İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

PC ve Notebook Soğutalım: Aşırı Sıcak İçin 25 İpucu

00speed00 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2008
Mesajlar:
383
Konular:
105
Teşekkür (Etti):
11
Teşekkür (Aldı):
143
Ticaret:
(0) %
01-04-2009 18:15
#1
PC ve Notebook Soğutalım: Aşırı Sıcak İçin 25 İpucu
Özellikle bu yaz sıcaklarında PC ve Notebook'larımızı soğutmaya daha da çok dikkat etmeliyizNotebook'unuzu Güneşten Koruyun

Notebook'u direk güneş ışında kullanmayınız… En iyisi gölgeli bir yer bulun. Ekranı daha iyi görürsünüz ve siyah kısımlar gereksiz yere ısınmaz. Gölgeli bir yer bulamıyorsanız, notebook'unuzu bir gazete ile örtebilirsiniz.


Notebook'u kullanmadığınız zamanda gölgeli bir yerde durmasına dikkat edin.


Notebook'u Arabada Bırakmayın

Notebook'unuz asla arabada unutmayın – arabada hava aşırı ısınır. Birkaç saat güneşe maruz kalmış bir arabada oturmuş bir kişi sadece armatürlerin ısınmadığını çok iyi bilir. En iyisi bir bavula koymak çünkü bavulun içindeki hava arabanın içindekinden biraz daha serindir.


Notebook Soğutucusu

Notebook'un fanları sıcak bir çevre ısısında çalışmıyorsa ekstra bir soğutucu daha serin bir çalışma sağlar. Notebook kolayca soğutucunun üzerine yerleştirilir. Bu tip soğutucular ve padler üretici tarafından veya Revoltec, Thermaltake ve Pearl gibi firmalardan 20 ila 50 Euro arasında bir fiyatla sağlanabilir. Tabi bu soğutucularla Notebook'unuz daha sessiz çalışmayacak.


Fişe Takılı Kullanmak Yerine Batarya ile Kullanın

Sıradan ama etkili: Notebook'unuzla sıcakta batarya modunda çalışın. Neden mi? Çünkü modern notebook'lar işlemci ve ekran kartı yongalarını batarya modunda daha düşük frekansta çalıştırırlar. Bu yüzden daha az ısı açığa çıkar.


İkinci Batarya

Yüksek sıcakta batarya çok daha hızlı eskir. Bu yüzden yedek bataryanızın güneş maruz kalmamasına dikkat edin.


Havalandırmaları Boş Bırakın

Bir notebook için de geçerli: havalandırmaları asla kapamayın. Eğer notebook bir masa üzerinde veya iki tahta pervazın üzerinde duruyorsa taze hava akımı daha rahat gerçekleşir.

Fanları Temizleyin

Notebook fanlarını temizleyin. Düzenli temizlenen fanlar ısınmalardan daha az etkilenir: fanları notebook'un alt tarafındaki ızgaralardan tanıyabilirsiniz. Notebook'un vidalarını sökerek kapağını açın ve bir hava basıncı pompası yardımıyla ya da ağzınızla tozu üfleyerek uzaklaştırın. Dikkat: Her zaman fanın çalıştığı yöne doğru üfleyin yani arkaya doğru. Eğer yanlış yöne üflerseniz sadece tozu daha da çok dağıtmış olursunuz. Hava basıncına alternatif olarak toz fırçası da kullanabilirsiniz.


Enerji Tasarrufu – Elektrik Tasarrufu

Ofis veya elektrik tasarrufu yapan enerji düzenini seçin. Bu tip ayarları notebook üreticileri tek bir tuşla yapmanıza imkan verirler. Böylece kaynak kullanımı daha az olur ve dolayısıyla sıcaklık probleminden de kurtulmuş olursunuz.


PC: Fanlar İçin Hava

Kapatılmış fanlar: PC'nizi duvara yapıştırmayın veya masanızın ayağına yakın bir yere koymayın. Önden ve arkadan 50 cm.lik boşluk bırakın. Ancak böyle hava cereyanı gerçekleşir ve sıcak hava uzaklaştırılır. Esas itibari ile PC'nizin hiçbir fanı kapalı olmamalı. Fanların yerini ızgaralardan anlayabilirsiniz.


Boş Bir Ön Taraf

PC'nizin ön tarafını kapatmayın veya önüne bir nesne koymayın: Sadece PC'nizin arka tarafı değil ön tarafı da boş olmalı ve kitap yığınları ya da CD'ler tarafından kapatılmış olmamalı. Ön kısımdaki kapağın arkasında genellikle PC'nize soğuk hava girişini sağlayan gizlenmiş açıklıklar bulunur. Eğer buraya CD'ler veya kitaplar koyarsanız hava dolaşımı engellenmiş olur ve sıcaklık artışı gerçekleşir.


Güneşten kaçının: PC'lerini asla direk güneş ışığına maruz bırakmayın! Bizler güneş kremleri ile korunabiliriz ama en iyi PC fanı bile böyle bir durumda sınırlarına ulaşır. Yani en iyisi panjurları aşağı indirmek.


Ekstra Isı Kaynağına Gerek Yok

Yaz veya kış fark etmez: PC'nizin yanına TFT, ikinci bir PC, su ısıtıcı, lamba ve monitör gibi farklı ısı kaynakları koymayın. Özellikle CRT monitörler etrafına büyük miktarda ısı verirler.


Kapakların tamamen kapalı olmasına dikkat edin. Açık kalmış kapaklar hava akımını engeller ve fanın performansını düşürürler.

İç Kısmı Düzenli Tutun

Düzenli olmayan bir PC içi de yüksek ısı ölümüne yol açabilir. En fazla kablolar hava dolaşımını engeller. Kablo birleştiriciler ile PC içindeki düzeni maksimize edin ve fanların performansını arttırın. Mesela yuvarlatılmış IDE kabloları satın alın – geniş kablolara nazaran hava dolaşımını daha az etkilerler. Ayrıca yanlış takılma ihtimalleri daha azdır


Fanları Kontrol Edin

Özellikle işlemci fanları durduğunda bunu hemen fark edersiniz. Eğer BIOS sizi uyarmazsa işlemciniz kısa bir süre içerisinde yanar ve PC'niz size veda eder – büyük zarar! Bu yüzden tüm fanları düzenli olarak kontrol edin. Genellikle sonu gelmiş olan fanlar kendilerini belli eder: Eğer PC'niz bilyeli yatak gibi ses çıkarmaya başlarsa kulağınız keskin olmalı. Fanlı başka parçalarda mesela ekran kartında donanım , çalışmayan bir fan ile de hala görevini yerine getirebilir.Tozu Temizleyin

Biraz garip gelebilir ama düzenli bir toz alma işlemi de PC'nize çok iyi gelebilir. Bilgisayarınızdaki tüm fanları düzenli olarak üfleyerek temizleyin. Bu iş için en uygun olanı bir toz fırçasıdır. Elektrik süpürgelerinde dikkatli olun: Jumper'ları da büyük bir zevkle çekerler.


CD/DVD Sürücüleri Havadar Olacak Şekilde Yerleştirin

Sürücüler çok fazla sıcak hava üretirler. Bu yüzden sürücüleri yerleştirirken arada mesafe bırakmaya özen gösterin.


Sabit Diskleri Ayırın ve Soğutun

Sabit disklerde mümkün olduğunca birbirinden ayrı bir şekilde takılmış olmalı. Devamlı çalışma anında sabit diskler için ekstra bir soğutma gereklidir. Yüzeyleri soğutan veya sabit disklerin arasına monte edilebilen soğutucular bu iş için en iyi çözümü sunarlar.


PCI Slotlarını En Uygun Şekilde Kullanın

Çok yüksek ısı yayan grafik kartı gibi donanımların iki PCI slotu arasına sıkışmamasına dikkat edin. İki kart arasında en azından bir slot boş bırakın ki sıcak olan kartlara üstten ve alttan yeterli hava gelebilsin.


PC İçin Öğle Uykusu

PC'nizi mümkün mertebe sürekli çalışır halde bırakmayın, özellikle de o anda PC'nizi kullanmıyorsanız. Ufak aralarda bile PC'nizi kapatmalısınız. Bu iş için Windows'un uyku modunu kullanabilirsiniz. XP'nin uyku modu bilgisayarınızı ufak bir öğle uykusuna yatırır. Bir klik ile saniyeler içinde yeniden PC'nizi uyandırabilirsiniz.


İşlemcisini Elektrikten Tasarruf Modunu Aktive Edin

Athlon64 gibi modern işlemciler elektrikten tasarruf için oluşturulmuş özel bir moda sahiptirler. Bu sadece notebooklar için ilgi çekici olmayabilir çünkü yan etki olarak PC'nizin sıcaklığı da düşer. Bu yüzden yüksek sıcaklıklarda BIOS' tan elektrikten tasarruf modunu etkinleştirin.


Sıcaklığı İzleyin

Motherboard Monitor veya CPUCool gibi araçlar PC'nizin sıcaklığını size bildirebilir. Bir sıcaklık veya fan alarmı ile PC'niz otomatik olarak kapatılabilir ya da bekleme moduna geçirilebilir. Sürekli çalışan PC'ler için ideal: İsterseniz değerlendirmeli bir mail de size yollanabilir.


Markalı Fanlar, Güç Kaynağı Değişimi ve Su Soğutma Sistemi

Ucuz bilgisayarlarda genellikle kalitesiz fanı olan güç kaynakları bulunur. PC'nizin soğutma kapasitesini güç kaynağının tamamını veya sadece fanını değiştirerek arttırabilirsiniz. Yüksek performanslı markalı ürünleri tercih etmeniz tavsiye edilir. Avantajı: Markalı fanlar çok hızlı dönmelerine rağmen kaliteli rulmanları sayesinde fark edilir biçimde daha sessizdirler. Böyle bir sistem ile PC'niz bin yıllık bir yaz dönemini bile rahatlıkla atlatabilir. En önemli avantaj: Birden fazla aleti bağlayabilir ve birçok fandan ve dolayısıyla da ses kaynağından kurtulmuş olursunuz. Aktif radyatörlü su soğutmaları da aslında tamamen sesiz değildir ama en azından büyük ve sessiz bir fan gerekli tüm soğutmayı sağlayabilir.


Bir Ara Versek Nasıl Olur

Eğer bunların hiçbiri işe yaramazsa: Notebook'unuzu ya da PC'nizi kapayın, soğuk bir duş alın veya bir dondurma yiyin. İşte mükemmel serinleme...


Kaynak - CHIP Online [De]
---------------------

İmzamı ? Ne İmzası ? İmza Ne Arar La THT'de...


Profesyonel web tasarım mail

_EroS_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2009
Nereden:
Antalya
Yaş:
35
Mesajlar:
8.887
Konular:
2138
Teşekkür (Etti):
711
Teşekkür (Aldı):
3690
Ticaret:
(0) %
25-04-2009 11:39
#2
güzelmiş eyw
berg_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2008
Mesajlar:
226
Konular:
14
Teşekkür (Etti):
8
Teşekkür (Aldı):
16
Ticaret:
(0) %
26-04-2009 01:22
#3
güzel paylaşım sağol
--------------------- S€NT€NC€D

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı