TARİHTE BUGÜN

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Bilgisayarı Playstation Gibi Kullanmak(Resimli Adım Adım)

dante 01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2009
Mesajlar:
16
Konular:
15
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
3
Ticaret:
(0) %
17-01-2009 19:34
#1
Bilgisayarı Playstation Gibi Kullanmak(Resimli Adım Adım)
Bilgisayarı Playstation Gibi Kullanarak bilgisayara taktığınız oyun kolu ile bilgisayardaki görüntüyü televizyonda görüp oyun kolu ile oynayabilirsiniz artık anlatmaya başlayalım.
Sorunsuz bir şekilde görüntü almak için nelere ihtiyacımız var?

Öncelikle ekran kartınızın tv-out özelliği olması gerekmekte. Anakartların üzerinde gelen ekran kartlarında böyle bir özellik genellikle bulunmazken, PCI veya AGP çıkışına almış olduğunuz ekran kartının kullanma kılavuzunu gözden geçirerek bu özelliğe dair kesin bilgiyi elde edebilirisiniz. Bir diğer seçenek de ekran kartınızın çıkışlarına bakmak.İlk resimde de görüldüğü gibi vga ve dvi monitör çıkışı dışındakiler pc’nizi televizyona bağlamak için kullanacağınız sırasıyla svideo, s-vhs ve composite çıkışları. Bunlardan en az birinin ekran kartınızda olduğunuzu varsayarak devam edelim.

Televizyonuzun Özellikleri

İşin geri kalanı televizyonunuza kalıyor. Televizyonunuzda scart, svideo ya da composite çıkışınızdan en az biri olmalı. Bu çıkışlardan scart’ı solda, diğerlerini de sağda görebilirsiniz. Eğer biraz eski bir model tv kullanıyorsanız sadece anten girişiniz var demektir. Bunun için pek ümitli olmasa da denemesi size kalmış bir yöntemden yazının devamında bahsedeceğiz.

Şimdi senaryoları tek tek değerlendirelim. Tekrar hatırlatmakta fayda var. En iyi çözüm için televizyonunuzun ve ekran kartlarının çıkışlarını çok iyi bilmelisiniz. En aygın ihtimal üzerinden başlayalım.Televizyonunuzda Scart, ekran kartınızda svideo varsa, ekran kartınızın kutusundan çıkması gereken(dışarıdan da temin edilebilen) çevirici bir kabloya ihtiyacınız var demektir. Bunun bir örneğini yukarıdaki resimde görebilirsiniz. Genellikle bu küçük kablo ekran kartınızın svideo’suna girerek composite için çıkış imkanı sunar. Bundan sonra artık sağdaki resimdeki gibi maliyeti düşük bir scart-composite kabloya ihtiyaç duyacaksınız. Bu kabloyu tv’de scart’a ve ekran kartında svideo çıkışına taktığınız composite çevirici kabloya takarak donanım olarak bağlantınızı gerçekleştirmiş olacaksınız. Kablonun üç çıkışı bulunmakta bunlardan biri görüntüyü (ki sizin ekran kartına buradan giriş yapmanız gerekmekte) diğerleri de sağ ve sol kanal sesleri taşımakta.
Bir diğer seçenek de tv’deki scart girişine composite ve svideo çıkışı sunan aşağıda görebileceğiniz gibi bir parça almak ve bağlantıyı svideo üzerinden gerçekleştirmek. Eğer televizyonunuz görece biraz daha ileri bir model ve svideo çıkışını üzerinde bulunduruyorsa hiçbir çevirici parça kullanmadan ekran kartından televizyona ara kablo ile geçiş yapabilirsiniz. En kaliteli görüntülerden birini bu şekilde almanıza karşın svideo kabloları, üzerlerinde taşıdıkları direnç nedeniyle 1.5 - 2metre uzunluğun üzerine çıktığında görüntü kaybına neden olmakta. Composite kablolarda ise böyle bir sınırlama bulunmamakta. Dolayısıyla tercihi televizyonun özellikleri ve bilgisayara olan yakınlığı ya da uzaklığına göre sizin yapmanız gerekmekte. Yine bazı televizyonlar teknolojik geçiş döneminde üretilmişse scart yerine sadece composite çıkış sunabiliyorlar. Bu özellikte bir tv sahibiyseniz yukarıdaki sürecin scart kısmını atlayıp ekran kartının svideo çıkışına 4 numaralı resimdeki kabloyu takarak tv’deki composite’e giriş yapabilirsiniz(eğer ekran kartınızda svideo yerine composite varsa küçük olan ara kabloya da ihtiyacınız yok demektir.). Her türlü alternatif için televizyonunuzu video (AV) moduna getirmeniz gerekmekte.Donanım olarak son seçenek televizyonunuzda ne scart ne composite ne de svideo’nun bulunmaması. Böyle bir durumda piyasada bulunan “Akıllı Kutu” diye satılan anten girişini scart ve composite çıkışa dönüştüren adaptör satılmakta. Ancak bu şekilde elde edeceğini görüntülere anten dalgaları karışacağından görüntü kalitesi sizi pek memnun etmeyecektir.

Sıra Geldi Ekran Kartı Ayarlarına

İşin zor olan donanım kısmını hallettik. Artık Windows’ta bir iki ayar yaparak amacımıza ulaşacağız. Ekran kartınız ati veya nvidia tabanlıysa kartınız için son sürücüleri indirmeniz gerekecektir. Windows’taki sürücülerin tv-out’u desteklemediğini belirtelim. Son sürücüleri kurduktan sonra masaüstünüzde boş bir alanda sağ tıklayıp properties/özelliklerden settings/ayarlar ve oradan da advanced/gelişmiş sekmesine gitmeniz gerekmekte. Bundan sonra ati tabanlı ekran kartı için soldaki resimdeki gibi “Displays” sekmesinde tv seçeneğini yeşile basarak aktif hale getirmelisiniz.


Nvidia için de yapmanız gerekenlar çok farklı değil. Yukarıdaki gibi Advanced menüsüne geldikten sonra sol tarafta açılan “nvidia display mode” üzerinden device settings’e ve oradan da select output device’dan tv’yi seçmeniz gerekmekte. Bu işlemi de aşağıdaki resimde izleyebilirsiniz.Son olarak birkaç püf noktaya değinelim. Eğer film veya oyunlar monitörünüzde normal şekilde izlenirken tv’de siyah haldeyse clone veya duplicate özelliklerini kapatmanız gerekmekte. Böylece sadece televizyonu aktif hale getirerek görüntüyü sorunsuzca izleyebilirsiniz. Ekran kartlarının sürücülerinin dışında kullanabileceğiniz TV Control Center gibi programlar da mevcut. Bunları kullanarak overscreen ayarlarıyla televizyonu tam kaplayan daha net görüntüler almaya çalışabilirsiniz. Eğer böyle denemeler yapacaksanız bulacağınız programların kartınıza uygun olup olmadığını iyice kontrol edin. Emin adım atmak içinse kendi sürücülerinizi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Hepinize televizyonunuzda iyi seyirler ve oyunlar diliyorum.lütfen oyuna başlamadan öncede bu yazıma teşekkür edin ve cevap yazın.
basaran.13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2009
Nereden:
Sakarya - Adapazarı
Mesajlar:
94
Konular:
2
Teşekkür (Etti):
17
Teşekkür (Aldı):
7
Ticaret:
(0) %
29-01-2009 19:29
#2
ilginç paylaşım deniycem
--------------------- Geleceğin Yazılım Programlama Ustası Geliyor Bill Gates Dikkat Et Yerine Göz Koydum
xxcarizmaxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2008
Mesajlar:
232
Konular:
4
Teşekkür (Etti):
5
Teşekkür (Aldı):
14
Ticaret:
(0) %
31-01-2009 00:38
#3
çok farklı...elinee sağlık
üsttattt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2008
Nereden:
istanbul
Mesajlar:
12
Konular:
0
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
26-02-2009 04:05
#4
oyun kolunu eklemeyi unutmuşsunuz
--------------------- Hayat ve ölüm dilin gücündedir!!!

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler