İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Silinen verilerinizi kurtarmanın yolları!

-KG- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
01/2011
Mesajlar:
1.654
Konular:
600
Teşekkür (Etti):
49
Teşekkür (Aldı):
358
Ticaret:
(0) %
25-02-2011 01:29
#1
Silinen verilerinizi kurtarmanın yolları!
Önemli bir dosyayı yanlışlıkla sildiniz veya Windows sabit diskinizi artık görmüyor... İşte çözümü!Makalemizde veri kurtarmaya yönelik ücretsiz veya düşük ücretli çözümleri ele aldık


Yanlışlıka önemli bir dosyanızı mı
sildiniz? Sabit diskiniz artık çalışmıyor mu? O halde doğru yerdesiniz.

Veri kurtarma yazılımları
, antivirüs yazılımları kadar ünlü değiller. Yeni PC'lerin çoğu bir antivirüs yazılımı yüklü olarak gelse de, kayıp verileri kurtarmaya yönelik bir yazılım genellikle sunulmuyor. Microsoft, Windows Defender ile antivirüs dünyasına katılmıştı, ancak şirket veri kurtarma konusunda oldukça sessiz.

Peki önemli verilerinizi kaybettiğinizde ne yapmanız gerekiyor? İşte adım adım
silinen veya erişelemeyen dosyalarınızı kurtarmanın yolları.
Sorun tam olarak ne?
Sabit diskiniz fiziksel olarak zarar gördüyse yapabileceğiniz çok şey yok, bir profesyonele başvurmalısınız


Eğer bir dosyayı yanlışlıkla sildiyseniz veya sürücüyü biçimlendirdiyseniz "
Tanınmamış yazılımlar" bölümüne atlayın. Çalışan bir sürücünüz var ve bilgisayarınız onu hala tanıyor. Şimdi en önemli olan şey onu kullanmayı hemen durdurmanız. İster onu sökün, ister çıkartın, isterseniz enerjisini kesin ama işletim sisteminizin ona yazmasına izin vermeyin. Bunu yapmazsanız verilerinizi kurtarmak çok daha zor veya imkansız hale gelebilir.

Sürücünüz
fiziksel olarak zarar gördüyse ve garip sesler çıkartıyorsa yapacağınız en iyi şey profesyonel bir veri kurtarma hizmetine başvurmaktır.

Sabit diskiniz ölmüş gibi görünüyorsa,
hiç bir ses veya titreşim meydana getirmiyorsa elektrikle ilgili verdiğimiz ipuçlarına göz atın. Profesyonel yardıma başvurmadan önce size verdiğimiz birkaç ipucu işinize yarayabilir.
Sorunu tanılama ve bazı bilgiler
Sabit diskinizde dönüş sesi ve titreşim gibi bir etkinlik görüyorsanız, muhtemelen verilerinizi kendiniz kurtarabileceksiniz.


Sürücünüzde herhangi bir fiziksel sorun yoksa seçeceğiniz iki yol bulunuyor. Bilgisayarınız sürücüyü işleyen bir cihaz olarak görüyorsa
dosya sisteminizde bir bozukluk olabilir. Sürücünüzde bir etkinlik, bir titreşim ve dönüş sesi varsa verilerinizi büyük ihtimalle geri getirebileceksiniz.

Ancak
RAID kurulumunuz varsa ve bilgisayarınız bunu tanımıyorsa, veya bir sürücüde birden fazla bölümünüz var ve işletim sisteminiz hepsini görmüyorsa iş biraz daha derin bir hal alıyor. Bu durumda 'Tanınmamış yazılımlar' bölümüne göz atmanızı öneriyoruz.

RAID'le ilgili herhangi bir sorunun çözümü oldukça
karmaşık olabilir, bu nedenle ücretsiz bir yazılımla tüm RAID sorunlarınızı çözmeyi beklemeyin.
Dosyanın gerçekten silindiğine emin misiniz?
İşe başlamadan önce Geri Dönüşüm Kutusu'nu kontrol edin


Flash sürücüler ve alternatif işletim sistemleri hakkında bir not


Makalemizin büyük bölümü
SSD diskler değil sabit disk sürücüleri için geçerli. Açıkladığımız veri kurtarma yazılımları flash sürücüler, SSD'ler ve hatta disket sürücülerle de çalışıyor. Tek fark ise mekanik ve güçle ilgili sorunlarda ortaya çıkıyor.

Dosyanın gerçekten silindiğine emin misiniz?


Bir dosyayı yanlışlıkla sildiyseniz ilk önce
Geri Dönüşüm Kutusu'nu kontrol edin. Dosyayı bulamıyorsanız 'tanınmamış yazılımlar' bölümündeki ücretsiz veya ekonomik çözümleri deneyin.

Daha önce de söylediğimiz gibi, eksik birşeyler olduğunu farkettiğiniz anda sürücüyü artık
kullanmayın. İşletim sistemleri, siz bir şey yapmasanız dahi neredeyse kesintisiz bir şekilde diske veri yazarlar. Dosyanız silindiğinde, dosyanızın nerede olduğunu dosya sistemine söyleyen işaretler silinir ve işletim sisteminiz artık onu görmez. İşletim sisteminiz bu alanı boş alan olarak değerlendireceğinden, sürücüyü kullanmaya devam ettiğinizde eninde sonunda silinen dosyanızın üzerine yazacaktır.

Ayrıca kurtarmaya çalıştığınız dosyaları
aynı sürücü içerisine kurtarmaya çalışmayın. Bunu yapmak bindiğiniz dalı kesmekle eşdeğer olacaktır.
Tanınmamış yazılımlar


Recuva hem ücretsiz hem de kullanımı oldukça kolay

Tanınmamış yazılım bölümü


Flash sürücüsünden silinen dosyaları kurtarma:


Bu sürücülerden silinen dosyaları kurtarmak,
ücretsiz bir yazılımı indirip, kurup çalıştırmak kadar kolay.

Recuva
adlı yazılım verilerinizi kurtarmak konusunda oldukça iyi iş yapıyor. Ücretsiz olmasının dışında kullanımı oldukça kolay ve hızlı. Yükledikten sonra hangi sürücüyü tarayacağınızı seçmeniz yeterli.

Ara yüzün
sol tarafında dosya adını, konumunu, değiştirilme tarihini, boyutunu ve kurtarılıp kurtarılamayacağını göreceksiniz. Dosya adının yanında bulunan yeşil, turuncu ve kırmızı düğmeler, dosyayı kurtarma şansızını görsel olarak size sunuyor. Şanslıysanız silinen fotoğrafınızın ön izlemesini sağ bölümde görebilirsiniz.

Recuva
sabit disklerle, flash sürücülerle, kamera kartlarıyla, mp3 çalıcılarla çalışıyor. Program sadece Windows'u destekliyor.

Bir diski
yanlışlıkla biçimlendirdiyseniz, Recuva'nın dosyalarınızı kurtarması muhtemel. Recuva'nın iki seçeneği bulunuyor: 'Deep Scan' olarak adlandırılan 'Derin tarama', normal taramadan daha uzun sürüyor ve daha fazla veri kurtarabiliyorsunuz. Recuva'nın taşınabilir sürücüye yükleyebileceğiniz portatif bir sürümü de mevcut.
TestDisk


TestDisk, komut satırında çalışıyor ama kullanımı oldukça kolay

TestDisk


Bazen diskiniz çalışıyor olmasına rağmen Windows onu
görmeyebilir. Windows Gezgininde sürücü harfini hala görmenize rağmen Windows size 'Bu sürücü biçimlendirilmemiş, şimdi biçimlendirmek istiyor musunuz?' sorusunu sorabilir. Ancak sürücüyü asla biçimlendirmeyin, bunun yerine TestDisk'i deneyin.

TestDisk tamamen ücretsiz bir yazılım ve herhangi bir sınırlaması yok, ancak program bir
grafik ara yüz sunmuyor.

Bir dosya tablosunu şu şekilde anlatabiliriz:
Çok sayıda çekmeceniz olduğunu ve hepsinin çeşitli şeylerle ağzına kadar dolu olduğunu düşünün. Çekmecedeki her şeyin bir listesini tuttuğunuzu ve bunlar hakında bir takım bilgiler not ettiğinizi varsayalım. Bu listede hangi çekmecede ne kadar boş alan kaldığı ve hangilerinin boş olduğu da yazıyor olsun. Ve bir gün bir bakıyorsunuz ki listeniz yerinde yok.
TestDisk hakkında bilgiler


Üzerinde çalışmak istediğiniz sürücüyü oklar yardımıyla seçin

Çekmecelerinizdeki hiçbir şeyin
yerinin değişmediği veya kaybolmadığı kesin. İşte Windows da dosya tablosu bozulan bir sürücüyü bunun gibi görür.

TestDisk
, FAT32 ve NTFS sürücülerinin dosya tablolarını kurtarabiliyor. Windows, dosya tablosunun yedeğini alır ancak bu kopyayı geri getirmek istediğinizde TestDrive gibi bir program kullanmalısınız.

Programın grafik ara yüzünün bulunmayışı canınızı sıkmasın çünkü kullanımı oldukça kolay. TestDisk komut satırı penceresinde çalışıyor ve
Windows sürücü harfleri yerine Linux sürücü harflerini kullanıyor (c: veya d: yerine sda veya sdb gibi).

Programı çalıştırdıktan sonra TestDisk'in incelemesini istediğiniz sürücüyü
oklar yardımıyla seçin.

Yazılım bozuk dosya tablolarını kurtarmadan önce,
boot sektörlerini onarabiliyor, silinmiş dosyaları dosyaları geri alabiliyor.
Sürücü devreleri ve profesyonel çözüm


Tek sorun sürücünüzün kartı ise, aynı model bir sabit disk bularak kartları değiştirmeyi deneyebilirsiniz

Sürücünüzün kartı mı yandı?


Sabit disklerin
devrelerinin yanması sıkça rastlanan bir sorun. Böyle bir sorun başınıza geldiyse kartın aynısını bulmak sorunu çözebilir. Kartınızın model numarasını bulun ve ikinci el veya açık artırma sitelerini takip edin. Bu çözümün işe yarayacağı garanti olmasa da kaybolan veriniz sizin için değerli ise denemeye değer.

Son seçeneğiniz: Profesyonellere başvurmak


Veri kurtarma profesyonelleri,
işlerini yapabilmek için bazı ekipmanlara, yazılımlara ve temiz bir ortama ihtiyaç duyarlar. Bazı durumlarda yüksek bir ücret karşılığında verileriniz kurtarılabilir. Bazı şirketler öğrencilere daha uygun fiyatlarla hizmet verebiliyorlar ancak gerçekten verilerinizi kurtarmak için ödeyeceğiniz paraya değip değmeyeceğini düşünmelisiniz.
Verilerinizi kurtarılmasını engelleme


Verilerinizin kurtarılmasını istemiyorsanız Recuva size yardımcı olacaktır

Verilerinizi korumaya alma


Kaybolan verilerinizi nasıl kurtaracağınız konusunda size yardımcı olmaya çalıştık. Bilgisayarınızı veya flash belleğinizi
satıyorsanız verilerinizi görmek isteyen herhangi biri Recuva veya PhotoRec (TestDisk paketinin bir parçasıdır) gibi bir yazılım kullanarak verilerinize erişim sağlayabilir. Recuva'nın çok faydalı bir özelliği de verilerinizin üzerine yazarak herhangi bir üçüncü parti tarafından okunmasını engelleyebilmesi.

Dosyalarınızın üzerine
sadece bir kere yazmayı tercih edebilir veya Gutmann yöntemini seçerek diskiniz üzerine 35 kez yazabilirsiniz. Seçiminiz tabi ki saklamak istediğiniz veriye göre değişiyor. Ancak bir kere üzerine yazılan verinin şimdiye dek kurtarıldığının görülmediğini söyleyelim.

Sadece belirli dosyaları
kurtarılmayacak şekilde silmek istiyorsanız, Eraser'ı deneyebilirsiniz.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı