TARİHTE BUGÜN

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Oyuncular: Athlon II X3’ten Fazlası Gerekli mi?

KhrYsaOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
04/2009
Mesajlar:
13.923
Konular:
8027
Teşekkür (Etti):
598
Teşekkür (Aldı):
3170
Ticaret:
(0) %
20-07-2010 10:38
#1
Oyuncular: Athlon II X3’ten Fazlası Gerekli mi?
Athlon II X3


AMD’nin Athlon II X3 440 işlemcisi oldukça yetenekli bir işlemci, fiyatı da çok uygun. Oyun oynamak için bir işlemciye daha fazla para harcamanın mantığı var mı? Bu soruyu cevaplayabilmek için Athlon II X3 440’ı Intel Core i7-920’nin karşısına çıkardık.

Ancak testlerde ortaya çıkan bir başka sonucun ise çekirdek sayısının en önemli ikinci şey olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bir çekirdekten iki çekirdeğe atlandığında çoğu oyunda büyük bir başarım sıçraması yaşanıyor. Ancak üçüncü çekirdek eklendiğinde oyunların çoğu büyük bir başarım artışı göstermiyor. Buna ek olarak üç çekirdekten fazlasını kullanarak önemli bir başarım artışı gösteren oyun neredeyse hiç yok.
Athlon II X3 440 çıktığından beri oyun işlemcileri öneri listemizde önemli bir etki yaratmaya devam ediyor. 3 GHz’lik nispeten yüksek saat hızı, üç çekirdeği ve fiyatının 90 $ seviyesinin altında olduğunu düşünürsek bu işlemcinin oyunlar için gerçekten güçlü bir seçenek olduğu daha bir belli oluyor. Buna ek olarak üçüncü çekirdek iki çekirdekli modellere göre masaüstünde daha tepkisel bir ortam sunarak çoklu-görev kull******r için de bu işlemciyi seçilebilir yapıyor.Kaynakwh:Tabi oyunlar söz konusu olduğunda işlemcinin yapacağı şeyler sınırlı; asıl yük normal olarak ekran kartının üstünde oluyor. Forumlar yapılan tartışmalarda genelde şu öneri öne çıkıyor; Athlon II X3 440’tan daha pahalı bir işlemci tavsiye etmek mantıklı değil. Çünkü daha pahalı bir işlemciye para harcamak yerine aradaki farkı ekran kartına verseniz daha iyi sonuç alırsınız. Athlon II X3 440, oyunların düzgün çalışması için gereken başarımı rahatlıkla sunuyor ve herhangi bir darboğaz yaratmıyor.
Oyun amaçlı bir sistem için Athlon II X3 440’tan daha pahalı bir işlemci almanın mantıklı olup olmadığını görmek için bir dizi test yapmaya karar verdik. Ama önce oyun başarımlarını nasıl ölçtüğümüze ve elde ettiğimiz rakamların ne anlama geldiğine değinelim.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler