TARİHTE BUGÜN

Donanım Bilgisayar Donanımı İle İlgili Yardımlaşma Bölümümüz ...

Seçenekler

Dokunmatik ekranda devrim!

!nFiNiTe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2011
Nereden:
Hell
Mesajlar:
5.918
Konular:
4645
Teşekkür (Etti):
158
Teşekkür (Aldı):
858
Ticaret:
(0) %
14-05-2011 01:58
#1
Cool
Dokunmatik ekranda devrim!
Yeni bir dokunmatik ekran.

Güncel ceplerde kullanılan dokunmatik ekranları unutun; çok farklı bir dokunmatik teknolojisi yolda!


Günümüzde akıllı telefonlara olan ilgi artarak devam ediyor ve bu da demek oluyor ki çoğu telefon kullanıcısının dokunmatik ekranlı bir telefonu var. Dokunmatik ekranlarda telefonun üreticisine bağlı olarak farklı teknolojiler kullanılabiliyor; fakat CHI isimli (Computer Human Interaction - Bilgisayarla İnsanın Etkileşimi) konferansta gösterilen bir dokunmatik ekran prototipi, tamamen farklı bir teknoloji içeriyor.
Vancouver'da gerçekleşen konferansta gösterilen dokunmatik ekran prototipi sayesinde bir telefonda dosya taşıma yaparken ekran kaygan, dosyayı bırakırken de ekran yapışkan hissediliyor. Konu hakkında "Bu durum, arayüzü kullanırken daha gerçekçi bir his uyandırıyor." şeklinde konuşan British Columbia Üniversitesi'nde doktora yapmış olan Vincent Levesque, sözlerine şu şekilde devam ediyor: "Tıklamaları ve ekranın direncini hissedebiliyorsunuz, bu da sizin kullanmakta olduğunuz arayüzü daha gerçekçi bir şekilde algılamanıza olanak sağlıyor."

İşin içine lazerler giriyor...

Güncel akıllı telefonlarda kullanılan dokunmatik ekranlardaki teknolojiyi kullanmayan bu prototipi test edenler, bir dosyayı bıraktığında parmaklarının titrediğini değil, parmaklarının ekran tarafından itildiğini hissettiklerini söylediler.
Levesque tarafından bir hava hokeyi masasına benzetilen bu teknoloji, parmağın bulunduğu noktayı belirlemek için lazerler kullanıyor. Teknolojinin kullanıldığı prototip de birkaç inç büyüklüğünde olduğu için projeyi oluşturan ve geliştiren takımın, çalışmalarını ilerlettikçe daha duyarlı lazerler kullanacağı ve tüm cihazı daha küçük yapacağı söyleniyor.
---------------------

Yaşlandık Artık.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler