Turkhackteam.org/net - Ethical Hacking & Cyber Security Platform

Turkhackteam.org/net - Ethical Hacking & Cyber Security Platform (https://www.turkhackteam.org/)
-   Donanım (https://www.turkhackteam.org/donanim/)
-   -   AMD OverDrive (https://www.turkhackteam.org/donanim/391124-amd-overdrive.html)

SonLorD 12-06-2010 21:58 21:58

AMD OverDrive (İşlemci Hız ayarı)
 
AMD OverDrive yazılımı AMD 700 serisi yongasetlerini taşıyan anakartlar için hazırlanmış bir hızaşırtma, durum görüntüleme ve test yazılımıdır. Birçok hızaşırtma uzmanı doğrudan Windows üzerinde işlem yapan hızaşırtma uygulamalarına güvenmezler. Ben de anakart üreticilerinin ürünleriyle beraber sunduğu yazılımlardan uzak durup, gerekli hızaşırtma ayarlarını BIOS üzerinden yapıyordum. Ama AMD OverDrive'ın son sürümünü bir süre deneyince ne kadar ciddi ve iddialı bir Windows hızaşırtma uygulaması olduğuna ikna oldum.
İşe ilk önce AMD OverDrive'ın menülerini ve gelişmiş özelliklerini tanıtmakla başlayalım. OverDrive'ı ilk açtığınızda karşınıza "hızaşırtmanın kendi sorumluluğunuz altında" olduğunu anlatan bir uyarı mesajı çıkıyor:

http://www.thgtr.com/howto/20090413/images/aod.jpg

OK düğmesine basar basmaz genel sistem bilgilerinin (işlemci ve bellek hızı gibi) gösterildiği ana pencere(Basic sekmesi) beliriveriyor.

http://www.thgtr.com/howto/20090413/images/aod2_b.jpg

Diyagram (Diagram) sekmesi üzerinde bir bileşen simgesine tıkladığınız zaman o bileşenle ilgili ayrıntılı bilgileri ayrı bir pencere halinde görüntüleyebiliyorsunuz:

http://www.thgtr.com/howto/20090413/images/aod3_b.jpg

Status Monitor sekmesi üzerinde her an işlemci ve bellek frekanslarıyla gerilim, sıcaklık ve etkinlik derecelerini gözlemleyebiliyorsunuz. Hızaşırtma sırasında gözünüz hep burada olacak.

http://www.thgtr.com/howto/20090413/images/aod4_b.jpg

Performance Control sekmesi ilk anda Novice (acemi) kipinde açılıyor. Yani, başarımı arttırmak için PCI Express frekansına bağımlı basit bir kaydırma çubuğunu kullanıyorsunuz.

http://www.thgtr.com/howto/20090413/images/aod5_b.jpg

Gelişmiş frekans ve gerilim denetimlerini etkinleştirmek için Preference/Settings sekmesine tıklayıp Advanced (gelişmiş) kipini açmalısınız.

http://www.thgtr.com/howto/20090413/images/aod6_b.jpg

Advanced Control seçili olduğunda Novice sekmesinin yerini Clock/Voltage sekmesi alıyor:

http://www.thgtr.com/howto/20090413/images/aod7_b.jpg

Memory (bellek) sekmesi belleğinizle ilgili bilgileri gösteriyor ve bellek gecikmelerini buradan değiştirebiliyorsunuz.

http://www.thgtr.com/howto/20090413/images/aod8_b.jpg

Hızaşırtmadan donanımlarınızın ne kadar istifade ettiğini öğrenmek mi istiyorsunuz? Başka bir uygulama açmanıza gerek yok. AMD OverDrive'da ufak bir karşılaştırma deneyi bile var.

http://www.thgtr.com/howto/20090413/images/aod9_b.jpg

Sistemi tam yüke tabi tutarak kararlılığı test eden bir deney aracı da AMD OverDrive uygulama grubu içerisinde yer alıyor.

http://www.thgtr.com/howto/20090413/images/aod10_b.jpg

Son sekme "tek tık" bir Auto Clock uygulaması. Yani, program işlemci frekansını otomatikman yükseltiyor. Açıkçası bunu yapması çok zaman alıyor artı hızaşırtmanın heyecan verici yönünü öldürüyor. O yüzden üzerinde yorum yapacak kadar bile deneyimimiz olmadı bu uygulamayla ilgili.

http://www.thgtr.com/howto/20090413/images/aod11_b.jpg


http://www.turkdownload.gen.tr/image...n_trkdwnld.gif

https://tik.lat/GaZiT


Arkadaşlar tavsiyem Dikkatli edşn performans artırcam diye işlemciyi yakmayın..Son bir uyarı AMD overDrive ı kullanırken işlemciyi yakarsanız garantiye girmior.
Alıntıdır.


Şu Anki Saat: 02:48

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.