İPUCU

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

SSD Disk Teknolojileri

The Psiqopat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
01/2011
Mesajlar:
3.476
Konular:
2387
Teşekkür (Etti):
141
Teşekkür (Aldı):
736
Ticaret:
(0) %
16-04-2011 14:47
#1
Thumbs up
SSD Disk Teknolojileri
Yeni nesil yüksek hızlı, az enerji tüketimli ve hasara kapalı diskleri ele alalım.

SSD (Solid State Disk) diskler günümüzün hayranlık uyandırıcı bir hıza ulaşan yeni nesil HardDiskleridir. Ayrıntılı bir şekilde karşılaştırma yaparak konuyu açayım şimdi.

Öncelikle Kullandığımız Geleneksel Mekanik Diskleri Kısaca Ele Alacak Olursak;Resimdede gördüğünüz üzere bir elektromanyetik alan üzerinde bilgiyi uzun süreli yada geçici olarak saklama kabiliyetine sahip bir disk ve bu disk üzerinde yazma ve okuma işlemlerini yapan bir kafa bulunmakta.

Disk döner kafa dönen disk üzerinde bilginin olduğu bölümün üzerine gider ve doğru alanlarda okuma veya yazma işlemini yapar.

Peki bu okuma, yazma işlemini nasıl yapar? Bu tür disklerde bir mıknatısıyet yoluyla hızla dönen disk üzerine gelen kafa yani yazıcı yoluyla yazma işlemi ve aynı kafada bulunan lazer yoluylada okuma işlemi yapılır. Bu Disklerin dönme hızları RPM ile ifade edilir açılımı ise Devir / Dakika olarak ifade edilebilir. Günümüz diskleri 5400 ile 10000rpm arasında değişmektedir.

Disklerin boyutlarını ele alacak olursak bir karakteri 1Byte olarak düşünecek olursak bir liste oluşturalım.

8Bit = 1byte
1024byte = 1Kb(KiloByte)
1024Kb=1Mb(MegaByte)
1024Mb=1Gb(GigaByte)
1024Gb=1Tb(TeraByte)
1024Tb=1Pb(PetaByte)

Günümüzde kullandığımız ortalama disk boyutu 250-500Gb arasında ve 1Tb disklerin satışıda gözden kaçmayacak seviyelerde.

Düşünün bu boyutlardaki diskler çok yüksek hızlarda dönüyor ve gözle ayırt etmekte güçlük çekilen yada ayırtedilemeyen uzaklıkta bir kafa bu diskin üzerinde okuma yazma işlemi yapıyor ve bu disk çalışırken bir sarsıntı geçirdi ve bu kafa diske deydi vereceği hasar bölgesini siz düşünün. BadSector denen arızalı alanlar bu gibi nedenlerden oluşuyor zaten. Dizüstü bilgisayarlarda ise olasılık yükseliyor tabiki. Konu diz üstü bilgisayarlara gelmiken enerji konusunada şöyle bir bakalım.

Kullandığımız nacizane bilgisayarlarımızı geliştiren bilimadamları ve mühendisler her geçen gün enerjiyi daha verimli kullanma ve küçük boyutlarda donanımlar konusunda çalışıp duruyorlar ki bu konuda da gerçekten çok başarılılar. Bir gerçek olarakta mekanik sürtünmelerden kaynaklı ısınmalarıda işin içine kattığımızda enerji tüketimi epromlara(Çipler diyebiliriz) göre daha fazladır. Enerji olayıda dizüstü bilgisayarların en önemli unsurlarında biridir tabiki. Birde değerlerden bahsedelim biraz. Geleneksel disklerimiz 2W civarında enerji harcarlar ve ortalama 90Mb okuma, 60Mb yazma hızı.

Bu kadar geleneksel disklerimizden bahsetmek yeter. Birazda konumuz< olan SSD disklere geçelim..

SSD diskler geleneksel diskler gibi mekanik herhangibir unsur taşımazlar empronlar dani chip ve devrelerden oluşurlar.

Mekanik bir parçaları bulunmadığı için hasar görme problemleri çok daha düşük ve -75 dereceye kadar bir dayanıklılıkları vardır. saniyede 270Mb okuma/170Mb yazma hızı olduğunuda düşündüğümüzde programların ne kadar hızlı çalışacağını en önemliside windowsun açılış süresinde ne kadar büyük bir hız artışı olabileceğini düşünün. Bu diskler enerji tüketiminde de 0,5W çalışırken bekleme konumunda ise 0,1w ile bilimadamları açısından büyük bir başarı olmasının yanısıra ısınma problemleri yoktur. Boyutları ise 2,5" olarak tasarlanmıştır. Şu an günümüz dizüstü bilgisayarları düşünülerek üretilen bu diskler 500Gb seviyesine ulaşmış ve bazı markalarda USB arbirimi desteği bulunmakta. GÜnümüz laptoplarının %10'u civarında bu disklerin bulunduğu söylenmekte ve 2012 de %25'e ulaşacağıda bir söylem olarak dolaşmakta. Şimdi bir karşılaştırma yapalım diskler arasında.

Boyutlar:

Resimdeki görüntü yeterlidir.

Okuma Yazma Hızı :

HDD: Okuma 90Mb/s - Yazma 60Mb/s

SDD: Okuma 270Mb/s - Yazma 170Mb/s

Enerji Tüketimi :

Hdd: 2W

SDD: 0,5W

Ömür:

HDD: Kullanıma bağlı eve gitmeden hasarlanabilir.

SDD: Minumum 50Yıl verilmekte

Fiyat:

HDD: 500Gb Ortalama 100USD

SDD:

128GB için 300 Dolar
256GB için 650 Dolar
512GB için 1200 Dolar
1TB için ise 2200 Dolar

Karşılaştırmalar da fiyat konusunda yüzümüzü asarken diğer tüm özellikleriyle kat kat başarılı bir teknoloji.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı