İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

10BaseFL [Resimli]

Köstebek-02 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
05/2008
Nereden:
Köstebek
Mesajlar:
15.649
Konular:
3891
Teşekkür (Etti):
4721
Teşekkür (Aldı):
9166
Ticaret:
(0) %
27-05-2009 09:13
#1
10BaseFL [Resimli]
10BaseT'den bir kaç yıl sonra fiber optik versiyonu da duyurulmuştur. Fiber optik kablo üzerinden elektrik yerine ışık aktarılması bakır kablo kullanımının getirdiği bazı sınırlamaları ortadan kaldırmakta kullanılmıştır. Fiber kablo ile ilgili ayrıntılı bilgi kablolar sayfasında bulunabilir. Ancak fiber'in sağladığı temel faydalar şunlardır:

*
Işık sinyalleri daha uzak mesafelere daha kolay iletilebilir, 10BaseFL 2Km measafeye kadar uygulanabilir.
* Fiber optik kablo elektomanyetik alanlardan hiç etkilenmez. Bu nedenle elektromanyetik kirliliğin yüksek olduğu yerlerde kullanılabilir.
* Fiber kablodan bilgi çalmak çok zor olduğu için güvenliğin önemli olduğu yerlerde kullanılabilir.

10BaseFL multimode denilen kablo tipini kullanır. İki tip konnektör yaygındır. ST ve SC konnektörler.



İki tip konnetör olması hem 10BaseFL hem de ileriki fiber ürünlerinde karışıklığa neden olduğu için üreticiler SC tipine yönelmişlerdir.



Fiber kablolamada birisi gönderim ve birisi alım için olmak üzere daima çift kablo kullanılır, bu nedenle fiber kablolar genelde çift halindedir.


10BaseFL'yi özetlersek;



* 10Mbit hızında
* Baseband
* Hub ile node arası 2000m'ye kadar çıkabilir.
* Star-Bus

Fiber bağlantı hem kablonun hemde diğer ekipmanın (fiber girişli hub, fiber ağ kartı vb.) pahalı olması ve kurulumunun zorluğu sebebiyle, aralarında uzun mesafe olan hub'lar arasında veya yukarıda belirtilen özel durumlarda kullanılır. Ağdaki her PC'den hub'a fiber kullanmak yaygın bir uygulama değildir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı