İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

css ile ilgili sorular

shiwa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2007
Mesajlar:
489
Konular:
237
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
29
Ticaret:
(0) %
25-05-2007 09:45
#1
css ile ilgili sorular
1. Neden CSS? CSS de ne demek?

CSS, ya da uzun adıyla Çokça Sorulan Sorular, belirli bir konuda değisik kişiler tarafından, farklı zamanlarda sürekli ve çokca sorulan soruları ifade eden bir kısaltmadır (ıngilizce, Frequently Asked Questions (FAQ) yerine kullanılmıştır). INET-TR CSS de, INET-TR : Türkiye Internet Tartışma Listesi'nde uzun zaman boyunca Çokça sorulan soruları ve cevapları ile Internet/Temel Servisleri ve ilgili diğer konularda ilk anda kolayca akla takılabilecek soruları ve cevaplarını içermektedir.

CSS, su an icin, 2 ayrı formatta cikmaktadır : duz yazı (ascii, Turkçe karakterlerden arındırılmış) ve HTML (ISO-Latin 1 HTML kodlamalı, Türkçe karakterlerle/Türkçe Aksan). ıleriki sürümlerde düz yazı formatı (inet-tr.css) güncellenmeyebilir. Surum 2.0 için, HTML ve düzyazı sürümleri içerik bakımından birbirinin aynıdır. Ancak, HTML sürümünde, anlatılanlarla ilgili bazı resim/diyagram vb'ler ve bunlarla ilgili ek bilgiler vardır. Bunlar, dökümanın içeriğini bozmayan değişikliklerdir.


--------------------------------------------------------------------------------

2. INET-TR CSS'den nasıl faydalanmalıyım? Daha sonra ne yapmalıyım?

CSS, konularına göre kısımlara bölünmüştür. öncelikle, kafanıza takılan sorunun bulunduğu kısmı dökümandan bulup oradan cevabı yakalamaya çalışmalısınız. Bu durumda, (i) sorduğunuz soruya doğrudan bir cevap bulabilirsiniz, ve/veya (ii) ilgili konuda ayrıntılı bilgiye nereden /nasıl erişeceğinizi öğrenebilirsiniz. Eğer sorunuzun cevabını bulamamışsanız, ya da verilen bilgilerden tatmin olmamışsanız INET-TR Internet Tartışma Listesi'ne bir mail ile sorunuzu yöneltin. Sorunuz hakkında bilgisi olan kişiler cevap vereceklerdir.

CSS bölümleri, birbirine bağlı bir yapıdadır. e-posta konusunun anlatıldığı bölümde, http adresleri ile karşılaşabilirsiniz. Böyle durumlarda, ilgili bölümlere ayrıca göndermeler yapılmıştır.


--------------------------------------------------------------------------------

3. Bu dökümanı nereden alabilirim?

CSS'nin son sürümü Bilkent Arşivi'nde bulunmaktadır. ftp://ftp.bilkent.edu.tr/ pub/INFO/Turkce/css/inet-tr.css şeklinde FTP ile alınabilir. Ayrıca Bilkent Arşivine e-mail, fsp, gopher, www ile erişmek mümkündür. Bu dökümanın yeni sürümleri ortaya çıktığında [EMAIL="INET-TR@metu.edu.tr [URL="https://tik.lat/kyzBv"] http://www.bilkent.edu.tr/turkce/css[/URL] ya da, http://www2.itu.edu.tr/~gokcol/css ile aynı dizine erişebileceklerdir. ıleride inet-tr.css'yi, üzerinde hypertext formatında tarama yapılacak hale getirmek istiyoruz. Bu konuda çalışmalar sürmektedir.

Sadece e-mail erişimi olanlar, [EMAIL="bilserv@bilkent.edu.tr [URL="https://tik.lat/YIAL5"] ftp://ftp.bilkent.edu.tr/pub/INFO[/URL] dizinindeki dökümanlar
Akgül, M., "Bilgiye Erişimin Yeni Araç ve Olanakları", (inet2.dvi, v1.25), Ocak 1995.
INET-TR (1994 - 1997) ve INET-FAQ (1995 - 1996) listelerindeki yazışmalar
Sheldon, T., "Lan Times Encyclopedia of Networking", McGraw-Hill, Inc., 1994.
Earn Association, "Guide to Network Resource Tools (Version 2.0)", Earn Association, September 1993.
Internet kullanımı ile ilgili FAQ'lar.
Discover the World Wide Web with your Sportser, USRobotics, sams.net, 1996.
Parker, T., "Teach Yourself TCP/IP in 14 Days", Sams Publishing, Indianapolis, USA, 1994.

--------------------------------------------------------------------------------

6. Eleştiriler, öneriler.....

CSS ile ilgili her türlü eleştiri ve önerilerinizi bu CSS'nin yazarlarına doğrudan e-mail ile iletebilirsiniz.

inet-tr css hazırlama grubu


--------------------------------------------------------------------------------

7. Kullanım Hakları

Bu dökümanda yazılan her türlü bilgi kaynak gösterilmek şartıyla *aynen* kullanılabilir
CSS, (orijinal metin (inet-tr.css) ya da html formatı olarak) her türlü ortamda serbestçe kullanılabilir, istenildiği kadar çoğaltılabilir..
CSS, içeriği değiştirilmemek şartıyla başka formatlara (word, latex vb) dönüştürülebilir; ancak, yeni formatı da, ücretsiz, serbestçe dağıtılmalıdır.
CSS, hiç bir suretle para ile satılamaz; parayla servis veren kuruluşların (BBS'ler, Internet Servis Sağlayıcıları vb) kullanıcılarından aldıkları baglantı ücretleri ve disket, CD, basılı kağıt masrafı gibi sarf malzeme ücretleri buna dahil değildir.
Sadece yazarlar, döküman üzerinde değişiklikler yapma hakkına sahiptir.
3. şahısların döküman üzerinde maddi değişiklikler yapıp yeniden yayınlaması yazarların yazılı izni ile mümkün olabilir. Yeni döküman da hiç bir suretle parayla satılamaz, doğrudan ticari kazanç temini için kullanılamaz. Bu, konu ile ilgili yazılacak ticari amaçlı kitap, dergi, elektronik yayın vb gibi yerlerde, kaynak gösterilerek kullanmayı, engellemez.
CSS'nin bir kısmı, kaynak gösterilmek şartıyla, 3. parti dökümanlarda kullanılabilir. Kaynak göstermede,
CSS'nin tam adı ve türü (HTML/düz yazı)
Yazarlarının adları
Sürüm numarası ve sürüm tarihi
CSS'nin orijinal dağıtım adresi (ftp ya da http olarak)
açıkça belirtilmelidir. örnek kaynak kullanımı :

Akgül, M. ve Gökçöl, O., "Internet ve İlgili Konularda Çokça Sorulan Sorular : INET-TR.CSS", Sürüm 2.5, http://www.bilkent.edu.tr/turkce/css/inet-tr.html, 30 Ekim 1997.

Burada belirtilmemiş şartlar oluştuğunda, yazarların yazılı görüşü alınır.
CSS'de yazılı bilgilerde var olabilecek her türlü maddi hatadan, ve burada yazılanlar uygulandığında dogabilecek maddi/manevi zararlardan, yazar(lar) her hangi bir sorumluluk kabul etmezler.
Bu CSS'yi okuyan herkes yukarıdaki şartları aynen kabul etmiş sayılır.

--------------------------------------------------------------------------------

8. Sürümler Arası önemli Değişiklikler

Bu alt başlıkta sürümler arası bazı değişikliklerin bir özetini yazmaya çalışacağız.


2.5 (30 Ekim 1997)
Yeni Eklenen Bölümler : "Nasıl Web Sayfası Hazırlanır?" ve "Bilgisayar Virüsleri"
Bolum 1: Internet'in sosyal boyutu ve ticari kullanımı eklendi; internet üzerindeki faks servisleri eklendi. Yazı içine bazı grafikler kondu.
Bolum 2: Turnet ve Ulaknet kisimlari yaniden yazildi; ISP'lerle ilgili eklemeler yapildi. Turnet IEN protoklunden bahsedildi.
Bolum 3:"Spam" mail eklendi. Anlatıma bazı grafikler kondu.
Bolum 4: "haber grubu" yerine "tartışma öbeği" kullanıldı. TR'deki Tartışma Öbekleri Hiyerarşisi belirleme çalışmasından bahsedildi. DejaNews eklendi. TR'deki news servisleri guncellendi. Dünyadaki news server-lar listesi çıkartıldı.
Bolum 5: FTP programnları güncellendi
Bolum 6: Netscape ve msie bilgileri ve diğer bazı bilgiler güncellendi.
Bolum 7: Arama Motorları güncellendi. Yeni AltaVista arayüzü anlatıldı
Bolum 8: ListProc ve Telnet'e eklemeler yapıldı
Bolum 9: TR arama servisleri güncellendi.
Bolum 10:Turnet ve ISP bilgileri güncellendi. X2 modemler eklendi. 822 bilgileri eklendi.
Bolum 11: Ilk kez yazıldı.
Bolum 12: WinZip eklendi; dosya arşivleme ve disk araçları eklendi.
Bolum 13: RealPlayer ve Flash animasyon eklendi.
Bolum 14: Ilk kez yazıldı
Bolum 15: Linux ile ilgili bilgiler eklendi. .rc dosyalarından bahsedildi.
Bazı yazım hataları düzeltildi.

2.01 (5 Mart 1997) Bazı düzeltmeler, news ve liste servisleri ile ilgili eklemeler
2.0 Ana revizyon (25 şubat 1997). Son 1 yılda genel olarak internet ve özel olarak ta ülkemizdeki yapılanma bir hayli değişti,gelişti. Bunu dikkate alarak, özellikle, Internet Nedir? (1. Bolum) pek çok açıdan yeniden yazıldı ve eskiden burada olan Türkiye'de ınternet kullanımı ile ilgili bilgiler, ayrı bir bölüm olarak yazıldı. Internet Servis Sağlayıcıları ile ilgili daha geniş bilgiler verilmeye çalışıldı; eklemeler yapıldı. Eskiden Internet Servisleri başlığı altında olan e-mail,web,News ve FTP ayrı bölümler haline getirildi. özellikle e-posta ve ftp kısmında çok fazla sayıda eklemeler/güncellemeler yapıldı. Web'i anlatan bölümde bazı değişiklikler ve eklemeler yapıldı. Java ve ActiveX ile ilgili bazı bilgiler verildi. Arama Mekanizmaları ile ilgili örnek kullanımlar anlatıldı. Web sayfası hazırlama ile ilgili genel bilgiler verildi. Bilgisayar Virüsleri ile ilgili bir bölum eklendi(bu,birçok kişinin isteği idi /OG/) TR'deki domain adlarını gösteren uzun liste çıkartıldı. Türkiye'deki Internet Servisleri daha detaylı gruplanmaya çalışıldı. Güncelliğini yitiren bazı kavramların açıklandığı bölümler (Gopher gibi) daha kısa tutuldu. HTML ile ilgili bir bölüm ilk kez CSS'ye eklendi. Bu sürümle birlikte, CSS'nin HTML sürümü de paralel olarak hazırlanmaya başlandı.(Bundan sonraki sürümler -umuyoruz ki- hem text, hem de html versiyonda aynı anda güncellenerek çıkacak).
1.3-1.4 Bölüm 1. Pek çok bilgi guncellendi ve bazı kısımlar silindi. Internet'e kişisel bağlantı kısmındaki bazı eskimiı yerler silindi bazıları yeniden yazildi. Netscape ile ilgili bir bölüm WWW kısmına eklendi. Kişisel bağlantı kısmına "Windows 95 ile PPP bağlantı" eklendi. Tüm metin için, bir takım yazım yanlışları düzeltildi.) (21 Ekim 1995; [EMAIL="gokcol@sariyer.cc.itu.edu.tr [URL="https://tik.lat/fGVXP"] [/URL]da belirtmelisiniz. Microsoft Internet Explorer için de benzer seçenekler var.
--------------------- __#############
_##############
#######______###
######________##___##
######_____________###
#####______________######
#####_____________#######
#####____________#######
#####_____________######
#####______________######
######_____________###_##
_######_______#____##
_#######____###
__############
___##########
____######
SADE WE SADECE ŞİWA

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı