İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

OCZ ReaperX HPC PC2-8000 4GB Edition

krapex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2008
Mesajlar:
277
Konular:
22
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
22
Ticaret:
(0) %
09-10-2008 16:17
#1
OCZ ReaperX HPC PC2-8000 4GB Edition
OCZ, kısa sürede Türkiye bellek pazarında en çok tanınan markalardan biri haline geldi. Firma özellikle yeni çıkan ürünlerini kısa sürede ülke pazarına sunarak belli bir başarı sağlıyor... Overclockçulara yönelik OCZ ürünlerinin de genelde gecikme değerleri ve saat hızları cazip düzeylerde.
Bir çok farklı bellek serisini birlikte yürüten OCZ, geçtiğimiz aylarda ilginç tasarımlı Reaper HPC serisiyle sitemizde konuk olmuştu. Bugün ele alacağımız ürünse, Reaper serisinin daha da geliştirilmiş bir üst modeli olan ReaperX serisinden bir DDR2 bellek seti. Bakalım OCZ bu seride, bir önceki seriye göre ne gibi iyileştirmeler ve geliştirmeler yapmış?
OCZ'nin ReaperX serisi, hem DDR2, hem de DDR3 bellek modülleri içeriyor. Biz bu incelemede DDR2 bir ürünü ele aldık ama aynı serinin DDR3 modellerinin de incelemesi sırada

ReaperX'in DDR2 ürün ailesinde şu an için iki üye var. İkisi de 4 GB set (2 x 2 GB) olarak sunulan bu ürünlerden biri DDR2-800 hızında ama çok düşük gecikmelerle çalışacak şekilde etiketlenmiş. Bizim inceleyeceğimiz ürünse tam adıyla OCZ PC2-8000 ReaperX 4GB Edition adını taşıyor ve 1000 MHz hızında çalışabildiği kesin garanti edilerek geliyor.
Öncelikle modülleri kutularından çıkartıp fiziksel yapılarına göz gezdirirsek, yine Reaper serisinde olduğu gibi bellek yongalarının üzerini kapatan siyah ****l levhalar görüyoruz. Bir önceki Reaper serisiyle ReaperX'i ayıran farksa, soğutma sisteminde. Reaper'deki tek bir heat-pipe yerine, ReaperX'de yassılaştırılmış iki ayrı heat-pipe ve birbirine çok yakın olsalar da aslında iki ayrı parça olan iki ısı dağıtıcı var. Yani ReaperX'de bellek modülünün her bir yüzü için ayrı bir heat-pipe ve ısı dağıtıcı yerleştirilmiş. Bellek modülünün üzerindeki yongalar, ısı aktarıcı heat-pipe'a direkt temas ediyorlar. Soğutucunun iki parçası birbirlerine vidayla tutturulmuş.

OCZ'nin kullandığı soğutma sistemi etkili ve gösterişli, ama ReaperX modülleri daha önce Reaper'da da rastladığımız sorunu aşamıyor. Öncelikle, bu gelişkin soğutma sistemi yüzünden bellek modülü sıradan bir modülden çok daha şişman yapıya sahip, bu yüzden de yanyana iki bellek slotuna birer ReaperX modülü takamıyorsunuz. Dolayısıyla, hemen hemen hiç bir anakarta 4 adet ReaperX modülü takamayacaksınız, ancak 2 modül ve sağladığı 4 GB kapasiteyle sınırlısınız.
Soğutucu sisteminin getirdiği bir diğer sorunsa yükseklik açısından. İşlemci soketinin bellek yongalarının hemen dibine yerleştirildiği kimi anakartlarda, ReaperX modülleriyle birlikte Zalman 9500 gibi büyük boy soğutucular kullanmak olanaksız. Intel ve AMD'nin standart soğutucuları, kendilerine belirlenen alandan dışarı taşmadıkları için hiç bir sorun olmayacaktır, ama Thermalright, Zalman, Noctua vs. firmaların büyük boy soğutucuları, iyi tasarlanmamış anakartlarda bellekle çalışabiliyorlar.

Ürünün teknik özelliklerine gelirsek... OCZ, ürünü 1000 MHz'de çalışacak ve 5-5-5-18 gecikme değerlerini kullanacak şekilde etiketlemiş. Bu değerler, 1000 MHz DDR2 bellek için iyi sayılacak değerler. Firmanın önerdiği çalışma gerilimi 2.1 Volt, firmanın garanti kapsamında değerlendirdiği en yüksek gerilimse 2.15 Volt. 2.3 Volta kadar garanti edilen diğer bazı OCZ DDR2 belleklere göre bu 2.15 Volt değeri biraz düşük kalıyor.

SPD içinde kayıtlı bilgilerde 1000 MHz için kayıtlar yok
Belleği sistemimize takıp, ayarları yaptıktan sonra Windows içinden CPU-z ile bellek parametrelerine baktığımızdaysa biraz şaşırdık. Öncelikle, belleğin EPP desteklememesi bizi şaşırttı, oysa aynı belleğin DDR2-800 için olan modelinde EPP desteği yer alıyor. Ayrıca, belleğin içinde beklediğimiz 1000 MHz için kayıtlı parametreleri bulamadık. Her ne kadar bellekler PC2-8000 (DDR2 1000 MHz) olarak algılansalar da, SPD içinde 1000 MHz için çalışma değerleri yok, sadece 800 MHz için değerler var. Dolayısıyla belleği 1000 MHz çalıştırmak, overclock ve ince ayar sevenlerin hünerine kalıyor.
Overclock Olanağı

Overclock konusunda haberlerimiz kötü. Bu bellekleri Intel anakartlı diğer test sistemimize takarken "1000 MHz ile 1066 MHz arasında ne kadar fark var ki? Bu bellekler kesin 1066 MHz olarak sorunsuz çalışır" düşüncesindeydik. Test sistemi başında geçen tam bir gün, ne kadar yanıldığımızı gösterdi. OCZ nasıl yaptıysa, tam olarak 1000 MHz'de çalışabilen ve bir gıdım üste çıkmayan modüller üretmeyi başarmış. Gerilimi biraz arttırarak 1066 MHz'e çıkabiliyorsunuz ve sistem görünüşte kararlı gözüküyor, ama yine de uyguladığımız kararlılık testleri 2 - 3 saat gibi süreler sonunda hata veriyorlar. OCZ'nin garanti ettiği en yüksek gerilim değeri 2.15 Volt olmasına rağmen, biz 2.25 Volt gerilime kadar çıkarak 1066 MHz, 5-5-5-18 değerlerinde çalışmaya uğraştık Ne yazık ki sistem kararlı gözükmesine ve bir çok testi tamamlamasına rağmen, Orthos gibi kararlılık testlerinde bir kaç içinde hata aldık. Eğer kararlılık testlerini bir kaç saate kadar uzatmayıp, bir kaç dakikada "tamamdır işte sorun yok" diyerek oldu kabul etseydik, belleklerin 1066 MHz çalışabildiklerini söyleyebilirdik, ama gördüğünüz gibi durum böyle değil.
Hızı yükseltmek yerine düşürmeyi düşünüyorsanız haberler iyi. Performans testleri kısmında da gördüğünüz gibi ReaperX'ler 800 MHz'e indiğinizde 4-4-4-12 gecikme değerlerinde sorunsuz çalışıyor, ki bu da çok iyi kabul edilecek gecikme değerleri.
Yorumlar

OCZ'nin ReaperX'i, piyasaya ilk çıkan 4 GB DDR2 setlerinden biriydi. Dolayısıyla ürün biraz yaşını gösteriyor ve daha sonra çıkan overclock bellekleri kadar rafine edilmemiş olduğunu düşündürüyor. Örneğin, bahsettiğimiz üzere, bu sette EPP desteği yok, ama yine ReaperX serisinden daha sonra çıkan DDR2-800 sette EPP desteği var.

Tam olarak 1000 MHz DDR2 hızına gerek duyuyorsanız, bu seti satın alabilirsiniz. Sonuçta ürünün kalitesi ve güvenilirliği ortada. Daha fazla overclock potansiyeli arıyorsanız ya da overclock yapmasanız bile BIOS'dan iki dokunuşla 1066MHz bellek hızı kullanmayı istiyorsanız, bu seti değil, 1066 MHz olarak üretilmiş başka bir seti seçmeniz gerekecek, ki o noktada da daha önce incelediğimiz OCZ Reaper HPC modülleri mükemmel bir seçenek olarak karşınıza çıkacaktır. Ayrıca, her ne kadar biz test etmesek de ReaperX serisinin DDR2-800 olarak etiketlenen düşük gecikmeli modüllerinin de çok fazla sayıda olumlu görüş aldığını belirtelim. Aslında 1000 MHz'lik seti almak yerine 800 MHz seti alıp, gecikme değerlerini arttırarak 5-5-5-18 olarak yine 1000 ya da 1066 MHz kullanmanız da mümkün

Sonuç olarak, OCZ'den beklendiği üzere gösterişli, kaliteli ve başarılı bir ürün, ama 1066 MHz değil de 1000 MHz düzeyinde kalması kullanımını kısıtlıyor.
--------------------- TURK HACK TEAM
Konu krapex tarafından (09-10-2008 16:18 Saat 16:18 ) değiştirilmiştir. Sebep: yanlış yazım
krapex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2008
Mesajlar:
277
Konular:
22
Teşekkür (Etti):
3
Teşekkür (Aldı):
22
Ticaret:
(0) %
09-10-2008 16:20
#2
--------------------- TURK HACK TEAM
hacko55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2008
Mesajlar:
6
Konular:
0
Teşekkür (Etti):
1
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
12-10-2008 17:57
#3
paylaşım için saol

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı