TARİHTE BUGÜN

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Intel Core i7'de TLB hatası

silverking_ONR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
06/2008
Nereden:
C:\ωιη∂σωѕ\ѕуѕтєм32'DeN
Mesajlar:
991
Konular:
169
Teşekkür (Etti):
15
Teşekkür (Aldı):
290
Ticaret:
(0) %
02-12-2008 20:52
#1
Arrow
Intel Core i7'de TLB hatası
Intel tarafından resmi olarak yapılan açıklamaya göre, yeni nesil mimariye sahip olan son günlerin popüler işlemcisi Core i7 ailesinde TLB hatası olduğu bildirildi.
Daha evvel AMD'nin üretmiş olduğu 65nm'lik K10 tabanlı Phenom ve Opteron işlemcilerde de rastlanan ve AMD'nin satışlarına kötü yansıyan bu kusur hakkında detaylı bilginin verildiği Intel tarafından yayımı yapılmış dosyayı buradan indirmek mümkün.
Intel'in açıklamasındaki önemli satırlarsa şunlar: "Seyrek de olsa kimi durumlarda oluşabilecek beklenmedik TLB sonlandırmaları; sistem kitlenmesi veya hatalı data türünden sistem kararsızlıklarına sebep olabilir. İşletim sistemi mühendisleri TLB sonlandırma algoritmalarını tasarlarken bu durumu gözönüne almalıdırlar."
Gene açıklamanın devamında, bu durumdan etkilenen işlemcilerin gerekli BIOS güncellemeleri ile hatalardan arındırılacağını da satırlarına ekledi.
Türkçe'de Adres Dönüştürme Önbelleği (ADÖ) olarak adlandırılan TLB (Translation Lookaside Buffer) hakkındaki ayrıntılı bilgiye ise buradan ulaşmanız mümkün.
Güncelleme: Intel, satışta olan işlemcilerde herhangi bir sorun olmadığını, işlemciler piyaya sürülmeden evvel bu hatayı gördüklerini ama düzelttiklerini belirtiyor.
memedow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2008
Mesajlar:
34
Konular:
3
Teşekkür (Etti):
9
Teşekkür (Aldı):
1
Ticaret:
(0) %
03-12-2008 00:16
#2
slm arkadaşım çok iyi bir başlık açmışsın teşekkürler. intelin tanıtım toplantılarına katıldım cpu oldukça iyi veaslında yenilik dedikleri şey aslında eski amd cpu çalışma sistemi pek değişiklik yok intel bahsi geçen sorunu kendi anakartlarında çözmüş, asus msı onu izledi diğer an anakart üreticileride sanırım yeni yazılımları çıkarmaya başladı, toplantı sırasında bir uzman ile görüştüm kendisnin verdiği bilgiyi ileteyim belki bu cpu yu kullancak arkadaşlara yardımı olur "bu cpu mimarisi yapısı ve özellikle her çekirdek için ayrı ön bellek kullanması nedeni ile ekstreme serisi anakartlarda daha yüksek performans sağlıyor"

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler