THT DUYURU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Ekran Kartları İçin Overclock

Dejavue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
05/2008
Nereden:
Türkistan
Mesajlar:
3.750
Konular:
2413
Teşekkür (Etti):
178
Teşekkür (Aldı):
389
Ticaret:
(0) %
13-12-2008 16:40
#1
Arrow
Ekran Kartları İçin Overclock
Overclock sistem bileşenlerini varsayılan hızının üzerine çıkararak performans artışı sağlamaktır.

İşlemci de olduğu kadar ekran kartında yapılan hız aşırtma işlemleri de oldukça iyi sonuçlar verebilmektedir.
Bugün oyun piyasasının hızlı gelişimi yanında donanıma para yetiştiremeyen kullanıcılar donanımlarının performans ömrünü uzatmak için overclocka başvurmakta.

Günümüzde ekran kartları 3b uygulamaların kalbinde. İki yonga üreticisi mücadele içinde bugün. Ati ve Nvidia.

Bu başlık altında kimin iyi olduğundan ziyade en doğru performans artımının nasıl sağlanacağı önemli.

Belirtmekte yarar görüyorum; burada anlatacağım çözümler modlu sürücüler için değil resmi sürücüler ile uygulayabileceğiniz yöntemler yani fellik fellik en iyi modlu sürücüyü aramanız gerekmiyor.

Ati yongalı kartlardan başlayalım:

Bu kartlar için en çok kullanılan overclock programı Ati Tool ve Ati Tray Tools. Temelde benzer işleyişe sahip iki programdır.

Ati Tool kullanım olarak daha basit Ati Tray Tools’u da indirmeniz tavisye ederim am ilk planda Ati Tool ile tecrübe kazanmanızı öneririm. Zira Ati Tray Tools daha fazla gelişmiş ayara sahip.

Ati Tool programını çalıştırıp core ve memory altındaki ayar çubuğunu istediğiniz değere getirip “set clock” a tıklamanız yeterli. Ancak dikkat edilmesi gereken noktalar var.

Benim önerim bu değerleri önce 2 kere 10’ar daha sonra da 5’er mhz lik değerlerle artırmanız. Ancak bu ayrı ayrı test süresini de içereceğinden uzun sürebilir. Onun için yararlı bir özellik olan find mx core ve find max mem. Kullanabilirsiniz.

Bellek potansiyeli çekirdek (core) kapasitsinden daha sınırlı olduğu için öncelikle find max mem diyerek bellek sınırını bulabilir daha sonra da 10 ar mhz ile çekirdeğe yüklenebilir. Ya da bu ayarı sıfırlayıp ayrıca çekirdek hızı sınırını bulabilirsiniz. Tercih size kalmış. Ancak her adımda 3d mark 2003 veya 2005 gibi bir test yapmanızı ve görüntüde bozukluk meydana gelip gelmediğini kontol etmenizde yarar var. Zira programın özelliği olan “scan for artifacts” seçeneği pek tatmin edici değil. Ufak testleri yapıp optimum değerde emin olduktan sonra birkaç saatlik oyun deneyimi yapmanız gerek. Bu size kesin kararı verecektir.

Pcyi yeniden başlattığınızda ayarların etkin olabilmesi için profil oluşturmanız gerek. New diyerek profil adınızı yazıp değerleri ayarlayıp kaydetmek gerek. Bundan sonra Settings menüsünden startup’ seçin. Buradaki seçenekleri işaretleyin. En yukardakinden etkin olmasını istediğiniz profilli seçin. İkinci seçeneği de seçip “registry key” derseniz programdan çıksanız da ayarlarınız sabit kalacaktır.

Ati’nin piyasada mevcut bir çok kartı var. 9550 kısa süre önceye kadar parlak potansiyeli ile ünlenmişti. Özellikle 128 bit bellek arabirimine sahip ve 2.8ns ram zamanlamalı olanlar 9600x performansına yetişiyordu. Eskilerden 9800 serisi, yenilerden de x700pro, x800pro, x850 pro gibi modeller overclok potansiyelleri ile öne çıkıyor ama mucize beklmemek gerek.

NVIDIA yongalı kartlar:

Riva Tuner en çok kullanılan program bu kartlar için. Nitekim Riva 128’lerden beri güncelleniyor. Yine eskilerden PowerStrip de yararlı ama Riva Tuner fazlasıyla iş görüyor.

Driver settings altında Customize altındaki system tweaks’i sonra da overclocking sekmesini seçin. Burada “enable driver level hardware overclocking” seçeneğinin yanına işaret koyun. Uyarı penceresinde “detect now” dedikten sonra çekirdek be bellek hızını ayarlayabilirsiniz ama ihtiyatlı bir biçimde yapmalısınız. 10’ar mhzlik bloklar halinde artırıp bir test programı ile test etmeniz gerek. (3d mark 2003 veya 2005) buradaki önemli nokta sağ üst tarafta “performance 3D” yazıyo olmasına dikkat edin yoksa onu seçin. Açılışta ayarların yüklenmesi için “apply overclocking at Windows startup” seçeneğini tıklayın.

Eskilerden yüksek bellek ve çekirdek artırma potansiyeline sahip fx 5900xt geçerli bir tercih. 5700ultra da artık tercih edilmese de halen yeterli bir kart.
Yenilerden ise 6600, 6800LE, 6800 ve 6800GT hız artırımı konusunda oldukça iyiler.

Püf noktalarına gelince. Ramler hem çok çabuk ısındığından hem de zamanlamalarına bağlı olarak (düşük olması daha iyi 2,8ns gibi.) potansiyelleri düşük olduğundan çekirdek hızına ağırlık vermeniz önemli. Zira çekirdek hızı özellikle dx 9 oyunlarında performansı belirleyici rol oyunuyor.

Ayrıca soğutma da oldukça önemli. Pasif soğutuculu ürünlerde overclock risk taşıyor. Ufak fanlar da yetersiz kalabilir. Özellikle ramsink olmayan ürünlerde ramlerin zarar görmesi de olası. Çok zorlamamak gerek. Kasa içi sirkülasyon önemli. Özellikle ekran kartının yanındaki 2 pci slotunu boş bırakmakta yarar var.

Unutulmaması gereken bir nokta da güç tüketimi. Kalitesiz bir güç kaynağınız varsa mevcut tüketimi artıracak bu işe hiç girişmemenizi tavsiye ederim.

Bu işlemler sonucunda doğacak sorunlar karşısından sorumluluk kabul etmediğimi de bildiririm.

Çoğu ekran kartı üreticisi de overclock olayına destek vermese de HIS bir çok ürünü için garanti süresi dahilinde tam güvence vermekte.

Performanslı günler…

---------------------
T
urkHackTeam.net/org
*D
ejavue*

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler