Turkhackteam.org/net - Ethical Hacking & Cyber Security Platform

Turkhackteam.org/net - Ethical Hacking & Cyber Security Platform (https://www.turkhackteam.org/)
-   Donanım (https://www.turkhackteam.org/donanim/)
-   -   Core i9 da sahibini buldu: Gulftown (https://www.turkhackteam.org/donanim/294445-core-i9-da-sahibini-buldu-gulftown.html)

Quinones 25-07-2009 14:13 14:13

Core i9 da sahibini buldu: Gulftown
 
Gelecek dönemlerde Intel'in halihazırdaki Core i7 ailesinin yani Bloomfield'lerin altına konumlandırılacak olan Core i3 ve Core i5'lerin ertesinde, Core i7'den performans bayrağını devralıp tepe seviyeye yerleşecek Gulftown işlemcilerine de isim konuldu: Core i9.

http://www.pclabs.com.tr/wp-content/...9/06/intel.jpg

Zaten az çok tahmin ettiğimiz fakat şimdiye değin ismi konmayan bu etiketlendirmenin ertesinde böylece Intel'in yeni nesil aileleri de tamamen açıklığa kavuşmuş oldu. Çift çekirdekli Core i3'ler, dört çekirdekli Core i5 ve 7 ve en nihayetinde de 6 çekirdekli Core i9.
Gulftown bilindiği üzere gelecek çeyreğin başında tüketicilerle buluşacak ve aynı zamanda Nehalem ardılı Westmere ailesinin ilk yongası olma özelliğini taşıyacak. LGA 1366 soket yapısında ve X58 yongasetiyle uyum halinde olacak olan bu Core i9 ya da bir diğer deyişle Core i7+2 ailesi, selefine kıyasla, 2 adet fazladan çekirdek -ve bununla bağlantılı olarak çok parçalı iş desteği sayesinde de 4 fazla iş parçacığı ve yarı yarıya daha büyük bir L3 önbellek barındıracak. Daha önce de sizlerle paylaştığım gibi en üst bellek desteği resmi olarak DDR3 1066 ile sınırlandırılacak olan modeller 32nm ile üretilecek.
Bu vesileyle son olarak da bazen karıştırılan bir yanlış anlamayı düzeltelim, Gulftown'larda Clarkdale'lerde olduğu gibi entegre grafik yongası bulunmayacak. Yani bir çoklu yonga paketi tasarımı ile karşı karşıya değiliz bu işlemcilerde. Sadece 32nm'lik ve 6 çekirdeğe sahip bir işlemci, hepsi bu.


Şu Anki Saat: 23:02

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.