekranı en parlak durumdayken boşta beklemede 16 Watt güç tüketiyor. Bu değer örneğin daha önce incelediğimiz LG P300'de 30 Watt düzeyindeydi. Sistemi tam yükle çalıştırdığımızdaysa 27 Watt ile 34 Watt arası bir güç tüketimi gözlüyoruz. LCD ekranın parlaklığı en alt ve en üst düzeyleri arasında 4 Watt kadar farkettiriyor.
Durum
Güç TüketimiBekleme durumu, ekran en düşük parlaklıkta 12,2 WattBekleme durumu, ekran parlaklığı en yüksek16 WattTam yük, ekran parlaklığı en yüksek27-34 WattUyku durumu (Stand by)1,5 Watt
MobileMark 2007 ile yaptığımız testte ThinkPad X300 294 dakika (4 saat 54 dakika) çalışma süresi sağladı ve 5 saat çizgisinden sadece 6 dakika eksik kaldı. Bu önemli ve iyi bir değer, şimdiye kadar incelediğimiz tüm dizüstü bilgisayarlardan iyi bir sonuç. Optik sürücü yerine ikinci bir pil takıldığında, Lenovo'nun iddia ettiği 10 saat çalışma süresine erişilmese bile sanıyoruz ki 8 saat çalışma süresi elde edilebilecektir.
Test
Sonuç
MobileMark 2007 Performans Puanı136 PuanMobileMark 2007 Pil Ömrü294 Dakika
Sistemin pille ilgili bir diğer güzel yönüyse, Lenovo'nun pil konusunda bir çok ek detay sağlaması. Örneğin, sistem pili her zaman %100 şarj etmiyor, en üst şarj değerini %92 ile %100 arasında değiştirerek pilin ömrünü koruyor, sürekli %100 durumunda beklemesini önlüyor. Yine başka bir güzel detay, sistemin kalan pil süresi gibi, pil şarj olurken şarjın bitme süresini de saat ve dakika olarak gösterebilmesi.
Bir sonraki sayfada yazılım konularını ele alıyoruz ve performans testlerine girişiyoruz...
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
sSTRESs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
09/2008
Mesajlar:
173
Konular:
86
Teşekkür (Etti):
2
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
03-10-2008 14:47
#3
Yazılımlar

Lenovo, bizim incelediğimiz sistemi Vista Business sürümüyle donatmıştı, aslında bu biraz da sistemin profesyonel kullanıma yönelik tasarlandığının altını çiziyor. Bununla birlikte, Lenovo sisteme bir çok ek yazılım yükleyerek eksikleri kapatmış. Örneğin, normalde Vista Business sürümünde Windows Media Player uygulaması DVD gösteremez, ama Lenovo sisteme Intervideo firmasının WinDVD uygulamasını yükleyerek bu sorunu çözmüş.
X300, çok geniş bir yazılım paketiyle geliyor. Bunların bir kısmı Lenovo'nun seçtiği üçüncü parti yazılımlar, bunlar WinDVD, Acrobat Reader, Picasa, Diskkeeper, PC Doctor gibi uygulamalar. Ayrıca Norton Internet Security sistemde hazır bekliyor ama kurulu gelmiyor, kullanıcı isterse ikonuna tıklayıp kuruyor. Bunların yanında Lenovo'nun ThinkVantage paketi içinde sunduğu sayısız ufak araç var. Bunlar klasik sistem güncelleme araçlarından, kurtarma CD'si yaratma yazılımına kadar herşeyi içeriyor. Ayrıca sistemde veri kurtarma işlemleri yapabileceğiniz yazılımın bir kopyası da sistemde BIOS'a gömülü olarak geliyor.

Lenovo'nun ThinkVantage yazılım paketi oldukça fazla
alt birimden oluşuyor

Açıkçası, X300'ü yazılım konusunda biraz sertçe eleştirmemiz gerekiyor. Bunun bir kaç nedeni var. Birincisi, sistemi yanında verilen kurtarma DVD'leriyle fabrika çıkışı durumuna getirmek saatler sürüyor ve üç kere disk değişimi gerektiriyor. Oysa aynı işlem örneğin ASUS F3Jc gibi bir sistemde 15 dakikada bitmekte. Bunun yanında, sistem fabrika çıkışı duruma getirildiğinde kurulum DVD'lerinin sisteme uyguladığı yamalar, yüklediği sürücü ve yazılımların kurulum dosyalarının hepsi diskte kalıyor, yani kurulum işleminden sonra bir temizlik gerçekleştirilmiyor. Bu da, 64 GB kapasiteli diskin en az 2 GB'ının ziyan olması anlamına geliyor. Bizce bu sistemin yazılım olarak kötü düzenlendiğinin göstergesi.
İkinci eleştirimizde, sistemin bir sürü yazılımla şişirilmiş durumda sunulması üzerine. WinDVD, Picasa, Diskeeper gibi uygulamaların kullanıcı istemeden sisteme yüklü gelmesini doğru görmüyoruz. Bizce bu tür eklentilerin hepsi seçime bağlı olmalı.
Kutu İçeriği

Bir dizüstü bilgisayar için ufak sayılabilecek bir kutuda sunulan X300'ün kutu içeriğinde özel bir yön yok. Bilgisayarın kendisi ve pil, adaptör ikilisi dışında kutudan güç kablosu, kullanım kılavuzu ve iki set halinde kurtarma diskleri geliyor. Kurtarma disklerinin neden iki ayrı set halnde olduğu biraz belirsiz, bu da az önce bahsettiğimiz, kötü yazılımsal düzenlemelerin devamı gibi gözüküyor.
Kutudan çıkan güzel bir şey, TrackPoint için kullanabileceğiniz iki farklı ek başlık. Sistem takılı gelen lastik başlığın şekli ve dokusu hoş gelmezse, daha pütürlü ya da yüzeyi içbükey başlıklarla değiştirebiliyorsunuz.
Performans

Sistemin performansını da gözden geçirerek yazımızı kapatalım. Önce, Vista'nın kendi sunduğu performans değerleri:

Gördüğünüz üzere sistemin puanını düşüren etken dahili grafik işlemcisi. Aslında 4 puanın üzerinde alacak sistemi, Intel'in düşük performanslı grafik çözümü 3.5 puana çekmiş. Sabit disk puanının 5.9 olmasıysa, SSD tipindeki diskin yüksek performansının göstergesi.
Daha geçen haftalarda, Windows Vista çalıştıran LG P300'ü test ettiğimiz için, bu sistemin testinde de karşılaştırma için aynı puanları kullandık.
Lenovo X300LG P300
Cinebench R10
Rendering - 1 CPU12782179Rendering - 2 CPU23773961Grafik Puanı4572757PCMark Vantage Genel Puan27542994Memories---1891TV & Movies9591910Gaming21223100Music33293017Communications21252677Productivity40502752HDD1238631083DMark06 Genel Puan---2815Everest v4.50 Bellek Okuma50605584Bellek Yazma35613636Bellek Kopyalama38223926CPU Queen50919316CPU Zlib1573828635FPU Julia22348318
Tablodan da gördüğünüz gibi, genelde performans LG P300'den düşük, ama bunda şaşılacak bir yön yok çünkü iki bilgisayar arasında işlemci hızı olarak iki kat fark var. Zaten bu tabloyu sunmamızın nedeni direkt bir karşılaştırma değil, sonuçlar için bir referans noktası sağlamak.
Tabloda dikkat ederseniz, PCMark Vantage testinde X300'ün Memories puanı yok. Bunun nedeniyse, Vista Business sürümünde Microsoft'un MPEG ve MPEG2 codec'lerinin gelmemesi. PCMark, bu codec'leri şart koşuyor, dolayısıyla X30'de bu testi çalıştıramıyor. 3DMark06 testiniyse biz çalıştırmadık, zaten Intel'in grafik çözümüyle o testi yürütmek anlamsız olacaktı.
Bununla birlikte, PCMark testindeki yüksek disk puanına da dikkatinizi çekmek isteriz. Bu değer yanlış değil, SSD diskin ve 0.2ms erişim süresinin marifeti. Lenovo'nun kullandığı SSD, Samsung'un en son nesil SSD'lerinden ve performans testlerinde kendini belli ediyor. Diskin sunduğu performans, güncel bir 2.5" diskin üzerinde, dolayısıyla sistemin genel performansını da arttırıyor. Sıralı okumalarda gördüğümüz saniyede 90 MB'a varan hızlar ve 0,3ms erişim süresi gerçekten başarılı değerler.

HDTune Pro ile elde edilen disk performans grafikleri
Yorumlar

X300'ü mükemmel bilgisayar olarak tanımlamak güç, ama Lenovo bu çizgide giderse kısa sürede mükemmel ThinkPad'ı de yaratacağa benziyor.

Steve Jobs'un zarflı MacBook Air gösterisi hoşunuza gittiyse, X300'ü de zarfa koyabilirsiniz.
ThinkPad X300, ThinkPad serisinin geleneklerini yaşatan bir ürün. Siyah renk, TrackPoint sistemi, TrackPoint düğmelerinin yanındaki kırmızı çizgiler, ****l menteşeler, ****l iç iskelet, ThinkLight gibi detaylar, ThinkPad serisine alışmış kullanıcıları memnun edecektir. Bununla birlikte, ThinkPad serisinin çoğu üyesi gibi bu ürün de daha çok profesyoneller için tasarlanmış bir bilgisayar. Hafifliği, yüksek pil ömrü ve ek pil olanağı, sistemi sürekli gezen bilişimciler için ideal sistem durumuna getiriyor. Ev kullanıcısıysa dahili grafik işlemcisinin düşük performansından şikayetçi olabilir, ayrıca sistemin sadece analog VGA çıkış içermesi de TV ve monitör bağlantı olanaklarını sınırlıyor.
ThinkPad X300, ne istediğini net şekilde bilen kullanıcılara sesleniyor. "Ben bilgisayarda her şey isterim, arada TV'ye de bağlarım, TV kartı da takarım, oyun da oynatsın" diyorsanız X300 size uygun değil kesinlikle. Zaten ürünün fiyatı da genel kullanıma yönelik, her işi yapan bir bilgisayara göre çok yüksek kalacaktır. "Ben haftada 4 gün ofis dışındayım, 10-15 saatlik uçak yolculuklarında bilgisayarla çalışmak isterim" diyorsanız işte o zaman X300'ü dikkate almalısınız. Popüler deyimle "mobil profesyonel" kullanıcıların X300'le tatmin olmaları büyük olasılık.
X300'ü MacBook Air ile karşılaştırırsak, bir çok avantajı X300'e vermemiz gerekir. Öncelikle, Air'de olmayan optik sürücü X300'de var. Ayrıca kullanımı sorunlu tek bir USB portuna sahip olan MacBook Air'e karşı X300'de 3 adet USB portu var. Fiziksel olarak MacBook Air daha ince ve daha iddialı gözükebilir ama genel kullanım olarak X300 daha verimli olacaktır
--------------------- Siz Anlatın; Ben DinlerimM...!!!
Ve Kurgular Biriktirir Tasviri Resmedin Rastgelir Tam Dengin....

*******

Bırakta Farkım Olsun,Rap Benimde Şarkım Olsun
Adımda Saklı Nokta Tam Bağımsız Gün DoğuşuM
Ben Ölsem Düşüncem Yaşar
Yenilmem Ahtım olsun ..
mavimor78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
12/2006
Mesajlar:
433
Konular:
16
Teşekkür (Etti):
5
Teşekkür (Aldı):
53
Ticaret:
(0) %
09-10-2008 06:42
#4
teşekkürler
---------------------
SENİNLE GEZERİM ŞAVŞAT'I KARS'I
SENİNLE İNERİM BİNGÖLDEN VAN'A
MUŞ'TAN EL EDERİM ADIYAMAN'A
EN DELİ SEVDALAR YAŞARIM PUSU GEÇERKEN
KELEŞ SESİNDE YAS TUTARIM ÖLEN ŞEHİTLERİMİN ARDINDAN.
KOYVER KAHİN MİSALİ SALDIRSIN.
İBRAHİMİN DELİLERİNİ MEHMETCESİNE ÇAKAL SÜRÜSÜNE.
AY GÖKTE KALDIKÇA
ULU KOCALARIN AK SAKALLILARIN DUASI ÜSTÜNE OLSUN!

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı