Turkhackteam.org/net - Cyber Security Platform

Turkhackteam.org/net - Cyber Security Platform (https://www.turkhackteam.org/)
-   Donanım (https://www.turkhackteam.org/donanim/)
-   -   Tam yük nedir? İşlemcimi nasıl tam yük altında çalıştırabilirim? (https://www.turkhackteam.org/donanim/688613-tam-yuk-nedir-islemcimi-nasil-tam-yuk-altinda-calistirabilirim.html)

ulkuseven353 07-05-2012 19:56 19:56

Tam yük nedir? İşlemcimi nasıl tam yük altında çalıştırabilirim?
 
Özellikle overclock tutkunları işlemcilerini tam yük altında çalıştırıp sistemlerinin overclock ettikleri hızda stabil olup olmadığını öğrenmeye çalışırlar. Tam yük gerçekte çoğu kişinin düşündüğü gibi değildir. İşlemciler ancak üreticilerinin laboratuvarlarında test amaçlı olarak gerçek anlamda tam yük altında (%100 yoğunlukta) çalıştırılabilirler. Özellikle NT tabanlı Windows işletim sistemlerindeki çoklu görev yönetimi hiçbir uygulamanın işlemciye gerçek anlamda %100 yüklenmesine izin vermez.

Yapılabilecek tek şey tam yükün similasyonunu yapan programlar kullanmaktır. Özellikle RC95, Prime 95 ve CPUBurn2 bu konuda sık kullanılan programlardandır. Programların yaptığı iş similasyon olduğu için işlemci sıcaklığı bazı programlarda daha fazla yükselirken bazılarında da daha az yükselebilir. Bu yüzden değişik sistemlerde çalışırken ya da overclock denemeleri yaparken sağlıklı bir karşılaştırma yapabilmek için sürekli aynı programı kullanmaya dikkat etmelisiniz.


Şu Anki Saat: 20:52

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2012, Jelsoft Enterprises Ltd.